Michal Veselský
31.07.12,00:45
Dobrý deň,
snažím sa zistiť, či ako budúci študent VŠ externej formy patrím do "kategórie" nezaopatrené dieťa a či je štát povinný platiť za mňa zdravotné poistenie prípadne či je rodič povinný platiť na mňa výživné aj naďalej. Zo znenia zákona č. 461/2003 Z. z. § 10 a 254 som sa nedozvedel nič, čo by mi vedelo odpovedať na moju otázku.
Za skorú odpoveď vopred ďakujem :)
veronikasad
30.07.12,22:49
Kolko máš rokov ?
Michal Veselský
30.07.12,22:51
3. septembra budem mať 20 rokov
veronikasad
30.07.12,22:54
3. septembra budem mať 20 rokov
Štát je platitelom zdr.poistenia aj za študentov externého štúdia do dovršenia 30 rokov veku. Po zápise treba predložiťv prísl.zdr.poisťovni potvrdenie o návšteve školy.

Čo sa týka platenia výživného, si plnoletý, o priznanie musíš požiadať sám. Vyživovacia povinnosť rodiča nezaniká ukončením strednej školy. Máš pravidelný príjem zo zamestnania ?
Michal Veselský
30.07.12,22:57
momentálne som nezamestnaný, ale neviem ako to s tým externým štúdiom, pretože mi niekto hovoril, že tam je podmienka byť zamestnaný alebo evidovaný na úrade práce a neviem, čo je na tom pravdy
veronikasad
30.07.12,22:59
momentálne som nezamestnaný, ale neviem ako to s tým externým štúdiom, pretože mi niekto hovoril, že tam je podmienka byť zamestnaný alebo evidovaný na úrade práce a neviem, čo je na tom pravdy
Ak ti hovoril ako o podmienke prijatia, tak to je blbosť.
Len či si to štúdium budeš mať z čoho platiť.
Michal Veselský
30.07.12,23:02
no to je už druhá vec.. momentálne ma zaujímalo ako to je s tým ZP a vyživovaciou povinnosťou :)
ďakujem za skorú odpoveď!
mattto
30.07.12,23:49
ak študuješ externou formou, s najväčšou pravdepodobnosťou súd uzná, že si schopný sám sa živiť, nepripravuješ sa sústavne na svoje budúce povolania a vyživovaciu povinnosť voči tebe neurčí.