robo714
20.08.12,09:34
Vážení poraďáci,

často čítam Vaše rady a celkovo túto stránku považujem za veľmi užitočnú. Teraz si dovolím poprosiť o radu aj ja.

Mám záujem kúpiť časť areálu poľnohospodárskeho družstva, ktorý pozostáva zo 4 budov (cca 2000 m štvorcových zastavanej plochy). Budovy boli stavané onoho času a sú vlastníctvom družstva, družstvo je ich ochotné odpredať. Problém je v tom, že pozemky pod budovami nie sú vysporiadané. Ako tomu je skoro všade, tak pod každou z budov je niekoľko vlastníkov, ktorým družstvo platí prenájom. Jednotlivé parcely sa samozrejme tiahnú pozdĺž celého areálu. Viem, že jednou z možností je odkúpenie pozemkov od jednotlivých vlastníkov, len počítam s tým, že nie každý musí súhlasiť a určite sa nájdu aj takí, ktorí budú žiadať závratné čiastky. Aké sú moje možnosti?
Rieši napríklad niečo, ak by som bol vlastníkom viac ako 50% danej parcely? Príklad: parcela má 2000 m2, ale budova sa nachádza v rohu parcely s rozlohou 500m2. Podarilo by sa mi z danej parcely vykúpiť 1500 m2, je nejaký zákon, ktorý umožňuje vlastníkov s menším podielom presunúť tam, kde je to mne ako väčšinovému vyhovujúce?

Prípadne ak ste už riešili niečo obdobné skúste poradiť nejakú alternatívu. Družstvo má aktuálne podpísané zmluvy na prenájom s vlastníkmi do roku 2016.

Veľmi pekne Vám ďakujem za každú radu
draik
20.08.12,10:56
Volá sa to návrh na zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva. Najprv by ste však museli mať nejaký podiel na pozemkoch, pričom súčasní spoluvlastníci majú voči sebe predkupné právo. Ideálne je byť väčšinovým spoluvlastníkom - každý spoluvlastník má podiel na každom cm2 parcely. Buď by ste sa teda dohodli na tom, že geometrickým plánom odčleníte pozemok pod stavbou a finančne sa vyrovnáte alebo dáte spoluvlastníkom návrh na zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva na celú parcelu, teda podiely od nich odkúpite. Ak sa nedohodnete, môžte dať návrh na zrušenie a vyporiadanie na súd. Nezabudnite na to, že potrebujete mať zabezpečený aj prístup k stavbám.