fetya
06.08.12,20:33
mam v rozvadzaci 8 ks stykacov moeller typu 230V20A jednofazove na spinanie kurenia devi a bojleru. Po zapojeni som zistil, ze stykace su horuce. Odmeral som napatie, bolo 247 Vov. Kontaktoval som poruchovu sluzbu odpoved: to je v norme, v sustave moze byt aj kludne 250 Vov. Neuspel som. Kontaktoval som technicky usek moelleru, ktori opovedali, ze stykace mozu sa zohriat aj do 70 stupnov C, to je normalne. Existuje nejake ine riesenie? Napr. odpormi znizit hodnotu napatia pred stkycom, alebo pouzit din listovy trafo a pouzit stykace na 12 Vov, alebo nieco ine?
Ako postupovat dalej?
alltracboy
06.08.12,18:43
aj tranformator na mobil sa ti hreje a nevadi ti to.. je to normalna vec. Proste sa tam zahrieva cievka ktora drzi kontakty. je to dane odporom vinutia. ked tam das odpor, bude ti hriat aj ten.
alltracboy
06.08.12,18:45
pokial chces znizit napatie, tak treba pouzit autotransformator, alebo UPS ktory to dokaze.
tienik
06.08.12,19:45
jediny stykac co nie je zohriaty je ten co je vypnuty :-)
Ale fakt, kazdy zapnuty stykac je na dotyk teply - z toho netreba robit vedu, je to prirodzeny jav dany jeho konstrukciou. A hriat sa bude aj ked by na nom bolo len 200V, takze pekne zavrite rozvadzac a venujte sa iym veciam, toto nezmenite.
robov
07.08.12,04:00
Áno, môžeš znížiť napätie na cievke stykača predradným odporom alebo kondenzátorom. Ale a) odpor musíš dostatočne nadimenzovať - cca na dvojnásobok skutočného stratového výkonu b) kondenzátor bude pravdepodobne dosť rozmerný, i keď v princípe môžeš použiť aj na 100V napätie.
Okrem toho potrebuješ vývody dostatočne zaizolovať, prípadne dopojiť svorkovnicu, nemôžeš to nechať potulovať po skrini.
Ak to zrazíš na cca 200-210V na cievke, tak to bude dostatočné, aj sa zníži stratový výkon, aj by malo priťahovať s rezervou.
Druhá možnosť je použiť napríklad zvončekové trafo ako protifázový znižovací transformátor /alebo iné vhodné trafo/ a nemusíš vymieňať stykače, iba mierne predrôtovať zapojenie, ak to bude potrebné.
Tretia je použiť stabilizované napätie /ale 24V, nie 12/ a vymeniť stykače - najistejšia, ale nadrahšia možnosť.
Máš trvale zvýšené napätie?
tienik
07.08.12,04:59
Tak este raz,

kazdy, opakujem KAZDY zapnuty stykac sa hreje - mozes carovat ako chces, nezmenis to.
Ak pouzijes predradny odpor, tak ohrev rozdelis, cast tepla bude na stykaci, cast na odpore - takze nepomozes si.
Tak isto bude hrat stykac na 12,24, a hocikolko voltov, pretoze to uz raz tak je, stykac proste hreje.
Dokonca aj obycajny istic pri zatazi blizkej menovitej hodnote hreje, to by sa potom ako riesilo?
Proste fyzika stale plati, v kazdom pristroji mame vodic z istym odporom, ak nim tesie prud, generuje sa podla vzorca U*I vykon - teda pre nas teplo.
Pri stykaci sa tam pridavaju aj straty v magnetickom obvode, preto su jeho "vykurovacie schopnosti" vacsie.
Takze budem sa opakovat, nemusis to nijak riesit a uz toboz nie metodou kadejakeho bastlenia v rozvadzaci - narobis tym viac skody a nebezpecenstva ako osohu.
robov
07.08.12,07:11
Hm, takže trochu fyziky - ak máme 250V a povedzme 20mA prúd cez cievku, takže 5W tepelnej straty, ekvivalent 12,5kOhm. Zrážací odpor 2k7/2W, celkový odpor 15,2k, takže pri 250V 16mA = na 4,1W nám klesne celkový celkový stratový výkon, z toho na cievke 206V, takže 3,3W oproti pôvodným 5W.
Samozrejme že hreje, ale menej.
Odpory sú najlacnejšie riešenie - potrebné vhodne zaizolovať /zbastliť, pretože priamo sa nič také nepredáva/.
Z hľadiska čistoty riešenia je ale najvhodnejší znižovací transformátor pre riadiace obvody.
Pri napájaní 24VDC bude hriať menej ako pri 24VAC, ale hlavne bude hriať "normovane", pretože nebude mať zvýšené napájacie napätie. Nevýhodou je cena - výmena stykačov + stabilizovaný /spínaný/ zdroj.
bodliak
07.08.12,07:21
A čo tak vetranie ?
robov
07.08.12,07:29
vetranie - obvykle pri domových rozvádzačoch sa veľmi vetrať nedá /vŕtať dierky?/. Ale je lepšie riešiť príčinu než dôsledky.
bodliak
07.08.12,07:31
Ale je jedno, či 5W alebo 3.3W, je len otázkou času, kedy budú horúce, ak to teplo nemá kam odísť.
A s príčinou nespravíš nič. Kým bude úbytok napätia, bude aj odpadové teplo.
robov
07.08.12,08:58
Teplo môžeme odviesť vetraním alebo prestupom cez pevný materiál /dvierka, stena/. Preto ak máme obmedzený priestor, je lepšie zamedziť vzniku stratového tepla /pri 8ks stykačoch je to už badateľné/.
bodliak
07.08.12,09:23
áno, supravodivosť... :-)
alltracboy
07.08.12,09:29
pochybujem ze by to vykurilo viac ako 50 stupnov aj v zavrenej bedni.
fetya
07.08.12,10:08
skusim si zmerat teplotu tych stykacov. ano, trvale mam 246-247 Vov, aj vecer, ked je vacsia zataz.
tienik
07.08.12,11:34
Hm, takže trochu fyziky - ak máme 250V a povedzme 20mA prúd cez cievku, takže 5W tepelnej straty, ekvivalent 12,5kOhm. Zrážací odpor 2k7/2W, celkový odpor 15,2k, takže pri 250V 16mA = na 4,1W nám klesne celkový celkový stratový výkon, z toho na cievke 206V, takže 3,3W oproti pôvodným 5W.
Samozrejme že hreje, ale menej.
Odpory sú najlacnejšie riešenie - potrebné vhodne zaizolovať /zbastliť, pretože priamo sa nič také nepredáva/.
Z hľadiska čistoty riešenia je ale najvhodnejší znižovací transformátor pre riadiace obvody.
Pri napájaní 24VDC bude hriať menej ako pri 24VAC, ale hlavne bude hriať "normovane", pretože nebude mať zvýšené napájacie napätie. Nevýhodou je cena - výmena stykačov + stabilizovaný /spínaný/ zdroj.


ok, podme na to vedecky.
Decentne si nezaratal straty v magnetickom obovde - ktore tiez nie su zanedbatelne.
Dalej si vedome zapojil pristroj v rozpore z odporucanim vyrobcu, kedze ten ziadny predradny odpor k nemu nedodava. Moze sa celkom lahko stat ze si tym znizil pritlacnu silu kontaktov a zvacseny prechodovy odpor sa o ten stykac velmi rychlo postara. Je to citelny problem najme pre stroje od 100A hore, ale nikde nie je napisane ze aj tie mensie na to mozu byt citlive.
Kazdopadne, ziadnym odporom sa nikdy zrazanie napatia pre stykac neriesi - aspon ziadny elektrikar pri zmysloch si to nedovoli. A pozri si tolerancie vyrobcov. Ak mame stykac na 230 VAC, tak vzdy ma vacsiu dovolenu toleranciu napatia ako verejna siet. Takze prakticky v ramci RD niet co riesit, lebo ak bude siet tak velmi mimo tolerancie, hrejuci stykac ta bude trapit najmenej.
tienik
07.08.12,11:35
skusim si zmerat teplotu tych stykacov. ano, trvale mam 246-247 Vov, aj vecer, ked je vacsia zataz.

len jedna otazocka, nebola by fotka toho rozvadzaca?
Ak ich je totiz viac vedla seba bez medzier, je to mimo odporucaneho zapojenia od vacsiny vyrobcov - fakt to nema ako vetrat.
Daj foto, budeme mudrejsi.
alltracboy
07.08.12,12:52
kup praskovy pristroj na stenu a kasli na to.
fetya
07.08.12,20:51
dnes som zmeral teplotu, teplomer ukazoval 50 stupnov. stykace su v jednom 12modulovom rade, je ich spolu 8. skusim ich roztiahnut, aby bolo medzi nimi pol modulu miesta. rozvadzac f-tronic instalovany pod omietku 36+6 modulov.
1. rad: ovladanie stykacov, prudovy chranic, 8 isticov pre kurenie a bojler, 2. rad: 8 stykacov, 3. rad 3f20A istic na cerpadlo, spustac motora
robov
08.08.12,03:59
Tienik:
- bavíme sa o malom relé/stykači pre DIN lištu, výkonový stykač neriešime.
- detto ide o celkový príkon stykača, žeby si magnetický obvod pricucol energiu zo vzduchu?
- odporom sa veru zrážanie rieši, minimálne pri DC stykačoch /aj 100A/, zaraďuje sa pri dosadnutí kotvy rozpínacím kontaktom - práve kvôli tomu, aby sme v pritiahnutom stave neprekurovali cievku
jar11
08.08.12,08:37
Ale,ved to je normalne,netreba nic riesit,je to vsade,v kazdom byte,v kazdej domacnosti a najma teraz ked su aj vonku vysoke teploty
tienik
08.08.12,09:05
Tienik:
- bavíme sa o malom relé/stykači pre DIN lištu, výkonový stykač neriešime.
- detto ide o celkový príkon stykača, žeby si magnetický obvod pricucol energiu zo vzduchu?
- odporom sa veru zrážanie rieši, minimálne pri DC stykačoch /aj 100A/, zaraďuje sa pri dosadnutí kotvy rozpínacím kontaktom - práve kvôli tomu, aby sme v pritiahnutom stave neprekurovali cievku

viem presne o akom stykaci sa bavime, nemaj strach.
Porovnavat DC a AC stykac, to sa ani z dialky neda. To mas tie povestne hrusky a jablka.
Pisal som, ze rozoberam situaciu v RD, kde predpokladam AC stykace. A tam fakt ziadny triezvy elektrikar odpor davat nikdy nebude.
tienik
08.08.12,09:07
dnes som zmeral teplotu, teplomer ukazoval 50 stupnov. stykace su v jednom 12modulovom rade, je ich spolu 8. skusim ich roztiahnut, aby bolo medzi nimi pol modulu miesta. rozvadzac f-tronic instalovany pod omietku 36+6 modulov.
1. rad: ovladanie stykacov, prudovy chranic, 8 isticov pre kurenie a bojler, 2. rad: 8 stykacov, 3. rad 3f20A istic na cerpadlo, spustac motora

je dobre dat vedla seba max. 3 stykace. Kazdy vyrobca to udava v technickych podkladoch, ten pocet vedla seba umiestnenych, ale 3 je take zlate univerzalne pravidlo. Kazdopadne, ani potom necakaj ze budu studene, ale efekt "schadenia" by malo byt citit.