TbJ
13.08.12,06:54
Zdravím všetkych. Na novostavbe starej rok a pol som si vsimol trhlinu na hornej strane sropnej konstrukcie (stropny system porfix + liaty beton). Trhlina sa taha pozdlzne stredom domu. Najsirsia je v prednej casti - 3mm. Inde ma do 1 mm. Trhlina smeruje k muriku, ktory som musel dotiahnut k sikmine strechy - aj tento murik je prasknuty (je vidiet ako pokracuje trhlina smerom hore - avsak len tenka ako vlások). Zvonka ani zvnutra odspodu nic nevidiet, kedze omietky a fasada su uz hotove.

Pravdepodobne to mohlo vzniknut po tom, co sa urobila v lete strecha a prisli zimne mrazy - ze by dom pod tou vahou sadol a volakde to povolilo? Chcem sa opytat hlavne na to, ci znamena do buducnosti nejake velke nebezpecenstvo zo statickeho hladiska. Moze sa na nas dom zvalit?:) Na nejake extremne opravy nemáme uz financie. Trhlinu sledujem - cca 3 mesiace bez zmeny, Teraz to ale chcem odskusat so sadrou - placnut na trhlinu taky tercik a sledovat ci sadra nepraskne.

Dom je jedopodlazny bungalow, základy hlboke 85-100 cm, siroke 60 cm. Na zakladoch su este tri rady debniacich tvárnic sirokých 40 cm. Mury su z Porfixu Plus 375. Posledny rad na oknami su uz len U-Profily, v ktorych je armovanie (4xroxor 8 mm, nad oknami a otvormi zosilnene). Veniec samozrejme zaliaty betonom. Na to potom isiel stropny system porfix (zelezobetonove nosniky + vlozky). Tu sme riesili armovanie tak, ze sme kolmo na nosníky naukladali roxor 6mm. Niekdy sme dali aj kari rohoze, ktore nam ostali, ale nebolo ich vela. Prilis sme uz armovat nechceli, kedze dost zeleza bolo vo venci. V podstate mame akoby dvojity veniec - jedne je posledny rad mad oknami, a dalsi je samotná zálievka stropu (tu ale nie je po obvode zelezo)

Mame pri takejto konstrukcii dôvod sa obavat?

Diky za nazory...

T.
KEJKA
13.08.12,04:58
neuvádzaš, či ste postupovali v súlade s projektom
Ja - laik - by som isto volala odboríka, aby to prišiel pozrieť osobne.
TbJ
13.08.12,05:43
Teoreticky sme postupovali podla projektu az na to, ze zaklady sme predimenzovali - urobili sme hlbsie a sirsie, dali sme viac zeleza. V projekte sme nemali veniec ako posledny rad tvarnic. V projekte to bolo tak, ze na posledny rad mala ist 5 cm urovnavacia vrstva betonu, na ktoru mali byt ukladane nosniky (stropny system). Veniec mal byt zaarmovany s nosnikmi.
My sme to v podstate zduplovali - veniec namiesto posledneho radu tvarnic + stropny system s betonovou zalievkou.
ciners
13.08.12,07:09
No ste to pekne doje....babrali. Ta sietovina hore mala prenasat nad murom tahove napatia, takto ich neprenasa nic, vznikol defakto klb a mate 2prosto ulozene dosky. Druha vec je, ze nemate vystuz v druhom smere v tej nadbetonavke a defakto nemate rebierkovu dosku ale len kopu nosnikov vedla seba, takze: nepadne vam to, ale nepekne trhliny budu stale, zavisi aj aky beton ste dali.
TbJ
13.08.12,08:41
Nuz az som zhrozeny... Predpokladali sme, ze ked mame po celom obvode - aj nad vnutornymi nosnymi stenami zelezobetonovy veniec, tak kari siet nad stropným systemom nebude nevyhnutne nutna. Zaroven sme si mysleli, ze v smere nosníka zabezpecuje prenos taznych sil prave roxor-prut nosníka, ktory z neho vycnieva a je nasledne zaliaty betónom. O tieto pruty nosníkov sme potom v kolmom smere popriväzovali 6ky roxory. Takze vznikla kvázi sieť - aspon tak sme si mysleli. Co viem, ze sme pokaslali, je to, ze sme nosniky, ktore lezali oproti sebe na nosnom mure, ktory ide pozdlz stredu domu, nepreviazali zelezom. Takto mame vlastne jednu dosku z dvoch casti, ktora moze v strede prasknut a tam prave nie je zelezo. No ale pod tym je zas dost dobre zaarmovaný veniec.

Strop aj veniec su myslim z B20.

Tak teda neviem... Máme sa obávať nejakých extrémnych trhlin, ktore by ohrozili statiku domu, az by bol neobytny? Alebo, ktore by si vyzadovali nákladnú opravu? Da s ato este vobec opravit, ak by nastala extremna situacia... ? Co sa vlastne moze stat, v pripade, ze dost sadne pod zakladom zem?
ciners
13.08.12,08:45
Ak pod zakladom sadne zem, tak sa uz nestane nic, mate 2 dosky staticky urcite a tam je to jedno. vrch je neobyvany, uz sa pravdepodobne nestane nic. Opravit sa to da, ale dost draho, co v tomto pripade podla mna nema vyznam.
chandler
13.08.12,09:15
ciners preco? ja to chapem tak ze tu zalievku aj sietovinu dali. akurat navyse spravili este veniec pod stropom co schvalujem.
ciners
13.08.12,09:23
ciners preco? ja to chapem tak ze tu zalievku aj sietovinu dali. akurat navyse spravili este veniec pod stropom co schvalujem.

Ja som to pochopil tak, ze tam tu sietovinu na nadpodperovy moment nedali. Ale tak nie som si isty, ci som to pochopil dobre
alltracboy
13.08.12,09:29
treba sa opytat stavebneho dozoru preco to praska
TbJ
13.08.12,09:57
Sietovinu na strop sme dali len na priblizne na zadnu polovicu domu. Viac neostalo. Na ostatnu cast (asi 2 tretiny) sme naukladali kolmo na roxory-pruty nosnikov 6ky roxory. Takze to vytvorilo akoby siet.

Ano pod stropnou konstrukciou je zelezobetonovy veniec komplet po obvode a aj nad vnútornými nosnými múrmi.

Trhlina ma sirku do 3 mm po dlzke 1 m, dalej uz iba sirka do 1 mm. Trhlina sa taha prave nad miestom, kde sa stretaju dva nosníky oproti sebe - t.z. kde je hrubka betónu 25 cm (nad vnútorným nosným múrom). Nad samotnymi miestnostami, kde je 5 cm betonu ziadne take trhliny nie su. Len take vlasocnicove trhlinky, ktore vznikli asi hned po zaliati, kedze bolo dost horuco v ten den...
TbJ
13.08.12,10:03
Ehm... so stavebnym dozorom mame od zaciatku smolu. Na zaciatku stavby sme mali cloveka, ktory aj vyzadoval, ze po vykopani zakladov a polozeni armovania ho mame zavolat na obhliadku. Potom pred betonovanim venca a stropu. Aj sme mu volali hned ako sme mali základy prichystane k zaliatiu, ale dozvedeli sme sa, ze mal uraz a je v nemocnici. Tak som mu odoslal aspon rozmery a fotky. Potom sme to zaliali. Pred betonázou venca sme sa zas dozvedeli, ze zial este vtedy v nemocnici umrel. Tak sme potom museli vybavovat nahradu. Vtedy uz ale bolo vsetko podstatne hotove a druheho sme potrebovali len kvoli papierom.

Preto som teraz tu. Potrebujem nejake info, ci to mam zacaz vazne riesit - ci to je zivotu nebezpecne, alebo to nie je az take vyznamne a mozeme v dome pokojne bez obav byvat. Samozrejme to tam hore budem sledovat...
chandler
13.08.12,15:22
ak som to cele spravne pochopil tak sa nemate coho bat. tie sadrove terce samozrejme spravte nech vidite ci sa to este pohlo.
220870
13.08.12,15:59
Presne tak.
220870
13.08.12,16:08
Zdravím všetkych. Na novostavbe starej rok a pol som si vsimol trhlinu na hornej strane sropnej konstrukcie (stropny system porfix + liaty beton). Trhlina sa taha pozdlzne stredom domu. Najsirsia je v prednej casti - 3mm. Inde ma do 1 mm. Trhlina smeruje k muriku, ktory som musel dotiahnut k sikmine strechy - aj tento murik je prasknuty (je vidiet ako pokracuje trhlina smerom hore - avsak len tenka ako vlások). Zvonka ani zvnutra odspodu nic nevidiet, kedze omietky a fasada su uz hotove.

Zrejme je to spôsobené prirodzeným prehnutím stropu.Tá sieťovina mala byť práve tam v mieste tej trhliny.Keby nebola nikde inde ale tam mala byť.Nepíšete aký rozpon majú nosníky stropu.Ale zrejme okrem tej trhliny sa nič závažné nestane.Ak by to malo kydnúť na zem tak by to kydlo hneď pri odšalovávaní stropu.Základy s týmto evidentne nemajú nič spoločné.
TbJ
14.08.12,04:43
Nad tymto som ani nerozmyslal a myslim, ze je to dost mozne. Trhlina vznikla presne nad vnutorným nosným murom (šírka 30 cm), kde sa stretaju oproti sebe nosniky. Z toho nosníky nad jednou castou majú dlzku 5,8m a nosniky oproti maju dlzku 4,8 m. Ako som pisal, tak prave tieto nosniky sme pozdlzne neprepojili (do pr...). Takze ked sa strop prirodzene prehol, tak konce nosníkov mohli akoby vytlacit beton smerom nahor a on sa kvazi roztvoril, vznikla trhlina... Asi tak som to pochopil. Bol by som zvedavy, ze aka hlboká je tá trhlina, kedze tam je asi 25-27 cm hrubá vrstva betónu. Nosníky lezia na stene asi 15 cm.

Takze spadnut to (dufam) nespadne.... chvalabohu...
TbJ
27.08.12,17:40
Urobil som este pred cca 2-3 tyzdnami tie sadrove terce. Co si mam hlavne vsimat? Co ukazuje na nebezpecny vyvoj a co je este v norme? Teraz som totiz bol hore na povale sa kuknut na terce zo sadry a na vsetkych je (velmi tazko) badatelna trhlinka tensia ako vlasok v smere trhliny na betone. Predpokladam ze dom nie je dokonale tuhe teleso, takze teraz to bude furt pracovat v tej casti, kde je to prasknute (teplo-chlad-teplo-chlad, vietor, otrasy vzniknute prejazdom kamionov...) ?
220870
27.08.12,19:10
Keď to praská tak to pracuje .Treba čakať keď to bude do pol roka 1-2 mm treba volať statika.
TbJ
28.08.12,17:42
Este by ma zaujimalo - k akym scenarom moze dojst v pripade, ze to bude problematicke - ze by sa to zacalo zväcsovat? Ake opatrenia riesenia sa zvyknu v takychto pripadoch robit?
Ked som prvy krat zbadal trhlinu, tak som si ju na par miestach premeral a zapisal sirku. To bolo asi pred 3mi mesiacmi. Odvtedy sa samotna trhlina nerozsirila. Nemoze byt, ze k tej trhlinke na sadre mohlo dojst vplyvom teplotnej roztaznosti betonu?
220870
28.08.12,17:52
Nemoze byt, ze k tej trhlinke na sadre mohlo dojst vplyvom teplotnej roztaznosti betonu?Nie sádra je pružná.
TbJ
28.08.12,17:57
Hm, tak teda mozem cakat a trpnut... Moc pokojne spavat nebudem... do ri,,
ciners
29.08.12,06:59
Ked sa prehne strop o take 2-3 cm, tak potom treba zavolat statika. To este nic neznamena, to bude len prva indicia, tak zatial bud kludny.
TbJ
29.08.12,07:07
Tak to teda budem priebezne sledovat. Z roboty zozenie laserove meradlo a premeriam, ako je teraz strop pri nosnom mure a v strede miestnosti.