Rumex
31.07.12,05:16
vie niekto poradiť ako bojovať proti osam vo viniči ?
pravidelne mi napádaju skoré stolové odrody, často krát ešte pred dozretím,
fľaše so sirupom som nedával, bojím sa, ze ich prilákam ešte viacej, zatiaľ len vystrihujem napadnute bobuľky
dakujem
"BABO RAĎ, .... KAŽDÁ TRAMPOTA MÁ SVOU MEZ"
:)
arizona
31.07.12,06:13
Tie flase so sirupom su asi najlepsia,rokmi odskusana metoda.

Niekde som citala, vraj vyluhovane klinceky odpudzuju osy a iny hmyz.
Vyskusaj dat do flias namiesto sirupu vyluh s klincekami.;)
Helik3
31.07.12,06:31
my tiež dávame flaše naplnené vodou s cukrom, alebo aj flaše s pivom. ono to má prilákať osy a teda, že ich tam bolo riadne veľa...
museli sme vymieňať nové flaše, lebo boli preplnené...

mimotemy určite máš toho viniča veľa, takže je to nereálne, ale mi robíme aj tak, že teraz, keď sú ešte strapce malé, dávam každý jeden zvlášť do papierového sáčku. prvý rok sme to vyskúšali, každý sa smial, že je to blbosť, že tam strapec nedozrie, a osy ho tak, či tak zožerú..
ale čuduj sa svetu - krásne dozrelo každé jedno hrozienko, strapce boli nádherné, veľké a sladučké a osy sa k nemu nedostali.
ale aby na nás neboli naštvané, tak sme im pár strapčekov nechali vonku, ako proviant :D
Rumex
01.08.12,05:07
my tiež dávame flaše naplnené vodou s cukrom, alebo aj flaše s pivom. ono to má prilákať osy a teda, že ich tam bolo riadne veľa...
museli sme vymieňať nové flaše, lebo boli preplnené...

mimotemy určite máš toho viniča veľa, takže je to nereálne, ale mi robíme aj tak, že teraz, keď sú ešte strapce malé, dávam každý jeden zvlášť do papierového sáčku. prvý rok sme to vyskúšali, každý sa smial, že je to blbosť, že tam strapec nedozrie, a osy ho tak, či tak zožerú..
ale čuduj sa svetu - krásne dozrelo každé jedno hrozienko, strapce boli nádherné, veľké a sladučké a osy sa k nemu nedostali.
ale aby na nás neboli naštvané, tak sme im pár strapčekov nechali vonku, ako proviant :D

vlani som dával sirupovú vodu, nepomohlo, ôs bolo habadej a vo fľaši plávali tri, jedna ešte žila tak som ju pustil, bolo mi jej ľúto
:)
vo vinohrade ma osi netrápia, mam tam neskoršie odrody a tam akosi nešarapatia (asi majú iné, alebo im moje rizlingy nechutia) :) horšie je to doma kde mam pár koreňov stolového tam si idú zgustnúť najmä Irsay je pre ne zaujímavý .. dával som aj do sáčkov, nepomohlo, možno som ho mal napichať :(
tento rok skúšam aj pivo (nealkoholicky Birell aj Corgoň, uvidím kde ich bude viac .. dám vedieť) aj výluh klinčekov .. som zvedavý
Helik3
01.08.12,09:32
dostali sa ti aj do sáčkov? :eek:
mal si ich uviazané? ja ich uväzujem tenkým drôtikom, ešte som nevidela, že by sa tam hnusoby dostali
Rumex
03.08.12,09:29
tento rok skúšam aj pivo (nealkoholicky Birell aj Corgoň, uvidím kde ich bude viac .. dám vedieť) aj výluh klinčekov .. som zvedavý

po dvoch dňoch vyhrava Birell (5 ôs) proti Corgoňovi (tri osy)
a dalsi strapec v ri ... v keli
:)
Helik3
03.08.12,09:34
tak kupujeme len toho prvého, keď chutí im, bude aj nám ... ?
nie, fakt ma to mrzí, že ti žiadna rada nepomohla, tie tvoje osy sú nejaké nanažrané a neodbytné !!!!
nič ich neodradí :mad:
Rumex
03.08.12,10:23
veď zatiaľ nehromžím až tak .. len sledujem čo sa deje , aký je stav ( askóre) :)
osy majú teraz dostatok všakovakých dobrôt, susedovi padajú hrušky, a keďže ich nezbiera (chvalabohu chichi) tak nechodia až tak na hrozno ... len ked toho bude viac bude aj ôs viacej .. duufam že dovtedy niečo pre moje babuchy zachranim :)
legolas
06.08.12,14:18
...skús naliať do fliaš trochu medovej vody a povešaj tie fľaše niekde blízko viniča, malo by to pomôcť..
kukučka
06.08.12,14:35
Zamysli sa nad tým, aký sirup a pivo piješ. Jedno je isté, za chémiou osy nepôjdu :D
Do cukrovej vody daj aj trochu octu, neverím, že sa nechytia :D
misoft
19.07.18,14:59
Ak si Ing. Bohuš Kaliarik - tak si porušil http://www.porada.sk/t216110-etiketa-porady.html
"Zákaz reklamy

V odpovediach, komentároch a príspevkoch v debatách neuvádzam odkazy na produkty, služby a firmy s cieľom robiť takto reklamu.
Odkazovanie na môj obsah s cieľom linkbuidlingu je na Porade zakázané a považované za spam.
Odporúčanie produktov, služieb, firiem, stránok, textov na ktoré mám presonálne prepojenie (či už sú moje vlastné alebo zámerne podporujem niekoho) je zakázané a považované za spam."
Takže! SPAMUJEŠ!!!!
Vymaž ihneď túto odpoveď.
ZahradnikAmater
19.07.18,19:45
Hlavne tá trocha octu odpudí včely, ale osiam nevadí. Do cukrovej vody (5-10 lyžičiek cukru na liter vody) sa oplatí pridať trochu zrelého ovocia, čo začne kvasiť. Funguje to.
BXLmiami
20.07.18,04:25
Sáčky dostať aj kúpiť alebo ušiť zo starých záclon.
BXLmiami
20.07.18,04:26
Alebo pančúch