juloxx
31.07.12,11:27
SLOVENSKY CESNAK !?V sobotu sobota (28.júla 2012) som sa zúčastnil tak ako každý rok Festivalu cesnaku v Buchloviciach. Je to malé ale pekné mestečko v CR. Každým rokom ma čím ďalej tým viac udivuje to ako si dokážu vážiť svoj produkt. Aj ked cena konzumného ktorý sa tam predával bola až do 280 Kč (cca 11€) za kilogram snáď polovica predajcov ho mala už na obed vypredané. Úplne šokujúca bola pre mňa cena sadbového cesnaku ktorá bola 320ks za kilogram. Záujem o sadbu bolo obrovský prakticky po celý deň rada záujemcov neklesla po 30-40m. Okolo obeda už boli niektoré odrody vypredané.
Teraz trochu z iného súdka. Kvalita čínskeho cesnaku je zúfalá. Kto tvrdí niečo iné asi nemal možnosť ochutnať kvalitne odrody pestované na Slovensku a v čechách ktoré majú spoločný genetický základ. Za všetko hovorí to že naše cesnaky majú minimálne 5x vyšší obsah aromatických látok t.j. 1kg. nášho cesnaku svojou kvalitou vyváži minimálne 5kg čínskeho. Keď porovnávame cenu za kilogram je ten čínsky lacnejší ak porovnáme obsah aromatických látok je zase náš podstatne lacnejší. A teda moja otázka znie Nemali by sme sa vrátiť nielen k používaniu nášho cesnaku v kuchyni ale aj k jeho pestovaniu ?
Zita5
31.07.12,09:42
Ja som za používanie nášho cesnaku a aj za jeho pestovanie .

K tomu čínskemu mám averziu.Človek kde sa otočí ...stále len made in China ....a to sa mi vôbec nepáči.
kukučka
31.07.12,09:52
Vďaka za peknú tému, potešil si ma. Ja ten čínsky nekupujem, dávam prednosť nášmu alebo poľskému, ale len fialovému. Odrody nepoznám, doštudujem.
premiko
31.07.12,09:59
tiez sa vyhybam cinskemu, ale domaci je tazko zohnat, v obchodoch u nas ho ani pomaly nemas, ja rad pouzivam nakladany dansky cesnak v chilli alebo spanielskej marinade, rozmixujem na kasu a pouzivam ako natierku na tmavy chlebik ...
pinta
31.07.12,12:48
Napriek tomu suchu, ktoré bolo keď potreboval cesnak rásť som mala dobrú úrodu cesnaku, tiež mám zlé skúsenosti s čínskym.V komore mi vydrží do apríla, niekedy aj dlhšie bez konzervovania.
bjuty smis
31.07.12,12:52
a komu je tada adresovaná tvoja otázka ???
zahradkárom asi ťažko, my si z číny sadivo nenosíme..
tak komu ? ludom v činžákoch ???
alebo velkopestovatelom ??
alebo by si to uzákonil ?
účtovník 007
31.07.12,13:17
Náš domáci cesnak v obchode má dve nevýhody oproti čínskemu:
je "naoko" drahší
je vzhľadovo škaredší

ale ja iný nekupujem a časť si aj dopestujem Ak si chcem kúpiť, tak musím na trhovisko, kde postávajú babičky so sáčikmi od múky a majú v nich vlastný dopestovaný cesnak.Vtedy mi ani tých euráčov nie je ľúto.:)
kukučka
31.07.12,13:22
Si zbytočne ironický, autor témy mal krásny zážitok a chcel sa oň podeliť.
misoft
31.07.12,13:23
Šikmooký cesnak - toť čosi bez chuti a zápachu (typickom) a ani nie je ostrý (zabudli asi pribaliť
http://www.oriontrade.sk/data/UserFiles/Image/picture_shop/mid/122884351438.jpg)

No niekedy natrafím na ajo español - a ten už dokonca má vôňu a aj chuť (alebo sa tak tvári).
(Už sa mi skončili časy, keď som dostával domáci slovenský cesnak zo záhradky - bisťu - ten bol ostro jedovatý :D)
účtovník 007
31.07.12,13:31
Ja som bola v Buchloviciach na tejto akcii minulý rok a musím potvrdiť, že je to krásna akcia. Ale to treba vidieť.
bjuty smis
31.07.12,13:41
u nás to majú babky v sáčkoch od cukru :)
juloxx
31.07.12,14:17
moja otázka je adresovaná nám všetkým, pracujem sice v odbore ale nie s cesnakom, cesnak pestujem hlavne pre seba a pre blizkych priateľov, nie komerčne, O cesnaku, odrodach a pestovaní viem dosť. Je to skutočné náročná práca, hlavne na ludskú pracu, preto je aj taký drahý. V podstate mi to nedalo aby som nenapísal par riadkov po navšteve na Festivale cesnaku v čechách kam už chodím dlhé roky.
Mária Mojžišová
31.07.12,15:09
Ja tiež nekupujem čínsky cesnak odkedy mám naň alergiu. Mám veľmi rada surový cesnak. Avšak po zjedení jedného strúčku čínskeho cesnaku, aj na topeničke začnem mať problémy s dýchaním, začnem sa dusiť, sťahuje sa mi hrdlo, vytvárajú sliny.Viackrát som ho skúšala jesť, ale vždy to bolo rovnako. Iný cesnak mi to nerobí. Neviem čím to je.
wagner
31.07.12,17:54
Nebolo tospropagované na porade, aspoň teda ja o tom neviem. Škoda, bola by som išla
wagner
31.07.12,17:56
Minimálne tým, ktorí to čínske " dobrodružstvo" majú odvahu jesť
paloo
31.07.12,18:27
Veru cesnak sa az tak tazko nepestuje ;)
http://s12.postimage.org/3wwj6rd95/P1150569.jpg (http://postimage.org/image/3wwj6rd95/)
Z Buchlovic dam na rok na trh Vekan, Slavin, Bjetin a Blanin2.
Cena bola u Kozaka 320Kc
220870
31.07.12,18:48
Klobásky bez cesnaku si neviem predstaviť.V sobotu som bol zrovna v zelovoci keď doviezli tovar mimo iné cesnak na pohľad nádherný.Neodpustil som si uštipačnú poznámku (už aj vy predávate Čínsky bordel) na predavčku a toho čo to doviezol.Len pripomeniem ,že som tam viacmenej pravidelný zákzník a predavčka ma už dobre pozná.Nedokázala odpovedať ani zareagovať ,ale bolo na nej vidieť ,že ju to riadne zarazilo a nasr.lo.Nekúpil som nič demonštratívne som šiel preč.:cool:
kukučka
31.07.12,19:09
Nechcem byť hnusná, ale najlepšia slanina je na Spiši, aj keď je všade v obchodoch oravská. Je to to najvzácnejšie, čo môžem doniesť bratovi ako dar, spolu s pravým ovčím syrom. A že sme toho cesnaku museli s mamou pred zabíjačkou načistiť plnú veľkú misu.
pepsikova
31.07.12,19:22
...ja by som to kludne uzákonila!..
220870
31.07.12,19:24
Toho ovčieho syru sa neviem dožrať.mňam
pepsikova
31.07.12,19:26
...mne sa semo-tamo ujde domáci z Lubenkinej záhradky, tak ten som ochotná zjesť aj samý,len tak...štípe, korela, ako ďas!...a kupujem ten špatný, špinavý, slovenský..drahý, ale choroby sa ho boja!...



...a páči sa mi, ako si opísal svoj zážitok na cesnakovej akcii...máš stískanec!..
jarecko
31.07.12,20:20
Brano Orgonik
01.08.12,07:26
Môžte mi niekto poradiť, kde kúpiť dobrý sadbový cesnak?? Ďakujem
Mária Mojžišová
01.08.12,12:35
Aj ja pravý ovčí syr milujem:). Ale sa z neho aj dobre priberá.
Mária Mojžišová
01.08.12,12:40
Ale spolu s cesnakom niet nad papinu.
aglv
02.08.12,05:48
No ja som ani netušila, že sa takýto Festival cesnaku koná. Musím sa ho budúci rok zúčastniť. Niet nad domáci cesnak. Hoci mám až pľuzgiere na rukách keď ho čistím po zbere, ale tá radosť keď je už naviazaný vo vencoch... Zatiaľ sa mi urodil vždy. Hundrem keď ho treba 3 krát preplieť ale po zbere to stojí zato.
Čínsky nieje v jedle ani cítiť a smrdí za zatuchlinou. Pri cenách cesnaku by sa ho hádam aj oplatilo pestovať na predaj.
Mária Mojžišová
02.08.12,06:27
Čínsky cesnak výborne mi poslúžil na vyliečenie záderu na malíčku na nohe, vyliečila som si ním zápal. Na gázu som dala kúsok pretlačeného čínskeho cesnaku, pokvapkala trošku švédskymi kvapkami, priložila na prst a prelepila leukoplastom. Takto som chodila celý deň. Na druhý deň som to zopakovala. Pomohlo. Nemusela som ísť k lekárovi určite by mi museli strhnúť necht z prsta. Podľa mňa je silnejší ako náš slovenský(európsky) cesnak, preto ho konkrétne ja jesť nemôžem, ale v tomto prípade mi pomohol.
Mila123
02.08.12,06:31
čínsky cesnak, švédske kvapky a leukoplast odkiaľ????
kukučka
02.08.12,06:55
Silnejší? To si jediná, všetci tvrdia opak. Náš by nepomohol? ;)
Mária Mojžišová
02.08.12,07:01
Kukučka určite aj náš, ale ja som použila čínsky cesnak ktorý mi zostal, keďže po ňom mám alergiu a jesť ho nemôžem. A preto si myslím že je ekrazit a som rada že mi aspoň na niečo iné pomohol.
Mária Mojžišová
02.08.12,07:02
švédske kvapky a leukoplast z lekárne.
Mária Mojžišová
02.08.12,07:19
Vidíte všetko sa dováža. Žeby aj ten leukoplast?
ela77
02.08.12,09:18
V tomto roku sa mi cesnak vôbec nepodaril a ani nikde susedom na okolí, hoci na jar celkom pekne rástol. Bol sadený na jeseň. V obchodoch síce dostať vraj cesnak slovenský, ale keď ho ovoniam tak cíti ako ten čínsky, nejakou umelinou akoby pneumatiky, pokazí tonielen chuťou ale aj vôňou jedlo. Je tu seriózny záhradkár, ktorý by pomohol s cesnakom. Kúpim aspoň na sadbu ak nie inak. Okolie Bratislavy alebo Trnavy a Senca.
Gabriela555
02.08.12,09:44
Na výstave Agrokomplex v Nitre. Kúpila som tam vľani aj predvľani. Bola som veľmi spokojná. Veľmi pekný cesnak a štípe viac ako paprika.
Ježko
02.08.12,10:38
Aj ja mám záujem o sadbový cesnák ale jarný... jesenný paličák mám pekný, ale vraj jarný má dlhšiu trvacnosť ... ak niekto máte prosím, ponuknite ... buď kúpim alebo vymením ...
Ešte sa chcem opýtať, či aj na Slovensku nebudú nejaké výstavy cesnaku alebo festoval ako v ČR...
juloxx
02.08.12,11:58
Z jarných cesnakov ako som zartegistroval sa minulý rok predávala sadba odrody Makoi , madarsky cesnak, v porovní s čínsky veľmi dobrý, twento ropk asi oficialne v sieti ani iný nebude, ale kedže sme v EU je možne doviečsť sadbu prakticky z ktorejkolvek krajibny, jej pestovanie však môže byť v našich podmienkach veľkým otáznikom
juloxx
02.08.12,12:00
čínske cesnaky sú obyčajne rok stare teda z minuloročnej úrody. Taktiež byvajú nezriedka chemicky ošetrene proti kličeniu a výsledok je taký aky je v našich obchodoch
juloxx
02.08.12,12:02
pestovať by sa ho asi oplatilo avšak nie je dostatok kvalitnej sadby, ako som uviedol v cr sa sadba predávala po 320 kc a to hlavne preto že jej bol strasny nedostatok
ata111
02.08.12,21:16
Veď to, EU a regulácia v poľnohospodárstve na nesprávnom mieste. Teraz myslím všeobecne, nielen cesnak. Naše výpestky hľadáme na trhoviskách ako poklad...
Indeed
03.08.12,07:33
Čínsky cesnak výborne mi poslúžil na vyliečenie záderu na malíčku na nohe, vyliečila som si ním zápal. Na gázu som dala kúsok pretlačeného čínskeho cesnaku, pokvapkala trošku švédskymi kvapkami, priložila na prst a prelepila leukoplastom. Takto som chodila celý deň. Na druhý deň som to zopakovala. Pomohlo. Nemusela som ísť k lekárovi určite by mi museli strhnúť necht z prsta. Podľa mňa je silnejší ako náš slovenský(európsky) cesnak, preto ho konkrétne ja jesť nemôžem, ale v tomto prípade mi pomohol.


Cesnak tam nehral žiadnú úlohu , necht vyliečili švedske kvapky...
Mária Mojžišová
03.08.12,12:03
žeby?
pavol54
03.08.12,18:41
Aj ja mám záujem o sadbový cesnák ale jarný... jesenný paličák mám pekný, ale vraj jarný má dlhšiu trvacnosť ... ak niekto máte prosím, ponuknite ... buď kúpim alebo vymením ...
Ešte sa chcem opýtať, či aj na Slovensku nebudú nejaké výstavy cesnaku alebo festoval ako v ČR...
Jarný cesnak má dlhšiu trvácnosť ale je podstatne menší. To vieš politika štátu je nám" priaznivo naklonená", máme vyšľachtený nový cesnak celoročný (pri správnom skladovaní vydrží do novej sezóny) ale bohužiaľ jeho prihlásenie je dosť nákladné takže máme z neho len na udržiavacie pestovanie, náklady na jeho vyšľachtenie tak ako na iné odrody zelenín boli z pohľadu menšej firmy a lebo jednotlivca obrovské, preto musím povedať bohužiaľ po prihlásení, odskúšaní, zaregistrovaní bude predaný naším západným susedom(aby ho mohli Slovákom predávať) čo tam po duševnom majetku jednotlivca a štátu.
wagner
03.08.12,18:49
Na výstave Agrokomplex v Nitre. Kúpila som tam vľani aj predvľani. Bola som veľmi spokojná. Veľmi pekný cesnak a štípe viac ako paprika.
mimotemyU vás sa tak mäkko rozpráva, alebo dávaš slovenčinovi pobokovi?
:D Lebo u nás je vlani a aj predvlani, bez ľ
wabi
05.08.12,12:26
Jarný cesnak má dlhšiu trvácnosť ale je podstatne menší. To vieš politika štátu je nám" priaznivo naklonená", máme vyšľachtený nový cesnak celoročný (pri správnom skladovaní vydrží do novej sezóny) ale bohužiaľ jeho prihlásenie je dosť nákladné takže máme z neho len na udržiavacie pestovanie, náklady na jeho vyšľachtenie tak ako na iné odrody zelenín boli z pohľadu menšej firmy a lebo jednotlivca obrovské, preto musím povedať bohužiaľ po prihlásení, odskúšaní, zaregistrovaní bude predaný naším západným susedom(aby ho mohli Slovákom predávať) čo tam po duševnom majetku jednotlivca a štátu.

Žiaľ, je to krutá pravda. Stretávam sa s niečim veľmi podobným...
pavol54
05.08.12,12:42
Žiaľ, je to krutá pravda. Stretávam sa s niečim veľmi podobným...Možno keby sme splňali podmienky ako napr zahraničný investor aspoň ťanťung, alebo ujko samko bolo by niečo z techniky tak by sme dostali čo by sme pýtali a ešte niekoľko priehrští naviac. Začínam mať taký pocit, že od nich s prepáčením aj hovno je lepšie aspoň podľa tržieb a podpôr. ale aj podpora v ovocinárstve ide iným smerom na vyšľachtenie peniaze nie sú ale na sprosté oblbnutie stromčeka aby v druhom roku rodil na to sa nájdu
Gapo
05.08.12,17:33
čínsky cesnak môžem jesť ako lentilky
Mária Mojžišová
05.08.12,17:40
Gapo to ti závidím,ale niet na cesnak slovenský
Indeed
06.08.12,03:12
mimotemyU vás sa tak mäkko rozpráva, alebo dávaš slovenčinovi pobokovi?
:D Lebo u nás je vlani a aj predvlani, bez ľ
nechaj tak.. slovenčina má niekedy zvláštné tvary a tvaroslovia....

..aj mňa ide rozhodiť keď čítam,také perly že "drevenný" ,drahých "kovvov", či "nadstavenia" mobilného telefónu...
molzeter
06.08.12,07:42
Dobry den, mam zaujem pestovat slovensky cesnak.

K tomuto napadu som sa dostal asi pred mesiacom, ked mi po tyzdni kupeny cinsky cesnak zhnil. Kedze niesom polnohospodar, pracujem v inej oblasti, rad by som sa spojil s nejakym mensim pestovatelom inych komodit, ktory ma technologicke zazemie - stroje. Investicie mam. Plan je na zaciatok 1 - 5 ha.
Pokial mate niekto zaujem o spolupracu, napiste. Zapadne slovensko.
Myslim ze toto pestovanie je v sucasnosti celkom vynosne. Prepocitaval som naklady a vynosy, na malych vymerach je mozne dosiahnut dobry zisk. Rovnako niektore ine plodiny, ktore sa k nam dovazaju, ale to az neskorsie. Dopyt po domacom cesnaku bude stupat nadalej, kedze v sucasnosti je to nedostupny tovar, vymery cesnaku na slovensku su dost male. Cesnak vyzaduje viac ludskej prace ako ine komodity, ale to sa da eliminovat strojmi na to urcenymi.
pavol54
06.08.12,07:53
Dobry den, mam zaujem pestovat slovensky cesnak.

K tomuto napadu som sa dostal asi pred mesiacom, ked mi po tyzdni kupeny cinsky cesnak zhnil. Kedze niesom polnohospodar, pracujem v inej oblasti, rad by som sa spojil s nejakym mensim pestovatelom inych komodit, ktory ma technologicke zazemie - stroje. Investicie mam. Plan je na zaciatok 1 - 5 ha.
Pokial mate niekto zaujem o spolupracu, napiste. Zapadne slovensko.
Myslim ze toto pestovanie je v sucasnosti celkom vynosne. Prepocitaval som naklady a vynosy, na malych vymerach je mozne dosiahnut dobry zisk. Rovnako niektore ine plodiny, ktore sa k nam dovazaju, ale to az neskorsie. Dopyt po domacom cesnaku bude stupat nadalej, kedze v sucasnosti je to nedostupny tovar, vymery cesnaku na slovensku su dost male. Cesnak vyzaduje viac ludskej prace ako ine komodity, ale to sa da eliminovat strojmi na to urcenymi.
takú výmeru nikto na slovensku nepestuje práve pre ľudskú prácu, nemáš ani predstavu o pestovaní cesnaku skús tak pre začiatok 1 - 5 riadkov max 5 árov

za socializmu pokiaľ viem len jedno družstvo pestovalo cesnak, inak sa veškerá výmera pestovala na družstvách ale individuálne družstevníkmi po 10 árových výmerách
molzeter
06.08.12,08:27
takú výmeru nikto na slovensku nepestuje práve pre ľudskú prácu, nemáš ani predstavu o pestovaní cesnaku skús tak pre začiatok 1 - 5 riadkov max 5 árov

za socializmu pokiaľ viem len jedno družstvo pestovalo cesnak, inak sa veškerá výmera pestovala na družstvách ale individuálne družstevníkmi po 10 árových výmerách

Kedze pochadzam z dediny, viem co je to praca na poli. Svojho casu, mal som 14 rokov, druzstva nemali ziadnu specialnu mechanizaciu. chodili sme zbierat cilubu na poli rucne. Boli to hektare, zbieralo to mozno stovka ludi. Sused pestoval cesnak, rovnako, ziadna mechanizacia, sadilo sa rucne, zbieralo rucne, cistilo rucne.

-Sadba je dnes automaticka
-Zber automaticky, alebo poloautomaticky (zbieras vyorany cesnak rucne do vlecky)
-Cistenie automaticke.

Takze v tomto pripade nevidim problem..
Ked som sa pred par tyzndami zacal tejto teme venovat, nasiel som aj napr tento inspirativny clanok
http://ekonomika.idnes.cz/cesnek-si-hlidam-se-sukovici-jinak-by-ho-lide-rozkradli-rika-farmar-10c-/ekonomika.aspx?c=A120619_152157_ekonomika_spi
Na dane stroje, aj sadbu peniaze mam.
Potrebujem niekoho zo skusenostou v polnohospodarstve, maleho farmara, s ktorym by som spolupracoval (traktor, poda, docasne priestory na cistenie, atd).
Trh si domace potraviny ziada, ked sa nahodou nieco take objavi v obchode, cena stupa nenormalne vysoko.
Ked zoberieme vynosy - z 1ha mas vynos 8 -10 ton, nasledne si pozri cenu v obchode. Velkoobchodna cena sa pohybude okolo polovice ceny v obchode, co som si zistoval.
wagner
06.08.12,12:17
Iba sa mi vlasy ježia, keď čítam ten pravopis. Určite chybička sa vlúdi, ale takéto prešľapy, nie
milka 60
10.08.12,10:27
Držím vám palce!!!!!