MilanH
15.08.12,12:42
Zdravim, kedze moj HDD uz ma svoje roky, rozhodol som sa kupit si novy disk ale nechce sa mi zrovna vsetko nanovo instalovat. Dakde som cital o preklopeni disku na druhy. ale dako sa neviem dopracovat k postupu. Nevie niekto ako na to. ? momentalne mam Windows 8 CP.
tictac7
15.08.12,11:01
....nie som odborník, ale windows bez inštalácie "nepreklopíš"....
Fero11
15.08.12,11:05
Fero11
15.08.12,11:07
....nie som odborník, ale windows bez inštalácie "nepreklopíš"....

Nemal by byt ziadny problem urobit tkz. obraz disku, urcite to bude fungovat
mecky
15.08.12,12:28
acronis true image to zvladne bez problemov
sthruska
15.08.12,12:36
Nazýva sa to aj klonovanie disku.
Chobot
15.08.12,12:57
....nie som odborník, ale windows bez inštalácie "nepreklopíš"....

Ale preklopíš. Najlepšie je cez obraz disku. Dá sa to aj kopírovaním - nedávno som to skúsil, keď som kupoval nový SSD disk, kde som na jednu partíciu nainštalovať nový windows a na druhú partíciu som natvrdo skopíroval pôvodný Windows. Funguje to, ale nedá sa zaručiť, že všetko bude na 100% fungovať -niektoré súbory mi nedovolilo presunúť.

Ale ten obraz disku je v pohode. V bývalej robote tak inštalovali nové kompy - na jeden nainštalovali všetky potrebné aplikácie, urobili z toho obraz disku a na ostatné to len rozbaľovali z toho obrazu. Bolo to oveľa rýchlejšie, a najmä menej prácne, než všetko inštalovať na každom PC.
Vlado40
15.08.12,19:37
True Image je platený program.Staršia verzia True Image od Seagate DiscWizard sa dá voľne stiahnúť.Urob si obraz disku ,na ktorom máš OS a údaje z iných partícií prekopíruj.
http://www.seagate.com/gb/en/support/downloads/discwizard/
TomasHC
15.08.12,20:02
Blbost...
TomasHC
15.08.12,20:05
Odporúčam bootovateľné CD kde je klonovací software, napr. Norton Ghost (napr. Hiren's boot CD), pripojiť oba disky, naklonovať, vybrať starý a až potom bootovať z nového. Nezapájať starý disk! V registroch je uložená jeho signatúra a po pripojení by to poprehadzovalo poradie bootovania a priradenie písmen diskov. Odskúšané iks krát, funguje super.
tictac7
16.08.12,11:52
no a...veď som sa poučila. Fero11 a Chobot to pekne vysvetlili
MilanH
16.08.12,13:06
No ten hirens mam. len ci to dokaze preklopit aj win 8. ci tam na tom nezalezi? Nema to daky typ ochrany. ?
Fero11
16.08.12,14:20
To nema nic spolocne so systemom, to robi obraz disku (hirens nepoznam, ale pisal som vseobecne)
MilanH
23.08.12,10:14
No ja potrebujem vyriesit nasledovne. Momentalne mam v PC dva HDD na jednom je win XP a na druhom Win 8. ten s win xp chcem vymenit za novy a ostat uz len na Win 8. lenze ked vyberiem HDD kde je Win XP pri bootovani mi vyhodi chybu bootu. neda sa aspom ten boot dako presunut na ten druhy disk? skusal som EasyBCD ale dako mi to stym nejde.
Stefan2005
23.08.12,10:41
...Momentalne mam v PC dva HDD na jednom je win XP a na druhom Win 8. ten s win xp chcem vymenit za novy a ostat uz len na Win 8. lenze ked vyberiem HDD kde je Win XP pri bootovani mi vyhodi chybu bootu. neda sa aspom ten boot dako presunut na ten druhy disk? ...

... čo myslíš pod "vyberiem HDD" ?
Fyzicky vyberieš (t.j. odoberieš z PC)?
Pozrel si nastavenia v BIOS-e - z ktorého HDD má prebiehať bootovanie? Malo by sa dať prehodiť poradie...
Chobot
23.08.12,10:46
No ja potrebujem vyriesit nasledovne. Momentalne mam v PC dva HDD na jednom je win XP a na druhom Win 8. ten s win xp chcem vymenit za novy a ostat uz len na Win 8. lenze ked vyberiem HDD kde je Win XP pri bootovani mi vyhodi chybu bootu. neda sa aspom ten boot dako presunut na ten druhy disk? skusal som EasyBCD ale dako mi to stym nejde.

Neviem, či ti moja rada pomôže, alebo či je fundovaná, ale ja by som skúsil nasledovné.

Predpokladám teda, že máš dual boot - teda že pri štartovaní ti dáva na výber 2 systémy Info o tomto je uložené v súbore s názvom boot.ini, ktorý je priamo na c: disku. Tento súbor som ja editoval cez Start - Settings - Control Panel - System - Ďalší postup máš tu:

http://support.microsoft.com/kb/314081

najprv si ale urob zálohu obsahu (skopíruješ text do nejakého textového súboru) a potom vymaž prvú voľbu pre štart systému (ten Win XP), mal by ti zostať len jeden riadok. Pozor pri odobratí HDD so starým systémom - poradie diskov sa môže zmeniť a preto potom nevie naštartovať ten druhý operačný systém. Treba zistiť, aké číslo má ten disk, na ktorom máš ten nový OS a v boot.ini prepísať správne číslo disku.

Je to takto asi ťažko pochopiteľné, ale myslím, že tam bude zádrheľ, v tom boot.ini. Treba sa s tým trochu pohrať.
mecky
23.08.12,11:08
win8 nepoznam ale malo by to byt podobne ako na sedmicke
odpoj ten disk s xp
nabootuj z instalacneho cd win8
(nemam ziadny win poruke tak len strielam z pameti)
hladaj nieco ako, troubleshoot, startup repair, automatic repair (fix problem from starting windows)

inak s easybcd by nemal byt problem to spravit....
Vlado40
23.08.12,13:41
Zrejme si inštaloval Win8 z prostredia XP.
MilanH
25.08.12,08:37
Zrejme si inštaloval Win8 z prostredia XP.

Hej instaloval. bo moja masinka akosi nedokaze nabootovat win 8 ani win 7 z DVD. Win XP mi z DVD nabootuje v pohode. Napalene to je spravne na novsiom pocitaci to nabootuje v pohode. Ano s opravou cez boot by to slo najlahsie ale tuto moznost nemam.
mecky
25.08.12,08:38
Hej instaloval. bo moja masinka akosi nedokaze nabootovat win 8 ani win 7 z DVD. Win XP mi z DVD nabootuje v pohode. Napalene to je spravne na novsiom pocitaci to nabootuje v pohode. Ano s opravou cez boot by to slo najlahsie ale tuto moznost nemam.
a z usb nenabootujes?
Vlado40
25.08.12,08:50
Ak nabotuje z CD XP ,tak nabotuje aj Win7,Win8.Nenabotuje iba v tom prípade ,že Win7 aj Win8 je na DVD a v PC je iba stará CD mechanika nie DVD.
MilanH
27.08.12,09:26
Hovorim, ze mi WIN XP nabootuje z DVD. asi je pri xp a 7 rozdielny system bootu. Prosto vyhodi daku chybu. Z USB som skusal ale tiez nic. Dokonca som nastavil v biose bootovanie len z USB. A USB som robil cez nastroj od Microsoftu s originalnym ISO suborom.
sthruska
27.08.12,11:11
// Prosto vyhodi daku chybu.
Taká nepodstatná vec. Akú???
MilanH
28.08.12,13:44
// Prosto vyhodi daku chybu.
Taká nepodstatná vec. Akú???

No to presne povedat neviem, lebo sa tam ta hlaska objavi sotva na sekundu. daco Cannot boot from inserted media error a dake cislo ktore nech sa snazim ako chcem nikdy nezachytim. On sice vie, ze by mal bootovat z DVD aj sa snazi ale hold chlapec to nezvladne.
mecky
28.08.12,13:47
a je to dvd naisto bootovatelne? :)
misoft
28.08.12,17:21
Cannot boot from inserted media error - no z týchto pár slov sa dá dedukovať, že nemôže bootovať z vloženého média + nejaké čísla = nebude to bootovacie. BIOS by aj chcel z DVD bootovať, ale nebude, lebo nevie, ako sa chytiť :D.
Vlado40
28.08.12,20:43
Niekedy je DVD botovacie ale mechanika to nevie prečítať.Stačí prepáliť DVD na nové médium alebo pri inej rýchlosti ,ak DVD mechanika je staršia šunka.
MilanH
01.09.12,14:09
no je pravda, ze mechanika je uz starsia. Ano DVD je 100percentne bootovacie. znicil som pri tom hafo dvdeciek. napaloval som od 4x po 16x rychlost a nechytilo sa. ALe mozno to bude vekom tej mechaniky.
Letko
02.05.13,04:54
Ahojte,

včera som zmazal a preinštaloval C: s Win 7. Momentálne je PC bez nainštalovaných programov, len Win a antivírak. Chcel by som si urobiť GHOST ale doteraz som to nikdy nerobil a čo pozerám fóra, zatiaľ nie som o nič múdrejší.

Funguje to tak, že si urobím obraz a keď budem potrebovať, tak pri bootovaní dám vybrať DVD mechaniku (bude tam ghost dvd) a budem mať systém opäť taký ako na začiatku s tým, že všetko ostatné, čo bolo na C: nahraté, sa stratí?

Ako to urobiť a pomocou akého programu? Ak by som urobil Ghost jednorázovo na začiatku, bude mi stačiť aj shareware verzia ghostovacieho programu?

Ďakujem za rady :)
misoft
02.05.13,08:22
Ghost vytvorí zálohu - kópiu disku, súborov. Stačí potom len uložiť (na druhý oddiel HDD, na DVD a pod.). Mám dojem (kedysi som s ním robil) - že vytvára si bootovaciu sekvenciu a je samo spustiteľné - nepotrebuje často ani OS. Len disk, na ktorý sa preklápa, musí mať rovnakú, príp. väčšiu veľkosť.
To čo tam bolo predtým - zmizne.
Bude stačiť aj shareware.
bodliak
02.05.13,08:26
Použil som Norton PartitionMagic 8.0, obraz XP zo starého 80 GB disku išiel na novú 160 GB partíciu nového 500 GB disku, na zvyšku pribudol linux a šifrovaná partícia pre dáta. Všetko funguje, roky, OS som nereinštaloval, ale preniesol.

Takže: Dá sa.

Eeee, táto nová porada mi nejak nesedí. Ešte sa v nej neviem zorientovať...