peter.biskup
31.07.12,22:02
Dobry den
koncom roka sme rekonstruovali byt. Rekonstrukcia spocivala v oprave kupelne, vyhodenie obkladov a polozenie novych, presunutie umyvadla, vane a sprchy v ramci kupelne na ine miesto, dalej sme kuchynu zrusili a presunuli ju do velkej obyvacky, na wc sme urobili geberit, polozili zme nove podlahy, vymenili okna za plastove, urobili novy silnejsi kabel od rozvodnej skrine ku sporaku. Kedze pod bytom mame garaz tak sme odtial prerazili nove vodovodne, kanalizacne a plynove potrubie na nove miesto kuchyne, vsetko z nasich existujucich rozvodov. Vodovod samozrejme privedeny cez novy vodomer. Vymenili sme stare ocelove radiatory za nove panelove. Neburali sme ziadne otvory v nosnych stenach ani sme do nosnych stien ani do priecok nezasahovali.
Po telefonatoch so zastupcom stavebneho bytoveho druzstva a po jeho odporucaniach som pred zacatim prac poslal ohlasenie na bytove druzstvo, ze planujeme vykonat vyssie spominane upravy v byte. Nasledne mi prislo z SBD odpoved, ze stavebne upravy beru na vedomie.
Teraz nam prislo oznamenie ze nam v byte bude vykonany statny stavebny dohlad.

Co si mam o tom mysliet? Co mam od toho cakat? V SBD mi povedali, ze im to staci ohlasit a mozeme robit a pretoze je to v ramci udrziavacich prac v byte a nezasahujeme do nosnych stien tak netreba stavebne povolenie. Pritom v liste odomna statny stavebny dohlad pozaduje projekt stavebneho povolenia a pravoplatne stavebne povolenie.
Mate s niecim podobnym skusenosti?
Dakujem za rady/vase skusenosti.
chandler
01.08.12,10:15
mozno vas niekto udal ze spajate tu garaz s bytom :)
bude to asi v pohode, moc nehovor o tych novych dierach do garaze - to je uz zasah do nosnych konstrukcii, navyse to su asi ine poziarne useky, tak mozno aj to by bol problem.
peter.biskup
01.08.12,10:44
dakujem za reakciu. Garaz ktora je pod nasim bytom je hromadna a otvorena. Pd stropom su tam uz vedene povodne rozvody vody, kanalizacie a plynu. My sme sa teda napojili s vodou na odbocku do naseho bytu, takisto aj s plynom a kanalizaciou. Prierazy ktore sa robili do stropu su len vyvrtane vo velkosti potrubi, nie nejake otvory aj to je zasah do nosnej konstrukcie?
Volal som s pracovnikom ktory pride urobit dohlad. Povedal ze bude kontrolovat povodne vykresy s novymi ci sa neprekrocili nahlasene upravy... Podla mojich vedomosti na ohlasenie netreba vykres s podrobnostami ako na stavebne povolenie co odomna dany pracovnik pozaduje.
No som zvedavy ako to dopadne.
A je to presne na zaklade zavisti niektoreho suseda pretoze na bytove druzstvo podal podnet ze robime rozsiahle stavebne upravy nad ramec ohlasenia (co nieje pravda) a druzstvo na zaklade toho kontaktovalo stavebny dohlad a ten uz zo zakona obhliadku musi vykonat. Asi sa zbytocne nervujem.
chandler
02.08.12,06:34
len pride, ukazes mu ako ste to pekne upravili a to je vsetko. a ukaz aj tie papiere na ohlasenie - samozrejme ze vykresy tam ziadne niesu. ak mas nejaku skicu ako byt vyzeral povodne tak mu ju ukaz aby videl ze ste nic nezmenili.
aj prieraz do stropu je zasah do nosnej konstrukcii, ale nemyslim ze ich to bude zaujimat. daj potom vediet ako to dopadlo.
tommi_d
02.08.12,08:24
Stavebné úpravy charakteru ktorého uvádzaš samozrejme potrebujú výkresovú dokumentáciu starého i nového stavu, list vlastníctva a dokonca i statický posudok a to i v prípade, že podľa tvojho vedomia nesahuješ do nosných častí domu a nestačí len niekomu oznámiť (spravcovi domu) že ideš robiť nejaké úpravy svojho bytu, ten štátny stavebný dohľad je toho výsledkom a počítaj i s pokutou
chandler
02.08.12,10:05
to som si nevsimol, ze ohlasenie si poslal na stavebne druzstvo a nie na stavebny urad, to bola chyba. tak nejaka pokuta bude, ale nie velka.
Zita5
02.08.12,10:13
V dávnej minulosti som mala ten istý prípad, bolo to na udanie .Pokutu dostali 3 vlastníci nehnuteľnosti vtedy ešte po á 3000 Sk s tým, že sa dodatočne muselo spraviť stavebné povolenie a potom kolaudácia .

U nás sa jednalo o to, že za domom, sme mali už zhotovené základy a na základoch postavený skladový priestor postavený z plechu(v takom stave sme nehnuteľnosť kúpili aj teda s tým skladom) ...a plech sme vyhodili a obmurovali sme to .
peter.biskup
09.08.12,10:29
Tak som si este raz 3 krat precital dane paragrafy zo stavebneho zakona. Takze ak som spravne cital tak som pravdepodobne spravil chybu len v tom ze som udrziavacie prace neohlasil na stavebny urad ale len na bytove druzstvo.
Na druhu stranu ak spravne rozumiem tak podla stav. zakona § 56 odsek h nieje potrebne ani stavebne povolenie ani ohlasenie pri udrziavacich pracach, ktore neovplyvnuju stabilitu stavby, poziarnu bezpecnost stavby, neovplyvnuju jej vzhlad alebo ziv. prostredie.
Takze bezne udrziavacie prace v byte (okrem burania/budovania priecok) kde vymenim obklady, dlazbu, urobim si novu kuchynu a dam nove zariadovacie predmety do kupelne, nepotrebuje ani ohlasenie ani stavebne povolenie.
Chapem to spravne?

PS: Z vykresov mam jednoduchy podorys stareho a noveho stavu kde je naznacene rozmiestnenie nabytku, uporiadanie kupelne a kuchyne ( to co staci na ohlasenie). Nemam vykresy rozvodov sieti pretoze to neni ani v povodnej dokumentacii a pri rekonstrukcii sa neda zistit kadial ide povodna trubka kym sa nezhodi obklad. Nebural som ziadnu priecku alebo stenu, ziadny otvor ani som novu priecku nestaval.
chandler
09.08.12,12:48
myslim ze nie je presne stanovene co musis ohlasit. ale kompletne rekonstrukcie sa ohlasuju. a ked zasahujes do stien tak potrebujes aj stavebne povolenie.
ano, chybu su spravil ze si to neohlasil. ale kedze si nemenil priecky ani nove otvory si nedaval tak to bude asi vsetko v poriadku. mozno ti budu chciet dat nejaku malu pokutu, co je lepsie zaplatit ako sa hadat.
expeeert
09.08.12,14:43
dakujem za reakciu. Garaz ktora je pod nasim bytom je hromadna a otvorena. Pd stropom su tam uz vedene povodne rozvody vody, kanalizacie a plynu. My sme sa teda napojili s vodou na odbocku do naseho bytu, takisto aj s plynom a kanalizaciou. Prierazy ktore sa robili do stropu su len vyvrtane vo velkosti potrubi, nie nejake otvory aj to je zasah do nosnej konstrukcie?

Aj to sú zásahy do nosnej konštrukcie, pôvodné otvory mohli byť naprojektované a v uvedených miestach vynechaná výstuž, resp. prevŕtaš sa cez predpätú výstuž. Samozrejme závisí to od rozsahu otvorov - množstvo, veľkosť, umiestnenie - ťažko sa k tomu vyjadrovať bez projektu (nadnesene, predstav si že sa rozhodnete robiť rekonštrukciu ty aj sused, obaja sa rozhodnete navŕtať strop, ty z jednej strany priečky, on z druhej, ako sa mu zachce a z nosného stropu sa stane ementál...)
Druhý faktor ako už bolo spomenuté sú požiarne úseky - to tiež závisí od samotného projektu, ale väčšinou to po podlažiach býva delené - čiže možno budú nutné požiarne upchávky prestupov - a toto sa neoplatí podceňovať už len kvôli sebe samému, autá dnes horia kdekomu a oheň sa aj cez takéto otvory vie do bytu dostať veľmi rýchlo ;)
peter.biskup
23.08.12,15:49
Tak v pondelok 20teho mi vykonali stavebny dohlad a este stale to rozdychavam. Hlavne pripomienky dohladu: Porusenie 1: zmena dispozicie = premiestnenie kuchynskej linky zo samostatnej miestnosti do obyvacky. Priecky som pritom nebural ziadne a dispozicia sa nemenila aby vyuzitie danej miestnosti. Porusenie 2: premiestnenie umyvadla v ramci kupelne a tym aj nove rozvody k nemu. Porusenie 3: nove rozvody ku novej kuchynskej linke.


Podla dohladu sa beznou udrzbou rozumie okrem ineho to ze ak napr. vyhodim stary hrdzavy rozvod vody k umyvadlu tak ten novy musi ist presne v tej iste trase a na to iste miesto ani o kus dalej. To by uz bolo na ohlasenie/stav povolenie. Rovnako zo vsetkymi ostatnymi rozvodmi.
Taktiez formulacia "nezasahovat do rozvodov" znamena podla nich ze nemozem zmenit trasy tak ako som pisal vyssie a nie len to ze nesmiem zasahovat do spolocnych stupaciek (co som ani nerobil).
Vysledok je taky ze teraz bude konat stavebny urad v Trnave na zaklade zapisu a cakam ze co mi napisu. Pravdepodobne to bude na dodatocne stavebne povolenie a dufam ze bez pokuty.
Stavebne povolenie na trubky to som teda este nevidel.
Spravil som chybu? Neviem, asi hlavne v tom ze som si mal zistit ci pozaduju ohlasenie aj na stavebnom urade a nie verit iba pracovnikovi Bytoveho druzstva ako spravcu ze to staci dat na vedomie im ako bytovemu druzstvu.
zalobaba
23.08.12,18:05
načo si ich púšťal do bytu?
juraj:-)
24.08.12,06:04
je na stavebne povolenie vymena el. rozvodov?
chandler
04.09.12,07:25
chybu si spravil ze si to neohlasil na stavebny urad. ale asi ti len daju nejaku symbolicku pokutu a bude to ok.