karner
12.08.12,00:17
Mám staršie SVA čerpadlo na vodu, ktoré má výtlak len 2 bary. Asi je čiastočne opotrebované. Kamarát mi poradil vyvariť obodraté liatinové články liatinovými elektródami alebo ich dotvarovať Belzonou na kov. Je to možné? Poznáte aj iné riešenie okrem ich kúpi, ktorá je asi nemožná, lebo čerpadlo má 34 rokov?
dad111
11.08.12,22:32
Nie je problém kúpiť ND na čerpadlo. Ale ak je len zodraté, dobrý sústružník ho opraví.
peterkos2
12.08.12,07:30
Treba kúpiť nové obežné kolá a podľa ich šírky presústružiť články tak,aby kolá treli o boky článkov po zložení a výmene tesnení.
Ice dive
12.08.12,07:39
otázka je, aj to načo dané čerpadlo využívaš... či nie je racionálnejšie ak sa používa len okolo domu kúpiť nové... keďže v dnešnej dobe sa dá kúpiť schopné čerpadlo do 100 €... tak neviem či je optimálne dávať nejaké dieli presústružiť aby táto výroba a oprava neboli nákladnejšie ako kúpa nového + predsa len pri 34 rokoch má dané čerpadlo asi vyššiu spotrebu elektriky, a o mesiac dva môže na ňom odísť niečo ďalšie t.j. znova opravovať...
karner
12.08.12,08:48
Kola s lamelami sa vraj málo opotrebovávajú, iba články. Neviem, čo by na nich sústružník robil, keď sú ohlodané. Asi ich musím kúpiť aj s tesnením.
Robert Pekar
12.08.12,09:19
Z vlastnej skusenosti Ti viem poradit, kup nove cerpadlo. Ak je to jednoclankove cerpadlo, liatinove koleso nevyvaris a ver, ze poskodene budu prave oni. Teda ano, ale nikdy nie tak, aby bolo funkce (kolesa su odliatky a opracovavane su len z vonkajsej strany, pri vyvareni tie hrce, co Ti tam vo vnutri ostanu, neodstranis, naviac, ak to chces robit vyvarenim liatinovymi elektrodami, pocitaj s tym, ze bez predohrehu to neurobis ani omylom a pri predohreve to este viac poskodis. To Ti povie kazdy zvarac, naviac, na ziadnom sustruhu ho nedokažes upravit tak, aby funkcne bolo, pretoze dokazes (ak vobec) opravit len vonkajsok, vnutro ale neopravis a pozadovany vytlak a ani tlak nedosiahnes. Ak je to cerpadlo viacclankove, ani nove ND Ti nepomozu, pretoze cerpadlo sice poskladas, ale nikdy ho nedokazes nastavit, pokial nebudes mat tlakovaciu stanicu. V praci pouzivam niekolko cerpadiel na vodu a tiez som sa s umyslom usetrit par korun rozhodol pre opravy, no vzdy ma to stalo viac ako nove cerpadlo. Potom sme to vracali priamo vyrobcovi a len cena za ND sa blizila k cene 80% noveho cerpadla. A to su cerpadla, ktore bezia par hodin do dna a su nasadene ani nie tri roky. Co myslis, co bude s cerpadlami po 34 rokoch? Ak chces kupovat ND , pocitaj s tym, ze to zbytocne preplatis a aj tak budes musiet kupovat nove cerpadlo.
Naviac, ako tu bolo vyssie spomenute, nove cerpado Ta vyjde jednak lacnejsie a jednak ma mensi odber a spotrebu elektriny. Cize usetris aj tu.
karner
12.08.12,20:34
Mám možnosť kúpiť novú vodáreň Gardenia s 14 l nádržkou vo výpredaji za 70 €. Môže naplno nahradiť liatinové SVA čerpadlo, alebo je vhodná len na občasné polievanie záhrady?
felix1
12.08.12,21:18
Problem je v tom ze pred 34 rokmi stalo cerpadlo tiez cca 100.-EUR az nato, ze to bol dvoj mesacny plat. Na oprave zarobil sustruznik, elektrikar, vodar. Dnes zarobi len vyrobca niekde v Číne. Ak to vsetko zvazime bude nam o par rokov bez prace pre nasich ludi lepsie alebo horsie ? Po 34 rokoch je ta vymena cerpadla pri vsetkej setrnosti na mieste, ale podobne skoncime aj s opravou LCD/LED TV po 3 rokoch od zakupenia :(
karner
16.08.12,21:30
Robertovi Pekarovi: Má význam vymeniť a neopravovať liatinové SVA čerpadlo za lacné nové s umelohmotnou turbínou, ktorá sa rýchlo opotrebováva?
220870
17.08.12,07:07
Nedá sa to opraviť .Pokúšal som sa .Mám malé čerpadlo asi 9 rokov , za cca tých 100€ ,stačí pred čerpadlo dať filter na nečistoty a funguje .
peterkos2
17.08.12,15:02
Sústružník pretočí to vypadané-ohlodané,ak to nie je nejak extremne a následne stočí z plochy,kde ide tesnenie takú istú mieru
Presne toto iste mi robili u nás v servise čerpadiel a fachčí už pár rokov
Robert Pekar
17.08.12,15:41
Robertovi Pekarovi: Má význam vymeniť a neopravovať liatinové SVA čerpadlo za lacné nové s umelohmotnou turbínou, ktorá sa rýchlo opotrebováva?


Pokial to chces na par dni...tak ano, pokial dlhodobo, urcite nie. V podstate si si odpovedal sam...rychlo sa opotrebovava...cize to vyzera na dalsie a dalsie investicie. Radsej prochu priplat, a maj istotu na desiatky rokov. Dnesne nove a kvalitne cerpadla nie su zas az tak drahe...