misstka
30.07.12,12:34
chcem sa opýtať, že ak potrebujem na rok od 7 do 8 priestorových metrov dreva, koľko by som potrebovala zhruba uhlia?
inkana
30.07.12,10:57
otázku som poslala môjmu manželovi, on sa celkom vyzná, baví ho to, my sami sme po dve predošlé zimy kúrili drevom aj uhlím...

pýta sa, že akým uhlím - hnedým, čiernym, koksom,....? aký máš kotol?
inkana
30.07.12,11:00
a ďalej sa manžel pýta: akého dreva spálila - tvrdé mäkké a akým uhlím to chce nahradiť, to ro rozdiel aj dvojnásobný...treba upresniť
misstka
30.07.12,12:04
a ďalej sa manžel pýta: akého dreva spálila - tvrdé mäkké a akým uhlím to chce nahradiť, to ro rozdiel aj dvojnásobný...treba upresniť
drevo sa pálilo aj tvrdé aj mäkké, asi tak 50 na 50. a nahradilo by sa to pravdepodobne hnedým uhlím, aj ked aj čierne by pripadalo do úvahy, ak by to bolo ekonomicky výhodnejšie.
a kotol nie je, preto taká pomerne malá spotreba dreva, drevom sa kúrilo len v jednej miestnosti v staršej peci, v takej čo bývala kedysi v kuchyniach, na ktorých by sa malo dať aj variť aj piecť. teda niečo ako sporák na pevné palivo
wagner
30.07.12,18:37
drevo sa pálilo aj tvrdé aj mäkké, asi tak 50 na 50. a nahradilo by sa to pravdepodobne hnedým uhlím, aj ked aj čierne by pripadalo do úvahy, ak by to bolo ekonomicky výhodnejšie.
a kotol nie je, preto taká pomerne malá spotreba dreva, drevom sa kúrilo len v jednej miestnosti v staršej peci, v takej čo bývala kedysi v kuchyniach, na ktorých by sa malo dať aj variť aj piecť. teda niečo ako sporák na pevné palivo
Lenže otázka znie tiež tak, či v tej peci bude uhlie horieť. Ja kúrim v kuchyni v sporáku len drevom, keď tam dám uhlie, tak ledva sa to chytí, ale výhrevnosť nedá žiadnu. Najprv si to vyskúšaj, či to bude horieť.
inkana
31.07.12,04:57
misstka - otázku som zase poslala manželovi, ale napíšem Ti môj postreh, moju skúsenosť.

Ja som tiež kedysi kúrila na takej podobnej peci, viem, čo myslíš, staré mamy to bežne mávali v kuchyniach, že?;) No a kúrila som len drevom, lebo, ako napísal wagner, tak v malej piecke sa uhlie zle chytí a slabo potom horí.

Ako som už písala, môj manžel je "fanatik" do kúrenia, má všeličo načítané, by si neverila, koľko sa píše na nete ohľadom kúrenia uhlím, drevom,... :) My máme kotol Viadrus Herkules (najideálnejší je na kúrenie koksom), ale kúrili sme už druhý rok okrem dreva aj uhlím.

Dostala som také školenie, že uhlie, aby malo výkon, musí horieť plameňom. Ľudia robia chyby, že naložia uhlie a zavrú dvierka, uhlie ledva tlie, výhrevnosť je veľmi nízka. My sme tak kúrili, že sme najprv dobre rozkúrili drevom a potom sme postupne na to hodili zo dve, tri lopatky uhlia (myslím, že sme mali kvalitnejšie hnedé, ale to fakt presne neviem), nechali, nech sa poriadne kotol rozhorúči, rozkúri a až potom sme zavreli najprv spodný prívod vzduchu a potom, neskôr, keď komín dosiahol pracovnú teplotu (asi 50 stupňov), tak až potom sa komín zavrel, ale nie úplne, pri dreve zatvárame úplne komín, pri uhlí sa nechalo tak cca 1 cm na tej páčke, čo zatvára komín - píšem ako žena, tak sorry, že píšem dosť polopate:D. Takto dobre rozkúrené uhlie nám horelo asi 4 hodiny (a držalo teplotu vody v kotli na cca 60-70 stupňoch), kým drevo, ak bolo suché a tvrdé, asi tak 2 hodiny (ale to mal v merku manžel, tak až netrepem hlúposti)

Ale toto sme kúrili v kotli, ktorý vykuruje cca 100 m2 chalupy a k tomu 160l bojler. Takže, môj názor, ako ženy - laičky, ak máš dobré tvrdé drevo, je škoda kupovať uhlie a kúriť uhlím v malej piecke. Myslím si, že keby si chcela dôkladne rozkúriť uhlím, tak podľa mňa, v takej piecke to nejde. Ale som zvedavá, čo povie môj manžel.

A súhlasím s wagnerom, najprv vyskúšaj, či vôbec bude horieť
inkana
31.07.12,05:02
a tu je už odpoveď od môjho manžela, skopírujem ju tak, ako mi ju poslal:

Do sporáku nie je vhodné čierne uhlie, kvôli vysokej teplote spalovania a koksovateniu pri nedostatku vzduchu, zničila by si pec, hnedého uhlia českého (bilina - svetec) by spálila cca 25 metrákov, Cígel z Handlovej cca 30 metrákov. Do domácej piecky sú skôr vhodné brikety z uholného prachu, sú ekologizované a podstatne menej dymia. U nás sú v predaji najmä nemeckej výroby - lužické.
Letko
31.07.12,05:07
Šparhet?
misstka
31.07.12,05:33
a tu je už odpoveď od môjho manžela, skopírujem ju tak, ako mi ju poslal:

Do sporáku nie je vhodné čierne uhlie, kvôli vysokej teplote spalovania a koksovateniu pri nedostatku vzduchu, zničila by si pec, hnedého uhlia českého (bilina - svetec) by spálila cca 25 metrákov, Cígel z Handlovej cca 30 metrákov. Do domácej piecky sú skôr vhodné brikety z uholného prachu, sú ekologizované a podstatne menej dymia. U nás sú v predaji najmä nemeckej výroby - lužické.

a tých brikiet koľko treba, tiež toľko koľko uhlia?
inkana
31.07.12,09:36
stará mama to volala šporhel :)
wagner
31.07.12,13:23
a tých brikiet koľko treba, tiež toľko koľko uhlia?

Najprv si to vyskúšaj, či Ti to tam bude horieť. Nekupuj zbytočne. Mne v sporáku v kuchyni brikety bohvie ako nehoria, najlepšie mám len drevo. Preto Ťa na to upozorňujem.
misstka
31.07.12,17:58
dakujem za odpovede. možno trochu mimo témy, ale stálu ku kúreniu. čo si myslíte čim kúriť aby to človeka veľa nestálo?
je mi jasné, že najlacnejšie je ak má človek podiel v urbári a nachystá si drevo, ale čo v prípade ak nemá možnosť nachystať si a ceny za ktoré predávajú drevo rôzne spoločnosti tiež išli za posledné roky kvôli vysokému záujmu rapídne hore
uhlie tiež nie je najlacnejšie, ani drevené brikety. elektrina išla dosť posledné roky hore, tak žeby plyn?
dad111
31.07.12,19:04
Otázka neznie čím, ale ako. Ak chcete mať trenkovú teplotu, nenašetríte nič. Rozumným kúrením môžete aj u plynu dosiahnuť dobrú cenu.
inkana
01.08.12,04:03
misstka - tu je odpoveď ohľadom brikiet, čo mi poslal môj drahý:

Výhrevnosť kvalitnejšieho českého hnedého uhlia Světec je 17,6 Mj/kg, brikety lužické majú 19-21 Mj/kg, t.j. ak predpokladáme spotrebu 25 metrákov uhlia, brikiet budeme potrebovať cca 20-25 metrákov, sú to však relatívne počty závisí od toho aká bude zima a aký teplotný komfort je v miestnosti, odporúčam kúpiť viac. Pri briketách ešte jedna dôležitá vec, nesmú zmoknúť a skladovať v suchých ideálne vetraných priestoroch !! hrozí riziko samovznietenia !!
inkana
01.08.12,04:13
a môj názor na to, čím kúriť, aby to bolo najlacnejšie?

skús si na to odpovedať sama: keď máš dobre zateplenú chalupu, toho plynu až tak moc nespáliš (ak samozrejme nechceš mať trenkovú teplotu, ako písal/a dad111).

Pri dreve - ono vyjde síce lacnejšie, ale "zaplať" sama sebe robotu, ktorú s tým drevom budeš mať. Vyrátaj si, koľko hodín stráviš pri práci s drevom (ak si ho chceš nachystať v urbáre), nejako doviezť, potom narezať, nakáľať, ... poukladať. Daj si, napr. 3 eurá za hodinu a potom porozmýšľaj, čo je skutočne lacnejšie. (priznám sa - toto tiež nie je z mojej hlavy, takto mi to vysvetlila moja polovička)

Jedine, že Ťa práca s drevom baví, že to berieš ako "telocvik";). Potom, myslím si, to drevo vyjde lacnejšie a rozhodne je aj ekologickejšie. Istotne vypúšta do vzduchu menej chemického bordelu ako uhlie.

My kúrime drevom a uhlím preto, lebo síce máme spravenú prípojku na plynový kotol, no samotný plynový kotol sme ešte nekúpili. A okrem toho, práca s drevom nás oboch baví, ja veľmi rada ukladám nakáľané drevo, je to pre mňa relax.
wagner
01.08.12,18:18
Pokiaľ som bola mladšia a vládala som, tiež to bol relax. Teraz je to nutnosť, nemala by som čím zaplatiť plyn
wagner
01.08.12,18:24
dakujem za odpovede. možno trochu mimo témy, ale stálu ku kúreniu. čo si myslíte čim kúriť aby to človeka veľa nestálo?
je mi jasné, že najlacnejšie je ak má človek podiel v urbári a nachystá si drevo, ale čo v prípade ak nemá možnosť nachystať si a ceny za ktoré predávajú drevo rôzne spoločnosti tiež išli za posledné roky kvôli vysokému záujmu rapídne hore
uhlie tiež nie je najlacnejšie, ani drevené brikety. elektrina išla dosť posledné roky hore, tak žeby plyn?

Ja tiež nie som v urbári. Drevo mi nemá kto nachystať, kupovala som metrovicu. Narobila som sa na nej pri ukladaní a tiež pri pílení na cirkulári. Teraz u nás predávajú štiepané tvrdé drevo za 40 €/m3. Teda keď by som kúpila 10 m tak za 400€. Je to dosť, ale nenarobím sa s tým až tak, AKurát z metrovice som mala viac dreva,takže to je výhodnejšie. Lenže keď nevládzeš, musíš si pomôcť aj takto.
bjuty smis
02.08.12,07:08
ahoj, kde máte naštiepané tvrdé drevo za 40?
dad111
02.08.12,15:14
40 €/meter dreva je dobrá cena. Ibaže ak je to za priestorový meter sypaný, tak ako štiepané drevo s obľubou predávajú, tak je to omnoho drahšie ako plyn. Ak sa má hovoriť o cene dreva musíme si uvedomiť o čom a o akej jednotke hovoríme. Ak totiž kúpiš 10 metrov dreva v PRS (sypaný ) tak to je asi 3,5 metra priestorového PRM, ale len ani nie 2 metre dreva plné PLM. A tam cena 400 € je už pomaly cena fošien. A to Vás teda dobre ogabali.
bjuty smis
03.08.12,05:11
dad,
a čo je PLM ?
Martin1310
03.08.12,15:35
Tým PLM myslí plné metre,teda kocku 1x1x1m plnú dreva.(žiadne medzery)

Aj u nás výdam aviu ktorá vozí akože 8metrov priestorovích dreva a hore kopčiskom upaluje akokeby nič,keby tam mala 8metrov naozaj tak by sa tade plazil na dvojke a tahal za sebou vláčik rozčuleních šoferov.Ale ludia to aj tak kupujú.

A k tomu drevu,každý má nejaké možnosti,ked sa parik novomanželov nastahuje do noveho domu kde nič nemajú ťažko sa im bude z drevom pracovať.Na druhej strane ja ako člen rodiny kde sa drevom kúri kopec rokov mam k dyspozicii všetko,silný cirkulár,velku hydraulickú kalačku,traktor do lesa na ktorom ale treba vedieť aj chodiť (les nieje zrovna dialnica) Priestor na drevo atd,Ked niekto nemá taketo veci tak jeho práca bude tažšia a ušetrene prostriedky menšie.Už len samotná výkonnosť človeka robí velký rozdiel,pohlad na partičku programatorov(bez urážky) ako kálaju drevo je proste iní ako ked to robí niekto kto to proste vie a vladze.To len aby ste vedeli že nie každý má rovnaké možnosti a schopnosti,potom s toho vznikajú po internete zvady o tom čo je lepšie a čo horšie ale na toto sa pritom vôbec nemyslí a pritom to robí velký rozdiel.
wagner
03.08.12,19:28
40 €/meter dreva je dobrá cena. Ibaže ak je to za priestorový meter sypaný, tak ako štiepané drevo s obľubou predávajú, tak je to omnoho drahšie ako plyn. Ak sa má hovoriť o cene dreva musíme si uvedomiť o čom a o akej jednotke hovoríme. Ak totiž kúpiš 10 metrov dreva v PRS (sypaný ) tak to je asi 3,5 metra priestorového PRM, ale len ani nie 2 metre dreva plné PLM. A tam cena 400 € je už pomaly cena fošien. A to Vás teda dobre ogabali.
Ja som ho ešte nekupovala. Zatiaľ mám na dvore metrovicu a keď budem vládať, tak si zase kúpim metrovicu. Z desiatich metrov metrovice sa napíli určite viac, ako keby som kúpila desať metrov naštiepané. Neviem
či tých desať metrov ponúkajú sypaných alebo v akej jednotke. Zatiaľ som o to nemala záujem, iba suseda ho kúpila. Tá mi hovorila o cene.