miroslav42
02.08.12,10:18
Dobrý deň,
veľmi pekne Vás prosím o radu. Pri chate si potrbujem urobiť studňu. Po dlhom rozhodovaní medzi kopanou ( stovkou ) a vŕtanou ( dvadsiatkou ) som sa napokon rozhodol pre vŕtanú (hĺbka cca.10m). Nakoľko som všetko chcel mať v medziach pravidiel zákona - začal som vybavovať povolenie na studňu. Tu som však narazil na obrovský problém. Vrchný sused vzdialený odo mňa 80m a spodný sused vzdialený odo mňa 50m z dôvodu aby neprišli o vodu v ich studniach s tým nesúhlasili, napriek tomu že obaja majú vyvŕtané studne bez povolenia. Môj problém spočíva v tom, že obaja sú dobrí známi starostu obce - ako aj s pracovníčkami stavebného úradu. A práve ich pričinením mi povolenie na studňu nebolo vydané. Na čierno sa studňu vŕtať obávam aby ma týto dobrí susedia neudali. Ak by som ich udal ja tak oni podľa ich tvrdení by si u svojich známych vybavili dodatočné povolenia a ja by som tak či tak nič nedosiahol.
Prosím Vás, neexistuje nejaký chytrý právny spôsob - ako studňu navŕtať napríklad len na nejaké úžitkové účely k záhrade, alebo čokoľvek iné ? ČO ROBIŤ ?
Veľmi pekne Vás prosím o urgentnú radu.

Ďakujem za promtnú odpoveď.
buchač
02.08.12,08:28
...čo je to vrchný a čo spodný sused ???
Podľa tohoto formulovania sa domnievam , že je tam nejaký výškový rozdiel...
Tým pádom by viac - menej iby ten vrchný sused mal o vodu prísť ( teda ak by sa tak vôbec stalo )..

Čo bolo dôvodom na zamietnutie žiadosti ???

Na čierno sa iné stavby realizovali ....
Vyvrtal by som ...ak susedovci by o povolenie dodatočné požiadali , tak aj ja .....
Ak by úrad pokutu dával ...všetci traja by ste mali dostať ...
miroslav42
02.08.12,08:53
Je to chatová osada na kopci cez ktorý prechádza jeden prameň.
Dôvodom zamietnutia žiadosti podľa mňa bola spoločná náklonnosť týchto ľudí .... no podľa písomného vyjadrenia výhrady susedov a ich nesúhlas s danou stavbou.

Otázne je, ak studňu vyvŕtam na čierno, susedovci okamžite podajú žiadosť o dodatočné povolenie a dostanú ho ... no mne ho nevydajú. Čo potom ? Stane sa z toho súdny spor?
buchač
02.08.12,08:59
...súdny spor ...no a ???

Nech sa súdia ....

Na druhej strane , kto povedal , že vodu nebudú mať ................???
miroslav42
02.08.12,09:01
Ja som myslel či neexistuje nejaká chytrá varianta... ktorou by som sa vyhol takýmto komplikáciám.

A studňu by som s úsmevom na tvári navŕtal... napríklad aj bez povolenia stav.úradu.
buchač
02.08.12,09:05
A studňu by som s úsmevom na tvári navŕtal... napríklad aj bez povolenia stav.úradu.
...neskôr pozval susedovcov na koštovku ...že akú fasa vodu mám ...
chandler
02.08.12,09:07
nepisu tam kde sa mozes odvolat?
miroslav42
02.08.12,09:09
:))) to by bolo super..... ale.... nejde to

potrebujem ozaj poradiť, nemám rád spory... ani súdy... a pod.

a najviac neznášam niekomu sa tlačiť do análu - len aby mi to povolenie bolo vydané...

a ako poznám reakcie susedovcov - na koštovku by prišli asi tak že by ma hned nabonzovali, boja sa o svoj zdroj.
miroslav42
02.08.12,09:19
NIe, len že je moja žiadosť zamietnutá ako zo strany starostu...tak aj stav.úradu (ktorý je ruka v ruke so starostom)
heja3
02.08.12,09:29
Nemohol by si sa odvolať proti rozhodnutiu, že výhrady susedov považuješ za neadekvátne, lebo tvoj vrt ich neohrozuje na strate vody, nakoľko podľa tvojich informácii zdroje vody nevlastnia a že daná stavba nebude ani cloniť...A ešte daj vyjadrenie, ktorým tiež dávaš výhrady voči akejkoľvek stavebnej činnosti a schvaľovaniu stavebným úradom pre susedov od tohoto dátumu, aby si nemohli legalizovať svoje studne....
miroslav42
02.08.12,09:36
Dalo by sa to hádam aj takto...ale je tu háčik. Potreboval by som znalecký posudok, že im ich zdroj vody nijako nenaruším. A toto mi už bolo na obecnom aj stav.úrade povedané.

Aby som to napísal úplne jasne: just a just mi to povelenie nechce vydať a starosta je v súčinnosti so stav.úradníčkami.
miroslav42
02.08.12,09:40
niečo si HEJA upravovala :)

ako by malo vyzerať to vyjadrenie (výhrady) aby si nič dodatočne nelegalizovali...tak toto je dobrá rada dííík
heja3
02.08.12,09:59
[QUOTE=miroslav42;2116974]Dalo by sa to hádam aj takto...ale je tu háčik. Potreboval by som znalecký posudok, že im ich zdroj vody nijako nenaruším. A toto mi už bolo na obecnom aj stav.úrade povedané.

Tomutu nerozumiem, ak si oficiálne prvý, kto si ide robiť studňu, tak by potom oni mali dávať znalecký posudok, keď by išli robiť aj dodatočné schválenie, a v tom zmysle by som to aj tak špecifikovala, veď "koho ja obmedzujem?:rolleyes:"

Neviem, nepoznám stavebný zákon, je to tam nejako ošetrené, že nesmieš ohroziť zdroj vody suseda - znalecký posudok?Alebo je to - kto prv príde (k studni) ten prv melie? :confused:
miroslav42
02.08.12,10:05
ved toto práve neviem ani ja HEJA, preto som to tu zadal, že potrebujem poradiť, presne ako som napísal v zadaní.

:confused: neviem sa pohnúť, a neviem ako vlastne postupovať...:confused:
miroslav42
02.08.12,10:14
Existuje nejaký vzor takéhoto podania, aby sa nič dodatočne nelegalizovalo ??
Alebo čo to vlastne je, myslím názov (Vyjadrenie...a pod. ) nájdem to niekde na webe?:rolleyes:
heja3
02.08.12,10:14
Všeobecné technické požiadavky na uskutočňovanie stavieb

§ 48

(1) Stavby sa musia uskutočňovať v súlade s overeným projektom a stavebným povolením a musia spĺňať základné požiadavky na stavby.

(2) Stavby sa zakladajú spôsobom zodpovedajúcim základovým pomerom pozemku a režimu podzemných vôd. Pri zakladaní stavby sa musí dbať, aby sa zakladaním stavby neohrozila stabilita susedných stavieb a nezmenili sa základové pomery susedných pozemkov. Susedné stavby a pozemky, ktorých stabilita alebo základové pomery by sa mohli zakladaním stavby ohroziť, treba zabezpečiť ešte pred začatím stavebných prác.
Našla som v stavebnom zákone toto, možno je toto podklad pre ich tvrdenie, asi budeš potrebovať znalecký..., nie na to, že im zoberieš vodu, ale či im neohrozíš čerpaním základy stavieb, aby neklesli, ale neviem....veď keď ti napísali odmietnutie, dali tam odvolávku na zákon, tak podľa toho rob.
miroslav42
02.08.12,10:20
Stavby to v nijako prípade ohroziť nemôže, nakoľko sú dostatočne vzdialený Heja.
Je tam v tej osade jeden silný podzemný zdroj vody...a jednoducho sa boja, že ked sa navrtam...ich voda pojde do stratena, a takto to aj oddovodnili.

No mňa by teraz viac zaujímalo čo si poradila s tým vyjadrením - aby sa pozastavili dodatočné schválenia (legalizácia). Napísal som o tom vyššie, písali sme naraz :)
sito
02.08.12,10:28
:))) to by bolo super..... ale.... nejde to

potrebujem ozaj poradiť, nemám rád spory... ani súdy... a pod.

a najviac neznášam niekomu sa tlačiť do análu - len aby mi to povolenie bolo vydané...

a ako poznám reakcie susedovcov - na koštovku by prišli asi tak že by ma hned nabonzovali, boja sa o svoj zdroj.

Kto sa bojí, nesmie do lesa!

To si nepočul?

A na základe čoho, koho je ten zdroj vody ich?

OZ

§ 119

(1) Veci sú hnuteľné alebo nehnuteľné.

(2) Nehnuteľnosťami sú pozemky a stavby spojené so zemou pevným základom.

§ 120

(1) Súčasťou veci je vššetko, čo k nej podľa jej povahy patrí a nemôžže byť oddelené bez toho, žže by sa tým vec znehodnotila.

(2) Stavby, vodné toky a podzemné vody nie sú súčasťou pozemku.


§ 123

Vlastník je v medziach zákona oprávnený predmet svojho
vlastníctva držžať, užžívať, požužívať jeho plody a úžžitky a nakladať
s ním.
miroslav42
02.08.12,10:37
Dík sito za vyňatý zákon,
ako by sa to dalo použiť v mojom prípade ?

Napísať to do toho "Vyjadrenia" - o ktorom písala HEJA ?
Alebo ísť do rizika vrtať bez povolenia?
poprosím, nejako sa vymotkať ;)

Inak ste suprovíííí - dík zatial za rady :)
Nandrolon
02.08.12,10:41
Vlastníkom všetkého nerastného bohatstva je štát, podľa mňa tam spadá aj podzemná voda.

Ak by sa na tvojom pozemku našla ropa, koho myslíš že by bola? Tvoja určite nie...
marjankaj
02.08.12,10:47
mareko
02.08.12,10:47
[QUOTE=sito;2117010] Kto sa bojí, nesmie do lesa!

Nemôžeš čakať, že (sa) to samo vyrieši. Samo už je na penzii :-). Ak si dostal oficiálne rozhodnuti z príslušného Stavebného úradu, tak máš možnosť odvolať sa na nadriadený Stavebý úrad (asi Krajský SÚ) (neviem, či žiadosť bola podaná na obec alebo mesto). Tam použi citáciu zákona a dôvod, prečo podľa teba Obecný (či iný) SÚ nerozhodol správne. Na odvolanie máš 15 dní, tak konaj.
Ak chceš mať kľud a nemať vodu, tak nekonaj. Vždy sú dve možnosti :-)
heja3
02.08.12,10:54
Neviem kto to písal, že ich voda pôjde do stratena, či susedia, či stavebný úrad.
S tým vyjadrením som to myslela tak, že by si to nejak oficiálne podal na stavebný úrad:
1) že sa odvoláš proti vyjadreniu stavebného úradu, že nikoho neohrozuješ stratou vody, a nechápeš načo chcú znalecký posudok,lebo susedia podľa ich vyjadrenia nevlastnia vlastné zdroje vody/studne, a si prvý, ktorý v tomto okolí chce studňu,
2) žiadaš o zápis svojho nesúhlasu so všetkými stavebnými úkonmi, ktorými by menovití susedia prípadne chceli zlegalizovať svoje čierne stavby studní, a tým ťa predbehnúť pri stavebnom konaní, ktoré si ty riešil oficiálnou cestou, a tento zápis chceš preto, aby bolo ochránené oficiálne prvenstvo v tej to záležitosti. (aby ti dali papier s dátumom a ich pečiatku aj s predmetom zápisu,najlepšie aby to bolo v deň keď podáš toto vyjadrenie)
3) žiadaš opätovne o povolenie stavby studne,
4) žiadaš o prekontrolovanie situácie, či susedia nemajú neoficiálne studne, lebo máš podozrenie, že ich nesúhlas je tendenčný, aby sa neohrozil ich zdroj vody, ktorý majú "na čierno".
5) ak bude táto tvoja oficiálne prvá žiadosť o studňu v tomto okolí povolená, dáš súhlas aj s ostatnými stavebnými úkonmi, ktorými by prípadne tvoji susedia chceli legalizovať svoje vodné zdroje.
Neviem, je to na dlhé lokte....takto by si mal aký-taký náskok pred nimi....
Ferdosondo
03.08.12,03:13
Heja dobre spracované.
Inak, zaujímavé rozhodnutie stavebného úradu, nepovoliť kopanie studne, aby teoreticky neohrozil načierno vykopané studne v okolí. Jednoznačne sa odvolaj na krajský stavebný úrad