pavoldubovany
04.08.12,17:37
Pekný deň prajem,
chcel by som sa u Vás všetkých informovať ktorý už máte aké také skúsenosti v nasledujúcej veci: chcel by som do budúcna stavať rodinný dom a rozmýšľam nad kúpou pozemku. Som v tomto viacmenej bez skúseností a neviem presne ako na to???
Jednalo by sa o pozemok cca 800-900m2 na ktorom by som chcel vystavať na časti pozemku dom a ostatný priestor by som chcel využiť ako záhradu, cca 10-15km od mesta Trnava. Čas na stavbu a nejaké to behanie po úradoch mám.

Popis mojich otázok, ak by som mal kúpiť pozemok, čo je pre mňa najlepšie a najlacnejšie?

- Je zaujímavé kúpiť ornú pôdu v okolí alebo v katastri obce (za nižšiu cenu) a následne na to sa pokúšať o prepis na úradoch (pokúšať sa prepísať čast pozemku na stavebné účely)? Čo všetko tento variant obnáša a s akými poplatkami mám počítať ?? Jednalo by sa o cca 800-900m2.
Ak som porovnával cena ornej pôdy je cca 30€/m2 a cena stavebného pozemku cca 60€/m2 čo je dosť veľký finančný rozdiel. Na čo všetko by som si mal v tomto prípade dávať pozor a čo by som si mal popredu zistiť a papierovo nechať potvrdiť ??

- Ak by som chcel odkúpiť cca 800-900m2 pozemku a vedel by som sa dohodnúť s majiteľom ktorý má ale oveľa väčší pozemok, teda by sa jednalo len o odkúpenia časti pozemku (ornej pôdy), na čo všetko sa mám pripraviť (teda čo musím, kde musím a za aké poplatky musím vybavovať)?? Je veľa ponúk kde majiteľ ponúka viacej ako 2000m2 ornej pôdy v okolí alebo katastri obce ktoré vypadajú byť zaujímavé ale neviem či je to pre mňa zaujímavé takýto variant riešiť. Čomu sa musím v tomto prípade vyhnúť a čo si musím papierovo ešte pred kúpou zdokladovať aby som nespravil nejakú chybu ??

Nerád by som vyhadzoval peniaze len tak von oknom" nejakej realitnej kancelárii keďže sa tie len obohacujú na nás. Ďakujem veľmi pekne za názor.
draik
04.08.12,17:26
Popísané je o tom už dosť. Orná pôda za 30e/m2 sa predáva taká, ktorá je už v územnom pláne určená na stavbu, ale treba k nej pritiahnuť siete a cestu. Ak by ste kúpili klasickú ornú pôdu (kvôli zákazu drobeniu pozemkov v extraviláne menej ako 2000 m2 kúpiť nemôžte), tak budete potrebovať územné rozhodnutie, teda zmenu územného plánu, o čom rozhoduje obecné/mestské zastupiteľstvo, proces trvá pomerne dlho a robí sa hlavne na väčšie parcely vrátenia štúdie atď. Ak by ste aj územko dostali, budete potrebovať vyňatie pôdy z pôdneho fondu, dotiahnuť siete a cestu a môžte stavať.
Chobot
04.08.12,21:01
Pekný deň prajem,
chcel by som sa u Vás všetkých informovať ktorý už máte aké také skúsenosti v nasledujúcej veci: chcel by som do budúcna stavať rodinný dom a rozmýšľam nad kúpou pozemku. Som v tomto viacmenej bez skúseností a neviem presne ako na to???
Jednalo by sa o pozemok cca 800-900m2 na ktorom by som chcel vystavať na časti pozemku dom a ostatný priestor by som chcel využiť ako záhradu, cca 10-15km od mesta Trnava. Čas na stavbu a nejaké to behanie po úradoch mám.

Popis mojich otázok, ak by som mal kúpiť pozemok, čo je pre mňa najlepšie a najlacnejšie?

- Je zaujímavé kúpiť ornú pôdu v okolí alebo v katastri obce (za nižšiu cenu) a následne na to sa pokúšať o prepis na úradoch (pokúšať sa prepísať čast pozemku na stavebné účely)? Čo všetko tento variant obnáša a s akými poplatkami mám počítať ?? Jednalo by sa o cca 800-900m2.
Ak som porovnával cena ornej pôdy je cca 30€/m2 a cena stavebného pozemku cca 60€/m2 čo je dosť veľký finančný rozdiel. Na čo všetko by som si mal v tomto prípade dávať pozor a čo by som si mal popredu zistiť a papierovo nechať potvrdiť ??

- Ak by som chcel odkúpiť cca 800-900m2 pozemku a vedel by som sa dohodnúť s majiteľom ktorý má ale oveľa väčší pozemok, teda by sa jednalo len o odkúpenia časti pozemku (ornej pôdy), na čo všetko sa mám pripraviť (teda čo musím, kde musím a za aké poplatky musím vybavovať)?? Je veľa ponúk kde majiteľ ponúka viacej ako 2000m2 ornej pôdy v okolí alebo katastri obce ktoré vypadajú byť zaujímavé ale neviem či je to pre mňa zaujímavé takýto variant riešiť. Čomu sa musím v tomto prípade vyhnúť a čo si musím papierovo ešte pred kúpou zdokladovať aby som nespravil nejakú chybu ??

Nerád by som vyhadzoval peniaze len tak von oknom" nejakej realitnej kancelárii keďže sa tie len obohacujú na nás. Ďakujem veľmi pekne za názor.

Nešpekuľuj a kúp rovno stavebný pozemok. Ak sem dávaš takéto otázky, je zrejmé, že v tom skúsenosť nemáš, takže pre teba bude najjednoduchšie kúpiť hotový pozemok a nie ornú pôdu a tú meniť na stavebný pozemok.
pavoldubovany
05.08.12,08:02
Mám ešte otázku ohľadom toho rozdelenia pozemkov: ako je to s tým ak by som chcel odkúpiť časť stavebného pozemku. Všimol som si že viac ľudí predáva stavebný pozemok, ktorý je veľmi veľký nad 2000m2 pričom je cena cca 30€/m2. Samozrejme všimol som si pozemky aj okolo 500-600m2 čo je mi málo. Čo všetko by som musel vybaviť alebo čo by ma to asi stálo a aké poplatky a úkony by som musel urobiť ak by som začal niečo také ako odkúpenie často stavebného pozemku riešiť ?
Ďakujem za odpoveď.
draik
05.08.12,08:32
Veľký pozemok sa dá rozdeliť pomocou geometrického plánu, čím vzniknú viac parciel. Niečo tu však nesedí, chcete stavať, ale 6 árov je Vám málo, pritom špekulujete, ako čo najviac ušetriť. Stavebné pozemky nie sú lacné, čiže ak na stavbu nemáte dostatok peňazí alebo možnosť výhodného úveru, tak si to rozmyslite.
Nandrolon
05.08.12,08:36
Zájdi sa s niekým poradiť osobne, toto je na 50 strán A4 a ťažko ti ich tu bude niekto ťukať do klávesnice, každý prípad ohľadom pozemku je iný....

Dôležité je:
- aby bol v intraviláne /časť, kde je povolené stavať/
- aby tam neboli prekážky pre stavbu /diaľkové rozvody telekomu, plynární, elektrární..../
- aby si mal na pozemok vstup z "cesty" bez toho, aby si čo len centimeter išiel cez "cudzí pozemok" = ináč by ti nebolo vydané stavebné povolenie...
- aby tam v budúcnosti nebol nejaký dlhodobý plán postaviť diaľnicu a ty by si sa nachádzal v ochrannom pásme
- aby tam nebola nejaká ťarcha
- všetky predbežné vyjadrenia chcieť písomne
- mne sa stalo že mi jeden blbec chcel predať pozemok, kde bol dohodnutý s obecnou riaditeľnou pre výstavbu že všetko je O.K. a keď sa žena obrátila písomne na riaditeľstvo slovenskej správy ciest, tak dostala vyjadrenie že nie je tam možná výstavba čo sme išli za tou štetkou na úrade a taaaaaaaaaaaaaaaaakkkkkkkkkkkkkkk veľmi sa čudovala že by som jej bol jednu pustil /keby to bol chlap/...
- treba za všetkým hľadať problém a všetko si overiť.... Lacno a bez problémov dnes nikto nič nepredáva, ani detskú trojkolku LACNO.....
- Nie je nič jednoduhšie ako rozpísať maily na oficiálne adresy a poprosiť o vyjadrenie mailom aj písomnou cestou a ak je všetko O.K. rozmýšľať potom o kúpe pozemku....
... a ešte milión vecí................................... ale to musíš s niekým osobne predebatovať.... a myslieť na to, že ak máš kámoša v stavebninách a podobne..... tak po väčšine prípadov myslí iba na svoju províziu z predaja......... niekedy ti "cudzí" lepšie poradí ako "vlastný" a potom sa všetci čudujú.....
genius007
13.08.12,13:30
Podľa mňa by ste sa mala na vec pozrieť z iného uhla.
Nie ako ušetriť, ale ako sa vyhnúť možným problémom. Všetky ušetrené poplatky sú smiešne oproti tomu, čo sa môže stať keď si kúpite bezcenný pozemok
Kto chce silou mocou ušetriť môže dopadnúť zle.
Ako prvé navštívte starostu obce a opýtajte sa ho na konkrétny pozemok. Je to priama cesta k nájdeniu odpovede.
Ferdosondo
14.08.12,04:18
A nezabudni na územný plán obce, či tam vôbec je možné stavať. Môže sa Ti stať, že kúpiš "lacný" pozemok, na ktorom budeš môcť pestovať akurát tak zemiaky.
clen
25.08.12,09:13
odporucam tento clanok, ktory vam v mnohom odpovie:
http://opozemkoch.sk/index.php?ic=54
hannahRybicka
29.08.12,14:32
Urcite si prever, kade su tahane hlavne vetvy IS (plyn, voda, elektrina) a kolko metrov by si musel budovat pripojku. Az po hranicu svojho pozemku totiz musis tahat odbocku hlavnej vetvy, a to leze pekne do penazi.
kezeso
31.08.12,12:15
Tiež daj pozor na ochranné pásmo železnice.