majka4585
01.08.12,21:20
Chcela by som sa opytat, ci mi nevie niekto pomoct v oblasti zabezpecenia novych pripojeni na vodu, elektrinu, plyn. Byvame v starom rodicovskom dome a brat mojho priatela si pristavil na tomto pozemku svoj dom. Kedze sa rodinne vztahy nevyvijaju najlepsie zacal sa spor o to, ze kto si ma zabezpecit nove pripojky. My sme nazoru, ze ked si postavil novy dom, mal by si zabezpecit aj nove pripojky. Viete mi niekto poradit ci je taketo nieco podchytene aj nejakym zakonom, pripadne nejake blizsie informacie k tejto oblasti? Budem Vam velmi vdacna za akekolvek rady.
bubkoch
01.08.12,19:32
Chcela by som sa opytat, ci mi nevie niekto pomoct v oblasti zabezpecenia novych pripojeni na vodu, elektrinu, plyn. Byvame v starom rodicovskom dome a brat mojho priatela si pristavil na tomto pozemku svoj dom. Kedze sa rodinne vztahy nevyvijaju najlepsie zacal sa spor o to, ze kto si ma zabezpecit nove pripojky. My sme nazoru, ze ked si postavil novy dom, mal by si zabezpecit aj nove pripojky. Viete mi niekto poradit ci je taketo nieco podchytene aj nejakym zakonom, pripadne nejake blizsie informacie k tejto oblasti? Budem Vam velmi vdacna za akekolvek rady.

ten kto ich potrebuje ...
co sa tyka elektriny, distributor uzavie zmluvu o pripojeni vylucne s vlastnikom pripajanej nehnutelnosti
buchač
01.08.12,19:40
Chcela by som sa opytat, ci mi nevie niekto pomoct v oblasti zabezpecenia novych pripojeni na vodu, elektrinu, plyn. Byvame v starom rodicovskom dome a brat mojho priatela si pristavil na tomto pozemku svoj dom. Kedze sa rodinne vztahy nevyvijaju najlepsie zacal sa spor o to, ze kto si ma zabezpecit nove pripojky. My sme nazoru, ze ked si postavil novy dom, mal by si zabezpecit aj nove pripojky. Viete mi niekto poradit ci je taketo nieco podchytene aj nejakym zakonom, pripadne nejake blizsie informacie k tejto oblasti? Budem Vam velmi vdacna za akekolvek rady.

...predsa nový dom....nové merače na média ...u normálnych to takto funguje - aj medzi bratmi ...
...to si akože brat Tvojho priateľa myslí , že sa napojí na tie vaše....????
...dodávateľom je jedno , koľkí odberatelia sú na jednom mieste ...im ide o tie platby ...
...ak by sa napojili na vás ( dalo by sa aj tak ) , lenže potom by by zasa tie vzťahy iný smer nabrali - k horšiemu ...kto a ako by potom odpočítaval a sledoval , kto koľko z daných sietí odobral ...
felix1
01.08.12,20:32
Ak si zabezpečíte meradlá medzi domami ( podružné merače určené len pre Vaše zúčtovanie ) zložíte sa mesačne každý len svoju čiastkou a platbu realizuje evidovaný spotrebiteľ. Podmienkou je ze nebude chcieť jeden druhého dobehnúť. Ak máte vzťahy také aké opisuješ je lepšia nová prípojka ktorú si zaplatí vlastník nového domu.
Ferdosondo
02.08.12,04:34
Pochybujem, že je možné oficiálne pripojiť cudzí dom na elektrinu, vodu, plyn... na už existjúci dom.
Predsa keď vybavoval stavebné povolenie, tak mal projekty k pripojeniam jednotlivých sietí. Pokiaľ to išlo cez Tvoj pozemok musela si sa(priateľ ak je majiteľom on) k tomu vyjadrovať. No a samozrejme platí a vybavuje si prípojky ten koho je uvažovaný dom.
Nič v zlom, ale brat Tvojho priateľa je buď riadny výmet, alebo špekulant.
majka4585
02.08.12,04:47
ide o to, ze je to pristavba k rodicovskemu domu.. vsetky siete su pripojene na nas dom, ale on sa nam vyhraza, ze si my mame zabezpecit nove pripojky, lebo inac si to prehodi na svoj dom a my nebudeme mat nic. Chcela som si preto najprv overit, ci je to nejak zakonne stanovene, ze aj ked je to pristavba k novemu domu, musi si on zabezpecit nove pripojky, pokial neexistuje dohoda medzi bratmi, ze chcu zdielat tie povodne zo stareho domu. a ta samozrejme neexistuje.
majka4585
02.08.12,04:50
ono to nie je cudzi dom, ale pristavba brata mojho priatela k rodicovskemu domu (jedna stena je spojena). Na stavebnych povoleniach bolo, ze budeme zdielat spolu vsetky pripojky, ale to stavebne povolenie je tak 10 rokov stare. Kedze sa medzi casom bratske vztahy dost zmenili, tak uz nikto nechce mat spolocne pripojky. Otazkou je teraz ako to riesit. My si myslime, ze je logickel, aby si k novemu domu vybavil aj nove pripojky, pricom on nam povedal, ze si vezme tie nase a nas odpoji, pokial si nezabezpecime nove. A to slovicko vymet ho uplne vystihuje.
sito
02.08.12,04:53
Chcela by som sa opytat, ci mi nevie niekto pomoct v oblasti zabezpecenia novych pripojeni na vodu, elektrinu, plyn. Byvame v starom rodicovskom dome a brat mojho priatela si pristavil na tomto pozemku svoj dom. Kedze sa rodinne vztahy nevyvijaju najlepsie zacal sa spor o to, ze kto si ma zabezpecit nove pripojky. My sme nazoru, ze ked si postavil novy dom, mal by si zabezpecit aj nove pripojky. Viete mi niekto poradit ci je taketo nieco podchytene aj nejakym zakonom, pripadne nejake blizsie informacie k tejto oblasti? Budem Vam velmi vdacna za akekolvek rady.

Zaujímavé, bývaš v dome po rodičoch s priateľom, nie je vlastník, ničoho, či? A brat priateľa si postavil, či len pristavil dom? A súhlas mal? Aj povolenie od stavebného úradu?

Inak ten nový dom je ako auto bez kolies, Ak sa chce voziť, kúpiš mu ich ty? Ak nie, ani on, bude mať len postavený, dom.
majka4585
02.08.12,05:05
Vlastnici su na tretiny moj priatel, jeho brat a ich otec. V podstate celeho pozemku a obidvoch domov. Brat priatela v podstate asi pristavil, kedze su domy spojene jednou stenou. Povolenie je zpred 10tich rokov, kedy zila este ich mamina a vtedy bolo vlastnitvo rozdelene inac. Samozrejme, ze logicky kazdemu vyplynie, ze ked si niekto postavi novy dom, zabezpeci si aj nove siete. Ide o to, ze on to urobit nechce a chce odpojit nas a vyuzit tie stare, pricom my si mame zabezpecit do stareho rodicovskeho domu vsetko nanovo. Nevieme ako to riesit, takze skusam zatial vsetky mozne bezplatne cesty. Ak to nebude nikam viest budem sa musiet obratit na nejakeho pravnika.
Ferdosondo
02.08.12,05:05
Keď je to prístavba, k už existujúcej stavbe, tak to mení situáciu. Pokiaľ majitelia v dobe vybavovania povolenia súhlasili(ak má povolenie ešte platnosť), tak sa môže smelo pripojiť. Keďže je priateľ vedený u dodávateľov ako majiteľ, tak aj platba za spotrebované bude na ňom. Odpojiť Vás nemôže. Musí postupovať podľa projektu a povolenia.
No ťažká situácia. Podružné merače by situáciu riešili iba v prípade, že by boli vzťahy korektné.
majka4585
02.08.12,05:33
tak sa to presne planovalo, ze budu iba spolocne pripojky a on si da na svoju cast merace, kde sa bude dat sledovat kto kolko coho spotrebuje. Avsak teraz na nas vyrukoval s tym, ze on si tieto pripojky necha a my si mame vybavovat nove. takze nechceme reagovat unahlene a najprv si zistujeme ci sa to vobec moze.
sito
02.08.12,12:07
ono to nie je cudzi dom, ale pristavba brata mojho priatela k rodicovskemu domu (jedna stena je spojena). Na stavebnych povoleniach bolo, ze budeme zdielat spolu vsetky pripojky, ale to stavebne povolenie je tak 10 rokov stare. Kedze sa medzi casom bratske vztahy dost zmenili, tak uz nikto nechce mat spolocne pripojky. Otazkou je teraz ako to riesit. My si myslime, ze je logickel, aby si k novemu domu vybavil aj nove pripojky, pricom on nam povedal, ze si vezme tie nase a nas odpoji, pokial si nezabezpecime nove. A to slovicko vymet ho uplne vystihuje.

Preveriť!

OZ
§ 67
(1) Stavebný úrad po vydaní stavebného povolenia zašle projektovú dokumentáciu po jednom overenom vyhotovení stavebníkovi, obci, v ktorej územnom obvode sa stavba bude uskutočňovať, a vlastníkovi stavby, ak nie je stavebníkom; jedno vyhotovenie projektovej dokumentácie si stavebný úrad ponechá. Pri líniových stavbách môže zaslať obci len príslušnú časť dokumentácie.

(2) Stavebné povolenie stráca platnosť, ak sa so stavbou nezačalo do dvoch rokov odo dňa, keď nadobudlo právoplatnosť, pokiaľ stavebný úrad v odôvodnených prípadoch neurčil na začatie stavby dlhšiu lehotu.
a_je_to
02.08.12,12:51
Vo všeobecnosti je vinníkom ten, kto spôsobil zásah do pokojného stavu. Zájdi na stavebný úrad a žiadaj ako dotknutý účastník stavebného konania o nahliadnutie a kópie zo stavebného povolenia a kolaudačného rozhodnutia k novému domu. Tam musí byť aj vyjadrenie vodárov k projektovému riešeniu napojenia na vodovod a odkanalizovanie. Ak niečo nebolo dodržané, podaj podnet na úradné vyriešenie. Ak nepochodíš a myslíš, že si v práve, upozorni písomne, že to podáš na súd.
misoft
02.08.12,13:36
ze budeme zdielat spolu vsetky pripojky, ale to stavebne povolenie je tak 10 rokov stare. ak to teraz pristavil na základe tohto povolenia - je to čierna stavba! Nebude ani skolaudovaná, teda bez kolaudácie ani prípojky nebudú.
Martin1310
02.08.12,15:54
Vsetko čo jej tu radíte je síce pravda ale je to všetko vyhrabávanie špiny a hladanie niečoho kde by sa dalo nejako pomstit,silno pochybujem že by aj tak všetko dodatočne nezlegalizoval.Mohli by ho tým akurat skusiť vystrašiť ak sa bude dať.Píšete že ste tretinoví vlastníci ale čoho?Komplet celeho domu aj z prístavbou? Má prístavba vlastné popisné číslo? Pretože ak nie,tak vyhladávaním chýb budete hladať chyby aj sami proti sebe.
Samozrejme že podla práva máte pravdu vy on vyvolal stav a on má niest následky ako tu už bolo povedané,minimálne v elektrike to takto chodí.Mám pocit že toto môže skončiť aj na súde .
buchač
02.08.12,18:47
...predsa nový dom....nové merače na média ...u normálnych to takto funguje - aj medzi bratmi ...
...
mimotemy

...všetky názory a rady sú zbytočné .......

Debilom sa človek nestáva ....taký sa rodia ...
paloo
03.08.12,05:20
Podobný problém som prežil a bolo by treba poznať aj stanovisko druhej strany ;)
Aj ak stavba má dve popisné čísla bude to obe rodiny stáť veľa peňazí a času...
Oliwa
03.08.12,07:23
Dnes je problém s prípojkami, zajtra možno s prístupovou cestou, potom s oplotením, studňou... Ak je niekto konfliktný typ, bude vymýšľať stále, aj keď poznáme len jeden uhol pohľadu... Nepíšeš, či tretí spoluvlastník - priateľov otec žije a býva s Vami... Budúce spolužitie na spoločnom dvore Vás bude stáť evidentne veľa energie, nervov a peňazí... Hľadala by som spôsob, ako z domu čo najskôr odísť a zabezpečiť si vlastnú strechu nad hlavou... Peniaze vynaložené na budúce súdne spory sa dajú využiť oveľa lepšie... Nehovoriac o tom, ak by raz mali byť svedkami rodinných hádok deti... Takých tém je tu na zaplakanie... Ponúknuť bratovi a otcovi svoj podiel na odpredaj, ak nebudú chcieť, tretej osobe... Možno by sa mu rozsvietilo...
marjankaj
03.08.12,07:26
Veľmi presne si to vystihol.
pepsikova
03.08.12,08:00
..a to ani nemyslím na prípadné konflikty pri oprave stareého domu, v ktorom bývaš..čím skôr preč odteda!..s debilom sa ťažko žije...
majka4585
28.11.12,11:44
no dostavam sa k tejto teme znova a tvoja odpoved ma dost zaujala. Je pravda, ze ide o spiny a mysleli sme si, ze uz bude pokoj a opat sa to rozbehlo. Boli sme dohodnuti, ze si my urobime pripojku novu na plyn a priatelov brat na elektrinu. Teraz vsak zas tvrdi, ze si mame vsetko urobit my, ze on nebude robit nic.
Priatel, brat a ich otec su tretinovy vlastnici celeho pozemku a teda aj stareho domu a aj pristavby. Tam to nebolo nikdy riesene nejakym prepisom. Pristavba nema vlastne popisne cislo, iba samostnatny vchod.
Z logickeho pohladu si myslim, ze ked si niekto pristavi novy dom, tak by si mal zabezpecit aj nove pripojky. Tak to chodi pokial viem. Len priatelov brat je vychcany a skusa co sa da len aby nemusel nic platit. Ja si chcem byt ale ista, ze ked s tymto pojdeme na sud, tak to bude s nasim vyhranim. Nechcem riskovat, ze v tom prideme o nejake peniaze, kedze sme uz vdaka nemu o nemalu ciastku prisli.
Najnovsie sa nam vyhraza, ze ked si do konca roka nedame svoje pripojky, tak nas odpoji od vody, elektriny a aj plynu.
Neviem ani na akych pravnikov sa s tymto problemom obratit, ale uz nas to neskutocne vycerpava.
draik
28.11.12,12:24
Otázne je kto je stavebníkom a čo hovorí projektová dokumentácia schválená v stavebnom konaní.
majka4585
28.11.12,13:38
Tam je to zakreslene vsetko spolocne, kedze sa vtedy predpokladalo, ze sa budu vyuzivat pripojky spolocne a on si da iba merace svoje a bude sa to rocne rozpocitavat na zaklade realnej spotreby. Preto ma zaujima, ci je vobec mozne z pravneho hladiska, aby nam on tieto pripojky odpojil.
command
28.11.12,20:49
Ja sa opytam takto:
Na koho je pisana pripojka elektriny, vody plynu? Na vasho priatela alebo na brata priatela? Ak na vasho priatela tak brat nema pravo zasahovat do pripojky lebo je vasa. Aspon podla mna. Prepisat ju nemoze kedze neni jediny vlastník a na prepis bude potrebovat suhlas vsetkych vlastnikov. Ja by som to skor riesil tak ze si bud on da novu pripojku alebo ho vy ako vlastnici pripojky odpojite a hotovo.