jozef007
01.08.12,10:14
Dobrý deň,
chcel by som poprosiť niekoho, kto má skúsenosť s predajom podielu v lesnom urbariáte, aby mi napísal, ako postupovať pri predaji, čo treba urobiť, príp. ako sa pohybuje cena za 1 m2.
Ďakujem.
katka 23
01.08.12,13:24
- je potrebné obrátiť sa na príslušné urbárske spoločenstvo písomnou ponukou, že máte záujem odpredať svoje podiely,ďalší postup po dohode s US
- cena za predaj ? naše US má Valným zhromaždením ustanovenú pevnú cenu, za ktorú odkupuje podiely
Stefan2005
01.08.12,14:40
- je potrebné obrátiť sa na príslušné urbárske spoločenstvo písomnou ponukou ...

... a nie je povinnosť predávajúceho ponúknuť svoj podiel aj ostatným spoluvlastníkom ? resp. ako máte riešenú túto problematiku? lebo UPS je iba jeden z množstva spolupodielnikov...
katka 23
02.08.12,06:16
ja som odpovedala z pozície predávajúceho, predávala som t.r. v marci, neviem ako má túto problematiku vyriešené UPS , pri kúpnej zmluve mám aj výpis z uznesenia, kde VZ ešte v r.2008
súhlasilo s vykupovaním podielov lesnej a ostatnej poľnohospodárskej pôdy od podielníkov spoločenstva , tak verím že je to v poriadku
to naše som myslela naše - v obci :)
a_je_to
03.08.12,10:28
Musí byť spísaný návrh na vklad a prílohou kúpnopredajná zmluva tak, ako pri predaji nehnuteľnosti. Musia byť v nej vymenované parcely a predávaný podiel na nich. Podpis predávajúceho musí byť na zmluve úradne overený. Platia sa kolky, 66 Eur. Predaj sa musí zo zákona síce oznámiť spoluvlastníkom, ale je ťažko vykonateľný. Ak ho nerešpektuješ, iba hrozí riziko, že niekto môže predaj napadnúť na súde a žiadať prevod na seba, nič iné. Vzor návrhu na vklad a kúpnopredajnej zmluvy vygúgliš, možno aj v Porade, nič katastrom požadované nesmie v nich chýbať, inak to vrátia. Ak to dáš urobiť advokátovi, alebo notárovi, tak zapýta cca 50 – 120 Eur. A to iba pomení údaje a čísla vo wordovej šablóne cez ctrl+C a ctrl+V, upraví a vytlačí.
Cenu za 1 m2 pozemku bez porastov má väčšina urbárov znalecky ohodnotenú – kvôli dani z nehnuteľností. K nej sa pripočíta hodnota porastov, polohová renta, atď. Svoju stanovenú cenu majú notári, kvôli určeniu výšky poplatku. Cenu nájdeš aj v dedičskom rozhodnutí, ale to by tam musel byť iba urbár, inak je len celková. Nie je jedno, či ide o pasienky, alebo lesy. Ani či ide o hrabinu, alebo smrečinu, mladé, alebo rubné. Najväčšiu informačnú hodnotu majú dlhodobé hospodárske výsledky urbáru a z nich odvodená, miestne uznaná cena. Môj rýchly odhad je 0,1 až 0,15 Eur/m2.
Stefan2005
04.08.12,17:34
...Môj rýchly odhad je 0,1 až 0,15 Eur/m2.

... cenu si veľmi presne odhadol, UPS sú ochotné odkúpiť podiely zhruba v tomto rozmedzí


....Predaj sa musí zo zákona síce oznámiť spoluvlastníkom, ale je ťažko vykonateľný. Ak ho nerešpektuješ, iba hrozí riziko, že niekto môže predaj napadnúť na súde a žiadať prevod na seba, nič iné...

ono to riziko pri minimálnej odkúpnej cene je totiž dosť vysoké, že tak urobí niektorí z celkového počtu niekoľko stoviek ba niekedy až tisícky spoluvlastníkov; a ak ide o prevody menších podielov, je reálne riziko, že náklady na súdne trovy, stratu času niekoľko krát prevýšia cenu, ktorú predajca utŕžil...

Položím otázku - na VZ, kde sa zúčastnia (majú takúto možnosť) všetci spolupodielnici, resp. aspoň ich nadpolovičná väčšina, či by sa nedalo prijať uznesenie, že títo spolupodielnici schvaľujú dohodu, že spolupodiely ponúknuté pozemkové spoločenstvu odkúpi pozemkové spoločenstvo a ostatní spolupodielnici si nebudú uplatňovať na súde neplatnosť kúpnej zmluvy z titulu, že neboli aj im zo strany predávajúcich ponúknuté podiely...t.j. niečo ako "dohodu spoluvlastníkov o výkone predkúpneho práva v prospech UPS"

rád by som aj názor našich ctených právnikov, či takáto dohoda je možná, a v prípadnom súdnom spore akceptovateľná... pri predaji menších podielov pri veľom počte spolupodielnikov totiž fyzicky (napr. zistiť aktuálnu adresu 1.500 spoluvlastníkov) nie je možné vykonať ponukovú povinnosť (§140 Obč.z.), resp. iba náklady na poštovné by niekoľkonásobne presiahli hodnotu predávaných podielov...
a_je_to
04.08.12,19:54
.... ono to riziko pri minimálnej odkúpnej cene je totiž dosť vysoké, že tak urobí niektorí z celkového počtu niekoľko stoviek ba niekedy až tisícky spoluvlastníkov; a ak ide o prevody menších podielov, je reálne riziko, že náklady na súdne trovy, stratu času niekoľko krát prevýšia cenu, ktorú predajca utŕžil......

A vy s kým urbárujete ? ... Pred takouto hrozbou sme sa ako tínedžeri posmeľovali, že ... čo sa bojíš Mikuláša v lete ? Ale teraz vážnejšie. Teoretické úvahy o predkupnom práve v urbári a možnosti fatálneho košatenia skeptických predstáv sú nekonečné. To, čo píšem ja, je z cca 20 ročnej praxe v urbariáte. V mojom urbariáte, aj v susedných obciach. Za tú dobu viem o mnohých predajoch podielov. Ale ani o jednom prípade, ktorý by skončil vôbec na súde, nie to ešte úspešne – anulovaním kúpnej zmluvy súdom. A ten prípadný súd tiež nie je pre predávajúceho dopredu prehratý. Možno, čo u nás nie je, je inde nebodaj bežné. Možno by sa v súdnych rozhodnutiach našiel aj nejaký nález. Ale ku mne sa doniesla zatiaľ iba absolútna presila opaku. Spomína až kuviká sa o tom pri každej príležitosti, ale tu zatiaľ nikto nič. A nielen to. Ako predseda urbáru dlhodobo sústreďujem ponuky dedičov najmä rozdrobených podielov na predaj – od najmenšieho, po ten najväčší. Na oznámenie o možnosti kúpy na VZ a výboroch nereaguje dva roky nikto. Tak ľudia ponúkajú svoje podiely aj PS, aj mne osobne do daru. Len nech sa toho zbavia. Že načo im je podiel, z ktorého vyjde výnos 1-2 Eurá ročne ... keď na autobus na VZ musia dať 4 Eurá ! ?. Ak tie podiely zoberiem, tak zaplatím kolok za každý prevod 66 Eur. Za koľko rokov sa mne, /alebo PS/ vráti táto investícia ? Presne za 33 až 66 rokov. A ak to niekto kúpi ... lebo mu predali zdedený dom po rodičoch aj s urbárom ? Alebo sa chce dostať do poľovníckeho združenia a stojí mu to zato ... tak mám ísť podať podnet súdu, s tým, že som to chcel ja ? Napíšte o svojich skúsenostiach s predajom. Rád si prečítam niečo iné, ako je to inde. Ale teoretizovanie o nebezpečí ... čo by bolo, keby bolo .... môže iba zbytočne odradiť od obchodu s inak obojstranným prínosom a okrem zbytočných teoretických obáv s nízkou pravdepodobnosťou naplnenia nikomu nič nedá. Napokon, ja som toto nebezpečie v svojom príspevku pripustil. Do tej miery, ako ho považujem za reálne vymožiteľné.
Keby som zistil, že ide o špekulatívny zámer s veľkolepými cieľmi, tak sám podám podnet. Ale prečo protestovať proti kúpe, keď sa podiel zjavne dostáva do lepších rúk ?


....Položím otázku - na VZ, kde sa zúčastnia (majú takúto možnosť) všetci spolupodielnici, resp. aspoň ich nadpolovičná väčšina, či by sa nedalo prijať uznesenie, že títo spolupodielnici schvaľujú dohodu, že spolupodiely ponúknuté pozemkové spoločenstvu odkúpi pozemkové spoločenstvo a ostatní spolupodielnici si nebudú uplatňovať na súde neplatnosť kúpnej zmluvy z titulu, že neboli aj im zo strany predávajúcich ponúknuté podiely...t.j. niečo ako "dohodu spoluvlastníkov o výkone predkúpneho práva v prospech UPS"

rád by som aj názor našich ctených právnikov, či takáto dohoda je možná, a v prípadnom súdnom spore akceptovateľná... pri predaji menších podielov pri veľom počte spolupodielnikov totiž fyzicky (napr. zistiť aktuálnu adresu 1.500 spoluvlastníkov) nie je možné vykonať ponukovú povinnosť (§140 Obč.z.), resp. iba náklady na poštovné by niekoľkonásobne presiahli hodnotu predávaných podielov...

K otázke ... nepotrebujem právnika, mohol by ma zbytočne zamotať. Lebo tu je dôležitejšie poznať urbárske právo, ako občiansky zákonník. A to pozná dosť málo právnikov. Ale ak bude, uvítam ho. Nežartujem, mám desiatky rukolapných dôkazov o matematických schopnostiach viacerých notárov z dedičských rozhodnutí členov, ktorí mi ich predkladajú ....úbohosť na druhú, hanba ... za tie poplatky. Ak kupuje PS ako subjekt podiely od svojho člena a VZ schválilo nákup, alebo to má v zmluve o založení, tak ten podiel kupuje každý jeden člen rovným dielom, aj keď o tom nevie. Vyšší stupeň predkupného práva ani neexistuje. Ak kúpi PS napr. 800/480000-in, tak by kľudne mohlo dať podnet na KN na umorenie svojich podielov a úpravu menovateľa zlomku na 479200 a bolo by to to isté. Ale pokiaľ trvá a funguje, to netreba. Lebo výnosy z tých podielov /cez rozdelenie HV/ patria všetkým členom podľa počtu podielov držby. Ak by sa našiel pacient, ktorý by taký podnet podal, tak myslím, súd by musel zastaviť konanie najneskôr pri prvom zasadnutí, ak by ho vôbec prijal. PS je predsa subjekt, založený všetkými členmi. Tým nechcem povedať, že nákup podielov nemusia odhlasovať všetci ... lebo by radšej peniaze hneď, ako vyššie podiely v budúcnosti. Ale to sa môže posudzovať už iba ako márny podnet prehlasovaného člena, nie ako zmarenie predkupného práva.
Stefan2005
05.08.12,08:54
...Teoretické úvahy o predkupnom práve v urbári a možnosti fatálneho košatenia skeptických predstáv sú nekonečné. To, čo píšem ja, je z cca 20 ročnej praxe v urbariáte.... nepotrebujem právnika, mohol by ma zbytočne zamotať. Lebo tu je dôležitejšie poznať urbárske právo, ako občiansky zákonník. A to pozná dosť málo právnikov....

... z vlastnej skúsenosti viem, že prax je taká, ako ju popisuješ; z vlastnej skúsenosti viem, že som musel platiť trovy konania, keď poručiteľom opomenutý spoluvlastník si uplatnil na súde svoje predkúpne právo....toľko prax z druhej strany mince...

Najlepšie by mali poznať urbárske právo samotní urbárnici - preto si dovolím citovať zo stránok jedného UPS:

"Základný právny predpis zákon NR SR číslo 181/1995 Z.z. o pozemkových spoločenstvách uvádza v § 7: „ Členovia spoločenstva môžu prevádzať svoj vlastnícky podiel spoločnej nehnuteľnosti a s ním súvisiace práva a povinnosti len za podmienok ustanovených v tomto zákone a vo vyhlásení spoločníkov o združení alebo v zmluve o založení a v osobitnom predpise 14).“ (odkaz pod čiarou číslo 14 je § 140 Občianskeho zákonníka) Občiansky zákonník v § 140 uvádza: „Ak sa spoluvlastnícky podiel prevádza, majú spoluvlastníci predkupné právo, ibaže ide o prevod blízkej osobe (§ 116, 117). Ak sa spoluvlastníci nedohodnú o výkone predkupného práva, majú právo vykúpiť podiel pomerne podľa veľkosti podielov.“
....



pri prevode na iné, ako blízke osoby je voľnosť člena pozemkového spoločenstva v rozhodovaní obmedzená a musí svoj podiel ponúknuť prednostne ostatným spoluvlastníkom. Ide tu o uplatnenie predkupného práva
ponuka musí byť urobená písomne a musí byť doručená všetkým členom spoločenstva – spoluvlastníkom.
pri uplatnení predkupného práva by mala byť uplatnená predovšetkým dohoda medzi prevodom a ostatnými členmi pozemkového spoločenstva – spoluvlastníkmi. Ak by ku dohode nedošlo, má každý z členov pozemkového spoločenstva – spoluvlastníkov právo na vykúpenie prevádzaného podielu podľa veľkosti svojho spoluvlastníckeho podielu.
predkupné právo má mať aj Pozemkové spoločenstvo urbarialistov v Batizovciach ako právnická osoba a to s poukázaním na ustanovenie § 7 zákona NR SR číslo 181/1995 Z.z. ak je jeho predkupné právo zakotvené v Zmluve o premene Pozemkového spoločenstva urbarialistov v Batizovciach na právnu subjektivitu.
ak by člen pozemkového spoločenstva - spoluvlastník uskutočnil prevod svojho podielu na inú osobu než blízku osobu bez rešpektovania predkupného práva ostatných členov pozemkového spoločenstva – spoluvlastníkov je prevod (predaj, darovanie, zámena, iná zmiešaná zmluva) neplatný.
neplatnosti prevodu sa môže dovolať ktorýkoľvek z členov pozemkového spoločenstva – spoluvlastníkov. "


citované zo: http://www.urbarbatizovce.sk/index.php/informacie/postup

P.S. k tej neplatnosti kúpnej zmluvy - prevodu podotýkam, že ide o relatívnu, nie absolútnu neplatnosť takéhoto prevodu - teda áno, ak sa osoba majúca nárok na predkúpne právo neuplatní svoje právo v stanovenej lehote, prevod je právoplatný, zákonný. Vieme, aký je problém s rozdrobenosťou podielov, preto sa len divím, že doteraz nevyšla iniciatíva o modifikáciu Občr.Z. s prihliadnutím na špecifká urbariátov, t.j. zakompovanie napr. ustanovení, že ak odkúpi UPS s právnou subjektivitou podiely, nie je povinnosť ponúknuť podiel všetkým ostatným spoluvlastníkom. Zatiaľ to však vidím (ako neprávnik) najviac priechodné cez spomínanú "dohodu spoluvlastníkov o výkone predkúpneho práva v prospech UPS". Nechápem, prečo sa UPS bránia takúto dohodu prijať na svojom VZ....
beata.v
05.08.12,17:08
Stefan2005
24.08.12,05:52
jozef007
27.08.12,17:18
Ďakujem Vám všetkým za radu a svoje skúsenosti. Veľmi ste mi pomôhli, ešte raz vďaka. Keď ukončím predaj, zverejním svoje skúsenosti s predajom podielu v lesnom urbári.
rudelko
28.10.12,07:47
Dobrý deň,
mám otázku : daj sa dodatočne zdediť podiely urbárskeho spoločenstva po predkoch ktorí sa odsťahovali za prácou do USA
a tam zomreli. Podielu sú evidované na LV.