ela77
01.08.12,23:01
Podarilo sa mi dopestovať pekný tabak, iba je problém s jeho sušením aby sa dal potom odložiť k jari a použiť nielen ako výluh pre postrek proti škodcom na rastlinách ale prípadne aj na urobenie si "ekologickej, či Bio" cigaretky pre potešenie. Nepraje tomu ani počasie a tak som sa rozhodla, že to skúsim v sušičke na ovocie , zeleninu a bylinky. Viete poradiť, či to bude správne kto má s tým skúsenosť, aby sa potom takto usušený mohol použiť. Je to Virdžin, stačí vraj usušiť, netreba iné spracovanie, len neviem či výsledok taký aký je treba, bude aj zo sušičky.
vulxy
01.08.12,21:38
kamarat to pestoval vo velkom a tiez pouzivaly susicku ale special na plyn....sak skus tam seknut iba malo na pokus ...uvidis ,ja si myslim ze by sa tabak mal susit normalne-pomaly na povale ,ale skusenost veškerá-žádna...jedine uz s húlením....
Silvernola
02.08.12,04:32
Prečo mám pocit, že tento príspevok by mohol zaujímať colníkov? Presne ako domáca pálenica! Na toto si vyhradil monopol štát!
ela77
02.08.12,06:39
Prečo mám pocit, že tento príspevok by mohol zaujímať colníkov? Presne ako domáca pálenica! Na toto si vyhradil monopol štát!
pestovanie tabaku u nás nie je zakázané zákonom, takže tých 5 koreňov, ktoré teraz začali kvitnúť a sú okrasou v záhrade by vadiť nemalo. A či si niekto robí cigarety doma???, to by potom nebolo na trhu dostať tabak v sáčku a dutinky na ich výrobu.
Tabak som pôvodne zasadila aj kvôli ekologickej ochrane proti voškám, pretože ľudia bežne postrekujú jeho výluhom vošky na rastlinách. To by sme snáď už nemali možnosť sadiť a pestovať nič. Píšem o sušičke na ovocie a zeleninu ak si ju vieš predstaviť. Aby som tým ohrozila štát, tak by mi nestačilo ani x takých sušičiek kuchynských ETA KARINA a moja záhrada je aj s ovocnými stromami, zeleninou a kríkmi egrešov a iného ani nie 3 áre, tak tu nerob bububu, ako sa to stalo aj pri spomienke na jednu poraďáčku na hrozbu autorských práv.
Mila123
02.08.12,06:49
Prečo mám pocit, že tento príspevok by mohol zaujímať colníkov? Presne ako domáca pálenica! Na toto si vyhradil monopol štát!
V Európskej únii pestovanie tabaku pre vlastnú potrebu zakázané nie je!
Vďakabohu.
Tabakom, ktorý si vypestujeme doma, a spracujeme pre vlastnú potrebu, sa
naše zákony (rovnako ako smernice a vyhlášky EU) vôbec nezaoberajú......
Mila123
02.08.12,07:00
ela77
02.08.12,07:09
Ďakujem za radu, len mám skúsenosti, že keď suším bylinky (napr. repík lekársky) v sušičke tak zostane pekný zelený. Neviem si predstaviť zelený tabak, ale možno on zhnedne. Skúsim. Lebo sme pár listov vyviazali v tieni, kde je síce aj prievan, ale pri dažďoch sme to síce prikryli, ale nie je to ono a strechu máme rovnú, takže žiaden pôjd nie je k dispozícii. Preto to chcem skúsiť tou sušičkou, lebo tento virginský sa vraj nemusí špeciálne upravovať. Zatiaľ ale slúži ako okrasa. Má krásne ružovofialové kvety a nie je to zlé ani ako živý plot, od zvedavcov, lebo je pekný vysoký.
Excise Duty
02.08.12,13:27
V Európskej únii pestovanie tabaku pre vlastnú potrebu zakázané nie je!
Vďakabohu.
Tabakom, ktorý si vypestujeme doma, a spracujeme pre vlastnú potrebu, sa
naše zákony (rovnako ako smernice a vyhlášky EU) vôbec nezaoberajú......
Myslíš?Podľa ustanovenia § 4 ods. 1 zákona č. 106/2004 Z. z. o spotrebnej dani z tabakových výrobkov sú predmetom dane tabakové výrobky vyrobené na daňovom území, dodané na daňové územie z iného členského štátu alebo dovezené na daňové územie z územia tretieho štátu, pričom podľa ods. 2 tabakovým výrobkom sa na účely zákona rozumie cigareta, cigara, cigarka a tabak. Ďalej podľa ustanovenia ods. 3 písm.c) bodu 1je tabakom tabak na fajčenie rezaný alebo inak rozdrobený, zvláknený alebo na pásky zlisovaný, určený alebo vhodný na fajčenie bez ďalšieho priemyselného spracovania. Podľa ustanovenia § 6 ods. 1 je pre takýto tabak ustanovená sadzba dane 70,90eura/kg. Následne podľa ustanovenia § 11 ods. 1 písm. g) vzniká daňová povinnosť dňom vyrobenia tabakových výrobkov mimo pozastavenia! V prílohe 1 zákona je uverejnený Zoznam preberaných právne záväzných aktovEurópskej únie. Takže tabak ako rastlina nie je predmetom dane a nie je zakázané ani jeho pestovanie. Avšak akékoľvek spracovanie tabaku uvedené vyššie je už vyrobením predmetu dane a teda podlieha zdaneniu. Tak „chváľme sa tu verejne“, koľko sme dopestovali tabaku. Porada má 270 228, bohvie koľko je z toho colníkov?
misoft
02.08.12,13:31
Žuvanie nie je spomenuté? Tak som ho požul :D:D:D
lubko6394
02.08.12,13:35
A mne ho požrali vošky, obžrali lastovičky a drozdi...
marjankaj
02.08.12,13:56
Ak ho požuješ ešte predtým ako vyrobíš tabak, tak je to v pohode. Najlepšie ešte zelený.
misoft
02.08.12,14:16
Sušenie NIE JE výroba!
ela77
02.08.12,21:01
Nerobte kádrováci z toho kovbojku. To by potom ani záhradkár, ktorý pestuje hrozno nemohol pre svoju potrebu si urobiť nejakú tú fľašku z vínom. Ja som sa nepýtala či sa môže, alebo nemôže pestovať. Chcela som iba názor na to ako to dopadne v sušičke. Myslím, že som dostatočne vysvetlila polohu a veľkosť môjej záhradky, ak máte pocit že 3 áre pri dome, kde je zopár ovocných stromov a okrasná záhradka spolu so zeleninou je veľkopodnikanie, tak na to už neviem čo napísať. Tabak ľudia bežne používajú aj proti škodcom na rastlinách, tak neviem čo sa toľko vzrušujete pre pár cigariet, ktoré si urobím popri tom,pre vlastnú potrebu, ak sa mi ho vôbec podarí usušiť do takého stavu, pretože nemám na to vhodné podmienky, kde ho usušiť, okrem tej sušičky Eta o priemere 20 cm.. To je snáď väčší prehrešok ako maryška pre vlastnú potrebu, nie? A ak chce niekto robiť kontrolu už som napísala mám 5 koreňov a dúfala som že mi niekto poradí čo s ním aby nešiel na smetisko na jeseň, lebo myslím, že je to jednoročka a nie to otočí úplne iným smerom.
Ďakujem tým, ktorí sa mi snažili poradiť.
vulxy
02.08.12,21:18
sak ti pisem skus tam male mnozstvo....furt filozofujes uz si mohla hulit....
marjankaj
02.08.12,21:57
Víno do 1000 litrov za rok pre osobnú spotrebu je od dane oslobodené. Zákon 530/2011 §60
marjankaj
02.08.12,21:59
A ako sa teda vyrába ten tabak?
ela77
02.08.12,22:03
aj som bola, ale zatiaľ kupované, máš pravdu, len ma vytočili niektoré reakcie
kukučka
02.08.12,22:11
misoft
02.08.12,23:37
Usuší, niektorý aj fermentuje, naseká, našúľa, zabalí, zapáli, vyhulí.
Excise Duty
03.08.12,10:35
Víno do 1000 litrov za rok pre osobnú spotrebu je od dane oslobodené. Zákon 530/2011 §60
Prepáč, ale cituješ toto ustanovenie nepresne, v ods. 2 je povedané, že od dane je oslobodený aj šumivý fermentovaný nápoj vyrobený na daňovom území malým výrobcom fermentovaného nápoja podľa § 64 ods. 1, najviac v množstve 1 000 litrov za hospodársky rok. Takto vyrobený šumivý fermentovaný nápoj je určený pre vlastnú spotrebu malého výrobcu fermentovaného nápoja a jeho domácnosť a pre spotrebu jeho blízkymi osobami. Ide teda o šumivé vína iné ako hroznové!
Pre bežné tiché vína, či už hroznové alebo ovocné, ktoré zákon v rozpore príslušnými ustanoveniami smernice EÚ hlúpo nazýva fermentované nápoje, platí nulová sadzba dane. Teda netreba nič oslobodzovať od dane a každý si môže vyrobiť takéhoto vína koľko chce.
Excise Duty
03.08.12,10:54
Nerobte kádrováci z toho kovbojku. To by potom ani záhradkár, ktorý pestuje hrozno nemohol pre svoju potrebu si urobiť nejakú tú fľašku z vínom. Ja som sa nepýtala či sa môže, alebo nemôže pestovať. Chcela som iba názor na to ako to dopadne v sušičke. Myslím, že som dostatočne vysvetlila polohu a veľkosť môjej záhradky, ak máte pocit že 3 áre pri dome, kde je zopár ovocných stromov a okrasná záhradka spolu so zeleninou je veľkopodnikanie, tak na to už neviem čo napísať. Tabak ľudia bežne používajú aj proti škodcom na rastlinách, tak neviem čo sa toľko vzrušujete pre pár cigariet, ktoré si urobím popri tom,pre vlastnú potrebu, ak sa mi ho vôbec podarí usušiť do takého stavu, pretože nemám na to vhodné podmienky, kde ho usušiť, okrem tej sušičky Eta o priemere 20 cm.. To je snáď väčší prehrešok ako maryška pre vlastnú potrebu, nie? A ak chce niekto robiť kontrolu už som napísala mám 5 koreňov a dúfala som že mi niekto poradí čo s ním aby nešiel na smetisko na jeseň, lebo myslím, že je to jednoročka a nie to otočí úplne iným smerom.
Ďakujem tým, ktorí sa mi snažili poradiť.
Tak sa zbytočne neurážaj a hlavne neurážaj druhých, ak nevieš pracovať s internetom, je to tvoj problém. Stačilo ti pokojne do google zadať tému "sušenie tabaku" a tam sa ti vysype odpovedí na tvoj problém neúrekom. A ak ti tu niekto tvrdí, že neexistujú žiadne predpisy o pestovaní tabaku a následne ani o jeho zdanení, tak ten vie veľké guľové a taká rada nestojí za nič. Neporovnávaj tabak s vínom, ak neovládaš legislatívu spotrebných daní. A nezľahčuj svojich päť koreňov tabaku, v súčasnosti dochádza k znižovaniu stavu tak či tak premnoženého stavu colníkov, tí sa preto snažia dokázať svoju prepotrebnosť. Napríklad aj tým, že ťa môžu molestovať tým, čo si urobila s tvojim dopestovaným tabakom a ako si ho použila.
Rumex
03.08.12,11:04
Podarilo sa mi dopestovať pekný tabak, iba je problém s jeho sušením aby sa dal potom odložiť k jari a použiť nielen ako výluh pre postrek proti škodcom na rastlinách ale prípadne aj na urobenie si "ekologickej, či Bio" cigaretky pre potešenie. Nepraje tomu ani počasie a tak som sa rozhodla, že to skúsim v sušičke na ovocie , zeleninu a bylinky. Viete poradiť, či to bude správne kto má s tým skúsenosť, aby sa potom takto usušený mohol použiť. Je to Virdžin, stačí vraj usušiť, netreba iné spracovanie, len neviem či výsledok taký aký je treba, bude aj zo sušičky.

ako fajciar som sa tiez pohraval (v duchu)s touto temou, odradilo ma to nase danove zakonodarstvo, takze si treba dat pozor pred neprajnymi klebetnymi susedmi co radi bonzuju,
a co sa tyka susenia , dobry je zauzivany spuosob prirodzeneho susenia, tak ako sme to robievali ako studenti na tabakovych brigadach v okoli bajču
jednotlive listy sa z tabaku oberaju od spodu prve "ôieskove" neskuor tie z stredu rastliny (najviac kvalitne)
takto triedene listy sa susili osve nvlecene na špagát
skus to aj ty ... navliect listy na spagat a zavesit pod strechu povaly do prievanu nie na priame slnko
pomaly vysuseny tabak lepsie fermentuje,

co sa tyka inych "ekologickych pomuocok" okrem tabaku je dobrty vyluh z praslicky (napriklad proti moliciam ci voškám)
tiež sa odporúča ku kulturnym raslinam ktore spominaní škodcovia napádaju prisadzať jednu - dve rastlinky ktore odpudzujú cicavý hmyz .. napríklad Aksametnice (ľudovo "garafie")
Rumex
03.08.12,11:17
Myslíš?Podľa ustanovenia § 4 ods. 1 zákona č. 106/2004 Z. z. o spotrebnej dani z tabakových výrobkov sú predmetom dane tabakové výrobky vyrobené na daňovom území, dodané na daňové územie z iného členského štátu alebo dovezené na daňové územie z územia tretieho štátu, pričom podľa ods. 2 tabakovým výrobkom sa na účely zákona rozumie cigareta, cigara, cigarka a tabak. Ďalej podľa ustanovenia ods. 3 písm.c) bodu 1je tabakom tabak na fajčenie rezaný alebo inak rozdrobený, zvláknený alebo na pásky zlisovaný, určený alebo vhodný na fajčenie bez ďalšieho priemyselného spracovania. Podľa ustanovenia § 6 ods. 1 je pre takýto tabak ustanovená sadzba dane 70,90eura/kg. Následne podľa ustanovenia § 11 ods. 1 písm. g) vzniká daňová povinnosť dňom vyrobenia tabakových výrobkov mimo pozastavenia! V prílohe 1 zákona je uverejnený Zoznam preberaných právne záväzných aktovEurópskej únie. Takže tabak ako rastlina nie je predmetom dane a nie je zakázané ani jeho pestovanie. Avšak akékoľvek spracovanie tabaku uvedené vyššie je už vyrobením predmetu dane a teda podlieha zdaneniu.

veľmi dobrá a fundovaná poznámka,
žiadny pestovateľ colníkovi (daňovákovi) nevysvetlí že ním dopestovaný vysušený a narezaný tabak používa na odháňanie vošiek zo skleníka,
takýto tabak sa kupoval v Maďarsku ako ekologický insekticíd a na slovensku ho v stánkoch predávali fajčiarom ako cigaretový tabak,
to je ako s tými olejmi co mafie s ním kšeftovali, kúpili ako mazut, predali ako naftu,
:D
ved len skúste povedať niekomu že konope siate čo doma pestujete je na výrobu nití alebo konopného špagátu či na olej do motora,
:)
preto sú také plochy pestovania takýchto plodín sledované, a musia sa hlásiť na prísušnom odbore MP SR (alebo UKSUP .. teraz neviem presne) u maku je to napríklad povinnosť nad 5 árov
Rumex
03.08.12,11:33
Víno do 1000 litrov za rok pre osobnú spotrebu je od dane oslobodené. Zákon 530/2011 §60

:)
len to neprezraďte ministrovi financii, lebo to zmení
kurnik a čo táka "osoba" s toľkým vínom robí ????
wagner
03.08.12,19:43
Ja ho mám zasadený vo fóliovníku - tri korene a nemám ani jednu vošku
ela77
03.08.12,20:03
nemám povalu, preto som chcela použiť sušičku
ela77
03.08.12,20:04
môj je pekný čistý, bol to iba pokus, je krásny ako rastlina, prvýkrát to vlastne vidím a krtásne kvitne a je pekný vysoký, zakryl mi kúsok plota od susedov
ela77
04.08.12,18:43
neurážam nikoho, nikde nie je v mojom príspevku urážka , tak nečítaj medzi riadkami, ja som vysvetlila prečo chcem radu a googliť viem dúfam toľko čo ty, len iné je vlastná skúsenosť , to by potom nemusela ani Porada byť, každý si môže teda vygoogliť
gutan52
28.01.13,20:11
áno, Pán Boh to vie!
Richard von Kempelen
14.02.13,10:25
som zacal pestovat tabak a co?