nina12
01.08.12,13:35
Ahoj, "poraďáci"! Mám taký zvlášny problém - potrebovala by som sa zbaviť trávy. Pred chatou mám kamene (neviem, kto to tam kedy dal) a medzi nimi rastie obyčajná tráva. Potrebovala by som ju nejako odstrániť (nie manuálne - je to nekonečné), keďže to nepôsobí príliš esteticky, hlavne ak tráva vyrastie. V prvom rade by som poporosila nejaké bioprípravky, v krajnom prípade silná chémia.
Za všetky odpovede vopred ďakujem. :)
tictac7
01.08.12,12:24
zarobiť veľa soli (obyčajnej kuchynskej s vodou cca 2 kg na 5 l) alebo chémia Travex a pod. (predávajú v záhradníckych potrebách)
KEJKA
01.08.12,16:32
pomôže aj ocot - alternatíva k tej soli.
pavol54
01.08.12,17:04
Ahoj, "poraďáci"! Mám taký zvlášny problém - potrebovala by som sa zbaviť trávy. Pred chatou mám kamene (neviem, kto to tam kedy dal) a medzi nimi rastie obyčajná tráva. Potrebovala by som ju nejako odstrániť (nie manuálne - je to nekonečné), keďže to nepôsobí príliš esteticky, hlavne ak tráva vyrastie. V prvom rade by som poporosila nejaké bioprípravky, v krajnom prípade silná chémia.
Za všetky odpovede vopred ďakujem. :)
nepíšeš aká veľká plocha je to
premiko
01.08.12,17:29
zbavit travy, vyliat betonom, polozit kocky dlazby , suzvuk s prirodou na chate ako vysity, ved si hadam nebudeme mazat ruky od hliny ...
nina12
06.08.12,17:58
Všetkým ďakujem za odpovede, určite vyskúšam! Pavol54, sú to medzery, asi 5cm na šírku, dĺžka individuálna. :)
pavol54
08.08.12,14:30
Všetkým ďakujem za odpovede, určite vyskúšam! Pavol54, sú to medzery, asi 5cm na šírku, dĺžka individuálna. :)najlepšia bio likvidácia prekryť napr kartónmi ktoré po uložení namočíš, burina nemá svetlo neporastie, ale to nie je na pár dní.
mato_98
08.08.12,14:54
posypať sódovbykarbónov a nato polať ocot alebo aj samotný ocot postačí. Ale so sódov je to účinejšie
BXLmiami
08.08.12,14:57
najlepšia bio likvidácia prekryť napr kartónmi ktoré po uložení namočíš, burina nemá svetlo neporastie, ale to nie je na pár dní.
Dobrý nápad,na ako dlho asi myslíš?Do jari by stačilo?
pavol54
08.08.12,15:20
Dobrý nápad,na ako dlho asi myslíš?Do jari by stačilo?
určite do jesene (asi mesiac, potom je rastlina taká zoslabená že ju jednoducho vytrhneš aj s koreňom) je to v podstate určitý primitívny spôsob mulčovania
Samir
08.08.12,17:29
Presne to isté, som išiel napísať aj ja. Mám osvedčené kartóny. Keď sa niekde chcete zbaviť či už trávy, alebo buriny, stačí to niečim zakryť. Žiadna chémia, ani domáce postreky. Ak nie kartóny, tak zakryť čiernym igelitom, pod ním sa to ešte aj prehreje a zaručene všetko zelené odumrie.
vulxy
08.08.12,17:44
http://www.florasystem.sk/kaput-60ml
http://www.florasystem.sk/fondo-250ml
ja pouzivam radsej fondo ,maju ho v kazdom zahradkarstve a netreba sa s tym hrat.... do prazdneho rozstrekovaca napr:od okeny rozriedit podla navodu....efekt jak svina...pozor si daj lebo kam streknes to zozltne aj muskaty....a este ti poradim nepostrekuj to pocas dna ked je slnecno radsej skoro rano alebo vecer...
pavol54
11.08.12,15:31
http://www.florasystem.sk/kaput-60ml
http://www.florasystem.sk/fondo-250ml
ja pouzivam radsej fondo ,maju ho v kazdom zahradkarstve a netreba sa s tym hrat.... do prazdneho rozstrekovaca napr:od okeny rozriedit podla navodu....efekt jak svina...pozor si daj lebo kam streknes to zozltne aj muskaty....a este ti poradim nepostrekuj to pocas dna ked je slnecno radsej skoro rano alebo vecer...
to máš jedno svinstvo ako svinstvo fondo, kaput kapazín rundop = stále tá istá účinná látka glyphosatevždy je rozhodujúca výmera
nina12
21.08.12,15:49
Ďakujem za všetky odpovede! Nedávno som experimentálne položila zopár kartónov, kúsok som poliala roztokom zo soli a vody a na inú časť som použila ocot. Odvtedy som tam nebola, takže neviem ako je to účinné. ;) Vulxy, vrelá vďaka za link, na tej stránke objavila zaujímavé veci. :)
bettylou
22.08.12,11:48
sliepky?
deane7
24.09.12,14:56
Tiež potrebujem kus pozemku zbaviť buriny, je to roky neobrábané. Keďže to chcem zúrodniť tak by som chémiu nerád. Dosť je toho svinstva ošetreného chémiou v Lidli.
pavol54
24.09.12,17:22
Tiež potrebujem kus pozemku zbaviť buriny, je to roky neobrábané. Keďže to chcem zúrodniť tak by som chémiu nerád. Dosť je toho svinstva ošetreného chémiou v Lidli.
otázka na prvý pohľad jednoduchá kým nedefinuješ pojem burina. burina je všetko čo vyrástlo zo zeme a nesadili sme to tam(niekedy to môže byť aj nežiadúca kultúrna rastlina). niekedy stačí odstrániť nadzemné časti a korene zarýľovať. niekedy sa musí poriadne porýľovať a každý kúsok koreňa zobrať a dať do kýblika
deane7
24.09.12,18:08
To sa ani nedá definovať. Rýľom by to nešlo, je to asi 15 árov a je to za roky neobrábania riadne zaneplešené. Je to tak zarastené že pluh nemá šancu. Kamarát ma nahovára na Dominátor ale ja by som tam rád nasadil stromky a kríky a nejaký kúsok cca 2 áre by som obrábal na zemiaky a niečo ešte. Nechcem si to zasviniť chémiou. Však kôli zdravšej strave by som to chcel.
deane7
24.09.12,18:46
Ako to metrové svinstvo zakryjem? Krovinorez by som na tom zodral. Ak sa zbavím tej buriny čo tam je tak už potom pluh a budúci rok by som už rotavátorom párkrát vedel pobehať.
vlado 33
24.09.12,18:52
FONDO



Spoľahlivo ničí všetku zasiahnutú vegetáciu hlavne pýr plazivý, pichliače, mlieč, turanec kanadský, pupenec roľný a iné jednoročné a vytrvalé buriny. Pre jeho vynikajúce vlastnosti nájde široké uplatnenie pri domoch, chatách a chalupách na ničenie buriny počas celej sezóny. Pri likvidácií nežiaducich krov a drevín. Na chodníkoch, dláždených plochách, okolo obrubníkov a stien budov. Pri obnove okrasných trávnikov a likvidácii zaburinených plôch. Vo vinohradoch, sadoch a okolo ovocných a okrasných stromov.
Postrekový herbicídny prípravok na ničenie jednoročných a vytrvalých burín v poľnohospodárstve.
Účinná látka, obsah: glyphosate 360 g/l
Upozornenie!
Poškodzuje zdravie po požití, nadýchaní a styku s pokožkou a sliznicami!
Chráňte pred deťmi a nepoučenými osobami!
Riziko vyplývajúce z použitia prípravku pri dodržaní predpísanej dávky alebo koncentrácie je pre včely prijateľné.
Riziko vyplývajúce z použitia prípravku pri dodržaní predpísanej dávky alebo koncentrácie je pre domáce, hospodárske a voľne žijúce zvieratá prijateľné.
Pre ryby a ostatné vodné živočíchy silne jedovatý!
Zabráňte ohrozeniu človeka a životného prostredia, postupujte podľa návodu na použitie.
Pôsobenie prípravku:
FONDO je neselektívny listový herbicíd so systémovým účinkom. Rastlinami je prijímaný výhradne zelenými časťami a asimilačnými prúdmi rozvádzaný do celej rastliny. Touto translokáciou sa dosiahne aj zničenie podzemných častí viacročných burín. Nie je prijímaný koreňmi a nepôsobí na semená. Predpokladom úspešného ničenia vytrvalých a hlboko koreniacich burín je vytvorenie dostatočnej listovej plochy pre aplikáciou prípravku.
Najlepší účinok vykazuje v dobe nasadenia kvetných pupeňov alebo po odkvitnutí. Prvé príznaky pôsobenia prípravku (zožltnutie až zhnednutie) sa prejavuje po 10 až 14 dňoch po aplikácii. Pri suchom alebo chladnom počasí sa príznaky pôsobenia môžu prejaviť neskôr. Účinok sa zvyšuje vyššou intenzitou svetla a naopak sa znižuje ak do 6 hodín po aplikácii zaprší. Všetky kultivačné práce je možné vykonávať až po prejavení sa príznaku účinku.
Aplikáciu u obilnín vykonajte v dobe voskovej zrelosti t.j. 14-21 dní pred zberom v poľahnutých alebo silne zaburinených porastoch.
Dávka vody: 200 l/ha.
Na menších plochách je vhodné aplikovať prípravok mechanickým rozprašovačom. Prípravok FONDO je veľmi vhodný na ničenie burín i na miestach, kde nie je možné použiť mechanické ničenie (okolo stien, plotov a podobne). Prípravok FONDO je možné použiť aj na tzv. bodovú aplikáciu, a to pomocou knotového aplikátora alebo štetca, ktorým ho nanesiete na vegetačný vrchol buriny zriedený vodou 1:1.
vlado 33
24.09.12,19:48
treba si prečítať návod učinnosť 30 dní potom môžeš pestovať aj kaktusy
vlado 33
24.09.12,19:53
100 oviec a je po probléme alebo otročiť pokiaľ chémiu nechcete
buchač
24.09.12,20:01
Ako to metrové svinstvo zakryjem? Krovinorez by som na tom zodral. Ak sa zbavím tej buriny čo tam je tak už potom pluh a budúci rok by som už rotavátorom párkrát vedel pobehať.

...nič Ty nezakrývaj a pekne - krásne s rotavátorom teraz pobehaj a na padrť rozbi ....

Na budúci rok krovinorez bude odpočívať a len so strunou pekne pokosíš ...už len udržiavať budeš a sadenie riešiť priebežne...
Pred dvoma týždňami mi sused takto upravil 12 árovú džungľu ...ešte aj krtince sú vyhladené do rovnúčka ...
He , že aký to rozdiel...nebe a dudy...
vlado 33
24.09.12,20:06
100 oviec a je po probléme alebo otročiť pokiaľ chémiu nechcete. Myslím prehnať iba každé dva týždne cez pozemok a je to. Pokiaľ ten pán čo písal že také svinstvo by tam nedal nech sa pozrie nad seba je ho tam dosť.
pavol54
24.09.12,20:19
Ako to metrové svinstvo zakryjem? Krovinorez by som na tom zodral. Ak sa zbavím tej buriny čo tam je tak už potom pluh a budúci rok by som už rotavátorom párkrát vedel pobehať.
Si ťažký prípad v tvojom prípade doporučujem len kyselinu sírovú tá to komplet rozožerie lebo ak je niekto lenivý vysekať na 15 ároch burinu takému len kvetináč do ruky. Všetci sa bojíte práce a budete špekulovať ako mať mať peknú záhradku bez práce
pavol54
24.09.12,20:25
...nič Ty nezakrývaj a pekne - krásne s rotavátorom teraz pobehaj a na padrť rozbi ....

Na budúci rok krovinorez bude odpočívať a len so strunou pekne pokosíš ...už len udržiavať budeš a sadenie riešiť priebežne...
Pred dvoma týždňami mi sused takto upravil 12 árovú džungľu ...ešte aj krtince sú vyhladené do rovnúčka ...
He , že aký to rozdiel...nebe a dudy...
rotovátorom metrovú burinu? 15 árov je1500m2 to je zhruba 40x 40 m jeden kosák a hrable za odpoludnie niet čo robiť
vlado 33
24.09.12,20:28
Ako rozbije rotovátorom tu ubitú niekoľko rokov neobrábanu zem. To skôr pojde ten rotovátor
vlado 33
24.09.12,20:31
Ta je neúčinna tu máme vo forme dažda každú chvílu
vlado 33
24.09.12,20:41
A čo tak stará dobra kosa a jedného dobrého kosca ako .. a za za dve hodiny nemá čo robiť.
vlado 33
24.09.12,21:00
Som to prehnal sorry
pavol54
25.09.12,02:11
som myslel 98%- nú
deane7
25.09.12,02:13
Teda riadne si to prehnal
deane7
25.09.12,02:26
...nič Ty nezakrývaj a pekne - krásne s rotavátorom teraz pobehaj a na padrť rozbi ....
No práve na to som sa niekoho pýtal či by to rotavátor dokázal rozsekať. Teda burinu, nie zem. Niečo ako cepákom. Potom by som zavolal traktor z pluhom. Možno niekto namietne že prečo som to už neskúsil tým rotavátorom, ono je to tak že ja sa teraz rozhodujem či sa do toho pustiť. Teda aj ten rotavátor mám vyhliadnutý u predajcu, ešte som ho nekúpil. Zvažujem preto, lebo už nemám 30 rokov a aj zdravie nemám súce na to, aby som mohol uplatniť rady niektorých ako Pavol mi tu radí. Ovce by to vyriešili, ale to si mám kúpiť 100 oviec? Tam nikto nechová už ani tie blbé sliepky, ľudia tam na kopaniciach zleniveli.
Buchač, ten sused Ti to tak urobil ako som pochopil? Myslíš že by to šlo? Nejaký ker by som samozrejme vyrezal alebo vysekal.
deane7
25.09.12,02:29
Keby si prečítal o čom som písal by si mi takto neradil. Mať možno Tvoj vek tak sa tu nepýtam.
buchač
25.09.12,03:31
No práve na to som sa niekoho pýtal či by to rotavátor dokázal rozsekať. Teda burinu, nie zem.
...a ešte ako .....;)Niečo ako cepákom. Potom by som zavolal traktor z pluhom. Možno niekto namietne že prečo som to už neskúsil tým rotavátorom, ono je to tak že ja sa teraz rozhodujem či sa do toho pustiť. Teda aj ten rotavátor mám vyhliadnutý u predajcu, ešte som ho nekúpil. Zvažujem preto, lebo už nemám 30 rokov a aj zdravie nemám súce na to, aby som mohol uplatniť rady niektorých ako Pavol mi tu radí. Ovce by to vyriešili, ale to si mám kúpiť 100 oviec? Tam nikto nechová už ani tie blbé sliepky, ľudia tam na kopaniciach zleniveli.
Buchač, ten sused Ti to tak urobil ako som pochopil? Myslíš že by to šlo? Nejaký ker by som samozrejme vyrezal alebo vysekal.

...sleduj
pred - obr. 1
po - obr. 2 a 3 ...:rolleyes:
Rezal som jak ďábel ...tri prívesné vozíky dreva zatiaľ boli .....zo dve ešte bude - počítam ...
Sused po vyklčovaní príde ešte raz všetko rozbiť kladivkovým nástavcom na rotavátore , teraz len nože mal ...
deane7
25.09.12,17:11
Tá burina je ako moja. Pekne si to zrichtoval, páči sa mi to.
deane7
18.11.12,10:21
Tak som sa pustil do toho krovinorezom, nedá sa to systematicky kosiť lebo sa mi malínčie namotávalo, tak som narobil také koridory, po preschnutí som zapálil a potom som pokračoval. Pomaly to ide, už mám pekný kus vyčistený. Ale ten dym keď tú nedosušenú burinu spolu so šípmi a ďaľším svinstvom zapálim, len som pozeral či dym obchádza chalupárov kúsok ďalej. Snáď by mi to trocha tolerovali, však aj oni ma povzbudzovali aby som si tam niečo urobil. Dúfam že to ešte stihnem aj poorať do zimy.
vulxy
18.11.12,11:11
skus na krovinorez nasadit retaze......to je ako hoblik na podu:).....mne to usetrilo vela casu aj namahu ked som cistil zahradu po cca 12.rokoch
Nandrolon
18.11.12,12:05
zarobiť veľa soli (obyčajnej kuchynskej s vodou cca 2 kg na 5 l) alebo chémia Travex a pod. (predávajú v záhradníckych potrebách)

- TRAVEX sa už niekoľko rokov nepredáva...
deane7
18.11.12,12:10
skus na krovinorez nasadit retaze......to je ako hoblik na podu:).....mne to usetrilo vela casu aj namahu ked som cistil zahradu po cca 12.rokoch
To som ešte nepočul. No však to čo som chcel najskôr vyčistiť je už pokosené. Dúfam že to nejak zvládnem.
vulxy
18.11.12,12:25
To som ešte nepočul. No však to čo som chcel najskôr vyčistiť je už pokosené. Dúfam že to nejak zvládnem.
http://www.unms.sk/swift_data/source/tlacove_spravy/2012/kr3.png
deane7
18.11.12,16:57
Tak to je zaujímavé riešenie, fakt som to nevidel.
vulxy
18.11.12,17:02
Tak to je zaujímavé riešenie, fakt som to nevidel.
ved ani ja som to predtym nevidel ale predavac ma prehovoril ....stalo to cca50€ ale ti to ohobluje zem aj zarovna nerovnosti vlasne pomulcuje travu.....len je to dost nebezpecne ,ked chyti kamienok a trafi do kolena....konec filma:D
deane7
18.11.12,17:10
čo do kolena, len aby nie vyššie.
buchač
18.11.12,17:36
ved ani ja som to predtym nevidel ale predavac ma prehovoril ....stalo to cca50€ ale ti to ohobluje zem aj zarovna nerovnosti vlasne pomulcuje travu.....len je to dost nebezpecne ,ked chyti kamienok a trafi do kolena....konec filma:D
Neriskoval by som ....
Najprv som sa nad obrázkom zamyslel a potom link vyhľadal ...
Dlabem na európskych komisárov , no logika ma nejak nepúšťa ďalej ....
A ajhľa ...nejak som sa zhodol s komisiou ....
Aj ISO má podobný názor ...

Veď ten krovinorez nie je stavaný na takéto namáhanie ...



Európska komisia dňa 19. januára 2012 prijala rozhodnutie Komisie č. 2012/32/EÚ, ktorým sa od členských štátov vyžaduje zákaz cepového rezného príslušenstva pre prenosné ručné nástroje na rezanie krovín na trh.

Uvedené rozhodnutie zakazuje použitie konkrétneho typu vymeniteľného prídavného zariadenia definovaného v § 2 písm. b) nariadenia vlády SR č. 436/2008 Z. z. ktorým sa ustanovujú podrobnosti o technických požiadavkách a postupoch posudzovania zhody na strojové zariadenia v znení nariadenia vlády SR č. 140/2011 Z. z., pretože nespĺňa požiadavky podľa § 7 nariadenia vlády SR č. 436/2008 Z. z. v znení 140/2011 Z. z. z týchto dôvodov:

• Vysoká výstupná rýchlosť hriadeľa krovinorezu vytvára potenciál pre významný prenos energie na žaciu hlavicu krovinorezu. Reťaze umiestňované na neštandardné hlavice sú vystavené pri bežnom použití vysokému tlaku a prudkým nárazom. Pri vysokej rýchlosti vzniká značné riziko poškodenia a vymrštenia reťazových článkov.
• Použitie neštandardných žacích prídavných zariadení, ktoré nie sú schválené výrobcom, môže vďaka ich tvaru a hmotnosti vyvolať nadmerné namáhanie, ktoré môže následne viesť k zlyhaniu a možnému poškodeniu krovinorezu, čím sa zvyšuje riziko úrazu spôsobeného akýmkoľvek vymršteným komponentom.
• Originálne žacie zariadenia od výrobcu, napríklad nylonové vlákna, kovové rezné čepele a pílové čepele, sú navrhnuté na použitie v kombinácii so špecificky konštruovanými bezpečnostnými systémami. Reťazové cepové prídavné zariadenia sa nedodávajú so žiadnou kompatibilnou ochrannou výbavou (deflektormi).
• Harmonizovaná norma na špecifikovanie bezpečnostných požiadaviek na takéto strojové zariadenia, STN EN ISO 11806, vylučuje zo svojej pôsobnosti krovinorezy vybavené kovovými čepeľami pozostávajúcimi z viac ako jedného komponentu (ako sú napríklad reťaze).
deane7
18.11.12,17:51
Asi preto to nemôžem ani v ponuke nájsť. Ono mi to pomaly ide aj tak. Kus je vyčistený a teraz tam mám nejaké chrásty ktoré vyrúbem a spálim. A čo nestihnem tento rok dorobím na jar.