gabko1
31.07.12,12:21
Dobrý deň.

Mal by som na Vás otázočku. Do augusta 2012 som pracoval na dohodu (zárobok cca 1000€). Od augusta prechádzam na živnosť. Povinnosť platiť odvody do SP mi vznikne na budúci rok, ak moje príjmy presiahnu sumu 4078,68 €.
Predpokladám, že na živnosť do konca roka nezarobím viac ako tých 4078€. Preto by ma zaujímalo, či mi vznikne povinnosť platiť odvody, ak sumu vyššiu ako 4078,68 € zarobím iba na živnosť, alebo sa ščítavajú príjmy z dohody a živnosti, a tým pádom mi môže vzniknúť odvodová povinnosť aj zo zárobku nižšieho ako 4078€, ktorú som zarobil ako SZČO.
kn-alka
31.07.12,10:26
Povinnosť prihlásiť sa na nemocenské poistenie a dôchodkové poistenie a povinnosť platiť poistné má SZČO, ktorá dosiahla za kalendárny rok príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou vyšší ako 4 078,68 EUR (12 x 339,89 EUR).

Posudzujú sa príjmy z podnikanie, dohoda sa nezarátava.

Na stránkach soc.poisťovne máš kalkulačku na informatívny výpočet. Máš tam všetky informácie ohľadne platenia poistného.