Ludevide
19.08.12,23:59
Dobry den,

potreboval by som poradit pri vystavbe pivnice respek. vchodu do pivnice. Problem je v tom ze platnu mam uz zabetonovanu a zaklad pod platnou je 25 cm. Chcel by som vediet ci robim spravne ked chcem zaklad pod dverami podkopat do 1m hlbky a zaliat betonom? (vid foto). Vo vykresovej dokumuntacii tieto dvere nemam zakreslene.
Ludevide
24.08.12,06:24
vyse 50 ludi si pozrelo moj prispevok a ani jedna reakcia na moj problem... tak je toto poradna alebo si robite s ludi srandu???
Chobot
24.08.12,08:00
vyse 50 ludi si pozrelo moj prispevok a ani jedna reakcia na moj problem... tak je toto poradna alebo si robite s ludi srandu???

Ludevide, nehneva sa, ale vyjadriť sa k takému niečomu, by sa vedel najlepšie statik. A Porada je hlavne pre účtovníkov, možno je tu pár ľudí, ktorí sa vyznajú aj v stavbách, ale asi sa k tvojej otázke nevedia odborne vyjadriť.

Porada je dobrovoľné diskusné fórum, nemáš tu zaručené, že dostaneš odbornú a kvalifikovanú radu. Musíš sa spoľahnúť na to, že možno tu niekto bude, kto sa v tom vyzná. Ak chceš garantovanú odpoveď, musíš si zaplatiť rady niekoho v oblastní stavebníctva, napr. statika.

Nemôžeš sa hnevať na poradu, ak nedostaneš odpoveď alebo reakciu. Alebo chceš 10 laických odpovedí typu, že by to tak urobili a 15 odpovedí, že by to tak nerobili?

Skús pár krát posunúť svoj príspevok, aby bol aktuálny (pridaj v téme nový príspevok s textom "Posúvam...." - je to v súlade s pravidlami Porady) a možno sa časom niekto nájde, kto ti bude vedieť dobre poradiť.

Ak chceš len laické názory, aj ja ti môžem taký dať. Podľa mňa je to trochu veľa, mať základ hlboký 1 m. Myslím, že by tam stačila aj 50 cm dodatočná platňa (pod tou 25 cm-vou). Najmä kvôli materiálu - veď ti to zhltne 1 - 2 kubíky betónu. To je už na bunker.

Jeden známy nedávno na staršom rodinnom dome spevňoval základy okolo celého domu. Išiel do hĺbky 50 cm, kúsok po kúsku okolo celého obvodu.

Nie som odborník v stavebníctve, preto ak je môj názor nesprávny, tak sa ospravedlňujem.
georgo25
11.10.12,06:08
Ako uz bolo povedane vyjadrit by sa mal k tejto teme statik.
Minimalne by bolo vhodne upresnit info o objekte. Z coho bude objekt realizovany, vyska objektu, hlbka zalozenia je len 25cm pasoveho zakladu? Aka hruba je doska? Je doska vystuzena? Aka zemina je v mieste objektu a aka je uroven hladiny podzemnej vody (mozne ciastocne odhadnut aj podla urovne vody v blizkej studni ak je v tesnom okoli).

A k rade. Objekt musi byt zalozeny v nezamrznej hlbke co je min. 900mm (1200mm v horskej oblasti, a v pripade neunosnej zeminy to moze byt este hlbsie) co urcuje statik.
Inak v mieste otvoru ze zatazenie minimalne preto by som sa neorientoval len na dverny otvor ale dodatocneho prehlbenia celeho obvodoveho muriva.
Realizovat to mozte ako ste zacali ale hlavne nezabudnut na to ze to musite robit etapovite!!!! To znamena vykop cca 1,5 m vynechat 1,5-2m vykop 1,5m vynechat.... atd. Nasledne zrealizovat betonaz vo vykopoch a nechat min. 2 tyzdne (alebo pouzit rychlo tuhnuci beton a potom mozne aj skor) a az nasledne realizovat vykop nevykopanej ryhy a zabetonovat.
Tuto etapovost je nutne realizovat aby nedoslo k sadnutiu a poskodeniu dosky.

Ps: urobil som aj skicu ale neopodarilo sa mi ju prilozit. prilozim neskor ak bude potreba

Knižnice\Obrázky