deniska24
19.08.12,19:16
Ahojte poraďáci, chceme si postaviť plot, ale nemáme vytýčenú hranicu pozemku. Podľa katastrálnej mapy cca vieme kde sa nachádza, ale keďže máme hrozného suseda, chceli by sme si ho dať vymerať napresno. So susedom sa nedá dohodnúť na ničom. Chceme zavolať známeho, ktorý by nám pozemok vytýčil GPS prístrojom, kvôli cene by to bolo ale bez papierov a plot by sme postavili za hranicou pozemku na našu stranu. Môžeme to takto spraviť alebo mu budeme musieť nejakým spôsobom preukázať, že je postavený na našom pozemku? Pôjde len o stĺpiky a obyčajné pletivo, obci by sme drobnú stavbu ohlásili.
arizona
19.08.12,17:35
Nakolko sa jedna o novy plot a presne hranice nemate vytycene a pises aj, ze mate "divneho suseda", tak by som si radsej dala geodetovi vymerat hranice pozemku,aby ste mali v rukach papier. TZN., ze by som radsej priplatila a dostala aj oficialny doklad.
Ak by sused nahodou robil prieky, tak ten geometrak budete aj tak potrebovat k stavebnemu povoleniu.
Inak,niektore obce vyzaduju k stavbe noveho plotu stavebne povolenie,neuznavaju iba ohlasku drobnej stavby,takze sa informuj vopred...
deniska24
19.08.12,18:05
To aj ja by som najradšej tak riešila, lenže to je minimálne o 200€ naviac a za tie peniaze máme postavený plot, peniažky navyše nemáme... Mňa by skôr zaujímalo ak si ten plot postavíme na svojom či vôbec má nejaké právo od nás nejaký doklad vyžadovať. Veď keď ja viem, kde je tá hranica a jeho to veľmi trápi že on nevie, tak nech si dá svoj pozemok vymerať oficiálne a nech si geometrický plán zaplatí na svoje náklady. Plot by nestál na hranici, ale na našom.
Obci stačí oznámiť, to mám zistené.
wagner
19.08.12,18:13
Ahojte poraďáci, chceme si postaviť plot, ale nemáme vytýčenú hranicu pozemku. Podľa katastrálnej mapy cca vieme kde sa nachádza, ale keďže máme hrozného suseda, chceli by sme si ho dať vymerať napresno. So susedom sa nedá dohodnúť na ničom. Chceme zavolať známeho, ktorý by nám pozemok vytýčil GPS prístrojom, kvôli cene by to bolo ale bez papierov a plot by sme postavili za hranicou pozemku na našu stranu. Môžeme to takto spraviť alebo mu budeme musieť nejakým spôsobom preukázať, že je postavený na našom pozemku? Pôjde len o stĺpiky a obyčajné pletivo, obci by sme drobnú stavbu ohlásili.

Stačí spraviť vytyčovací výkres hranice, k tomu nepotrebuješ GP. Ten vytyčovací výkres zase až tak veľa nestojí, oplatí sa ho dať spraviť. Pri vytyčovaní nech je prítomný aj sused, budeš mať pokoj.
arizona
19.08.12,18:15
Sused od vas nema co vyzadovat. Ale moze Vas nahlasit uradom a oni mozu vyzadovat...


mrk aj sem http://www.vyvlastnenie.sk/clanok/a/je-potrebne-stavebne-povolenie-alebo-suhlas-suseda-na-vystavbu-plota/
deniska24
19.08.12,18:45
Našla som v stavebnom zákone toto: "1 Stavebný úrad môže pri jednoduchých, drobných a dočasných stavbách, zmenách týchto stavieb a pri terénnych úpravách menšieho rozsahu upustiť od vytýčenia oprávnenými osobami podľa § 45 ods. 4." "2 Za súlad priestorovej polohy stavby s dokumentáciou overenou v stavebnom konaní, pri ktorej sa upustilo od vytýčenia na to oprávnenými osobami podľa odseku 1, zodpovedá stavebník."
Môžem tomu rozumieť tak, že ak obec odo mňa nebude vyžadovať vytyčovací plán, za súlad budem zodpovedať ja ako stavebník?
wagner
19.08.12,18:56
Našla som v stavebnom zákone toto: "1 Stavebný úrad môže pri jednoduchých, drobných a dočasných stavbách, zmenách týchto stavieb a pri terénnych úpravách menšieho rozsahu upustiť od vytýčenia oprávnenými osobami podľa § 45 ods. 4." "2 Za súlad priestorovej polohy stavby s dokumentáciou overenou v stavebnom konaní, pri ktorej sa upustilo od vytýčenia na to oprávnenými osobami podľa odseku 1, zodpovedá stavebník."
Môžem tomu rozumieť tak, že ak obec odo mňa nebude vyžadovať vytyčovací plán, za súlad budem zodpovedať ja ako stavebník?

Pri drobných stavbách obec nezvykne vyžadovať vytyčovací výkres. Ale vyžaduje stanovisko vlastníka susednej nehnuteľnosti. Sused môže robiť prieky a nemusí súhlasiť s uvedenou hranicou. Vtedy záleží na tom, aký postoj zaujme obec.
deniska24
19.08.12,19:15
Ďakujem Vám všetkým pekne za rady! Dúfam, že plot bude čoskoro stáť a sused nám dá svätý pokoj :)
deniska24
20.08.12,13:27
Ahojte poraďáci, píšem info pre tých, ktorých to tiež zaujíma. Dnes som obvolala kopu geodetov ohľadne cenovej ponuky. Ide o vymeranie jednej čiary dlhej 65m, cena sa pohybuje v rozmedzí 200-250€ neoficiálnou cestou, teda nebude o tom papier, ale hranica pozemku bude vytýčená. Postoj geodeta: ak sa pozemok vytyčuje oficiálne, je prizvaný k vytýčeniu aj sused, pokiaľ je to neoficiálne, len pre našu informáciu, nie je potrebné ho prizvať. Ak si postavíme pletivo na svojom pozemku a on zavolá napríklad policajtov (keďže z neho kadečo vystane), tak pokiaľ on nemá geodetický plán svojho pozemku tak sa otočia a odídu. My nemusíme dokazovať, že je to naše.
clen
25.08.12,09:09
No tak ja by som to dal zamerat geodetovi za pritomnosti suseda, mozete tak predist mnohym sporom do buducnosti,...Inak v zasade ak staviate na svojom na zaklade povolenia, nemoze vam nikto nic, akurat sa s vami moze zacat sudit
JosseGrunge
04.05.15,18:14
Nie ste povinny susedovi nic dokazovat ani ho prizvat ku vytyceniu! Pokial sa nepohybujete po jeho pozemku nie ste povinny ho prizvat. Po jeho pozemku sa vsak moze pohybovat geodet ktory ma platne opravnenie vstupovat na cudzie nehnutelnosti pri vykone sluzby a to aj za asistencie policie, starostu, poziarnikov, ...
Je to len dobry mrav prizvat suseda aby bol klud, ale vy si davate vytycit vasu majetkoptravnu hranicu - vase vlastnictvo. Ak sa nieco susedovi nepaci nech si zaplati svojho geodeta.
Zavazny faktor vstupujuci do toho je kataster, resp. platny operat v danej oblasti, znamena ci je spracovana vektorova mapa a ci je ciselna alebo neciselna. Od toho sa odvija s akou presnostou sa da hranica vytycit.
Cena je rozna, existuje platny cennik geodetickych prac ktory vydava UGKK a ktorym by sa mali riadit vsetci geodeti, co vsak nie je celkom pravda. Ale treba si uvedomit ze pristrojove vybavenie (a aj softverove) je pomerne draha zalezitost. Ak si ma sukromnik zakupit nove GPS + totalku + softvery + prislusenstvo je to riadna palka , ktora lahko presiahne rozpocet na priemerny rodinny dom. Bezna prax je 100€ kazde 100m hranice (dohoda samozrejma).
arizona
04.05.15,19:25
a ty si kde bol pred tromi rokmi?