Ellienka
21.08.12,00:55
Dobrý deň
Rada by som sa spýtala niečo ohľadom "tej mojej" nespavosti . Je to vlastne tak , že už asi taký týždeň , mám neskoro v noci nevoľnosť (cez deň nie) . Tá nevoľnosť prichádza hlavne vtedy , keď všetci v domácnosti idú spať (vrátane mňa) , a dostanem pocit úzkosti . Neviem z čoho . Pravdepodobne dostanem strach z toho , že všetci ostatný dokážu zaspať za krátku dobu (10 - 15 min.) ... No ja ešte rozmýšľam nad mnohými vecami ... Ale to nieje ten problém ... Problém je ten , že mne nieje nejak nevoľno v bruchu , alebo ťažkosti na žalúdku ... Ide o zvieranie hrdla (tam jak je tá čudka v hrdle , neviem ako to správne pomenovať) a napína ma z toho . Neviem prečo to tak je . Doteraz som nič také nezažívala . Môže to byť tým , že som bola v poslednej dobe dosť dlho pri počítači alebo že som v poslednom čase zažila smutné veci ??? Prosím poraďte niekto o čo ide , a poprípade ako sa toho zbavím ... Predsa len ste starší a možno ste sa stým už stretli ... Ďakujem sj za najmenšiu snahu (vopred) ... ;)
Letko
21.08.12,03:22
Skús sa pred spaním poriadne unaviť, napr. choď sa podvečer bicyklovať ale tak, že budeš mať pred očami už len sprchu a posteľ.
lujza.j
21.08.12,04:55
nespavosť je sviňa....., ak nie su iné zdravotné problémy, je to v prvom rade o myšlienkach v hlave aj ked si to možno neuvedomujeme je to tak....a to je čo treba odstrániť....nie je to jednoduché.to čo nie je dôležité a dá sa vylúčiť z myšlienok treba z hlavy odstrániť....a ostatné sa aspoň snažiť odfiltrovať.....možno si najsť nejaký psycho relax čo je vlastne dnes dôležité vôbec vedieť relaxovať.......a nemôžeš ísť spať už s vedomím že nezaspíš, lebo tak nezaspíš vôbec....možno až úplne nad ránom, už od maxi únavy....môžeš skúsiť nejaký čaj na dobrý spánok, alebo aj pohár dobrého červeného vínka....ale aj tak je to v hlave.... poznám to....;)
držím palce...:)
mareko
21.08.12,05:22
Mám dlhoročný (skoro celoživotný)problém s nespavosťou, nefunguje skoro nič. U teba je to nová vec, takže by ešte mohli zabrať rôzne metódy. Skús napríklad počítať v cudzom jazyku, ale od najvyššieho čísla po najnižšie. Mne to niekedy pomáha. A predovšetkým zruš tie chmúrne myšlienky, pusti si večer dáku komédiu aby sa ti nálada pred spaním zlepšila.
Helik3
21.08.12,05:33
som za túto tému veľmi vďačná, pretože to síce nieje môj, ale priateľov dlhodobý problém.
tiež mu hovorím, že je to v hlave, a myslím, že si je toho tiež vedomý, ale nevie s tým nič spraviť... nepomáhajú komédie, ani čaje. tabletkami to zrovna riešiť nechceme, pretože by si na ne mohol navyknúť a čo už potom...
teraz aktuálne vkladáme nádeje do Silvovej metódy, po dlhom úsilí sme ju našli, tak skúsi možno aj dnes v noci, lebo do rána bol zas hore a spánok nechodil. ráno o 4:30 vstávať a šoférovať do roboty (baník v podzemí), kde si za 8 alebo 10 hodín ani nesadne - fakt sa o neho bojím...
všeličo som s ním skúšala - zaspávanie s TV, bez nej v tichosti a pokoji, po unavení (narobení sme každý večer dosť), po vypití pohára s vínkom, alebo po pivečku, najedený, aj hladný, jednoducho nič.
uvidíme
Ellienka
21.08.12,06:20
Ďakujem za rady ;) A ešte keď sa môžem opýtať ... Čo môže spôsobovať tú "hrču" v hrdle ? Doteraz som ju nemávala a to som niekedy celú noc vôbec nespala :P Je to naozaj tou únavou ??? ... Neviem , ale každopádne som už rozhodnutá ísť do lekárne , skúsiť nejaký ten bylinný čaj ako je napríklad "Ľubovník Bodkovaný" ... Má sním niekto z vás skúsenosti ? Pomáha ?
lujza.j
21.08.12,06:30
Ďakujem za rady ;) A ešte keď sa môžem opýtať ... Čo môže spôsobovať tú "hrču" v hrdle ? Doteraz som ju nemávala a to som niekedy celú noc vôbec nespala :P Je to naozaj tou únavou ??? ... Neviem , ale každopádne som už rozhodnutá ísť do lekárne , skúsiť nejaký ten bylinný čaj ako je napríklad "Ľubovník Bodkovaný" ... Má sním niekto z vás skúsenosti ? Pomáha ?
úzkosť, stres, strach......
čaje som pila na nervy a na dobrý spánok.....myslím, že aj tak sa volajú.....
lujza.j
21.08.12,06:35
som za túto tému veľmi vďačná, pretože to síce nieje môj, ale priateľov dlhodobý problém.
tiež mu hovorím, že je to v hlave, a myslím, že si je toho tiež vedomý, ale nevie s tým nič spraviť... nepomáhajú komédie, ani čaje. tabletkami to zrovna riešiť nechceme, pretože by si na ne mohol navyknúť a čo už potom...
teraz aktuálne vkladáme nádeje do Silvovej metódy, po dlhom úsilí sme ju našli, tak skúsi možno aj dnes v noci, lebo do rána bol zas hore a spánok nechodil. ráno o 4:30 vstávať a šoférovať do roboty (baník v podzemí), kde si za 8 alebo 10 hodín ani nesadne - fakt sa o neho bojím...
všeličo som s ním skúšala - zaspávanie s TV, bez nej v tichosti a pokoji, po unavení (narobení sme každý večer dosť), po vypití pohára s vínkom, alebo po pivečku, najedený, aj hladný, jednoducho nič.
uvidíme
možno aj tu je chyba, ale si to neuvedomuje....
ja ked som pred rokmi mala problém.....naučila som sa aj ked neviem ako, ani v skutočnosti neviem či sa dá, ale nemyslieť na nič....išlo to, ale bolo aj obdobie keby mi pomohla tabletka, aj ked s rešpektom.....ale nie na spanie, lebo spať som vedela, len som nevedela zaspať....
lujza.j
21.08.12,06:38
Ellienka
21.08.12,06:40
možno aj tu je chyba, ale si to neuvedomuje....
ja ked som pred rokmi mala problém.....naučila som sa aj ked neviem ako, ani v skutočnosti neviem či sa dá, ale nemyslieť na nič....išlo to, ale bolo aj obdobie keby mi pomohla tabletka, aj ked s rešpektom.....ale nie na spanie, lebo spať som vedela, len som nevedela zaspať....
No veď áno ... Viem spať , no nie zaspať ... To je ten problém ... Nedokážem nemyslieť na nič ... Niekedy dokážem rýchlo zaspať , aj keď mám plnú hlavu . Ide oto , že v poslednom čase , keď som unavená , urobí sa mi v hrdle tá "hrča" a potom sa mi ťažko dýcha aj prehĺta . A pri tom prehĺtaní mi je z toho zle . Takže ten problém je vlastne tá "hrča" :/
Helik3
21.08.12,06:41
v tom je určite ten problém...
Letko
21.08.12,06:42
Možno by si mala navštíviť krčného, aby sa na teba pozrel.
lujza.j
21.08.12,06:45
No veď áno ... Viem spať , no nie zaspať ... To je ten problém ... Nedokážem nemyslieť na nič ... Niekedy dokážem rýchlo zaspať , aj keď mám plnú hlavu . Ide oto , že v poslednom čase , keď som unavená , urobí sa mi v hrdle tá "hrča" a potom sa mi ťažko dýcha aj prehĺta . A pri tom prehĺtaní mi je z toho zle . Takže ten problém je vlastne tá "hrča" :/
skús prelúskať tu.....
http://www.google.sk/webhp?hl=sk&tab=ww#hl=sk&gs_nf=1&pq=hr%C4%8Da%20v%20krku&cp=10&gs_id=z&xhr=t&q=pocit+hr%C4%8De+v+krku&pf=p&sclient=psy-ab&oq=pocit+hr%C4%8De+v+krku&gs_l=&pbx=1&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_qf.&fp=3a10ab0ac0c22638&biw=1366&bih=643
Ellienka
21.08.12,06:49
lujza.j
21.08.12,06:55
hmmm...tak to je blbé..:(
Jurivo
21.08.12,07:06
O ktorej hodine chodíte spávať? Budíte sa v noci pravidelne v určitej hodine? Ak je problém zo zaspávaním medzi 23-01 hodinou, tak môžete mať problémy so žlčníkom. Vtedy je totiž na vrchole svojej energetickej činnosti a nerovnováha môže spôsobovať práve nespavosť v tomto čase.
ludmilla
21.08.12,08:30
Veľakrát si neuvedomujeme, že strach sa prejavuje nielen psychicky, ale aj telesne. Strach je pocit, že sa nachádzame v nebezpečenstve, reagujeme stavom alarmu, ten pozostáva zo šokovej fázy a fázy boja a úteku. Vo fáze šoku pociťuješ práve tu hrču v krku, aktivoval sa nervový systém."Hrča v hrdle" - ide vlastne o stiahnutie svalstva na vchode do pažeráka.
Začne sa vylučovať adrenalín, telo je v stave alarmu, nastane panika a tá sa prejaví ďalšími pocitmi napr. práve tou nevoľnosťou a tá vznikne preto, pretože žalúdok nie je dobre prekrvený (vďaka situácii, ktorá nastala), alebo sa svalstvo začne kŕčovito sťahovať.
Čiže strach môže vyvolávať aj takéto pocity, ale môže ísť o čokoľvek iné. V každom prípade to zistíš, keď navštíviš lekára, pretože za takýmito pocitmi sa môže skrývať štítna žľaza a pod. .....
Jarka 1
21.08.12,08:44
Skôr ako navštíviš lekára, zodpovedaj si tu položené otázky napr. chodíš spávať v určitom časovom rozsahu, opakuje sa to pravidelne, chodíš spať so strachom že nezaspíš, kedy ješ naposledy, kedy a čo piješ naposledy a pod.

Neuškodí sa pozrieť aj na biologické hodiny. Nauč sa uvolniť sa a na nič nemyslieť. Skúšaj trénovať tak, že si ľahneš do postele a nič nesmieš myslieť. Začni pomaly počítať a v momente, keď Ti preletí hlavou myšlienka, začni počítať pekne odznova. Uvidíš, že postupom času dokážeš napočítať viac s uvoľnením mysle a prázdnou hlavou.

Ak sa to po pár dňoch nezlepší, tak navštív lekára.
Barbara
21.08.12,08:53
skôr si myslím, že tá hrča je z nervového pôvodu, aj tie myšlienky , / viem o čom hovorím - o depresii/ takže prelúskaj aj túto tému
http://www.porada.sk/t15978-panicka-porucha.html

a keby ti nepomohlo nič, a hrču ešte stále cítiš, tak navštív psychiátra, neboj sa to neznamená že si cvok cvok je celkom iné kaffé.
depresia je to, keď v mozgu hladina serotoninu je menej a preto treba tú hladinu upraviť antidepresívami,
a vracia sa to, :mee: