kozlíček
06.08.12,16:02
Dobrý deň prajem!
Chcel by som poprosiť o radu.Kúpil som na jeseň cesnak paličiak,názov neviem.Mám dnes z neho semiačko viď. foto a chcel by som vedieť ako zo semiačka vypestovať "riadny" cesnak.Len tak pre zaujímavosť,úroda z neho /vybral som ho pred 3 týždňami/ bola fantastická!
Veľmi pekne ďakujem!!!
p.s. veľa sa o tom píše,ale chcel by som čerpať z praktických skúseností "poraďákov":
travina
06.08.12,17:15
Skúsila som, nasiala som semiačka v jeseni a potom som ich nechala v zemi, teraz na tretí rok zakvitli, tak som strúčiki povyberala, lenže sú veľmi malé. Pravda je, že som sa o nich vôbec nestarala, vlastne rástli v burine.
Mr.40
06.08.12,17:43
Tiež som to kedysi skúšal; z vysiateho semena vyrástol strúčik veľký asi ako menší orech a až z tohto vysadeného strúčika na ďalší rok vyrástla "klasická" cesnaková hlávka; takže dá sa, ale škoda jednej sezóny...
wagner
06.08.12,19:19
Dobrý deň prajem!
Chcel by som poprosiť o radu.Kúpil som na jeseň cesnak paličiak,názov neviem.Mám dnes z neho semiačko viď. foto a chcel by som vedieť ako zo semiačka vypestovať "riadny" cesnak.Len tak pre zaujímavosť,úroda z neho /vybral som ho pred 3 týždňami/ bola fantastická!
Veľmi pekne ďakujem!!!
p.s. veľa sa o tom píše,ale chcel by som čerpať z praktických skúseností "poraďákov":
Paličiaku sa odlamujú výhonky, ktoré vyrastajú zo stredu cesnaku a na ktorých sú potom semienka. Tým, že to neodstrániš, sa cesnak vysiluje a potom nie je až taká dobrá úroda. Necháva sa iba pár výhonkov, aby si vedel, kedy ho máš zberať, kedy je zrelý.(keď sa stredná byľ vyrovná dohora) Ja nechávam asi tri-štyri výhonky na celom záhone. Inak vysadiť semienka nemá význam, zbytočný proces. Zlikviduj ich. Vysaď si cesnak na jeseň, ale na iné miesto, ako bol tento rok vysadený.
kozlíček
07.08.12,14:27
Všetkým veľmi pekne ďakujem!!!
kukučka
07.08.12,14:48
Dovolím si nesúhlasiť s wagner, prečo by si semiačka cesnaku vyhadzoval? Hádam nájdeš v záhrade trochu miesta a vyseješ husto jeden riadok tých väčších. Tie malé len tak rozhodím po záhrade ako prevenciu.
Nezabudni vybrať aby sa nezatiahol, presuš a na jeseň môžeš vysadiť.
Už sme tu raz cesnakovú tému mali, dokonca od teba, možno sa niekomu zíde. http://www.porada.sk/t120390-cesnak-sadeny-na-jesen.html
wabi
08.08.12,19:36
Existuje aj "živorodý" paličiak - vytvára na palici miesto semien rovno malé cibulky. Aj cibula taká existuje...
Ak máte dobré podmienky -piesočnatú pôdu tak sa darí a rastiedobre. V našomíle sa moc cibuľovinám nedarí ale dá sa.
juloxx
29.08.12,07:42
Dobrý deň ,
rad by som poopravil niekoľko nepresných údajov v príspevkoch
1. Cesnak netvorí semeno, to čo vyzerá ako kvet je v skutočnosti kvetom avšAYk vyvojom a selekciou došlo niekde vo vývoji k chybe a cesnak tvorí len pacibulky - majú identické vlastnosti ako materska rastlina (pri ich tvore nedochádza k opelenie a tým ziskanie vlastnosti od obidvoch rodičov) Cesnak sa množí sa len vegetatívne !!!
Paličáky sa môžu množiť aj pacibulkami , nepaličáky výhradne delením hlavičiek, strúčikmi.
2.Nakoľko spomedzi iných rastlín ma cesnak pomerne nízky množiteľský koeficient je využívanie vytvorených pacibuliek pre ďalšie pestovanie časté, hlavne ak je potreba rýchleho namnoženia. Niektore odrody ich tvoria len niekoľko desiatok niektore až niekoľko stovák. Odporúčam jesennú výsadbu pacibuliek nakoľko pri jarných výsadbach- výsevoch je vysoký podiel (môže byť až 80%) nedelených cibúľ (nevytvoria strúčikylen jednu hlávku)
3. Co sa týka pestovania rozdiel je len v tom že pri výseve k potrebne osivo vysiat tak aby nebolo príliš husté (tvoria sa potom malé hlavky), samozrejme ako obyčajný cesnak potrebuje pravidelné odburinovanie, hnojenie a ošetrovanie. Zber je ako u obyčajných cesnakov Takýmto spôsobom sa dá dopestovať pomerne veľa cesnaku, nakoľko pri pestovaní zo strúčikov je možne z jednej hlavky podla odrody mať 6-8, 12-15ks strúčikov
juloxx
29.08.12,07:50
Cesnak je veľmi citlivý na na dve veci pri pestovaní na zaburinenosť, čim vyššia zaburinenosť tým horšia tvorba cibuľ a druhou je tvorba prísušku. Obsah kyslíka v pode je pre cesnak mimoriadne dôležitým faktorom, v pripade nedostatku kyslíka môže vytvoriť až o 40% menšie hlavky ako by ich normálne vytvoril. V zásade platí že čím je pôdy ťažšia a tvorba prisušku rýchlejšia tým častejšie treba robiť plečkovanie (môže to byť až 9x za sezóny) - ale je to priamo závisle na pôde, na piesočnatých pôdach na zahorí sa robí 1 max 2x