iva1979
05.08.12,17:36
Firma v ktorej robim 10rokov, ale momentalne som na RD do 12/2013 ide do likvidacie. Som v nej vedena uz ako jediny zamestanec a kazdu chvilu mi ma prist zrusenie prac. pomeru. To by bolo v poriadku, ale nakolko mam narorok na odstupne, zaujimalo by ma, kto mi ho vyplati, nakolko firma ide do likvidacie a je insolventna ( ziadny majetok ani financie). Cely cas ako firma existovala platila firma do rezervneho a tusim aj garancneho fondu do soc. poistovne. Mam to ziadat od nich? Alebo ako to funguje? Nerada by som prisla o odstupne, je to dost penazi... Nevycerpanu dovolenku mi uz asi nepreplati nik,ze?

Dakujem
ivetaf
11.08.12,15:08
Firma ti musí poslať zrušenie pracovného pomeru dohodou s tým, že ti vyplatia odstupné ak je firma insolventná tieto nároky ti vyplatí sociálna poisťovňa z garančného fondu, ale firma musí nahlásiť na SP že je platobne neschopná, treba dávať pozor čo podpíšeš pri ukončení PP
iva1979
13.08.12,11:26
Teda ak dostanem výpoveď (zrušenie PP) § 63 odsek 1 písmeno a) resp. b) , tak by to malo byť OK, nie?
ewita888
13.08.12,11:44
Teda ak dostanem výpoveď (zrušenie PP) § 63 odsek 1 písmeno a) resp. b) , tak by to malo byť OK, nie?
aby si mala ale nárok na odstupné, musíš požiadať po doručení výpovede o skončenie pracovného pomeru dohodou pred začatím plynutia výpovednej doby - iba vtedy je nárok na odstupné..

§ 76
OdstupnéNa začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-01-2012-a.html#hore)(1) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi odstupné, ak sa pracovný pomer skončí dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo písm. b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu. Zamestnancovi podľa prvej vety patrí odstupné najmenej v sume, ktorá je násobkom jeho priemerného mesačného zárobku a počtu mesiacov, počas ktorých by trvala výpovedná doba podľa § 62.

(2) Ak bola zamestnancovi daná výpoveď z dôvodov uvedených v odseku 1, zamestnanec má právo pred začatím plynutia výpovednej doby požiadať zamestnávateľa, aby sa pracovný pomer skončil dohodou. Tejto žiadosti je zamestnávateľ povinný vyhovieť. Zamestnancovi patrí odstupné najmenej v sume, ktorá je násobkom jeho priemerného mesačného zárobku a počtu mesiacov, počas ktorých by trvala výpovedná doba podľa § 62.
iva1979
14.08.12,11:38
Môžem dať Výpoveď o skončení prac. pomeru počas rodičovskej dovolenky? Netreba aby som aspoň na deň prerušiť RD a nastúpiť do práce? Môžem potom prerušiť RD a zaevidovať sa na Úrad práce a poberať dávky v nezamestnanosti?
tictac7
14.08.12,11:43
Môžem dať Výpoveď o skončení prac. pomeru počas rodičovskej dovolenky? Netreba aby som aspoň na deň prerušiť RD a nastúpiť do práce? Môžem potom prerušiť RD a zaevidovať sa na Úrad práce a poberať dávky v nezamestnanosti?

...a prečo chceš dávať výpoveď? Veď prídeš o nárok na odstupné.... Inak, pokiaľ si na RD, ani firma Ti nemôže dať výpoveď....
iva1979
14.08.12,12:09
Lebo firma ide do likvidácie - Firma v ktorej robim 10rokov, ale momentalne som na RD do 12/2013 ide do likvidacie. Som v nej vedena uz ako jediny zamestanec a kazdu chvilu mi ma prist zrusenie prac. pomeru. To by bolo v poriadku, ale nakolko mam narorok na odstupne, zaujimalo by ma, kto mi ho vyplati, nakolko firma ide do likvidacie a je insolventna ( ziadny majetok ani financie). Cely cas ako firma existovala platila firma do rezervneho a tusim aj garancneho fondu do soc. poistovne. Mam to ziadat od nich? Alebo ako to funguje? Nerada by som prisla o odstupne, je to dost penazi... Nevycerpanu dovolenku mi uz asi nepreplati nik,ze?
ewita888
14.08.12,12:14
...a prečo chceš dávať výpoveď? Veď prídeš o nárok na odstupné.... Inak, pokiaľ si na RD, ani firma Ti nemôže dať výpoveď....
Adi, keď sa firma likviduje, môže jej dať výpoveď aj počas RD..
tictac7
14.08.12,12:18
...O.K., ale v žiadnom prípade nemôže dať výpoveď ona, či?
ewita888
14.08.12,12:22
nie, veď by prišla o odstupné..
iva1979
19.08.12,18:23
Pani na sociálke mi povedala, že jedine v tedy by mi mohli dať odstupné z garančeného fondu, ak firma pôjde do konkurzu. Ak je v likvidácií,tak mi nič nedajú:(. Tak ja už neviem,kde je pravda...
ewita888
19.08.12,20:34
Pani zo soc. poisťovne ťa klame.. nemusí byť na firmu vyhlásený konkurz, stačí iba podať na súd návrh na vyhlásenie konkurzu.. nič tam neplatíš, len podáš návrh a na SP donesieš potvrdenie, že si to podala.. súd návrh zamietne, ale to už teba nemusí zaujímať..

Ale takto môžeš konať až vtedy, keď ti firma nevyplatí, čo ti prináleží..
iva1979
23.08.12,05:16
Pani zo soc. poisťovne ťa klame.. nemusí byť na firmu vyhlásený konkurz, stačí iba podať na súd návrh na vyhlásenie konkurzu.. nič tam neplatíš, len podáš návrh a na SP donesieš potvrdenie, že si to podala.. súd návrh zamietne, ale to už teba nemusí zaujímať..

Ale takto môžeš konať až vtedy, keď ti firma nevyplatí, čo ti prináleží..


A to na súd ma podať ja ako zamestnanec? Je na to nejaký formulár,alebo čo by mal ten návrh obsahovať?
ewita888
23.08.12,09:32
A to na súd ma podať ja ako zamestnanec? Je na to nejaký formulár,alebo čo by mal ten návrh obsahovať?

áno, trebárs aj ty.. nie je na to formulár.. ak to bude aktuálne, že budeš chcieť podať, napíš, pošlem ti vzor...
iva1979
23.08.12,09:49
áno, trebárs aj ty.. nie je na to formulár.. ak to bude aktuálne, že budeš chcieť podať, napíš, pošlem ti vzor...

ďakujem, určite sa ozvem:)
lila19
23.08.12,10:04
-
iva1979
26.10.13,19:18
Ahoj,prosím ťa,nevieš mi poradiť,ako je to,keď na firmu nieje vypýsaný konkurz a chcela by som aby mi odstupné vyplatili z garančného fondu? Môžem dať na súd podnet na konkurz aj ja? Platí sa tam nejaký poplatok? ďakujem