quako2
07.08.12,18:51
Dobry den
Moze mi prosim niekto poradit?
Buduci rok planujem brat hypoteku na kupu pozemku (len nejakych 10-15tisic Eur). Som zivnostnik, ktory si vie ako tak ustrazit prijem aby som neplatil prilis velke dane. Zapocitava sa do prijmov aj danovy bonus? Ide o to, ze mam 2 deti (bonus 480Eur/rocne). Ked si urobim danove priznanie s tym ze mi vyjde zaplatit dan dajme tomu 300eur mam pocitat s tym ze sa mi do toho zapocita aj danovy bonus? a tym padom mi este vratia 180Eur a ja budem tym padom "v minuse"? Alebo sa do toho danovy bonus nezaratuva? Alebo si mam urobit danove priznanie na dan dajme tomu 600Eur a po odcitani bonusu zaplatim 120eur a budem "v pluse"?
Dakujem.
aliens
07.08.12,17:58
Beries tu hypo na sukromne ucely - fyzicka osoba alebo na podnikatelske? Jedina vec, ktora je dolezita pre banku je tvoj ZISK. "Optimalizacie" maju svoje vyhody aj nevyhody. Vyhodou je to, ze usetris na dani a odvodoch, nevyhoda je to, ze pre banky na zobratie uveru budes mat nedostatocny cisty prijem. Cize ak si dokonca v minuse, cize nemas ziaden zisk, ako chces "oficialne" banke dokazat, ze budes schopny splacat? Inak teraz som bral ako zivnostnik hypo na byt, ale mam normalny cisty rocny zisk a platim vysoku dan.
quako2
07.08.12,18:11
Beriem ju ako fyzicka osoba. Prave preto nad tym rozmyslam uz teraz aby som si vedel nastavit faktury tak aby som bol v pluse (v zisku) len neviem na aku sumu si ich mam nastavit. Ci brat do uvahy aj ten danovy bonus. Rozumiem ze ked pridem do banky s tym ze som v minuse tak sa na mna .... usmeju a poslu prec, ale ako som pisal - nie je mi jasne co s tym danovym bonusom. Najjednoduchsie by bolo nstavit si to tak, ze aj po danovom bonuse este nejaku tu dan zaplatim,ale aby som potom nedostal vysvetlenie ze to bolo zbytocne (a ja zaplatim dan o 500e vacsiu ako som mohol zaplatit)
veronikasad
07.08.12,18:17
Beriem ju ako fyzicka osoba. Prave preto nad tym rozmyslam uz teraz aby som si vedel nastavit faktury tak aby som bol v pluse (v zisku) len neviem na aku sumu si ich mam nastavit. Ci brat do uvahy aj ten danovy bonus. Rozumiem ze ked pridem do banky s tym ze som v minuse tak sa na mna .... usmeju a poslu prec, ale ako som pisal - nie je mi jasne co s tym danovym bonusom. Najjednoduchsie by bolo nstavit si to tak, ze aj po danovom bonuse este nejaku tu dan zaplatim,ale aby som potom nedostal vysvetlenie ze to bolo zbytocne (a ja zaplatim dan o 500e vacsiu ako som mohol zaplatit)
Prečo sa neideš spýtať do konkrétnej banky - každá má iné kritéria pre poskytovanie hypoték.
U niektorých "zaváži" ak si dlhoročný klient banky, iná sleduje okrem základu dane aj výšku príjmov (tržieb), výšku pohľadávok ...

Na podmienky poskytovania úveru má podstatný vplyv aj počet členov domácnosti (nezaopatrených detí) a pod.
quako2
07.08.12,18:23
V banke (kde mam aj ucet) som sa bol pytat informativne asi pred mesiacom. Vtedy som sa zaujimal skor o hypoteky ako take (s prispevkom pre mladych, vario...) ale zabudol som sa opytat ohladom toho danoveho bonusu. Celkovo ked som im povedal ze to planujem buduci rok tak stratili zaujem. Asi cakali ze tam hned podpisem zmluvu... Rovnako (nezaujem) som pochodil aj pri roznych "hypo-poradcoch". Vraj sa to moze do buduceho roku este zmenit.. a bla, bla,bla.. Mna vsak zaujima iba ten bonus. Ci snim mam , alebo nemam pocitat.
veronikasad
07.08.12,18:28
V banke (kde mam aj ucet) som sa bol pytat informativne asi pred mesiacom. Vtedy som sa zaujimal skor o hypoteky ako take (s prispevkom pre mladych, vario...) ale zabudol som sa opytat ohladom toho danoveho bonusu. Celkovo ked som im povedal ze to planujem buduci rok tak stratili zaujem. Asi cakali ze tam hned podpisem zmluvu... Rovnako (nezaujem) som pochodil aj pri roznych "hypo-poradcoch". Vraj sa to moze do buduceho roku este zmenit.. a bla, bla,bla.. Mna vsak zaujima iba ten bonus. Ci snim mam , alebo nemam pocitat.
To naozaj závisí od konkrétnych podmienok banky. Niektorú zaujíma základ dane, a niektorú zaplatená daň.
Pri výpočte nezabudni okrem daňového bonusu na nezd.časť základu dane.

Vo všeobecnosti - hypotéka je minimálne rok "drahý špás" pre živnostníka kvoli plateniu odvodov. Podmienky výpočtu odvodov sa od 1.1.2013 majú podstatne meniť. Novela zákona ešte nie je schválená.
aliens
07.08.12,20:05
vseobecne pre banky je podstatny ZISK a z neho zaplatena DAN. Banke budes predkladat cele danove priznanie, cize v nom uvidia ze si si uplatnil danovy bonus a tym padom ti vysiel vyssi zisk.
A kedy ti da banka hypoteku? Rataj, ze mesacne musis mat zisk minimalne 2x tolko ako budes mat splatku hypo. Cize ak budes mat mesacnu splatku 500 eur. Musis byt mesacne v pluse aspon 1000 Eur. Cize za rok 12000 Eur cisty zisk, plus dakych 2400 eur zaplatena dan.

EDIT: este dobra rada. aj ako szco mozes vyuzit hypo so statnou podporou pre mladych, ak sa mesacnym ziskom zmestis do toho limitu a samozrejme si este "mlady".
freddy87
07.08.12,20:11
uplne jednoduche. podstatny je ZISK a z neho zaplatena DAN. Nic ine, cize aj to znizenie zakladu dane na dieta je pre teba ok. A kedy ti da banka hypoteku? Rataj, ze mesacne musis mat zisk minimalne 2x tolko ako budes mat splatku hypo. Cize ak budes mat mesacnu splatku 500 eur. Musis byt mesacne v pluse aspon 1000 Eur. Cize za rok 12000 Eur cisty zisk, plus dakych 2400 eur zaplatena dan.

Treba si dať pozor, zadávateľ písal, že chce využiť príspevok pre mladých, teda ten príjem by nemal byť aspoň tisíc, ale max. :D
Myslím si, aspoň ja to tak využívam, že najideálnejšie je to riešiť začiatkom roka, dať si narátať čo najpresnejšie kalkulácie, vybrať si banku, v ktorej to budem riešiť, tam mi povedia, ako má byť príjem optimalizovaný, a účtovníčka potom spraví čári-mári :)
lapejko
07.08.12,20:24
Ja som bral pred časom v PSS, mal som predtým husté fakturačné obdobie, takže kvázi vysoký príjem, s predchádzajúceho roka ale bol mínus, takže daňový základ bol dobrý ale daň kvôli mínusu nízka, pôžička prešla...
chodel
28.06.13,12:40
Ahoj, o presnom postupe vybavenia hypotéky pre živnostníkov som písal postup na blogu http://www.pozicka.sr/ako-si-zivnostnik-vybavi-hypoteku-kompletny-navod/ - možno to pomože. Moja rada - vždy si v tom daňovom priznaní nechaj nejakú rezervu. Ak budú po tebe požadovať napr. 8000 eur / rok ako základ tak si sprav priznanie na min. 9000 eur.