12matess3
11.08.12,10:43
Dobry den poradaci, chcel by som sa spytat, ci ma nikto skusenosti s chovom vietnamskych prasiatok ako sa chovaju mozu byt v ohrade spolocne so 7sliepkami???Mozu od jari do jesene spavat v ohrade a nie v chlieve mozu spat takto vonku???:)
arizona
11.08.12,08:46
mitucek
11.08.12,20:41
Dobry den,

mam 2 prasiatka od jari. Mam ich v zahrade s 2 ovcami, 7 sliepkami a jednym kohutom. Chovam ich prvy krat. Tento rok som nestihol urobit poriadny pristresok ale na rok im urobim. Ked boli horuce noci spavali radsej vonku pod stromami ale inokedy su spokojnejsie v improvizovanom pristresku ktory je prekryty celtou. Uz sa tesim na klobasky :)
hubatá
12.08.12,03:24
Áno, urobte im teplučké bývanie, nezaslúžia si mrznúť vonku. Nikomu nie je dobre v treskúcej zime vonku, ani tým čo takýto chov propagujú z prekúrenej obývačky. Na tých zvieratách úplne vidno ako trpia či už sú to ovce, kravy alebo kone ........
mitucek
12.08.12,06:54
Tu sa jedna o to ci "Mozu od jari do jesene spavat v ohrade a nie v chlieve mozu spat takto vonku???". Od jari do jesene ani na na Liptove nemrzne, teda ziadne teplucke byvanie. Ked pride zima, moje uz budu mrznut v mraznicke a v prekurenej obyvacke budem s nich jest klobasu. A trapit sa budem ja ci tych klobas bude dost do jari :)

Pre arizona: V prvom prispevku som zabudol zdoraznit velku symbiozu medzi vsetkymi druhmi zvierat v nasej zahrade.
anet
12.08.12,11:51
S vietnamskými prasiatkami mám úsmevnú skúsenosť. Mali sme ich pred dvomi rokmi a úprimne už nikdy viac. Veľa starostí, málo úžitku. Pred tým než sme si ich zaobstarali som prečítala kopec info, aké sú nenáročné ako sa pasú ... prd sa pasú, dva krát denne som im vyvárala, vodu si 5 krát denne vyliali a robili si blatko. Po 5 mesiacoch som to vzdala a nechala zarezať, veľa toho mäsa teda na nich nebolo.
Ale tak aspoň psiská sa zabavili :)
Indeed
12.08.12,11:57
Vietnamské prasiatka treba chovať vo výbehu, aby boli odkázané len na krmenie od chovateľa,

vtedy naozaj zožerú všetko čo im hodíte....

Avšak jadrové krmivo je jadrové krmivo,

kvalitný obilný šrot je pre tieto zvieratá nepostradateľný a NIČ ho nenahradí.
12matess3
12.08.12,17:50
Takze z vietnamskymi prasiatkami su velke starosti ked ich pustim do vybehu oni sa nebudu past???Ci ako opisete mi chov viac???
12matess3
12.08.12,17:54
Este som zabudol otazocku, ked by som chcel urobit pre ne plot ako sa da uplne lacno urobit nejaky pre ne plot aby neutekali nepreskocili alebo nahodou nepodrili??? :) a aky vybeh pre jedno prasa kolko m2???
Ice dive
12.08.12,18:42
no vietnamské prasiatka ako každé zviera chované na úžitok, by asi nemalo voľne pobehovať po záhrade... lebo do jesene veľmi nepriberie... tak ako obyčajné prasa chované zmeskou alebo kukuričným šrotom v chlieve priberie od jari do jesene na peknú jatočnú váhu... tak isto by malo mať aj to vietnamské obmedzený pohyb a klud na priberanie... a nie aby ho domáci štvornohý chlpáč popreháňal a vylepšil mu kondičku... jatočná váha sa týchto prasiat pohybuje okolo 60 kg, a popravde z trávy sa takéto výsledky dosiahnuť nedajú.. treba im dať aj šrot a poprípade dokrmovať tvrdým chlebom...
anet
13.08.12,07:19
V skratke to poviem asi takto, vietnamské prasiatká sa majú pásť a majú ich normálne vo výbehoch. Majú sa kŕmiť prirodzene ako diviak. Aj krížia vietnamské prasa s diviakom, asi aby sa zvýšil úžitok (viď foto, dve sú čisté a dve krížené).
Lenže tie naše sa nepásli, vždy čakali kým ich nakŕmim. Ak som ich nenakŕmila a nútila ich pásť sa, robili príšerný bordel. Keď som ich zavrela, robili dva krát taký bordel, kvičali, trieskali miskami, búchali do dverí, ako som už písala vylievali si vodu a robili si blatko v ktorom sa čvachtali.
Z môjho pohľadu je oveľa lepšie a jednoduchšie mať baránky, takmer žiadne starosti a dosť úžitku. Na jar, niekedy koncom apríla sme kúpili 15-17 kg jahňatá, asi cigáje (mäsový typ) a koncom septembra sme ich rezali a mali cca 60 kg. Boli to naše živé kosačky, raz denne som im dala zvyšky chleba a pečiva a primiešala im nejaký šrot. Keď som zvyšky nemala tak sa len pásli.
12matess3
13.08.12,17:56
ze psenicny srot a kolko m2 ohrada pre 1vietnamske prasa???
Takze kolko na den suchceho chleba a kolko srotu na 1den???A to PŠENIČNÝ ŠROT???
Ice dive
13.08.12,18:34
no ja som mal párik, a mali chliev s výbehom dokopy cca 4x3 m... a okrem trávy/žihľavy som im dával tak cca keľňu a pol štrotu + polovicu rozmočeného chleba... ale za sezónu dostať 60 kg bol úspech... chovateľ od ktorého som ich kúpil mal 4 ročného kanca a ten mal 130 kg... takže skôr sa ti oplatí chovať obyčajné biele prasatá, tam dosiahneš cca pri rovnakej námahe a pracnosti viac mäsa...
trisestri
13.08.12,18:45
ja som pocul ze na chov su najvhodnejsie mangalice,zeru vsetko aj zeleninu,maju kvalitne mäso,je po nich dopyt a dorastaju aj do 200 kg
12matess3
14.08.12,11:46
Aha ja by som hladal chovatela, ktory dosiahol s vietnamskymi prasatami vysledky ake chcel, a cim a ako ich choval???
12matess3
22.08.12,11:09
Chcem sa este sptat ked si pojdem niekde na dlhu trasu pre maale prasiatko, tak do coho ho mam dat v aute vlastne stai nejaka krabica alebo do coho ho mam dat netusim vobec poradte...???
12matess3
25.08.12,19:31
Poradaci, chcem sa opytat, ohladom plota pre vietnamske prasiatka aky vysoky staci, z coho ho urobit, ake medzery mozu byt medzi doskami atd...???
anet
26.08.12,14:11
Na prepravu zvierat (svinky, sliepky) používam plastovú prepravku, pôvodne kupovanú pre psov. Je praktická, ľahko sa čistí a dezinfikuje.
Chovateľ Michal
21.05.14,15:16
Vietnamské prasiatka sú nenáročné, ich chov je jednoduchý (prístrešok, nejaká jednoduchá skrýša) nezaškodí, ako každému zvieraťu. Čítal som tu, že prevracajú nádobu s vodou - je to pravda a preto som si zadovážil ťažký železný, široký valov a už neprevracajú. Zázraky nečakajte - ako sa o zviera staráš, také máš. Žijú spoločne s koňom, kozami a pekne sa aj hrajú. Pasú sa, suchý chlieb, zeleninový a ovocný odpad. Dosahujú cca 70 kg. Potrebujú dostatočný priestor a nechcite, aby Vám narástli za 3 mesiace, keď chcete zdravé bio prasa. Ich masť je k nezaplateniu. Nezabudnite - čím kŕmite Vaše zvieratá, to budete jesť aj VY! (žiadna zmeska)