alchstuip
31.07.12,14:00
Ahojte, hladal som hladal, ale nenasiel. Je tu sice jedna tema, ale ta je asi zamknuta...
Chcel by som sa viac dozvediet o legalnosti/ilegalnosti domacej vyroby alkoholu. Ako je to u nas v sucasnosti? este stale plati ten zakaz z cias R-U monarchie?

V Madarsku si pestovatel moze vypalit do 100 litrov domacej palenky, v Rakusku podobne. Jeden rakusky maloproducent mi povedal, ze toto predsa musi byt legalne v celej EU, pre neho bolo nemyslitelne, ze by mal platit nejake dane za to, ze si na vlastne naklady z vlastneho ovocia pre vlastnu spotrebu vypali palenku.
Ak sa niekto orientujete v tejto oblasti, poradte prosim, aka je europska legislativa a ako je to obmedzene u nas, pripadne, ci nahodou by nemala byt europska legislativa nadradena nasej (ked uz sa po Europe opicime v mnohych blbostiach).

Dakujem.
kn-alka
31.07.12,12:13
Nepoznám legislatívu, len mám známeho, ktorý si páli v oficiálnej pálenici za poplatok. Žiaľ neviem povedať množstvo, má len na vlastnú potrebu, bude to do tých 100 l.
alchstuip
31.07.12,12:30
Ano, moznost oficialnej palenice poznam, za poplatok a dan statu, vyuzivam tuto formu a platim dan za to, ze dopestujem ovocie a chcem si ho spracovat. Absurdna dan z vlastnej prace.
mattto
31.07.12,12:53
doma si nemôžeš páliť ani pre vlastnú spotrebu, dokonca nemôžeš prechovávať ani zariadenie na pálenie alkoholu, inak sa dopúšťať trestného činu. Páliť môžeš v pestovateľských páleniciach - je tam obmedzenie týkajúce sa množstva, za takto vypálený alkohol máš polovičnú sadzbu spotrebnej dane. Alkohol však nemôžeš uvádzať na trh (predávať)
alchstuip
31.07.12,13:19
Dakujem, takze ako som predpokladal, svinsky stat sa prizivuje na vsetkom. Dalsi dovod na emigraciu.
bjuty smis
31.07.12,13:53
emigrovať kvôli chlastu :)))
fakt ťa nasrali....
alchstuip
31.07.12,14:14
Nie len kvoli... skor kvoli celkovej nefunkcnosti statu, politickej situacii a podobne.
buchač
31.07.12,14:14
emigrovať kvôli chlastu :)))
fakt ťa nasrali....

...no a ???.....
Potieranie osobných slobôd jak sviňa ....:--- :D

Kúúúa , keby všetkých , čo doma ( hlavne na dedinách ) pália na čierno pozatvárali ...hm , šak by jedna basa bola málo ...;)
Veselo sa pálilo , páli a aj bude páliť .......a pokiaľ niekoho colňáci akože niekoho " vymáknu " , tak podľa môjho názoru ide o jednoznačnú závisť ( ??? ) a následne prásknutie od nejakého žičlivca ...
Ako druhá možnosť je to , že majiteľ pálenice sa nevie udržať na uzde a páli o 106 a následne predáva ....holt , tu je to potom o tom " prenasledovaní a potieraní osobných slobôd "...

...ozaj , poznal som jedného , čo v paneláku na plynovom sporáku pálil .....že som sa aj čudoval , či je normálny z hľadiska bezpečnosti , ale čo už ......ale pálenka bola dobrá ...:rolleyes:
účtovník 007
31.07.12,14:28
buchač nie je to len o závisti. Keď sa páli, stačí colníkom prejsť po dedine a je to. Majú na to prístroje. Inak v Bzinciach pod Javorinou by Ti vedeli porozprávať o razii ,aj v okolitých dedinách u nás na kopaniciach. Bŕŕŕŕŕ. Nepríjemná záležitosť.
buchač
31.07.12,14:33
buchač nie je to len o závisti. Keď sa páli, stačí colníkom prejsť po dedine a je to. Majú na to prístroje. Inak v Bzinciach pod Javorinou by Ti vedeli porozprávať o razii ,aj v okolitých dedinách u nás na kopaniciach. Bŕŕŕŕŕ. Nepríjemná záležitosť.
...keď sa páli ......veď to je to práve ...že celá dedina naraz musí mať súdky plné....

Pálim vtedy , keď sa nepáli a colníci zasa až toľko vychádzok nemajú .....
misoft
31.07.12,14:33
Zavolajú Jana na úrad.
"Jano! Ty páliš .... doma..... slivovicu!"
"Nepálim, predseda!"
"No...nepáliš, ale máš doma prístroj!"
"No - mám."
"Tak zaplať 500 korún pokuty!"
Jano vytiahne jednu päťstovku a potom druhú päťstovku.
"A za čo je tých druhých päťsto?"
"Za znásilnenie!"
"Ale šak si nikoho neznásilnil!"
"To nie!.......Ale mám prístroj!!!"
Martin1310
31.07.12,14:46
Ja som zas počul že palenice hladajú z termovíziou z vrtulníka,tak som sa na to spýtal colníkov,poznám ich viac a na moju otázku sa len zasmiali a povedali že sú radi že majú na benzín nieto ešte aby behali len tak hore dole a hladali palenice.Tích ktorím ich zobrali udali susedia.Samozrejme že sa to dá nájsť ale to neznamená že môžu len tak vtrhnúť niekomu na pozemok a začať hladať,musí byť toho viac a práve svedectvo je to čo im umožní niekomu vpáliť do dvora.
misoft
31.07.12,14:49
Ja som zas počul že palenice hladajú z termovíziou z vrtulníka,
...což je pěkná blbost. To by potom vtrhli aj niekomu, kto si kúri v kotli na kúrenie niekde v pivnici. Termovízia rozlišuje teplotu, nie slivovicu :D
Martin1310
31.07.12,15:50
Bohužial ta musím sklamať ale naozaj sa na to viužíva termovízia žiadny detektor slivovice neexistuje a práve preto že tam nieje istota potrebujú aj iné dôkazi aby mohli k niekomu prísť.Ono to je pomerne dobre vidieť čo tam je,vydel som to ale nestačí to.
lubko6394
31.07.12,15:56
Bohužial ta musím sklamať ale naozaj sa na to viužíva termovízia žiadny detektor slivovice neexistuje a práve preto že tam nieje istota potrebujú aj iné dôkazi aby mohli k niekomu prísť.Ono to je pomerne dobre vidieť čo tam je,vydel som to ale nestačí to.

To môže fungovať len tam, kde by sa žiaden zdroj tepla nemal nachádzať. Lenže v nezateplenej budove nerozoznáš na termovízii práčku od kotla a v zateplenej neuvidíš ani jedno z nich.
misoft
31.07.12,16:01
práve preto že tam nieje istota potrebujú aj iné dôkazi aby mohli k niekomu prísť
Lenže na to, aby "tam mohli prísť" potrebujú vééééľa iného - čo takto súdny príkaz? A ten nedostanú, pokiaľ nemajú iné dôkazy - inak je to neoprávnené vniknutie, obmedzovanie osobnej a domovej slobody a čo je ešte horšie - porušenie ústavy Kua- tí by sa zapotili, až by im naparilui porušenie ústavných práv občana - i Strassbourg by si na nich zgustol :D
Martin1310
31.07.12,16:02
No a otom to je ono v čase pálkenia sa nevikuruje dalej palenica pozostáva z chladiča a kotla ktoré sú medzi sebou prepojené trubkou ktorá je tiež horúca a aj chladič je na vrchu horúci a takýto tvar veru v domácnosti nemá nič.
A znovu píšem že toto nestačí takmer vždy ide o udanie.
Martin1310
31.07.12,16:03
Pre misoft-Nechapem- ved to som tým práve chcel povedať.
misoft
31.07.12,16:11
Kuprového hada z kotla strčím do suda s vodou a chladič ako vyšitý - a ajhľa - mám bojler.

Že slivovica? Šak vedľajší produkt :D:D.
Martin1310
31.07.12,16:25
Ono ked už na to príde tak tam chodia naozaj tvrdo aj z kukláčmi.Bojler vyzerá inak myslím jeho napojenie,tam nebýva to potrebné prevýšenie spojovacej trubky kôli metylalkoholu.Proste dá sa to spoznať aj podla iných vecí vzájomných výšok umiestnenia a tak.Proste kaby chceli v dnešnej dobe tak nájdu všetkých ale na to niesu peniaze ani čas.
lubko6394
31.07.12,18:27
Ono ked už na to príde tak tam chodia naozaj tvrdo aj z kukláčmi.Bojler vyzerá inak myslím jeho napojenie,tam nebýva to potrebné prevýšenie spojovacej trubky kôli metylalkoholu.Proste dá sa to spoznať aj podla iných vecí vzájomných výšok umiestnenia a tak.Proste kaby chceli v dnešnej dobe tak nájdu všetkých ale na to niesu peniaze ani čas.

Však teplý bonz je najlepším podozrením. Ale ak mám všetko za múrmi a tienením okien, tak bez pomoci poradcov nenájdu určite nič. Auto z cesty vybavené termovíziou nemá šancu na zariadenia v budove, možno len v šope, a na to nemajú ani benzín a ani chuť. Takže bez prajných susedov tam môžeš mať aj rafinériu na benzín.
bjuty smis
31.07.12,18:51
colníci z vysoka se..ú na teba, ak si doma vypáliš 10 -20 l chlastu pre vlastnú spotrebu...
ich zaujímakú čierne pálenice, ktoré svojim tovarom zaplavujú šenky....tam sú obrovské daňové úniky....
mattto
31.07.12,19:07
colníci z vysoka se..ú na teba, ak si doma vypáliš 10 -20 l chlastu pre vlastnú spotrebu...
ich zaujímakú čierne pálenice, ktoré svojim tovarom zaplavujú šenky....tam sú obrovské daňové úniky....

práve naopak, colníkov a vo všeobecnosti policajtov zaujímajú práve takéto malé ryby, na nich si vykazujú činnosť a plnia štatistiku. Nikto sa nepustí do veľkého businessu, ak nemá krytie v PZ. Ak niekedy policajti, colníci urobia veľkú akciu, tak jedine preto, lebo si stratil krytie - prestal si platiť, zmenili sa ľudia v PZ, alebo konkurencia s vyššími známosťami ťa odstavila.
dad111
31.07.12,21:17
V pestovateľskej pálenici môžete napáliť akékoľvek množstvo. Prepočítajú to na absolútny alkohol a nad určité množstvo to zaťažia vyššou sadzbou spotrebnej dane. To je jasné.
Vlastniť aparát je len priestupok. Trestné je len uvádzanie alkoholu na trh. Musím priznať, že s tým na rozdiel od niektorých súhlasím. To, čo dokážu niektorí zlatokopovia vypáliť a následne predať je otrava, za ktorej šírenie by som naparoval vysoké tresty. Myslím, že by bolo najlepšie túto činnosť legalizovať, ale zároveň aj kontrolovať. Legalizácia alebo zmiernenie po revolúcii bolo dobrým dielom. Za starého systému policajti tvrdo konfiškovali trestali domáce pálenie. Ľudia s tým počítali a pálili aj na kostrách z bicyklov. Báli sa, vysoká investícia sa im za pár dní môže zničiť. Po roku 89 sa to zmiernilo a odvtedy neuveriteľne stúpa úroveň domácich aparátov.
To isté podľa mňa by sa ale patrilo zaviezť aj u vína. Ten čo nemá ani jeden koreň, predáva hektolitre vína a neplatí žiadne dane? To je chybné.
bjuty smis
31.07.12,21:31
práve naopak, colníkov a vo všeobecnosti policajtov zaujímajú práve takéto malé ryby, na nich si vykazujú činnosť a plnia štatistiku. Nikto sa nepustí do veľkého businessu, ak nemá krytie v PZ. Ak niekedy policajti, colníci urobia veľkú akciu, tak jedine preto, lebo si stratil krytie - prestal si platiť, zmenili sa ľudia v PZ, alebo konkurencia s vyššími známosťami ťa odstavila.

takéto malé ryby chytajú - chytia - jedine vtedy, ked ťa volaká špina sused udá...a oni musia na to reagovať...
alebo snád neveríš tým rozprávkám z predošlích príspevkov, že colníci na helikoptérach s termokameramy sleduje dedka, čo si doma vypali 20 litrovú konvu kvasu...:)))
mattto
31.07.12,21:42
takéto malé ryby chytajú - chytia - jedine vtedy, ked ťa volaká špina sused udá...a oni musia na to reagovať...
alebo snád neveríš tým rozprávkám z predošlích príspevkov, že colníci na helikoptérach s termokameramy sleduje dedka, čo si doma vypali 20 litrovú konvu kvasu...:)))

samozrejme, že nie, preboha, letka MV SR je 5 vrtuľníkov, z toho možno 2 letu schopné :D Jasné, že takéto razie sa robia na základe "dobrého" suseda, alebo bývalého kamoša. Ale práve na takýchto prípadoch si policajti demonštrujú silu a ukazujú novinárom ako potierajú zločin.
mattto
31.07.12,21:44
V pestovateľskej pálenici môžete napáliť akékoľvek množstvo. Prepočítajú to na absolútny alkohol a nad určité množstvo to zaťažia vyššou sadzbou spotrebnej dane. To je jasné.
Vlastniť aparát je len priestupok. Trestné je len uvádzanie alkoholu na trh. Musím priznať, že s tým na rozdiel od niektorých súhlasím. To, čo dokážu niektorí zlatokopovia vypáliť a následne predať je otrava, za ktorej šírenie by som naparoval vysoké tresty. Myslím, že by bolo najlepšie túto činnosť legalizovať, ale zároveň aj kontrolovať. Legalizácia alebo zmiernenie po revolúcii bolo dobrým dielom. Za starého systému policajti tvrdo konfiškovali trestali domáce pálenie. Ľudia s tým počítali a pálili aj na kostrách z bicyklov. Báli sa, vysoká investícia sa im za pár dní môže zničiť. Po roku 89 sa to zmiernilo a odvtedy neuveriteľne stúpa úroveň domácich aparátov.
To isté podľa mňa by sa ale patrilo zaviezť aj u vína. Ten čo nemá ani jeden koreň, predáva hektolitre vína a neplatí žiadne dane? To je chybné.

nebol by som si istý tým priestupkom

§253 TZ


(1) Kto bez povolenia vo väčšom množstve vyrába lieh alebo kto lieh bez povolenia vyrobený vo väčšom množstve prechováva alebo uvádza do obehu, potrestá sa, ak nejde o čin prísnejšie trestný, odňatím slobody až na dva roky.

(2) Rovnako ako v odseku 1 sa potrestá, kto neoprávnene vyhotoví alebo prechováva zariadenie na výrobu liehu.
Martin1310
31.07.12,21:48
1-Nikto tu netvrdil že lietajú na helikopterach-špatne pochopené.
2-Osobne poznám dvoch ktorím zobrali pálenicu aj kopec alkoholu ale dostali len pokutu a to podla množstva alkoholu.
mattto
31.07.12,21:54
1-Nikto tu netvrdil že lietajú na helikopterach-špatne pochopené.
2-Osobne poznám dvoch ktorím zobrali pálenicu aj kopec alkoholu ale dostali len pokutu a to podla množstva alkoholu.

mohli byť odsúdení a bol im uložený peňažný trest §56 ods. 1, 2 TZ

(1) Peňažný trest môže súd uložiť od 160 eur do 331 930 eur páchateľovi úmyselného trestného činu, ktorým získal alebo sa snažil získať majetkový prospech.

(2) Bez splnenia podmienok uvedených v odseku 1 môže súd peňažný trest uložiť, ak ho ukladá za prečin a vzhľadom na povahu spáchaného prečinu a možnosť nápravy páchateľa trest odňatia slobody neukladá.
Martin1310
31.07.12,22:07
No oni proste vypočitali unik na dani a z toho nejak vyšla pokuta,nepametám si už kolko to bolo ale nebolo to zas také hrozné,neviem či sa tam ako trest neberie už samotné odobratie zariadenia.Určite tiež záleží či sa im podarí dokázať predaj lebo je rozdiel či to má pre svoju potrebu alebo nie pretože bez predaja tam odpadá ten majetkový prospech.
wabi
05.08.12,12:22
V pestovateľskej pálenici môžete napáliť akékoľvek množstvo. Prepočítajú to na absolútny alkohol a nad určité množstvo to zaťažia vyššou sadzbou spotrebnej dane. To je jasné.
Vlastniť aparát je len priestupok. Trestné je len uvádzanie alkoholu na trh. Musím priznať, že s tým na rozdiel od niektorých súhlasím. To, čo dokážu niektorí zlatokopovia vypáliť a následne predať je otrava, za ktorej šírenie by som naparoval vysoké tresty. Myslím, že by bolo najlepšie túto činnosť legalizovať, ale zároveň aj kontrolovať. Legalizácia alebo zmiernenie po revolúcii bolo dobrým dielom. Za starého systému policajti tvrdo konfiškovali trestali domáce pálenie. Ľudia s tým počítali a pálili aj na kostrách z bicyklov. Báli sa, vysoká investícia sa im za pár dní môže zničiť. Po roku 89 sa to zmiernilo a odvtedy neuveriteľne stúpa úroveň domácich aparátov.
To isté podľa mňa by sa ale patrilo zaviezť aj u vína. Ten čo nemá ani jeden koreň, predáva hektolitre vína a neplatí žiadne dane? To je chybné.

Jak toto môže niekto napísať! A potom že nepi! dad asi tiež patrí k tým, čo by videl všetky susedove "kozy" zdochnuté. Len aby sa niekto náhodou neobohatil... - všetko treba zdaniť a ak nie skonfiškovať a pokutovať...
Ano naozaj je tu niečo chybné. A nie je toho málo čo je tu chybné...
Jasné, mali by zdaniť úplne všetko. Veď úniky sú obrovské! Babička čo predáva 10 kg sliviek pri ceste by mala ísť do basy. To nevadí, že kontrolóri budú drahší než to, čo sa ich kontrolou ušetrí... A ušetrí sa? Veď vďaka tej buzerácii a byrokracii nebude nikto radšej nič robiť a kto nič nerobí, nerobí ani chyby - to je ten dobrý občan.
Ako v tej rozprávke o Českom levovi Keď kráľ Karel IV ustanovil napokon aj "vrchného" kontrolóra, ktorý mal na starosti kontrolovať toho, čo kontroloval krmiča, tak lev zdochol od hladu...
Všetci nech všetko kupujú len v supermarketoch, riadne zdanené dovezené z EU. Pretože tento štát dobre hospodári treba mu dať všetko a čo najviac, pretože on najlepšie vie čo a ako. Všetci sme stotožnení s tým, aká žiarivá budúcnosť nás čaká v EU, veď kto sa o nás postará na dôchodok a ak ochorieme. Štát, vláda a premiér má všetko pod kontrolou. Poudávajme sa navzájom, až pokiaľ ozaj nikto nebude mať nič, pretože si každý povie, že sa mu neoplatí o niečo sa snažiť. Veď o čo ľahšie je len niečo vykvasiť a ožrať sa z toho každodenne. A všetci budeme svorne inšpektorovať a dozorovať a udávať sa navzájom a vyplňovať tlačivá o tom, že fakt nič nemáme a nedá sa nám nič zobrať, naopak, že potrebujeme od štátu, inak zahynieme od hladu. Štát potom zdaní ešte tých inšpektorov ktorí mu poslušne slúžia, ale tým nič nezíska, lebo veď tých úradníkov vlastne sám platí. Štát si potom požičia, aby nás ako svoje verné nemluvňatá nakŕmil. Nenechá nás zahynúť predsa hladom naša matka štát...
Neviem si predstaviť, ako viac by sa dal ešte tento štát vytunelovať. Sme len ako tie ovce aby nás podojili a ostrihali... Občas niekto zamečí ak ho šmyknú trošku viac až do krvi. Ostatný však sú len radi že sa to nestalo im. Sú ticho pasú sa a možno sa len trocha škodoradostne uškrnú. Ale pokiaľ je ešte tráva zelená nejako bude...
Ako dlho môže trvať pokiaľ lev skape od hladu, pretože príživníkov bolo priveľa? A čo potom, koho bude kŕmič kŕmiť a na koho dozorca dozorovať? Viete, ja si myslím, že ten lev už skapal a to v celej EU, ale všetci sa ešte tvária že ho vzkriesia, nikto sa ešte neodvažuje povedať, že aj kráľ je nahý. Ak aj niekto, nikto mu to zatiaľ neverí! Koľká múdrosť v tých rozprávkach. Čo ale nastane, keď si to konečne všetci uvedomia!??!!!?http://www.porada.sk/images/smilies/eek.gifhttp://www.porada.sk/images/smilies/eek.gifhttp://www.porada.sk/images/smilies/cry.gifhttp://www.porada.sk/images/smilies/confused.gifhttp://www.porada.sk/images/smilies/eek.gifhttp://www.porada.sk/images/smilies/eek.gif
Holá pravda sa nazýva poplašnou správou. Hovno nazveme trus, ale ono potom menej smrdieť nebude!
Nie, neodvážim sa sem písať sprosté slová...
Niekedy vulgarizmom vyjadríš najlepšie pocity a definuješ realitu. Tomu Mokrému sa teda aspoň niečo podarilo:

Nechal som sa trocha strhnúť, aby to nepoburovalo tých ktorí nechápu či sa tak aspoň tvária som ten link na video vyhodil. Pre tých ktorí ho však chcú vidieť pre jeho surovú pravdivosť popisujúcu ukrutnú realitu, nájdu ho, ak si ho pohľadajú na :
http://www.youtube.com/ a zadajú vyhľadať podľa kľúčových slov: "Na Slovensku stále aktuálne" - hneď porvé video. Pozor je to trefné ale sú v ňom použité vulgárne výrazy... napokon mnohý už možno i poznáte, je to však stále kruto aktuálne.
dad111
05.08.12,18:42
V slušnej spoločnosti sú zabehnuté striktné pravidlá a aj keď nie sú nikde napísané, všetci ich dodržujú a netreba nikoho kontrolovať. Ľudia sa kontrolujú navzájom a toho, čo k nim nepatrí vylúčia. Tak napríklad v slušnej spoločnosti by nikoho nenapadlo na verejne dostupné miesto zavesiť takú vulgárnosť ako je tu povyše. Ak to nie je automatické, mal by tu byť nejaký cenzor (Schválne som použil toto slovo) a jednoducho zabezpečiť, aby ostatní slušní už neboli obťažovaní takým úchylom. V slušnej spoločnosti nikto nemusí kontrolovať babičku, čo predá 10 g zrelých zdravých sliviek zo svojej úrody. Ak ale niekto postaví babičku k ceste s kradnutými nezrelými, a hnusnými durandziami a ona ich veselo predáva ako bošácke slivky, tak to si zaslúži prísny trest. Ak niekto vypáli zdraviu škodlivé nezrelé, plesnivé ovocie a túto otravu predáva s plným vedomím, že zákazník doma necháva hladnú rodinu bez peňazí, tak takéhoto je treba bez váhania eliminovať. Aj za tú cenu, že pritom to odskáče niekto nevinný. Sú národy, ktoré sa dokážu brániť. Náš národ to rozhodne nie je. Bol by to krásne, keby sme mohli prísť a kúpiť si "z dvora" domácu slivovičku, ale zväčša je to len cukráš, kúpiť si kvalitné víno, ale je to len hnusný druhák. kúpiť si domáce vajíčka a pritom sú to prepašované odpadky. Nie sme zrelí na takúto samostatnosť. Tá vulgárnosť je toho príkladom.
wabi
05.08.12,22:03
Ospravedlňujem sa dad111 (http://www.porada.sk/member.php?u=55614) ak sa ho to dotklo. Uznávam, bolo to dosť provokatývne. Bol som pod vplyvom a nechal som sa uniesť. Zistil som, že si vlastne neprotirečíme. v tom že by sa pravidlá mali dodržovať. Práve naopak. Len teda dôležité je najmä aby ich dodržovali práve tí, ktorí ich porušením môžu spôsobiť najviac škody. Čo iste neznamená že aj ostatní ich dodržovať nemajú. Ak však rodičia vodu kážu a víno pijú, darmo budú kázať o pravidlách a alkoholizme. Znamená to morálny úpadok ale nie kvôli vulgarizmom. Pravidlá však by nemali byť určované proti tým u nás tak "bezmocným". Pretože sa to napokon vypomstí aj tým mocným, ktorí majú pocit, že pre nich platia pravidlá celkom iné.
Vyhodil som teda ten priamy link z predchádzajúcej reakcie. Je pravda, že nie každý je zrelý pochopiť surovú pravdu. Napokon, čo k tomu dodať... ak niekto potrebuje "cenzora", pretože potrebuje bariéru voči realite, ktorú má problém si sám filtrovať, tak nie je sám. Viem to pochopiť tiež nerád vidím určité veci a ak sa mi to nepáči protestujem.
Skúsme sa ale sústrediť na obsah a nie len formu.
Keď sa kupujúcemu slivky nepáčia nech ich nekupuje. Základná vec, hlavne byť zodpovedný sám za seba. Ak urobím niečo - napríklad kúpim slivky od babičky, nie je na vine babička, ktorú treba prísne potrestať, ale proste si musím priznať, že ja sám som ..... - hlavne slušne doplňte si každý sám čo pekné by sa patrilo doplniť. Na budúce to od nej nekúpim a vôbec si skontrolujem čo kupujem - veď to predsa môžem okoštovať a nemusím kupovať od babičky. Mám možnosť kúpiť osvedčenú dovozovú "kvalitu" z hypermarketu. Je však oveľa jednoduchšie obviniť druhého než seba...
Prezuncia neviny znamená, že nie kvôli tomu že je možné niečo zneužiť sa to proste zakáže. Že ak nejaký muž ublížil žene, pretože je to možné, neznamená, že ich musíme všetkých vykastrovať. Proste nesmú trpieť nevinní. Táto veta je výnimočne scestná až rasistická: "takéhoto je treba bez váhania eliminovať. Aj za tú cenu, že pritom to odskáče niekto nevinný." Žiaľ, vedia sa s ňou stotožniť aj politici, pretože sú zrkadlom voličov a ani Hitler by sa za ňu nehanbil.
Je ale pravda, že v živote to niekedy inak nejde a človek si musí vyberať menšie zlo. To že trpia nevinní je príliš časté.
A tak paradoxne so všetkým čo dad111 (http://www.porada.sk/member.php?u=55614) napísal súhlasím. Iste. Nie je správne podporovať podvodníkov a tých ktorí klamú "zákazníkov". Na Slovensku je priveľa pančovaných burčákov a nekvalitnej domácej pálenky! Všetko navyše často ešte predražené! Neviem odkiaľ je melón či zemiaky kúpené pri ceste. % nekvality je až príliš veľké! Uchránia nás však kontrolóri? Nedopadne to ak s tým zmieneným pražským levom? Mali by sme to urobiť my sami. Obávam sa, že ak to nedokážeme sami niet nám pomoci...
A dad, rovnako ako som sa nechal uniesť ja, tak to s tým že by si mali čokoľvek odskákať nevinní zrejme nemyslel celkom vážne...
súdiac podľa inak rozumných slov a množstvu dobrých príspevkov.
Ono to žiaľ v živote často tak dopadne, že to zostane na nevinných a podvodníci sa z toho vykrútia, ale to nemôžeme predsa chcieť a hlásať!
Práve preto že ľudia vidia nejaký nešvár sú často ochotní podľahnúť takýmto názorom, to tu takto potom vypadá. Hlavne že to nie je vulgárne! Mňa nepohoršuje vulgarizmus, ale ľudská stupidita!
Napokon ten úchyl sa ma nedotýka. Scénku stvoril známy umelec ktorý vyhral viaceré hlasovania divákov Juraj Mokrý a jeho krátky mimoriadne vulgárny "rozhovor" je zavesený verejne v niekoľkých verziách na nete... Treba povedať že nie som zástancom sprostých slov a urážok dokonca ani Mokrý nie je mojim hrdinom. Niekedy je to však výstižné. Napokon nehrajme sa na fajnových, že sme nikdy nezhrešili a nezahrešili.
Ale to, čo sa deje tu, je už vážne priveľa. Aby sa dávali pokuty za sprepitné! Za každé € 100€ pokuta Na celom svete funguje sprepitné a už veľmi, veľmi dlho. Sprepitné je napádané ako nezdanené úniky. Nie je to náhodou zakrývanie a odkláňanie pozornosti od skutočných problémov. Keď milióny € sú doslova vyhadzované do luftu (či už z nedbalosti alebo kvôli vlastnému obohateniu) a nikto za to nie je potrestaný, pretože nie je zodpovedný? To sa týka ktoréhokoľvek ministra ktorejkoľvek vlády. Aby to nebolo brané jednostranne.
Tak babička je zodpovedná za to čo robí, ale minister nie. Darmo že môže byť pokutovaný za dopravné priestupky, keď nemôže byť braný na zodpovednosť za oveľa vážnejšie porušenia pravidiel a nesprávne rozhodnutia, kde si to odskáčeme všetci. (nemal som na mysli konkrétneho ministra ale funkciu ako takú) Ohneme chrbát a zacvakáme... hlavne slušne, nebuďme zbytočne vulgárny!
Proti tomuto sa potrebujeme naučiť brániť, proti obrovským podvodom, ktoré nás všetkých dostali na mizinu. My sa však nevieme ubrániť ani tej babičke, nech by predávala čokoľvek z akejkoľvek záhradky. Ak sa nevieme teda brániť a potrebujeme ochranu ako je tu uvádzané, tak nie proti vulgárnosti ale proti tomu že sa necháme okrádať. Či už babičkou alebo vysokopostaveným zneužívačom moci, ktorí priviedli na mizinu tento svet. Tým nemyslím konkrétnu stranu. Žiaľ, myslím všetkých mocných a vplyvných "kormidelníkov" a nie len na Slovensku, čo doviedli loď zvanú civilizácia plnú otrokov na ostré útesy a teraz sa snažia odvrátiť pozornosť výzvami k bičovaniu galejníkov!
Brať na zodpovednosť malé ryby, rybky a rybičky je jednoduché, ale veľmi neúčinné. Na tých malých rybkách a planktóne stojí celý potravinový reťazec. Ak nechtiac ublížime a zdecimujeme ich stav, bez nich nebudú mať čo žrať ani veľryby ani žraloci! Hoci to vo svojej pýche možno nechápu.
Ak potlačíme pestovanie v malom, a do toho patrí aj tradičná výroba vínka, a potom skrachuje dovoz potravín do totálne potravinovo nesamostatnej ekonomiky, bude to len prilievanie oleja do ohňa!
Hlavne slušne súdruhovia kapitalisti!
Takéto témy patria k alkoholu a vulgarizmom a rovnako naopak.
A tak na zdravie! Pretože šťastie sa nám povážlivo míňa! Pime rýchlo, stmieva sa. Ale veď zatemnenému mozgu je to jedno. Hlavne slušne a vo všetkej počestnosti chlapi!
Kroťte sa. Veď o nič nejde, iba o život!
Indeed
06.08.12,04:06
"wabi" blahoželám k tvojmu príspevku pod číslom #32

vystihol si PODSTATU !

Toto by malo byť povinné čítanie.
Ferdosondo
06.08.12,04:50
V slušnej spoločnosti sú zabehnuté striktné pravidlá a aj keď nie sú nikde napísané, všetci ich dodržujú a netreba nikoho kontrolovať. Ľudia sa kontrolujú navzájom a toho, čo k nim nepatrí vylúčia. Tak napríklad v slušnej spoločnosti by nikoho nenapadlo na verejne dostupné miesto zavesiť takú vulgárnosť ako je tu povyše. Ak to nie je automatické, mal by tu byť nejaký cenzor (Schválne som použil toto slovo) a jednoducho zabezpečiť, aby ostatní slušní už neboli obťažovaní takým úchylom. V slušnej spoločnosti nikto nemusí kontrolovať babičku, čo predá 10 g zrelých zdravých sliviek zo svojej úrody. Ak ale niekto postaví babičku k ceste s kradnutými nezrelými, a hnusnými durandziami a ona ich veselo predáva ako bošácke slivky, tak to si zaslúži prísny trest. Ak niekto vypáli zdraviu škodlivé nezrelé, plesnivé ovocie a túto otravu predáva s plným vedomím, že zákazník doma necháva hladnú rodinu bez peňazí, tak takéhoto je treba bez váhania eliminovať. Aj za tú cenu, že pritom to odskáče niekto nevinný. Sú národy, ktoré sa dokážu brániť. Náš národ to rozhodne nie je. Bol by to krásne, keby sme mohli prísť a kúpiť si "z dvora" domácu slivovičku, ale zväčša je to len cukráš, kúpiť si kvalitné víno, ale je to len hnusný druhák. kúpiť si domáce vajíčka a pritom sú to prepašované odpadky. Nie sme zrelí na takúto samostatnosť. Tá vulgárnosť je toho príkladom.
Dad sú paliči kvalitnej pálenky,ktorá je tisíckrát lepšia ako patoky, ktoré predávajú v obchode, naproti tomu sú paliči ktorí páliť nevedia a sú aj takí, ktorí to robia na kšeft a kvalita im je fuk. Ale prečo hádžeš všetkých do jedného vreca ?
Zákon je úplne absurdný v tom, že si niekto doma pre svoju vlastnú spotrebu nesmie vypáliť pálenku. Prečo tomu tak nie je aj pri víne?
Prečo nepostihujú naše zákony paliča až potom, keď tento produkt predáva bez povolenia a zdaňovania?
Indeed
06.08.12,05:19
To ferdosondo:

ak by si čital všetky prispevky ,tam by si našiel odpoved na svoju otázku /otázky/

jednoducho zákon /a hlavne zákonodarcovia/ v rámci prevncie zkázal /-i/ páliť palenku aj ked len pre vlastnu potrebu..

z toho istého dovodu prečo nie je u nás stanovená povolená hranica alkoholu v dychu vodiča 0,5 promile ako je to v Nemecku

lebo nie je tu zodpovednosť a ani zodpovedné vedomie u občana

a čo sa týka vyroby vína to nie je zdanené preto,lebo prišli predčasné voľby a genius Mikloš bol odstavený od uradu financmajstra ak by tam sedel doteraz bud si istý,že by zdanil aj víno
alchstuip
06.08.12,07:26
A este by bolo treba zdanit aj domace pekarne chleba, lebo aj tam su uniky! A nedajboze by si niekto doma dopestoval na ten chlieb aj obilie... Do basy rovno zatvarat!
Excise Duty
06.08.12,12:03
Pálenie alkoholu v podstate už od stredoveku podliehalo dávkam, z ktorých sa postupne vyvinul systém spotrebných daní, čo je ale podstatné, vždy to bolo postavené na tzv. privilégiách, ktoré by sa dali prirovnať k súčasnej legislatíve, napr. k zákonu č. 467/2002 Z. z. o výrobe a uvádzaní liehu na trh. Lieh teda nemôže vyrábať každý, navyše, už samotná držba zariadenia na výrobu liehu je trestná. Tak tomu bolo aj za Rakúsko-Uhorska, za Prvej republiky, za Slovenského štátu a platí to od vojny bez ohľadu na všetky zmeny doteraz. Nikde na svete nie je povolená nekontrolovaná výroba liehu, nejde len o dane, nekontrolovaná výroba liehu pre lukratívne možnosti zisku prináša zo sebou aj riziká ohrozenia zdravia, či života. Štát nemôže spoliehať na to, či každý, kto by pálil doma vyrobí lieh, ktorý nebude mať nežiaduce prímesi a či dokáže správne oddeliť pri destilácii všetky frakcie. Masové otravy metylalkoholom nielen u nás v minulosti ale i vo svete hovoria sami za seba a bohužiaľ na to doplatili i deti. Aby sa spracovalo dopestované ovocie, jednou z možností je teda aj pestovateľské pálenie, v legálnej pálenici si možno dať vypáliť na jednu domácnosť 43 litrov alkoholu, na ktorý sa uplatní sadzba 540 eur/hl a., čo je 50 % zo štandardnej sadzby dane pre lieh. Keďže Slováci majú radi destiláty okolo 50 % obsahu alkoholu v objeme, tak pri rovných 50 percentách alkoholu vo vyrobenom destiláte ide o 86 objemových litrov alkoholu, jeden takýto objemový liter je zaťažený spotrebnou daňou vo výške 2,7 eura. Rozdiel medzí vínom a liehom je v tom, že v prípade vína sa zdaňuje celý objem nápoja a v prípade alkoholu len lieh v ňom obsiahnutý. Netvrďme, že víno sa nezdaňuje, je predsa predmetom dane podľa zákona č. 530/2011 Z. z. a pokiaľ ide o tiché vína, je na ne ustanovená nulová sadzba dane. Aj nula je číslo! A to že na tiché víno ostala nulová sadzba dane je z toho dôvodu, že vláda nesúhlasila so zvýšením jeho sadzby z nuly. To sa udialo ešte v roku 2011 rovnako, ako došlo k schváleniu zákona č. 530/2011 Z. z., takže ešte pred predčasnými voľbami.
dad111
06.08.12,19:37
WABI dúfam, že si niekedy posedíme pri poháriku a budeme sa mať možnosť pobaviť aj o tomto. Si férový chlap.
dad111
06.08.12,19:59
Netvrdím, že súhlasím s daňami a zvlášť u tohoto artiklu, týka sa to aj mňa osobne, myslím, že v možno väčšej miere, ako hociktorého iného diskutujúceho. Napriek tomu si myslím, že sami si nedokážeme urobiť s tými travičmi poriadok a preto som za tvrdú kontrolu a postihy. Sám som sa stretol s príslušníkmi iných národov a myšlienka, že by u nich na trh uviedli niečo také ako sa u nás bežne predáva, jednoducho neexistovala. Oni si ani nevedeli predstaviť, že by vedome niečo také urobili. A to aj vrátane u nás takého bežného podvádzania na daniach. U nás tak bežného a keď to tu tak čítam dokonca človek, ktorý by riadne platil dane a nielen spotrebné by bol za blázna. Len u nás. Vo vyspelejších národoch je taký človek vytlačený, len tu nie. Prečo?
Ešte k tej kvalite. Vôbec si nerobím ilúzie o tom, že oficiálna pestovateľská pálenica je záruka kvality. Tie pribudliny a otravy Vám kľudne dodajú aj tam. A aj napriek prísnej kontrole financov na to nikto nepríde a prísť ani nechce. Meradlá berú vzorku z každého litra vypáleného oficiálne, ale nie na to, aby kontrolovali kvalitu, jediné čo ich zaujíma je koľko vyberú na spotrebnej dani. Tak isto je to aj u vína, aj v tých super a hypermarketoch. Veď ako sa tam dostali vajíčka, ktoré sa mali už len vyhodiť, a nie len to. Osobne s nulovou daňou na víno nesúhlasím. Akékoľvek výnimky vedú len k podvodom. A ďaľší dôvod je to, že akosi mi nejde do hlavy, že napriek takým úľavám naše víno je drahšie ako to dovozové. Prečo naši vinári nedokážu dodať tak lacné víno ako Taliani. Nie je to o kvalite. Veď nech si predávajú to svoje kvalitné, zákazník si vyberie, ale prečo nekonkurujú tým Talianom. Ich náklady sú neporovnateľne vyššie. Nie je to tým, že si chcú akosi priveľa prihodiť? Nie sú tí Taliani skromnejší?
Jednoducho nie sme my doma dostatočne zrelí na samostatnosť. Neviem prečo. Ale som za prísnu kontrolu, keď si to nedokážeme sami medzi sebou, tak aj zo strany vrchnosti.
deane7
06.08.12,20:58
Na Slovensku v každom domku
varia ľudia samohonku.
lalala, lalala .......

Ja som kedysi tiež pálil, no teraz už nie.
mattto
06.08.12,21:13
reakcia červeným


Netvrdím, že súhlasím s daňami a zvlášť u tohoto artiklu, týka sa to aj mňa osobne, myslím, že v možno väčšej miere, ako hociktorého iného diskutujúceho. Napriek tomu si myslím, že sami si nedokážeme urobiť s tými travičmi poriadok (koľko prípadov otravy nekvalitným alkoholom si za posledné roky v SR zaregistroval?) a preto som za tvrdú kontrolu a postihy. (kontroly a postihy ešte nikdy nič nevyriešili, iba vytvárali business pre ľudí s dobrými známosťami) Sám som sa stretol s príslušníkmi iných národov a myšlienka, že by u nich na trh uviedli niečo také ako sa u nás bežne predáva, jednoducho neexistovala. Oni si ani nevedeli predstaviť, že by vedome niečo také urobili. A to aj vrátane u nás takého bežného podvádzania na daniach. U nás tak bežného a keď to tu tak čítam dokonca človek, ktorý by riadne platil dane a nielen spotrebné by bol za blázna. Len u nás. Vo vyspelejších národoch je taký človek vytlačený, len tu nie. Prečo? (určitá časť populácie nebude platiť dane, resp. bude používať všetky možné prostriedky v každej krajine. Nerob si ilúzie, že Škandinávci, USA, VB platia dane s radosťou. Otázku čo si pociťuje občan SR, že dostáva za svoje dane, radšej ani nebudem otvárať. Tvoje dane nejdu na tvoju bezpečnosť, zdravotníctvo... ale odtekajú správnym ľudom a prečo by si mal pracovať na takýchto ľudí?)
Ešte k tej kvalite. Vôbec si nerobím ilúzie o tom, že oficiálna pestovateľská pálenica je záruka kvality. Tie pribudliny a otravy Vám kľudne dodajú aj tam. (máš nejaký relevantný dôkaz, alebo si to iba myslíš?) A aj napriek prísnej kontrole financov na to nikto nepríde a prísť ani nechce. Meradlá berú vzorku z každého litra vypáleného oficiálne, ale nie na to, aby kontrolovali kvalitu, jediné čo ich zaujíma je koľko vyberú na spotrebnej dani. Tak isto je to aj u vína, aj v tých super a hypermarketoch. Veď ako sa tam dostali vajíčka, ktoré sa mali už len vyhodiť, a nie len to. Osobne s nulovou daňou na víno nesúhlasím. Akékoľvek výnimky vedú len k podvodom. (k akým podvodom? že o whiskey budem tvrdiť, že je to víno a preto nemusím platiť spotrebnú daň?) A ďaľší dôvod je to, že akosi mi nejde do hlavy, že napriek takým úľavám naše víno je drahšie ako to dovozové. (k akým úľavám? neplatia vinári dane? nepotrebujú mať kalibrované nádoby, nepotrebujú vybavovať zbytočných X vecí) Prečo naši vinári nedokážu dodať tak lacné víno ako Taliani. (pozri si dodatočnú politiku starých krajín EÚ a nových a uvidíš, prečo poľnohospodár Nemec, Francúz, Talian jazdí na novom traktore John Deere a deti do školy na Volve a Slovák na 5x opravovanom 30 ročnom Zetore) Nie je to o kvalite. (Je to o kvalite, tebou ospevované talianské vína sú výplach sudov určený pre strednú a východnú Európu, kde to budú idioti kupovať len preto, že je to talianske víno a má peknú etiketu.) Veď nech si predávajú to svoje kvalitné, zákazník si vyberie, ale prečo nekonkurujú tým Talianom. Ich náklady sú neporovnateľne vyššie. (zaujímala by ma tvoja kalkulácia) Nie je to tým, že si chcú akosi priveľa prihodiť? (nie, nie je) Nie sú tí Taliani skromnejší? (nie, nie sú)
Jednoducho nie sme my doma dostatočne zrelí na samostatnosť. Neviem prečo. Ale som za prísnu kontrolu, keď si to nedokážeme sami medzi sebou, tak aj zo strany vrchnosti. (nezmysel)
Excise Duty
06.08.12,21:13
Osobne s nulovou daňou na víno nesúhlasím...
Sadzby spotrebnej dane na alkoholické nápoje ustanovuje smernica Rady 92/84/EHS, podľa článku 5 tejto smernice je na tiché vína stanovená sadzba dane 0 eur/hl. Čo myslíš, prečo asi?
dad111
06.08.12,21:47
Každý zodpovedný a slušný človek dane platí, pretože vie, že je to treba. V každej domácnosti prispievajú na chod všetci. Osobne by som platil rád aj dvojnásobné dane, len aby bolo z čoho. Apriory povedať, že som sa rozhodol dane neplatiť, pretože aj tak sa rozkradnú, tak to je anarchia. Schvaľovať neplatenie daní je zvrátenosť. To schvaľuje len ten, čo aj v tomto podvádza. Priznávam, že by som si vedel predstaviť aj niečo čo by bolo s nulovou daňou. Dnes už to pre mňa sú napríklad lieky. Rozhodne nie alkohol, aj keď je to tradičné víno.
A zase k tej kvalite. Každá líška si chváli svoj chvost, tak nikto neprizná, že jeho produkt je otrava. Súhlasím, ale potom by mi nemuselo vadiť ak by ma niekto kontroloval. Už niekto zažil, že by vo verejnej pálenici niekto bral vzorku na rozbor kvality? To čo berú z každého litra berú colníci. Tí veru kvalitu nekontrolujú. Taktiež tým rozprávkam o obrovských dotáciach na západ a k nám nič neverím. V mojom okolí mám dosť príkladov zlodejov, ktorí zobrali dotácie a podniky nechali padnúť. Oni sa vozia práve v tých Volvách a tuším už im nezostalo ani na ten starý Zetor. Tak sa nevozia ani v ňom. Tí západní hospodári by nám mohli závidieť, koľko sem išlo niektorým blízkym a všetko sa rozkradlo.
Priznám sa, že neviem ani čo je tiché víno, pretože víno nepijem a už vôbec netuším, prečo je na to nulová daň.
mattto
06.08.12,22:17
...

Každý zodpovedný a slušný človek dane platí, pretože vie, že je to treba. (človek má vlastný rozum, štát nestojí nad ľudmi, štát je tvorený ľudmi, nič viac, nič menej. Slepé poslúchanie len preto, že "vie, že je to treba" nikdy k ničomu dobrému neviedlo) V každej domácnosti prispievajú na chod všetci. (nedá sa porovnať, lebo domácnosť si sama rozhodne, ako peniaze použije a dostáva za ne to, čo si kúpi. Pri štáte odovzdáš peniaze a ten zlomok vrátiť plebsu, aby sa nevzbúril) Osobne by som platil rád aj dvojnásobné dane, len aby bolo z čoho. Apriory povedať, že som sa rozhodol dane neplatiť, pretože aj tak sa rozkradnú, tak to je anarchia. (je rozdiel neplatiť dane a nehlasovať za platenie/zvyšovanie daní, ak je taký návrh zákona, rovnako je rozdiel neplatiť dane a používať zákonné možnosti čo najmenej platiť dane) Schvaľovať neplatenie daní je zvrátenosť. (zvrátenosť je hlúpo poslúchať štát, robiť do 70tky a v prípade choroby sa spoľahnúť na úspory a úplatky lekárom, lebo z daní si žije pár vyvolených ľudí) To schvaľuje len ten, čo aj v tomto podvádza. Priznávam, že by som si vedel predstaviť aj niečo čo by bolo s nulovou daňou. Dnes už to pre mňa sú napríklad lieky. Rozhodne nie alkohol, aj keď je to tradičné víno.
A zase k tej kvalite. Každá líška si chváli svoj chvost, tak nikto neprizná, že jeho produkt je otrava. (priznávať to nikto nemusí, je to vidieť na štatistikách úmrtnosti/poškodenia zdravia, neregistrujem, žeby boli bežné prípady oslepnutia z nekvalitne vypáleného alkoholu v pestovateľských páleniciach) Súhlasím, ale potom by mi nemuselo vadiť ak by ma niekto kontroloval. Už niekto zažil, že by vo verejnej pálenici niekto bral vzorku na rozbor kvality? (kde je tvoj ospevovaný štát? prečo nechráni tvoje zdravie, keď sa cítiš ohrozený? asi nezostalo z tých daní na kontrolórov) To čo berú z každého litra berú colníci. Tí veru kvalitu nekontrolujú. Taktiež tým rozprávkam o obrovských dotáciach na západ a k nám nič neverím. (nerád používam novinové články, ale narýchlo nájdená informácia: "Na jeden hektár pôdy pôjdu na Slovensku dotácie vo výške 230 eur. V Rakúsku dostanú poľnohospodári na jeden hektár až 519 eur," tvrdí. Čítajte viac: http://spravy.pravda.sk/slovensko-zabojuje-o-dotacie-pre-farmarov-fim-/sk_ekonomika.asp?c=A110926_031311_sk_ekonomika_p01 #ixzz22o5FBYNO) V mojom okolí mám dosť príkladov zlodejov, ktorí zobrali dotácie a podniky nechali padnúť. Oni sa vozia práve v tých Volvách a tuším už im nezostalo ani na ten starý Zetor. (toto práve nie sú poľnohospodári, ale špekulanti, ktorí kradnú z tvojich daní) Tak sa nevozia ani v ňom. Tí západní hospodári by nám mohli závidieť, koľko sem išlo niektorým blízkym a všetko sa rozkradlo. (ha ha)
Priznám sa, že neviem ani čo je tiché víno, pretože víno nepijem a už vôbec netuším, prečo je na to nulová daň.(nie je na ňom nulová daň, je na ňom nulová spotrebná daň, ale vinári platia DPH, daň z príjmu...)
Excise Duty
06.08.12,23:29
Každý zodpovedný a slušný človek dane platí, pretože vie, že je to treba. V každej domácnosti prispievajú na chod všetci. Osobne by som platil rád aj dvojnásobné dane, len aby bolo z čoho. Apriory povedať, že som sa rozhodol dane neplatiť, pretože aj tak sa rozkradnú, tak to je anarchia. Schvaľovať neplatenie daní je zvrátenosť. To schvaľuje len ten, čo aj v tomto podvádza. Priznávam, že by som si vedel predstaviť aj niečo čo by bolo s nulovou daňou. Dnes už to pre mňa sú napríklad lieky. Rozhodne nie alkohol, aj keď je to tradičné víno.
A zase k tej kvalite. Každá líška si chváli svoj chvost, tak nikto neprizná, že jeho produkt je otrava. Súhlasím, ale potom by mi nemuselo vadiť ak by ma niekto kontroloval. Už niekto zažil, že by vo verejnej pálenici niekto bral vzorku na rozbor kvality? To čo berú z každého litra berú colníci. Tí veru kvalitu nekontrolujú. Taktiež tým rozprávkam o obrovských dotáciach na západ a k nám nič neverím. V mojom okolí mám dosť príkladov zlodejov, ktorí zobrali dotácie a podniky nechali padnúť. Oni sa vozia práve v tých Volvách a tuším už im nezostalo ani na ten starý Zetor. Tak sa nevozia ani v ňom. Tí západní hospodári by nám mohli závidieť, koľko sem išlo niektorým blízkym a všetko sa rozkradlo.
Priznám sa, že neviem ani čo je tiché víno, pretože víno nepijem a už vôbec netuším, prečo je na to nulová daň.
Neviem, čo za problém máš s tými pálenicami, kvalita destilátu záleží len a len od kvality kvasu a ten si tam prinesie pestovateľ, aký má kvas, taký bude mať destilát. Colníci neberú nič, meradlom odoberaná vzorka slúži na účely výpočtu a jeho korekciu a následne sa použije na technologické naplnenie meradla.
Z hľadiska spotrebnej dane v prípade vína sú predmetom dane tiché vína, šumivé vína a medziprodukty. Šumivé vína sa zdaňujú sadzbou 79,65 eura/hl, medziprodukty sa zdaňujú sadzbou 84,24 eura/hl.
Kedže víno na rozdiel od liehu si môže vyrobiť každý, ak by bola na tiché, teda nešumivé víno iná ako nulová sadzba spotrebnej dane potom by nastal problém kontroly výroby vína tisícov a tisícov domácností. Takže preto sa na tiché víno uplatňuje nulová spotrebná daň.
wabi
07.08.12,00:58
Úrivok gratulácie: ..."a ešte ti prajem aby si platil ku..vsky vysoké dane!"
Nechápavý pohlad gratulanta. "No predsa dane sa platia s príjmu či zo zisku ak budeš platiť ku..vsky vysoké dane, znamená to že máš aj ku..vsky vysoký príjem!"
Tak neviem či tento ftip na Slovensku niekto pochopí. Pretože u nás tí čo majú ku..vsky nízky príjem tu platia vysoké dane aj za tých čo ho majú ku..vsky vysoký!

Keď si človek - daňový poplatník uvedomí kam idú jeho dane, nedivme sa, že stráca motiváciu na ich platenie.
Keď to zjednodušíme sú tu 3 kategorie ľudí:
1. Jedných štát vyžmíka aj z posledného ak nie na daniach ktoré zaplatia priamo tak na ostatných parádne zdanených službách a tovare. Potom ešte majú potrebu minúť všetko najlepšie aj čo nemajú (pôžička) a za to majú právo raz za 4 roky si zvoliť staronových príživníkov. Tí ich budú potom ďalej vyciciavať, a riadiť v zmysle aby držali hubu a krok. Pretože pravidlá sú dané a zákon treba dodržovať. Je predsa robený na mieru tak, aby čo najlepšie vyhovoval práve tým privilegovaným príživníkom. Veď si ho sami aj schvalujú.

2. Druhý typ je menšinový. To sú tí "podnikatelia" a "ich" štátny úradníci alebo je to naopak... teraz neviemisto... Možno štátny úradníci a ich "podnikatelia", ktorí sú privilegovaní a priživujú sa na štátom vybraných poplatkoch a dobrých informáciách - radách nad zlato. Zákony a systém fungovania robia tak, aby čo najefektívnejšie žili na úkor daňových poplatníkov.
Schovávajú sa pritom za slovo demokracia, čo v preklade z gréčtiny znamená = vláda ľudu. Iste v Aténach to bola pravda. U nás tým nemyslím len Slovensko sú už dnes spôsoby ako je možné uskutočňovať jednoducho a účinne priamu = skutočnú demokraciu - vládu ľudu, v praxi. To sa však nedeje pretože ľud skutočne vládu nemá a nikdy nemal. Ale ktorvie, možno raz... Veď nebolo zas až tak dávno, keď černy a ženy nemohli ani hlasovať. Dnes si môžu "vybrať" to čo sa im vidí ako menšie zlo a ak sa im nepáči môžu sa ...

3. Zvyšok vybraných peňazí sa prerozdelí tretej kategorii. To sú tí ktorí nemajú oficiálny príjem a majetok. Ale celkom slušne sú podporovaní aby si tu žili veselo a bez práce a zneužívali celý život sociálny systém, ktorý ich navyše podporuje aby mali čo najviac detí. Tie deti tiež nebudú celí život robiť nič iné než zneužívať sociálny sistém a robiť ďalšie deti. Nie nemám na mysly potkany... ale tiež sa množia geometrickou radou, veď sú to napokon inteligentné zvieratá a tak popri hlade ukájajú aj sexuálne pudy- je to v poriadku a je to prirodzené. Každý nech robí to čo vie najlepšie sa vraví.

Jednoduchá otázka. V ktorej skupine sa oplatí byť zaradený? Odpoveď je jasná...
V ktorej skupine sa neoplatí byť zaradeným?
Nuž nečudujme sa že ľudí ktorí sú v skupine daňový poplatník ubúda. Nestíhajú mať deti aby sa množili. Ani v tom nie sú skutočne podporovaní. Neustále sú šikanovaní, pod tlakom, ozbíjaní na každom kroku. Pritom vidia ako tí hore hýria, míňajú ak nie na vlastný prospech tak neefetívne plytvajú vyzbieranými peniazmi. Inde sa to aspoň snažia trošku zakrývať. U nás už ani nie. Veď čo sa budú pretvarovať aj tak ich na striedačku napokon zvolia. Klamať ano to je OK, to sa sluší ale pretvarovať už nemá význam.
Daňoví poplatníci zároveň vidia aj tých čo zneužívajú systém a často sa vďaka tomu nemajú horšie. Snažia sa dostať medzi privilegovaných a ak sa im to nepodarí proste emigrujú alebo rezignujú alebo sa zaradia medzi štátom podporované sociálne prípady.
Prišla doba kedy jeden veľký nadnárodný projekt - habaďúra privilegovaných - ako ešte efetývnejšie sa nabaliť z vyzbieraných peňazí vo veľkom v celej Európe pre väčší počet privilegovaných príživníkov krachuje. Parazitov je jednoducho príliš, a sú nenásytný. Je to nezadržateľné. Ešte sa to pokúsia natiahnuť pár mesiacov, pretože z toho majú ešte pár veľmi dobrých výplat.
Peniaze už majú všetci upratané, aby keď dôjde k najhoršiemu, poľahky zdvihli kotvy. "A po nás potopa" - sa vraví.
Únia sa napokon za krátku dobu rosype. Zostane tu náš vytunelovaný štátik plný gastarbeitrov bez práce a socialnych prípadov bez podpory. Nedokážeme si vypestovať ani len polovicu potravín, ktoré potrebujeme. Nebudeme si ich mať za čo kúpiť. A vtedy začne panyka aká tu ešte nebola. Tí čo nemajú nič budú brať tým čo ešte niečo majú. Tý čo si myslia že niečo predsa len majú a budú si to brániť zisťia že vlastne už tiež nič nemajú!
Ja neviem čo sa stane presne ale nechcem tu byť keď k tomu dôjde aby som to zistil na vlastnej koži.
Tytanik už narazil... "Toje v pohode, len žiadnu paniku, tak veľká loď sa predsa nemôže potopiť." - Kapitán to osobne garantuje a ako dôkaz že tomu naozaj verí nebral ani záchranné člny. Zostane ako posledný ... žijúci a potom mu sľúbili že ho vezme helikoptéra.
Potom niekto napíšte ako to prebieha, ak tu teda niekto zostane.
Goodbye! Posledný nech zhasne ak bude ešte svietiť zbytočná iskrička nádeje. Veď viete... treba šetriť...
deane7
07.08.12,06:44
kvalita destilátu záleží len a len od kvality kvasu a ten si tam prinesie pestovateľ, aký má kvas, taký bude mať destilát.
Nie len a len ale hlavne od kvality kvasu.
Baranovi asi ťažko vysvetlíš že aj v domácom víne zo samorodáku je metyl.
Ale aj pálenica musí byť urobená podľa určitých pravidiel. Ako sa aj v Bošácej doma pančovalo že bol chladič hneď vedľa kotla a iba sa trubkou prepojilo bez nejakého stúpania tak to je potom humus. Ja som to mal urobené tak, že trubka stúpala cca 2,2 metra nad hladinu kvasu a alkohol nemal žiadnu pachuť, cez dvoch ľudí teda nepriamo odo mňa pili aj policajti. Raz ma niekto zo zahraničia hľadal a spýtal sa policajtov ako ma nájde a oni povedali že ten čo dobré pálené robí? Mojí strýcovia pálievali od nepamäti, koľkokrát im financi zobrali pálenicu toľkokrát si urobili novú. A nikdy sa od ich páleného nikto neotrávil, ani nikto z nich netrpel žiadnou demenciou ktorú by spôsobilo pitie nekvalitného alkoholu. Je síce pravda že sami alkohol veľa nepili.
Niekto písal o pálení v Poľsku v bytovkách, to je trochu iná kapitola ale tam sa dal kúpiť sklenený chladič kde sa napojila voda a ak urobil dobrý kvas tak pre domáce využitie to bolo dobré, nehrozil žiaden výbuch. Ale oni robili hlavne z cukru, žiadne pravidlá nedodržali, takže to bol taký "bimber", z toho boli dosť sprostí, hlavne že bolo čo piť. :D
Ja už len nealko pivo, takže už ma ani neláka páliť. Ani to už nemám kde teraz robiť, iba ak by som ako tí Poliaci.
deane7
07.08.12,06:55
Wabi,
Nepíš moc dlhé príspevky lebo než to dočítam tak zabudnem o čom to je. A nebol Tytanik ale Titanic.;)
alchstuip
07.08.12,07:58
V tej poslednej veti sa mal priznat k tomu, ze netusis nic aj o inych veciach, nielen o vine....
wabi
07.08.12,13:23
Wabi,
Nepíš moc dlhé príspevky lebo než to dočítam tak zabudnem o čom to je. A nebol Tytanik ale Titanic.;)

A tak aspoň ten titanic si si zapamätal, aj keď si ako vravíš veľa na pálil nie si až tak prepitý....:D
Vieš mne je to zas ukradnuté že mal titanik "c" - moc mu to nepomohlo.
deane7
07.08.12,20:58
No vieš ja som to ani nepil. Biznis je biznis. Ak chceš dobré robiť nesmieš tomu holdovať. No teraz ani nepijem ani nepálim.
A s tým Titanicom máš pravdu, no mňa tam viac upútal ten Ypsilon než to k.
:D:D:D
wabi
08.08.12,06:17
Na rovnakú vec sa pozrie viac ľudí a každý vidí iné. Niekto "c" niekto "y" a vyskytnú sa aj taký, že dokžu pochopiť aj obsah nielen formu, ale zrejme medzi nich nepatríš!
alchstuip
08.08.12,06:49
Ale ved kliiidek.... Titanic nesmie byt s tvrdym, keby bol s tvrdym, tak by sa rozpadol ladovec... ale bol s makkym, tak naraz nevydrzal a potopil sa. Treba davat pozor, aby si nahodou nezmenil historiu :-)
JAJA11
08.08.12,07:17
Úrivok gratulácie: ..."a ešte ti prajem aby si platil ku..vsky vysoké dane!"
Nechápavý pohlad gratulanta. "No predsa dane sa platia s príjmu či zo zisku ak budeš platiť ku..vsky vysoké dane, znamená to že máš aj ku..vsky vysoký príjem!"
Tak neviem či tento ftip na Slovensku niekto pochopí. Pretože u nás tí čo majú ku..vsky nízky príjem tu platia vysoké dane aj za tých čo ho majú ku..vsky vysoký!

Keď si človek - daňový poplatník uvedomí kam idú jeho dane, nedivme sa, že stráca motiváciu na ich platenie.
Keď to zjednodušíme sú tu 3 kategorie ľudí:
1. Jedných štát vyžmíka aj z posledného ak nie na daniach ktoré zaplatia priamo tak na ostatných parádne zdanených službách a tovare. Potom ešte majú potrebu minúť všetko najlepšie aj čo nemajú (pôžička) a za to majú právo raz za 4 roky si zvoliť staronových príživníkov. Tí ich budú potom ďalej vyciciavať, a riadiť v zmysle aby držali hubu a krok. Pretože pravidlá sú dané a zákon treba dodržovať. Je predsa robený na mieru tak, aby čo najlepšie vyhovoval práve tým privilegovaným príživníkom. Veď si ho sami aj schvalujú.

2. Druhý typ je menšinový. To sú tí "podnikatelia" a "ich" štátny úradníci alebo je to naopak... teraz neviemisto... Možno štátny úradníci a ich "podnikatelia", ktorí sú privilegovaní a priživujú sa na štátom vybraných poplatkoch a dobrých informáciách - radách nad zlato. Zákony a systém fungovania robia tak, aby čo najefektívnejšie žili na úkor daňových poplatníkov.
Schovávajú sa pritom za slovo demokracia, čo v preklade z gréčtiny znamená = vláda ľudu. Iste v Aténach to bola pravda. U nás tým nemyslím len Slovensko sú už dnes spôsoby ako je možné uskutočňovať jednoducho a účinne priamu = skutočnú demokraciu - vládu ľudu, v praxi. To sa však nedeje pretože ľud skutočne vládu nemá a nikdy nemal. Ale ktorvie, možno raz... Veď nebolo zas až tak dávno, keď černy a ženy nemohli ani hlasovať. Dnes si môžu "vybrať" to čo sa im vidí ako menšie zlo a ak sa im nepáči môžu sa ...

3. Zvyšok vybraných peňazí sa prerozdelí tretej kategorii. To sú tí ktorí nemajú oficiálny príjem a majetok. Ale celkom slušne sú podporovaní aby si tu žili veselo a bez práce a zneužívali celý život sociálny systém, ktorý ich navyše podporuje aby mali čo najviac detí. Tie deti tiež nebudú celí život robiť nič iné než zneužívať sociálny sistém a robiť ďalšie deti. Nie nemám na mysly potkany... ale tiež sa množia geometrickou radou, veď sú to napokon inteligentné zvieratá a tak popri hlade ukájajú aj sexuálne pudy- je to v poriadku a je to prirodzené. Každý nech robí to čo vie najlepšie sa vraví.

Jednoduchá otázka. V ktorej skupine sa oplatí byť zaradený? Odpoveď je jasná...
V ktorej skupine sa neoplatí byť zaradeným?
Nuž nečudujme sa že ľudí ktorí sú v skupine daňový poplatník ubúda. Nestíhajú mať deti aby sa množili. Ani v tom nie sú skutočne podporovaní. Neustále sú šikanovaní, pod tlakom, ozbíjaní na každom kroku. Pritom vidia ako tí hore hýria, míňajú ak nie na vlastný prospech tak neefetívne plytvajú vyzbieranými peniazmi. Inde sa to aspoň snažia trošku zakrývať. U nás už ani nie. Veď čo sa budú pretvarovať aj tak ich na striedačku napokon zvolia. Klamať ano to je OK, to sa sluší ale pretvarovať už nemá význam.
Daňoví poplatníci zároveň vidia aj tých čo zneužívajú systém a často sa vďaka tomu nemajú horšie. Snažia sa dostať medzi privilegovaných a ak sa im to nepodarí proste emigrujú alebo rezignujú alebo sa zaradia medzi štátom podporované sociálne prípady.
Prišla doba kedy jeden veľký nadnárodný projekt - habaďúra privilegovaných - ako ešte efetývnejšie sa nabaliť z vyzbieraných peňazí vo veľkom v celej Európe pre väčší počet privilegovaných príživníkov krachuje. Parazitov je jednoducho príliš, a sú nenásytný. Je to nezadržateľné. Ešte sa to pokúsia natiahnuť pár mesiacov, pretože z toho majú ešte pár veľmi dobrých výplat.
Peniaze už majú všetci upratané, aby keď dôjde k najhoršiemu, poľahky zdvihli kotvy. "A po nás potopa" - sa vraví.
Únia sa napokon za krátku dobu rosype. Zostane tu náš vytunelovaný štátik plný gastarbeitrov bez práce a socialnych prípadov bez podpory. Nedokážeme si vypestovať ani len polovicu potravín, ktoré potrebujeme. Nebudeme si ich mať za čo kúpiť. A vtedy začne panyka aká tu ešte nebola. Tí čo nemajú nič budú brať tým čo ešte niečo majú. Tý čo si myslia že niečo predsa len majú a budú si to brániť zisťia že vlastne už tiež nič nemajú!
Ja neviem čo sa stane presne ale nechcem tu byť keď k tomu dôjde aby som to zistil na vlastnej koži.
Tytanik už narazil... "Toje v pohode, len žiadnu paniku, tak veľká loď sa predsa nemôže potopiť." - Kapitán to osobne garantuje a ako dôkaz že tomu naozaj verí nebral ani záchranné člny. Zostane ako posledný ... žijúci a potom mu sľúbili že ho vezme helikoptéra.
Potom niekto napíšte ako to prebieha, ak tu teda niekto zostane.
Goodbye! Posledný nech zhasne ak bude ešte svietiť zbytočná iskrička nádeje. Veď viete... treba šetriť...

Problém je v tom, že štátu nevadí, aké kto platí dane... A tak platí, že čím vyšší príjem človek má, tým menšie dane platí... a tých hore to trápi minimálne.... A pritom by stačilo skontrolovať majetky všetkých, ich detí a manželiek a porovnať s ich oficiálnym príjmom. Pri nesúlade by stačilo uvaliť daň na ten rozdiel a kľudne aj 70 %. Myslím, že by si každý rozmyslel, či má krátiť svoje príjmy, alebo mať dostatočný príjem na vykrytie svojho majetku....
deane7
08.08.12,09:40
Ak by som si chcel urobiť alkohol pre vlastnú potrebu tak mi na to stačí také vybavenie že ma nemajú šancu chytiť. No ten čo má doma aparatúru a robí to tak väčšinou nie len pre vlastnú potrebu. A to už je problém. To sú daňové úniky a nestojí mi to za to. Ale keby som bol nezamestnaný bez príjmu by som možno inak uvažoval.
Ja doma tvrdý alkohol nepijem, max nejaké 2 litre za rok a toľko od kamaráta dostanem, on páli na Morave v pálenici.
Radšej si priveziem z Kráľovského Chlmca dobré víno od kamaráta.
pavol54
08.08.12,09:56
pýta sa učiteľ v škole detí čo robia rodičia, príde rad na Jožka a on "Moja mama dnes varí hrniec v hrnci pod lavórom"
Kvaka
08.08.12,09:58
pýta sa učiteľ v škole detí čo robia rodičia, príde rad na Jožka a on "Moja mama dnes varí hrniec v hrnci pod lavórom"
Monte De Lavorovica made in Kvapkalo
Kvaka
08.08.12,10:01
Monte De Lavorovica made in Kvapkalo
Ale naozaj, vážne, legislatíva neumožňuje domáce pálenie alkoholu, Excise Duty píše správne.
Ice dive
08.08.12,10:42
Ale naozaj, vážne, legislatíva neumožňuje domáce pálenie alkoholu, Excise Duty píše správne.

áno zaujímavé to je, že sa neumožňuje domáce pálenie alkoholu, vlastníctvo prístroja je trestné... avšak potom mi vŕta hlavou, že prečo napríklad tento podnikateľ môže predávať bežne na webe destilačné prístroje na výrobu domácej pálenky http://www.medienka.sk/ceny.html a pôsobiť na našom a zahraničnom trhu... veď taký 60 -120 litrový desitlačný prístroj si podnikateľ čo chce páliť a byť registrovaný nekúpi... t.j. celá ponuka z tejto stránky je len pre domáce využívanie.... asi pravidelne odovzdáva informácie o klientoch colníkom... lebo neviem si predstaviť, že si v tomto biznise podniká už 12 rokov a je to v poriadku...
deane7
08.08.12,10:57
Samozrejme že odovzdávajú informácie colníkom, aj na Morave to tak je, všetci čo si tam kúpili pálenice (myslím zákazníkov zo Slovenska) mali neskôr neželanú návštevu. Najskôr štát zarobí na DPH a potom ešte raz keď gazdu vymáknu a aparát zhabú. Dokonca možno po prečistení ide aparát znovu na predaj.
JAJA11
08.08.12,11:26
Samozrejme že odovzdávajú informácie colníkom, aj na Morave to tak je, všetci čo si tam kúpili pálenice (myslím zákazníkov zo Slovenska) mali neskôr neželanú návštevu. Najskôr štát zarobí na DPH a potom ešte raz keď gazdu vymáknu a aparát zhabú. Dokonca možno po prečistení ide aparát znovu na predaj.

Kúpiť takéto zariadenie nie je trestné, len sa asi treba niekde prihlásiť a mať to oficiálne, asi to má aj merač - koľko bolo vyrobeného alkoholu.... ak nenapáli ten človek veľké množstvo, len pre svoju spotrebu, tak to nebude trestné, možno je tam podmienka, že takýto človek musí odvádzať spotrebnú daň.... Len to čierne pálenie je trestné...
A ten človek nemusí odovzdávať informácie... ak predáva na faktúru, ľahko nájdu kupca http://www.fler.cz/sys/ui/ext/modules/tiny_mce/3392/plugins/emotions/img/premyslim.gif
deane7
08.08.12,11:37
Kúpiť nie je trestné. Vlastniť je trestné. A ja by som také určite nekúpil, vedel som o takých umelcoch a alkohol im smrdel po trafooleji. Mikropóry sú svine. To radšej poriadny miešák. Aj energeticky to bude výhodnejšie.
Ice dive
08.08.12,15:50
Kúpiť nie je trestné. Vlastniť je trestné. A ja by som také určite nekúpil, vedel som o takých umelcoch a alkohol im smrdel po trafooleji. Mikropóry sú svine. To radšej poriadny miešák. Aj energeticky to bude výhodnejšie.

kúpiť = nadobudnúť do držby, držba = vlastníctvo... čííííííííííííí????
Ice dive
08.08.12,15:55
Kúpiť takéto zariadenie nie je trestné, len sa asi treba niekde prihlásiť a mať to oficiálne, asi to má aj merač - koľko bolo vyrobeného alkoholu.... ak nenapáli ten človek veľké množstvo, len pre svoju spotrebu, tak to nebude trestné, možno je tam podmienka, že takýto človek musí odvádzať spotrebnú daň.... Len to čierne pálenie je trestné...
A ten človek nemusí odovzdávať informácie... ak predáva na faktúru, ľahko nájdu kupca http://www.fler.cz/sys/ui/ext/modules/tiny_mce/3392/plugins/emotions/img/premyslim.gif

no tento rok som bol v oficiálnej pálenici, a obzeral som aj kotol... sranda bola, že všetky trubky idúce z kotla, boli pri každom zhybe zapečatené blombou.... a sám majiteľ hovoril, keď vypálim 8000 litrov, musím zavolať sám colníkov, na preblombovanie a vyčistenie merača, obsah merača, ktorý z každého litra stiahne 0,002 ml, musím vyliať do žumpy pri tom si vás fotia... hotová ceremónia... si predstav, že by toto robili u každého kto si kúpi pálenicu... to by každý druhý občan SR musel byť colník...
dad111
08.08.12,19:43
a o tom to je
Juraj Bindzár
08.08.12,20:39
Je zakázané pre vlastnú spotrebu vyrábať destilovanú vodu?
deane7
08.08.12,22:50
Dobrá otázka. Ale asi by to neprešlo pretože takýmto spôsobom sa destilovaná voda nevyrába. Určite nie v dvojplášťovom medenom kotli s odlučovačom metylu.
Ice dive
09.08.12,09:27
pozri si včerajšie krimi noviny... akurát bola reportáž, že prichitili jedného čo doma načierno pálil a spolu s kotlíkom mu zabavili 50 litrov napáleného.... tiež ho niekto musel natrieť... a jeho rodina sa vyjadrovala... šak nezamestnaný si chcel privyrobiť a ešte aj pokutu platiť...
deane7
09.08.12,09:50
Nemusel ho nikto natrieť. Však prečo lieta helikoptéra v dobe keď sa páli? Majú oni techniku.
marjankaj
09.08.12,10:15
Pozri §253 trestný zákon.
Tu je aj komentár.
  http://www.gjar-po.sk/~gajdos/treti_rocnik/nos/trestny_zakon_s_komentarom.pdf
buchač
09.08.12,10:43
Nemusel ho nikto natrieť. Však prečo lieta helikoptéra v dobe keď sa páli? Majú oni techniku.
...o tej technike silne pochybujem ...nie o vybavení ... skôr o počtoch ..

Mil Mi-171 - 4 ks
PZL Mi-2 - 1 ks

Jedna motohodina celej mašiny aj s posádkou sa ženie do dosť vysokých čiastok ...
...čiže nejaké prelety nad čiernymi pálenicami sa nevyplatia...
...je síce pravdou , že piloti majô mať niečo každý rok odlietané , no mašiny ako také sú pre zmenu obmedzované práve tými odlietanými hodinami a hajde do hangáru na tie pravidelné prehliadky a opravy ...

...ja sa len čudujem , že prečo sa páli také kvantá kvasu naraz .....
Šak ten zo včerajška , čo ho zmákli , mal 50 l vypáleného ......šak to musel mať cca 500 l kvasu ...
Ja som len raz mal možnosť páliť ...u kolegu sme slivovicu z tých 100 l kvasu robili ...celá procedúra začala o tej 16,00 ...domov som sa dostal okolo 03,00 ...
Koľko času musel stráviť dotyčný nezamestnaný pálič pálenô...???.....netvrdím ale , že ip fungoval...

...a je mi aj jasné , že nie každý kvas má nekonečnú dobu trvania , že ( mal by sa ) je potrebné ho čím skôr spracovať...
Excise Duty
09.08.12,10:53
Nemusel ho nikto natrieť. Však prečo lieta helikoptéra v dobe keď sa páli? Majú oni techniku.
Nefantazíruj, je to vždy len a len na základe udania.
deane7
09.08.12,11:33
...o tej technike silne pochybujem ...nie o vybavení ... skôr o počtoch ..

Mne sa to tiež nezdalo ale tá helikoptéra lietala dosť často a tie rázie tu o dolinách boli, Bošácka, Lieskovská ... kolegovia potom v práci referujú.
lubko6394
09.08.12,12:05
Mne sa to tiež nezdalo ale tá helikoptéra lietala dosť často a tie rázie tu o dolinách boli, Bošácka, Lieskovská ... kolegovia potom v práci referujú.

Však sa zamysli ako by asi hľadali . Termovíziou Ti do pivnice nikto neuvidí. Však ak Kaššovic vidí že mu tam nikto nejde a úroda bola dobrá, tak sa zmieni u Adamaťa a vždy sa ktosi nájde, čo buď susedovi závidí, alebo je na neho nasrdený, že mu obral aj jeho slivky, čo sadil ešte jeho dedo a ten zavolá 155 práve v okamihu pálenia. A colníkom neostane nič iné ako sa zobrať so štátnymi na vychádzku a zavolajú si aj Markízu aby celé Slovensko videlo akí sú oni akční a vypátrajú každú domácu pálenicu.
bjuty smis
09.08.12,13:34
zase začínate s tými 2 policajnými helikoptérami? :)))
to snád naozaj nemôžete mysliež vážne.....:))))
keby to aj bolo technicky možné, máte šajnu, kolko stojí letohodina?
kvôli dedkovi s 5 l slivky??

a keby aj nejakou termokamerou videli, že si akurát pálim, tak čo spravia??
pristanú mi na dvore 40 kukláči ako piťovi z lamača?? za súdok pálenky?)))
musel by som ich pustiť ku mne ??
nepotrebovali by povolenie na prehliadku ??
za kolko by ho dostali? dostali by ho pre to, že si pálim pár litrov??

ach jáj..nemýlte si prípady falšovatelov pálenky s velkými nelegálnymi pálenicami, ktorých niekto udá,alebo naserú " svojho" na polícii s dedom, čo má v záhrade 5 sliviek....
pavol54
09.08.12,13:52
Mne sa to tiež nezdalo ale tá helikoptéra lietala dosť často a tie rázie tu o dolinách boli, Bošácka, Lieskovská ... kolegovia potom v práci referujú.
čo vrtulník má čuchomer? alebo že by patrila chemickému vojsku? aj snímače nezaregistrujú plyny na stovky m, nefantazírujte tu všetci tak ako nie je problém objaviť v ktorom dome sa pestuje mariška, tak nie problém objaviť v ktorom dome sa páli a to ťa nemusí nikto ani udať. vždy sa postupuje podľa akýchsi indikatívnych znakov. aj auto sa nerozoberie celé keď keď hľadám ako funguje tryska.
kozlíček
09.08.12,15:56
Nefantazíruj, je to vždy len a len na základe udania.
Najlepšou helikoptérou je sused,alebo susedka.Proste Slovák závistlivec!!!!!
Juraj Bindzár
09.08.12,16:14
Netreba tu bedákať a fňukať , ale začať štrajkovať . Osloviť všetkých Slovákov čo by radi pálili a vyraziť do ulíc. Ja si myslím že by tam bolo viac Slovákov ako na proteste gorila :-))
lubko6394
09.08.12,16:19
čo vrtulník má čuchomer? alebo že by patrila chemickému vojsku? aj snímače nezaregistrujú plyny na stovky m, nefantazírujte tu všetci tak ako nie je problém objaviť v ktorom dome sa pestuje mariška, tak nie problém objaviť v ktorom dome sa páli a to ťa nemusí nikto ani udať. vždy sa postupuje podľa akýchsi indikatívnych znakov. aj auto sa nerozoberie celé keď keď hľadám ako funguje tryska.

No, tá mariška zistiteľná je - nárast spotreby elektriny alebo strát kdesi. Ale pálenica ? Jedine ak ako blbec dám inzerát že predám slivovicu a ešte dopíšem , že pravá domáca. Ak pálim vo svojej pivnici a neudajú ma susedia, ktorí by čosi zazreli, tak ma do smrti ani colníci a ani policajti nechytia. A už vôbec nie pri čine. Lebo aj keby jestvoval hľadač pálenice, tak by museli pátrať nonstop 24 hodín, pretože tie cca 4 hodiny na kotol si určujem ja, takže aby ma chytili by museli s pálenicohľadačom externe kontrolovať minimálne 6 x denne nonstop.
Excise Duty
09.08.12,18:21
No, tá mariška zistiteľná je - nárast spotreby elektriny alebo strát kdesi. Ale pálenica ? Jedine ak ako blbec dám inzerát že predám slivovicu a ešte dopíšem , že pravá domáca. Ak pálim vo svojej pivnici a neudajú ma susedia, ktorí by čosi zazreli, tak ma do smrti ani colníci a ani policajti nechytia. A už vôbec nie pri čine. Lebo aj keby jestvoval hľadač pálenice, tak by museli pátrať nonstop 24 hodín, pretože tie cca 4 hodiny na kotol si určujem ja, takže aby ma chytili by museli s pálenicohľadačom externe kontrolovať minimálne 6 x denne nonstop.
No, je ich dosť...
http://ostatne.bazos.sk/?hledat=Predam+domacu&hlokalita=&iddel=1
lubko6394
09.08.12,18:37
No, je ich dosť...
http://ostatne.bazos.sk/?hledat=Predam+domacu&hlokalita=&iddel=1

Však aj preto majú colníci a policajti dobré výsledky a plus dobrý sused... Takže termovíziu a slivovicodetektor, helikoptéru a ani inšpekčné vozidlá vôbec nepotrebujú.
buchač
09.08.12,19:03
Však aj preto majú colníci a policajti dobré výsledky a plus dobrý sused...

...odbočím trošičku , ale podstata je asi tá istá ....

Občas sa v rôznych médiách jeden dozvie zprávu...

" Pri náhodnej kontrole medzi obcami X a Y bolo zastavené vozidlo .......pri prehliadke osádky a vozidla boli objavené ( také alebo onaké ) drogy..... "

...že aký drííííst....
dad111
09.08.12,19:54
Tak ako to pálenie majú policajti udané, tak je to aj s tými drogami. Policajti vedia pomerne presne, kto páli, vedia aj kto sa venuje drogám a vedia aj kto kradne, ale dokiaľ to nepresiahne nejakú hranicu, nezasiahnu ani proti jednému. Vôbec to nie je náhoda.
deane7
09.08.12,20:47
Chlapci, ja som napísal len to čo v práci referovali, že doobeda urobila helikoptéra pár okruhov a poobede vymákli po Lieskovom aspoň 15 páleníc. To bola razia, nie iba nejaká návšteva u jedného udaného.
buchač
10.08.12,05:25
Lenže na to, aby "tam mohli prísť" potrebujú vééééľa iného - čo takto súdny príkaz? A ten nedostanú, pokiaľ nemajú iné dôkazy - inak je to neoprávnené vniknutie, obmedzovanie osobnej a domovej slobody a čo je ešte horšie - porušenie ústavy Kua- tí by sa zapotili, až by im naparilui porušenie ústavných práv občana - i Strassbourg by si na nich zgustol :D


Chlapci, ja som napísal len to čo v práci referovali, že doobeda urobila helikoptéra pár okruhov a poobede vymákli po Lieskovom aspoň 15 páleníc. To bola razia, nie iba nejaká návšteva u jedného udaného.
...referovali v práci ....hm.......

Misoft už spomenul ....pokiaľ nemajú dôkazy !!!!
...a tie z pohľadu vrtuľníka sa za adekvátne nedajú nejak považovať .......

RAZIA je niečo iné , ísť na istotu tiež ........
deane7
10.08.12,06:46
A udanie je aký dôkaz? Čo by udavač súhlasil s tým že ho vyzradia? Alebo tu píšu práve tí colníci a snažia sa nás presvedčiť že nemá colná spáva ako odhaliť pálenice? Však sa tu pochváľte kto doma páli a podľa IP adresy Vás zistia a ešte dnes večer ste dopálili.
A nezabudnite ešte na jeden dôkaz, však pálenie zanecháva stopy, kam s výpalkami? Ak si urobíš 200 litrov kvasu tak ich dokážeš popratať po dobrom vychladení. Ale ak páliš viac???
V tých inzerátoch na Bazoši ponúkajú 54-55%-nú. To sa dá taká v štátnej pálenici? Ja si pamätám že nám keď ešte žil dedko a chodil páliť tak hovorili že viac než 53 sa nesmie.
deane7
10.08.12,07:30
[QUOTE=buchač;2121121]

Ja som len raz mal možnosť páliť ...u kolegu sme slivovicu z tých 100 l kvasu robili ...celá procedúra začala o tej 16,00 ...domov som sa dostal okolo 03,00 ...
Záleží na zariadení. Veľkosť kotla, ak má niekto tenšie tubky (ak si robil pálennicu sám a nemal primerané priemery) tak musí kúriť slabšie
...a je mi aj jasné , že nie každý kvas má nekonečnú dobu trvania , že ( mal by sa ) je potrebné ho čím skôr spracovať...
ako vravíš. Napr. skoršieletné ovocie, napr. marhule treba rýchle vypáliť. A také čachtické slivky ak niekto nevie ako na ne tak nech sa ich ani nechytá lebo napáli taký humus že ho nevypije ani najopitejší alkoholik.
Excise Duty
10.08.12,13:16
A udanie je aký dôkaz? Čo by udavač súhlasil s tým že ho vyzradia? Alebo tu píšu práve tí colníci a snažia sa nás presvedčiť že nemá colná spáva ako odhaliť pálenice? Však sa tu pochváľte kto doma páli a podľa IP adresy Vás zistia a ešte dnes večer ste dopálili.
A nezabudnite ešte na jeden dôkaz, však pálenie zanecháva stopy, kam s výpalkami? Ak si urobíš 200 litrov kvasu tak ich dokážeš popratať po dobrom vychladení. Ale ak páliš viac???
V tých inzerátoch na Bazoši ponúkajú 54-55%-nú. To sa dá taká v štátnej pálenici? Ja si pamätám že nám keď ešte žil dedko a chodil páliť tak hovorili že viac než 53 sa nesmie.
Legislatíva neobmedzuje stupňovitosť destilátov vyrábaných v pestovateľských páleniciach, tá je daná druhom a kvalitou ovocného kvasu, každy si môže dať vypáliť detilát tak silný, koľko mu to dá. Tak či tak sa destilát upravuje destilovanou vodou, najviac vyniknú jeho vlastnosti pri stupňovitosti 50 až 53 % objemu etanolu. Vyššia stupňovitosť už potláča senzorické vlastnosti destilátu, preto napríklad čistý lieh je bez chuti a bez zápachu. Stupňovitosť sa hlavne zvyšuje ústnym podaním, Jano naleje Jožovi päťdesiatdvojku, Jožo potom povie Ďurovi, že u Jana pil päťdesiatpäťku a Ďuro ďalej vykladá, že Jano má doma šesťdesiatku...
deane7
10.08.12,19:09
Ja netvrdím že sa nesmie, ale vtedy keď som ja bol z mojím dedkom nám nechceli silnejšiu, neviem už prečo. Však dedko zomrel pred 22 rokmi. Kto by si pamätal? Tú 55-ku ponúkajú v tých inzerátoch.
Ice dive
10.08.12,19:38
Ja netvrdím že sa nesmie, ale vtedy keď som ja bol z mojím dedkom nám nechceli silnejšiu, neviem už prečo. Však dedko zomrel pred 22 rokmi. Kto by si pamätal? Tú 55-ku ponúkajú v tých inzerátoch.

v podstate je to o tom, aký alkohol vytečie, ja som bol toho roku v oficiálnej pálenici páliť čerešne, a vytiekla 67,5 % a na odporúčanie prevádzkovateľa sme ju nechal zriediť na 50tku, vraj to stačí, že až tak nereže ako 53jka, alebo 55ka... zase čím menej %tná tým väčšie množstvo a zas nie tak rýchla opica:D:D:D
deane7
10.08.12,19:51
Tuším to bolo drahšie ak sa to robilo silnejšie. Niečo v tom bolo. Ja keď som pálil tak som nešiel pod 60 a potom som doriedil väčšinou na 50. Mne to tak vyhovovalo.
Excise Duty
10.08.12,19:53
Ja netvrdím že sa nesmie, ale vtedy keď som ja bol z mojím dedkom nám nechceli silnejšiu, neviem už prečo. Však dedko zomrel pred 22 rokmi. Kto by si pamätal? Tú 55-ku ponúkajú v tých inzerátoch.
V tvojom predchádzajúcom príspevku píšeš: V tých inzerátoch na Bazoši ponúkajú 54-55%-nú. To sa dá taká v štátnej pálenici?
Tak ti odpovedám, že áno, akurát že tie pálenice nie sú štátne ale súkromné. Nikdy nijaká legislatíva ani pred 22 rokmi, ani za bývalého režimu, ani Slovenského štátu a ani za Prvej republiky neobmedzovala stupňovitosť destilátov. Zato za socíku obmedzovala vyhláška množstvo, bežný občan smel napáliť maximálne 10 l a., členovia JRD alebo Ovocinárskeho a záhradkárskeho zväzu mali nárok na 15 l a., alkohol nad toto povolené množstvo museli nechať v pálenici, pochopiteľne dostali za to zaplatené. Prečo sa vypálený alkohol riedi destilovanou vodou som už vysvetlil. V Rakúsku a Nemecku som sa stretol s tým, že destiláty riedia na 32 - 35 % objemu, ojedinele na 40 % objemu alkoholu.
deane7
11.08.12,08:28
Ja viem prečo sa riedi. Však som toho dosť vypálil tiež. A za socíku nikto nenechával v pálenici, bolo vždy na koho napísať. Ja len píšem že v inzerátoch píšu "v štátnej pálenici" a neriešil som či je pestovateľská či družstevná. A už teda opravdu neviem dôvod prečo nám vtedy nechceli nechať silnejšiu, už toho nechajme, ja už neviem. Dedko nežije a ja sa nemám koho spýtať, ja som chcel 54-ku a povedali že nie. Bolo to za socializmu tak nemá cenu to riešiť. Teraz sa riešilo či sa dá dnes legálne doma, to je jasné že legálne sa nedá ani liter. Po nežnej sa dalo, nebolo povolené ale nikto nezakazoval, policajtov to nezaujímalo, aspoň u nás nie.
pavol54
11.08.12,13:07
Ja viem prečo sa riedi. Však som toho dosť vypálil tiež. A za socíku nikto nenechával v pálenici, bolo vždy na koho napísať. Ja len píšem že v inzerátoch píšu "v štátnej pálenici" a neriešil som či je pestovateľská či družstevná. A už teda opravdu neviem dôvod prečo nám vtedy nechceli nechať silnejšiu, už toho nechajme, ja už neviem. Dedko nežije a ja sa nemám koho spýtať, ja som chcel 54-ku a povedali že nie. Bolo to za socializmu tak nemá cenu to riešiť. Teraz sa riešilo či sa dá dnes legálne doma, to je jasné že legálne sa nedá ani liter. Po nežnej sa dalo, nebolo povolené ale nikto nezakazoval, policajtov to nezaujímalo, aspoň u nás nie.
nevidím žiadny dôvod prečo by sa nedalo legálne páliť doma. Len tak povedať že nie to by bola diskriminácia. Ak si založím príslušnú živnosť, ak budem mať na to príslušné skúsenosti teoretické aj praktické, ak mi prevádzkáreň schvália príslušné inštitúcie, ak budem splňať všetky požiadavky finančnej správy. tak si myslím že môžem veselo páliť. lenže tých ak je toľko že ich je problém splniť a vyrábať cenove konkurenčne.
deane7
11.08.12,14:20
Najskôr si prečítaj prvý príspevok. Tu sa nerieši podnikanie v pálení ale domáce pálenie pre vlastnú potrebu. Ak by si chcel legálne páliť pre vlastnú potrebu nejakých 50 litrov ročne tak by si prerobil aj gate.
pavol54
11.08.12,14:40
Najskôr si prečítaj prvý príspevok. Tu sa nerieši podnikanie v pálení ale domáce pálenie pre vlastnú potrebu. Ak by si chcel legálne páliť pre vlastnú potrebu nejakých 50 litrov ročne tak by si prerobil aj gate.
tak čítaj ani slovkom tam nie je zmienka "pre vlastnú potrebu" ale všetci vieme, že ostatní si myslia, že vieme že sa myslí na vlastnú spotrebu (už som ako spišiak)
Excise Duty
11.08.12,15:18
nevidím žiadny dôvod prečo by sa nedalo legálne páliť doma. Len tak povedať že nie to by bola diskriminácia. Ak si založím príslušnú živnosť, ak budem mať na to príslušné skúsenosti teoretické aj praktické, ak mi prevádzkáreň schvália príslušné inštitúcie, ak budem splňať všetky požiadavky finančnej správy. tak si myslím že môžem veselo páliť. lenže tých ak je toľko že ich je problém splniť a vyrábať cenove konkurenčne.
Výroba liehu a jeho uvádzanie do obehu okrem uvádzania liehu do obehu v spotrebiteľskom balení nie je živnosťou.
deane7
11.08.12,17:28
Ale to z príspevku vyplýva. Jednoducho sa nesmie.
lubko6394
11.08.12,17:48
Ale to z príspevku vyplýva. Jednoducho sa nesmie.

Rovnako sa nesmie podávať alkohol mladistvým a s cigaretami je to rovnako. A koľko osadníkov bolo potrestaných za to, že im to povolili. A o zakázanom sexe radšej ani neuvažujem. Ani vrtuľník by nebolo treba...
deane7
11.08.12,20:33
Ja proti tomu páleniu nebojujem predsa. Tiež by som bral keby sa smelo.
dad111
11.08.12,22:58
Ja by som sa vrátil ešte k tej sile hotového alkoholu.Sila okolo 50 má svoje opodstatnenie.Ak by ste to robili pod 50, je tu riziko, že sa Vám to zakalí. Samozrejme mám na mysli ovocné destiláty. Tie aj tu spomíňané 30 % gebuziny, nie je ovocný destilát, ale sintetika.
Tí, čo to ale robia príliš silné a potom to doriedia, zase prichádzajú o mnohé aromatické a chuťové zložky a výsledný alkohol je mdlej chuti, pretože páleničiar to skoro odstaví. Ten Vás na to skoré odstavenie nahovorí preto, že on je platený od množstva vypáleného čistého alkoholu. A keďže ten koniec tečie už strašne slabý, aby dosiahol dobrý výsledok, musí znížiť výkon kotla a tým predĺži dobu pálenia. Míňa pritom palivo, čas a vlastne je pri tom zadarmo. Radšej Vás teda nahovorí aby ste si to nariedili vodou. Vy platíte len za 100 %-ný alkohol, teda ak je to 50-ka, tak vlastne ste zaplatili a páleničiar dostal zaplatené len za pol litra, druhý polliter je voda. Tá voda je pre Vás aj pre neho zadarmo. Dnes sú aparáty, kde Vám naraz bez prepaľovania dokážu vypáliť aj 90 %ný alkohol, Ani po jeho nariedení na 50 nepoznáte z čoho to je. Je to len lieh. Tí čo to varia doma na kšeft ho dochucujú príchuťami a riedia. A práve pre nich je potrebné, celý tento biznis prísne kontrolovať vrátane domáceho pálenia. Som za legalizáciu, len ak by k nej aj došlo, jediné, čo by štát zaujímalo, by bola vybraná daň. Vôbec nie kvalita, tak ako je to teraz.
deane7
12.08.12,06:31
To máš pravdu s tou silou alkoholu, robilo sa to tak, že sa pri prepaľovaní odstavilo pri určitých %-tách. Ak sa odstavilo skôr tak ako píšeš tie aromatické zložky sa odstránili, ale zase sa to nesmelo prehnať, lebo nakoniec tiekli dosť kyslé zložky a pokazili pálenku. Jednoducho človek už musel mať nejaké skúsenosti. Skôr sa odstavovalo hlavne pri ražnom či repáku kde práve bolo dobré silné nežiadúce arómy potlačiť. Oskoruše či hrušky by človek riadne skorým odstavením oslabil o arómu.
deane7
02.09.12,14:34
Naposledy som urobil 65%-nú marhuľovicu, preto takú silnú lebo som potreboval na výrobu bylinkových extraktov. No moja žena jej tipla tak 55%. Pravda keď je 3x destilovaná tak je jemná.
stovka
25.02.13,13:13
Samozrejme, domáca výroba alkoholu u nás je zakázaná. Spotrebné dane ako príjem štátu sú dosť výraznou položkou na to, aby si to štát ustriehol. A striehne to dosť brutálne.
U nás je možné vypáliť tuším 43 litrov 100% alkoholu (ráta sa to prepočtom, ak máte napríklad 60 litrov 60% pálenky, je to 36 litrov 100% alkoholu). I keď to robíte na vlastné náklady z vlastného ovocia pre vlastnú potrebu, platia sa za to isté poplatky a aj určitá asi polovičná spotrebná daň. Toto množstvo 43 litrov sa vzťahuje na sezónu, nie na kalendárny rok. Sezóna trvá od júla do júna ďalšieho roku. Ak vypálite nad povolenú hranicu, nič sa pravdepodobne nedeje. Colníci si vás podľa papierov z pálenice nájdu a to, čo je nad normu, vám kráľovsky zdania tak.
stovka
25.02.13,13:15
Ad deane7: Aromatické zložky sa odstraňujú viacnásobnou destiláciou, určite nie skorším odstavením. Aróma je najsilnejšia na začiatku.

Ad dad111: Zakalenie hrozí len z dôvodu použitia nevhodnej vody na riedenie, veľmi výnimočne v prípade, že páleničiar "zaspí" a nechá do toho natiecť aj 15% kyslú vodu pri konci pálenia.
Páleničiar určite nenahovára na skoršie odstavenie, pretože čím viac toho natečie, tým je toho viac v prepočte na 100% alkohol a tým viac zarobí. Vždy sa to necháva tiecť tak do cca 20%, potom je to už spravidla len slabá vodička a pod 15% len kyslá voda, ktorá to pokazí.
Samozrejme, že dnes existujú aparáty, ktoré to pália na jeden raz, no strata chuti nie je spôsobená ničím iným, ako technológiou - prepaľuje sa to nie klasicky dvojstupňovo, ale troj- až päťstupňovo. Keďže každé jedno prepaľovanie uberá chuť a ostáva len lieh bez chuti, výsledkom je chľast bez chuti. Preto fajnšmekri stále uprednostňujú klasické pálenice. Je to proste alchýmia, nové technológie to len kazia.
Excise Duty
25.02.13,14:32
Samozrejme, domáca výroba alkoholu u nás je zakázaná. Spotrebné dane ako príjem štátu sú dosť výraznou položkou na to, aby si to štát ustriehol. A striehne to dosť brutálne.
U nás je možné vypáliť tuším 43 litrov 100% alkoholu (ráta sa to prepočtom, ak máte napríklad 60 litrov 60% pálenky, je to 36 litrov 100% alkoholu). I keď to robíte na vlastné náklady z vlastného ovocia pre vlastnú potrebu, platia sa za to isté poplatky a aj určitá asi polovičná spotrebná daň. Toto množstvo 43 litrov sa vzťahuje na sezónu, nie na kalendárny rok. Sezóna trvá od júla do júna ďalšieho roku. Ak vypálite nad povolenú hranicu, nič sa pravdepodobne nedeje. Colníci si vás podľa papierov z pálenice nájdu a to, čo je nad normu, vám kráľovsky zdania tak.
Colníci nikoho hľadať nebudú a ani nikoho kráľovsky zdaňovať nebudú! Daň vyberie do posledného centa prevádzkovateľ pálenice, inak destilát pestovateľovi nevydá. No a pokiaľ ide o výšku dane, na tých 43 litrov alkoholu sa uplatní sadzba dane 540 eur/hl a., no a na destilát prevyšujúci 43 l a. sa uplatní štandardná sadzba dane 1 080 eur/hl a., všetko je to v súlade so zákonom.
Matkopol
24.03.13,08:38
Caute

Tento rok budem mat k dispozicii vacsie mnozstvo jablk (a mozno aj marhul) a neviem co s tym. Rozmyslal som ze by som to dal vypalit do palenice. Problem je ze neviem pripravit spravne kvas. Hladam cloveka co by mi s tym pomohol. O "urodu" by sme sa podelili. Trnava a okolie. abecedo@centrum.sk
KoxXxo
24.03.13,09:18
caco
19.10.15,18:21
niektorý tu trepú riadne hlúposti.kúpiť a vlastniť kotol na pálenie nie je trestné.presne rovnaký kotol sa používa na destiláciu esenciálnych olejov. z vrtulníkmi je to rovnaká blbosť,všetko je to o teplom bonze a hlúposti predavájucich(inzeráty) v USA kde majú vrtulník zaparkovaný v každej garáži sa snažia vymáknuť páličov náhodným hladaním okolo vodných zdrojov,ale možno nevedia čo je to termovízia.
to že sa pálenka pod 50% zakalí je dalšia volovina,nariediš ju aj na 20 a bude číra.kopec odborníkov čo počuli o pálení:eek:
Juraj Bindzár
20.10.15,07:34
Ja to viem tiež tak že prístroj na pálenie nemôžeš ani len vlastniť . Keby to bolo možné tak by som si tiež zaobstaral a robil bi som pre seba destilovanú vodu , ale ten hlúpi zákon mi to nedovolí.
matea31
20.10.15,10:29
doma sa páliť nesmie a s okolitými štátmi je to zbytočné riešiť. páliť v pálenici, aj to len 40litrov asi
babka - ježibabka
20.10.15,10:39
mimotemy jéj, kde sú tie časy, keď sa spievalo a bola to aj pravda: V našej obci v každom domku varia ľudia samohonku, A susedia, keď sa pohnevali udávali sa a potom chodili financi :D
lujza.j
20.10.15,11:12
Ja to viem tiež tak že prístroj na pálenie nemôžeš ani len vlastniť . Keby to bolo možné tak by som si tiež zaobstaral a robil bi som pre seba destilovanú vodu , ale ten hlúpi zákon mi to nedovolí.
....toto nemozem mat doma?!
http://moderna.alchymistka.eu/2014/01/alambic-pristroj-na-destilaciu.html?m=0
Juraj Bindzár
20.10.15,12:31
Ja to viem tiež tak že prístroj na pálenie nemôžeš ani len vlastniť . Keby to bolo možné tak by som si tiež zaobstaral a robil bi som pre seba destilovanú vodu , ale ten hlúpi zákon mi to nedovolí.
....toto nemozem mat doma?!
http://moderna.alchymistka.eu/2014/01/alambic-pristroj-na-destilaciu.html?m=0

Tak to ti ja povedať neviem lebo ten Slovenský zákon je tak trochu záhadný, ale ten prístroj sa dá použiť aj na pálenie pálenky. Je to síce malé ,ale keď má človek trpezlivosť tak aj z tým prístrojom sa dá napáliť pár litrov pálenky.
Juraj Bindzár
20.10.15,12:42
buchač
20.10.15,14:49
http://www.farmarik.sk/p/2172/medene-dekorativne-destilacne-zariadenie-3-l-teplomer

Toto si prečítaj, hlavne ten koniec.

Myslíš toto ?

"V niektorych európskych krajinách je zakázané aj držanie pálenice, bez licencie. Pri kúpe tohto zariadenia si najprv preštudujte zákon."


Nuž, ten, čo to písal, ten by si mal najprv a najmä preštudovať pravidlá slovenského pravopisu, nakoľko :

pálenica, -e, -níc žen. r. menšia továreň na výrobu pálenky
http://slovnik.azet.sk/pravopis/slovnik-sj/?q=p%C3%A1lenica
Juraj Bindzár
20.10.15,15:23
No tak pravopis sa už vyriešil a teraz by bolo načase keby sem niekto napísal niečo o tom či môžem mať doma prístroj na pálenie pálenky keď ho nepoužívam ?
buchač
20.10.15,16:55
Ja to viem tiež tak že prístroj na pálenie nemôžeš ani len vlastniť . Keby to bolo možné tak by som si tiež zaobstaral a robil bi som pre seba destilovanú vodu , ale ten hlúpi zákon mi to nedovolí.

Nejde ale aj ide o pravopis. Na základe jedného slova ten link zavádza a tým nedáva komplet info.
------------------------------------------------

To destilovanie vody ?
Nuž, pozri si rozdiel medzi destilačným prístojmi na alkohol a na vodu...brutálny rozdiel.



No tak pravopis sa už vyriešil a teraz by bolo načase keby sem niekto napísal niečo o tom či môžem mať doma prístroj na pálenie pálenky keď ho nepoužívam ?

§ 253
Nepovolená výroba liehu

(1) Kto bez povolenia vo väčšom množstve vyrába lieh alebo kto lieh bez povolenia vyrobený vo väčšom množstve prechováva alebo uvádza do obehu, potrestá sa, ak nejde o čin prísnejšie trestný, odňatím slobody až na dva roky.

(2) Rovnako ako v odseku 1 sa potrestá, kto neoprávnene vyhotoví alebo prechováva zariadenie na výrobu liehu.

http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/trestny-zakon/