žzužzu
15.08.12,20:02
co potom ked mi dohodu zrusia,budem mat narok na potporu?
veronikasad
15.08.12,18:49
Počas práce na dohodu do konca roka ako dohodár neplatíš žiadne odvody z dohody. Ak nie si evidovaná na UP, musíš sa prihlásiť v zdr.poisťovni ako samoplatitel.

Dohodár neplatí poistenie v nezamestnanosti, táto doba sa mu nezapočítava do 730 dní pre vznik nároku na dávku v nezamestnanosti (platí do 31.12.2012)
wagner
15.08.12,19:32
Počas práce na dohodu do konca roka ako dohodár neplatíš žiadne odvody z dohody. Ak nie si evidovaná na UP, musíš sa prihlásiť v zdr.poisťovni ako samoplatitel.

Dohodár neplatí poistenie v nezamestnanosti, táto doba sa mu nezapočítava do 730 dní pre vznik nároku na dávku v nezamestnanosti (platí do 31.12.2012)
Nejak to nestíham registrovať - a od nového roka sa každý dohodár musí prihlásiť na zdrav.poistenie? Alebo mu to stiahne " zamestnávateľ " z výplaty?
veronikasad
15.08.12,19:34
Nejak to nestíham registrovať - a od nového roka sa každý dohodár musí prihlásiť na zdrav.poistenie? Alebo mu to stiahne " zamestnávateľ " z výplaty?
stiahne mu to zamestnávatel - platí dohodár aj zamestnávatel, poistné odvádza zamestnávatel. (záleží na tom, či bude pravidelný alebo nepravidelný príjem).
wagner
15.08.12,19:40
stiahne mu to zamestnávatel - platí dohodár aj zamestnávatel, poistné odvádza zamestnávatel. (záleží na tom, či bude pravidelný alebo nepravidelný príjem).

Pokiaľ bude nepravideľný dohodár, tak ako to bude? Stiahne zamestnávateľ tiež?
veronikasad
15.08.12,19:42
Pokiaľ bude nepravideľný dohodár, tak ako to bude? Stiahne zamestnávateľ tiež?
Ano, či je pravidelný alebo nepravidelný príjem - to sú len technické záležitosti s prihláškami a odhláškami a výpočtom odvodov.
wagner
15.08.12,19:43
Ano, či je pravidelný alebo nepravidelný príjem - to sú len technické záležitosti s prihláškami a odhláškami a výpočtom odvodov.

Ďakujem
srska
15.08.12,19:50
mimotemy
to veronikasad:
aj tak sa budú dať odvody do sociálnej pri trvalom pracovnom pomere + živnosti od 01.01.2013 optimalizovať;)
veronikasad
15.08.12,19:52
mimotemy
to veronikasad:
aj tak sa budú dať odvody do sociálnej pri trvalom pracovnom pomere + živnosti od 01.01.2013 optimalizovať;)
nečítala som zákon - v súvislosti s plánovaným ročným zúčtovaním odvodov do SP budú platiť rovnaké podmienky ako pri zdravotnom poistení ?

Ak máš typ - nepíš ho verejne, lebo v najbližších dňoch to už nemusí platiť (zistila som na vlastnej koži)
srska
15.08.12,19:55
nečítala som zákon - v súvislosti s plánovaným ročným zúčtovaním odvodov do SP budú platiť rovnaké podmienky ako pri zdravotnom poistení ?ja som tiež nečítal, takže neviem ale som si preratával - je to tiež len "technická" záležitosť
srska
15.08.12,19:55
nečítala som zákon - v súvislosti s plánovaným ročným zúčtovaním odvodov do SP budú platiť rovnaké podmienky ako pri zdravotnom poistení ?

Ak máš typ - nepíš ho verejne, lebo v najbližších dňoch to už nemusí platiť (zistila som na vlastnej koži)ani ho nenapíšem
Melnick
15.08.12,20:27
Neprezrádzaj verejne. Pošepneme potichu, že je to nebezpečné :D
Melnick
15.08.12,20:28
Tak, tak..... načo vyslovuješ nahlas niektoré veci. :-)
žzužzu
16.08.12,10:22
ale na cas trvania prace na dohodu sa mozem prihlasit na up.do kolkych dni sa musim prihlasit
jutkah
21.08.12,10:52
dobrý deň, chcela by som sa opýtať, že teda po novom bude musieť zamestnanec zamestnaný v trvalom pracovnom pomere a poberaní nepravidelného príjmu z dohody o pracovnej činnosti platiť z tejto dohody sám nejaké odvody okrem tých, ktoré mu strhne rovno zamestnávateľ? ďakujem
Tweety
21.08.12,10:58
dobrý deň, chcela by som sa opýtať, že teda po novom bude musieť zamestnanec zamestnaný v trvalom pracovnom pomere a poberaní nepravidelného príjmu z dohody o pracovnej činnosti platiť z tejto dohody sám nejaké odvody okrem tých, ktoré mu strhne rovno zamestnávateľ? ďakujem
Nie, sám nie, z dohody zamestnáv. odvedie odvody za seba aj za teba ako dohodára.
veronikasad
21.08.12,10:59
dobrý deň, chcela by som sa opýtať, že teda po novom bude musieť zamestnanec zamestnaný v trvalom pracovnom pomere a poberaní nepravidelného príjmu z dohody o pracovnej činnosti platiť z tejto dohody sám nejaké odvody okrem tých, ktoré mu strhne rovno zamestnávateľ? ďakujem
Ano, zamestnanec bude platiť 11 % a zamestnávatel 32,80%. (z týchto dohôd sa neplatí nem.poistenie a poistenie v nezamestnanosti - ostatné ako u zamestnancov)

Poistné odvádza zamestnávatel.
evire
21.08.12,17:12
Ak bude zamestnanec v pracovnom pomere /pravidelný príjem/ a zároveň uzatvoríme dohodu /nepravidelný príjem/ znamená to teda, že ako zamestnávateľ ho musíme 2 x registrovať do SP. Odvody vykážeme v Mesačnom výkaze poistného za zamestnanca a za dohodára s nepravidelným príjmom vo Výkaze poistného ?
Ako to bude o zdravotným poistením - ak je prihlásený ako zamestnanec už ho nemusíme prihlasovať ako dohodára ? /samozrejme odvody ak nepôjde o študenta, invalida, dôchodcu odvedieme.
Ďakujem za stanovisko
KEJKA
21.08.12,18:08
odporúčam prečítať si aspoň túto tému od začiatku.
Neexistuje dohoda s nepravidelným príjmom v zmysle osobitných povinností voči SP.
Len PP ako zamestnanec môže byť pravidelný alebo nepravidelný príjem.
Dohodár je dohodár, tam je to klasika ako vždy. Odvody1,05% zamestnávateľ podľa aktuálnej odmeny v danom mesiaci.
Iste - bude dva razy nahlásený v SP, ale budú oba prípadny v MVPP.
Dohody - tam nie je ZP, takže ho ennahlasujete z titulu dohody.
podľa mňa odvody z PP sa platia - aj ked ide o štud., invalida/len 50%/, dôchodcu /až na 1-2 výnimky/, ale žeby sa za tieto kategorie odvody neplatili, to neviem.
evire
21.08.12,19:32
Dohody - tam nie je ZP, takže ho ennahlasujete z titulu dohody.
podľa mňa odvody z PP sa platia - aj ked ide o štud., invalida/len 50%/, dôchodcu /až na 1-2 výnimky/, ale žeby sa za tieto kategorie odvody neplatili, to neviem.
k otázke :
Ak budem mať zamestnanca v pracovnom pomere a zároveň s týmto zamestnancom uzatvoríme dohodu -- musíme ho znova prihlásiť ako dohodára do zdravotnej poisťovne ? Podotýkam, že po novom budú zdravotné odvody platiť aj dohodári s pravidelným a nepravidelným príjmom. Odvody na ZP / o ktorých píšem/ nebudú platiť študenti, invalidy, dôchodcovia. Pýtala som sa na zmeny v zmysle legislatívy od 01.01. 2013. Alebo nie je potrebné prihlasovať dohodára.
Nehovorím o súčasnom stave, kedy sa samozrejme z dohôd z d r a v o t n é poistenie neplatí.
Mila123
21.08.12,19:36
pokiaľ je mi známe, ZP si budú platiť všetci, okrem dohodárov do 18 rokov a pri mesačnom príjme cca 60€

odvody na NP si nebudú platiť dohodári študenti a dôchodcovia......

zákon nebol ešte publikovaný, a ani žiadne školenie....

inak platí, pre ZP ak je poistenec jedenkrát prihlásený, nehlási sa ešte raz ako v SP.....
v SP sa prihlasuje a odhlasuje na každý pomer samostatne.....
KEJKA
21.08.12,20:20
tak pardon, z otázky mi to nevyplynulo, že sa pýtaš, ako to bdue po novom. Síce už je to tak ako je, musíme s tým počítať, ale do konca roka je ešte dosť času, budú ešte mnohé dohody....tak som písala o aktuálnom stave.
Platí to, čo už je tu zodpovedané, akurát mi nie je jasné, resp neviem o tom, že by sa po novom rozlišovali dohody na typ príjmu-pravidelný vs nepravidelný.
Ja neviem, či sa do ZP budú prihlasovať osobitne dohodári, alebo nie..... pripúšťam, že predchádzajúca odpoved je aj v tomto bode správna. Zatiaľ ma to takto do podrobností netrápi, ešte sa môže všeličo zmeniť.

k otázke :
Ak budem mať zamestnanca v pracovnom pomere a zároveň s týmto zamestnancom uzatvoríme dohodu -- musíme ho znova prihlásiť ako dohodára do zdravotnej poisťovne ? Podotýkam, že po novom budú zdravotné odvody platiť aj dohodári s pravidelným a nepravidelným príjmom. Odvody na ZP / o ktorých píšem/ nebudú platiť študenti, invalidy, dôchodcovia. Pýtala som sa na zmeny v zmysle legislatívy od 01.01. 2013. Alebo nie je potrebné prihlasovať dohodára.
Nehovorím o súčasnom stave, kedy sa samozrejme z dohôd z d r a v o t n é poistenie neplatí.
Zdenka 0705
22.08.12,03:56
citácia Mila 123
pokiaľ je mi známe, ZP si budú platiť všetci, okrem dohodárov do 18 rokov a pri mesačnom príjme cca 60€
---------
súhlasím, bude to príjem do 66 €, no
mám pred sebou "dračiu" tabuľku a odvody do ZP po novom by nemali tiež platiť z DoPČ a DoVP ani poberatelia SD, VD, ID a IVD a nezáleží na tom, či dovŕšili dôchodkový vek alebo nie.
Ostatní áno.
evire
22.08.12,09:02
tak pardon, z otázky mi to nevyplynulo, že sa pýtaš, ako to bdue po novom. Síce už je to tak ako je, musíme s tým počítať, ale do konca roka je ešte dosť času, budú ešte mnohé dohody....tak som písala o aktuálnom stave.
Platí to, čo už je tu zodpovedané, akurát mi nie je jasné, resp neviem o tom, že by sa po novom rozlišovali dohody na typ príjmu-pravidelný vs nepravidelný.
Ja neviem, či sa do ZP budú prihlasovať osobitne dohodári, alebo nie..... pripúšťam, že predchádzajúca odpoved je aj v tomto bode správna. Zatiaľ ma to takto do podrobností netrápi, ešte sa môže všeličo zmeniť.

PO "novom" budú dohody s pravidelným príjmom a nepravidelným príjmom. Pravidelný príjem - platia sa všetky odvody ako u "bežného" zamestnanca, u dohodára s nepravidelným príjmom sa platia všetky odvody s výnimkou NEMOCENSKEHO POISTENIA A POISTENIA V NEZAMESTNANOSTI. Len mi nebolo celkom jasné, či aj dohodár sa bude znova prihlasovať v SP -
Zdenka 0705
22.08.12,09:17
PO "novom" budú dohody s pravidelným príjmom a nepravidelným príjmom. Pravidelný príjem - platia sa všetky odvody ako u "bežného" zamestnanca, u dohodára s nepravidelným príjmom sa platia všetky odvody s výnimkou NEMOCENSKEHO POISTENIA A POISTENIA V NEZAMESTNANOSTI. Len mi nebolo celkom jasné, či aj dohodár sa bude znova prihlasovať v SP -
Také jednoduché to asi nebude.
To, čo si napísal/a sa vzťahuje na kategóriu dohodárov - Ostatní.
_dasenkaa_
30.01.13,12:07
Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať, ak pracujem na dohodu o pracovnej činnosti, mám mesačný príjem 168,48 Eur a nemám podpísané Vyhlásenie u zamestnávateľa, je povinný mi zaměstnavatel sraziť z hrubej mzdy sociálné a zdravotné poistenie? Riešim situáciu za rok 2012.

Ďakujem za odpoveď.
Tweety
30.01.13,12:09
Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať, ak pracujem na dohodu o pracovnej činnosti, mám mesačný príjem 168,48 Eur a nemám podpísané Vyhlásenie u zamestnávateľa, je povinný mi zaměstnavatel sraziť z hrubej mzdy sociálné a zdravotné poistenie? Riešim situáciu za rok 2012.

Ďakujem za odpoveď.Za rok 2012 zamestnanec neplatil žiadne odvody.(zamestnáv. mu ich nestrhával z odmien) Len zamestnáv. G a ÚP. AK nemal podpísané Vyhlásenie, strhol mu len daň.
_dasenkaa_
30.01.13,12:57
Prepáčte, že som zadala otázku dvakrát a ďakujem za odpoveď. Poplietlo ma, že v zákone písalo, že sa zrušila zrážková daň a nahradila sa preddavkovým sposobom..
Tweety
30.01.13,12:58
Prepáčte, že som zadala otázku dvakrát a ďakujem za odpoveď. Poplietlo ma, že v zákone písalo, že sa zrušila zrážková daň a nahradila sa preddavkovým sposobom..
Áno, daň, ktorú zaplatíš je preddavková.