henrieta3
21.08.12,13:08
Stala som sa novou vlastníčkou bytu, žiaľ, nie sú u mńa namontované žiadne merače, ani vody, ani tepla. Dostala som takmer výhražný list od správcu, že to hneď musím urobiť a na svoje náklady. Nezdá sa mi to spravodlivé, keď to predchádzjúci vlastník nedovolil. Prišiel montér a určil mi ústne cenu na 350 eur a to len preto tak, podľa neho, málo, lebo donesie staré merače. Je to vôbec možné, aby tam boli staré prístroje? Jedná sa len o montáž, žiadne búranie, je to starý dom, má to byť len na každej batérii, lebo inak by sa niečo muselo búrať. Poradí mi, niekto, prosím, či je tá cena reálna, ako sa ubránim nejakej fušerine a prečo to mám platiť celé, keď predchádzajúci vlastník sa tiež podieľal na zaplatení, išlo to asi zo spoločného účtu. Ďakujem za odpoveď...:confused:
misoft
21.08.12,15:06
Tak trochu ťa odrbávajú - merače (vodomery) sa väčšinou montujú pri vstupe do obytnej jednotky - napr. za ventily do tvojho bytu a nie pred každú batériu. Zaručene musel mať aj predchádzajúci vlastník merače - ako inak by mu fakturovali spotrebu vody? Vedrami? A asi sa dal "odhlásiť a demontovať merače - neviem síce načo, pri odovzdávaní by sa predsa robil odpis spotreby.
Žiaľ - zacvakáš si to sama - je to prihlásenie odberného miesta (len výmeny a havárie by sa mohli realizovať z fondu opráv).

A odkáž správcovi, že on má spravovať a starať sa o majetok a nie sa vyhrážať. Pripomeň mu, že ty ho platíš za správu - je teda tvoj zamestnanec a ty si pán.
sito
21.08.12,16:44
Stala som sa novou vlastníčkou bytu, žiaľ, nie sú u mńa namontované žiadne merače, ani vody, ani tepla. Dostala som takmer výhražný list od správcu, že to hneď musím urobiť a na svoje náklady. Nezdá sa mi to spravodlivé, keď to predchádzjúci vlastník nedovolil. Prišiel montér a určil mi ústne cenu na 350 eur a to len preto tak, podľa neho, málo, lebo donesie staré merače. Je to vôbec možné, aby tam boli staré prístroje? Jedná sa len o montáž, žiadne búranie, je to starý dom, má to byť len na každej batérii, lebo inak by sa niečo muselo búrať. Poradí mi, niekto, prosím, či je tá cena reálna, ako sa ubránim nejakej fušerine a prečo to mám platiť celé, keď predchádzajúci vlastník sa tiež podieľal na zaplatení, išlo to asi zo spoločného účtu. Ďakujem za odpoveď...:confused:

Správca je hajzel!!! Ale aj pre hajzlov platí zákon!!!

Zákon 99/2007, § 17, odsek 3, písmeno b a c

(3) Dodávateľ, ktorý rozpočítava množstvo tepla dodaného v teplej úžitkovej vode konečnému spotrebiteľovi alebo odberateľ, ktorý rozpočítava množstvo tepla dodaného v teplej úžitkovej vode konečnému spotrebiteľovi, ( teda správca bytového domu ) je povinný

b) zabezpečiť obstaranie, zapojenie, udržiavanie a overovanie určených meradiel na meranie množstva teplej úžitkovej vody spotrebovanej konečným spotrebiteľom v súlade s osobitným predpisom,2)

c) oznámiť konečnému spotrebiteľovi najmenej 15 dní pred uskutočnením odčítania údajov na určenom meradle na meranie množstva teplej úžitkovej vody termín odčítania spotreby,

22. V § 18 ods. 4 písmeno a) znie:

(4) Dodávateľ alebo odberateľ, ktorý rozpočítava množstvo dodaného tepla konečnému spotrebiteľovi, je povinný

„a) zabezpečiť obstaranie, zapojenie, udržiavanie a overovanie určených meradiel alebo pomerových rozdeľovačov tepla u konečného spotrebiteľa najneskôr do 31. decembra 2008 na náklady vlastníka nehnuteľnosti; ak sa dohodne nadpolovičná väčšina všetkých konečných spotrebiteľov odoberajúcich teplo za odberným miestom na inom spôsobe rozpočítavania množstva dodaného tepla, povinnosť zapojenia pomerových rozdeľovačov nevzniká,“.


Na studenú vodu nie je povinnosť správcu zabezpečiť určené meradlá, vodomery. Ale ak sa vlastníci dohodnú, že nechcú rozpočítavať náklady na studenú vodu podľa osôb, ale podľa vodomerov, musí im splniť ich túžbu po objektívnejšom spôsobe rozpočítania nákladov za studenú vodu. Jedna osoba v byte môže minúť aj viac vody, ako tri osoby v jednom byte.

A tebe tiež vyplýva nejaké povinnosť zo zákona!

§ 10

(1) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sú povinní v súlade so zmluvou o spoločenstve alebo so zmluvou o výkone správy poukazovať preddavky mesačne vopred do fondu prevádzky, údržby a opráv, a to od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po vklade10) vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností. Výšku preddavku do fondu prevádzky, údržby a opráv určia vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome spravidla vždy na jeden rok vopred tak, aby sa pokryli predpokladané náklady na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome vykonávajú úhrady do fondu prevádzky, údržby a opráv podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu; ak je súčasťou bytu balkón, lodžia alebo terasa, pre účely tvorby fondu prevádzky, údržby a opráv domu sa zarátava do veľkosti spoluvlastníckeho podielu 25 % z podlahovej plochy balkóna, lodžie alebo terasy.

Práva a povinnosti vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome

§ 11, odsek 3

(3) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný umožniť na požiadanie na nevyhnutný čas a v nevyhnutnej miere vstup do bytu alebo nebytového priestoru zástupcovi spoločenstva, správcovi a osobe oprávnenej vykonávať opravu a údržbu za účelom vykonania obhliadky alebo opravy, ak opravu nezabezpečí sám alebo ak ide o opravu spoločných častí domu alebo spoločných zariadení domu prístupných z jeho bytu alebo montáž a údržbu zariadení na meranie spotreby tepla a vody v byte a nebytovom priestore a odpočet nameraných hodnôt; ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru neumožní na požiadanie vstup do bytu, zodpovedá za škody vzniknuté takýmto konaním.

Takže tie meradlá nie sú vlastníctvom vlastníkov bytov, ale spoluvlastníkov domu! Slúžia správcovi domu na rozpočítanie nákladov domu, spoločných nákladov na jednotlivé byty.

Zažaluj správcu, že ako je to možné, že v byte neboli veci, ktoré on mal zo zákona zabezpečiť. Prípadne pri studenej vode z rozhodnutia spoluvlastníkov domu. A že požaduje od teba v rozpore so Zákonom 182/1993 peniaze naviac na uhradenie tých to spoločných meradiel. Čo ty nie si povinná, povinná si prispievať do FOaÚ! Teda aj na tie meradlá, ktoré sú súčasťou spoločných zariadení, rozvodov vody a vykurovacieho systému domu.

§ 10, odsek 3

(3) Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú výdavky spojené s nákladmi na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú aj opravy balkónov a lodžií. Prostriedky fondu prevádzky, údržby a opráv možno prechodne použiť na úhradu za plnenia spojené s užívaním bytov a nebytových priestorov v dome v prípade ich dočasného nedostatku. Po preklenutí nedostatku prostriedkov na úhradu tohto plnenia, sa uvedené prostriedky vrátia do fondu prevádzky, údržby a opráv.
henrieta3
23.08.12,14:58
Tak trochu ťa odrbávajú - merače (vodomery) sa väčšinou montujú pri vstupe do obytnej jednotky - napr. za ventily do tvojho bytu a nie pred každú batériu. Zaručene musel mať aj predchádzajúci vlastník merače - ako inak by mu fakturovali spotrebu vody? Vedrami? A asi sa dal "odhlásiť a demontovať merače - neviem síce načo, pri odovzdávaní by sa predsa robil odpis spotreby.
Žiaľ - zacvakáš si to sama - je to prihlásenie odberného miesta (len výmeny a havárie by sa mohli realizovať z fondu opráv).

A odkáž správcovi, že on má spravovať a starať sa o majetok a nie sa vyhrážať. Pripomeň mu, že ty ho platíš za správu - je teda tvoj zamestnanec a ty si pán.
Nemam teraz ten list pri sebe, napisali mi, na 1 celu starnu, ako to rozpocitavaju, zrejme mi daju k nahrade, alebo viacerym, ktori nemaju merace uniky vody, alebo urobia priemer spotreby. Ja si ich samozrejme dam nainstalovat, jednoducho ich predchadzjuci vlastnik nevpustil, nie su namontovane. V starych domoch to vraj robia takto, na kazdu bateriu zvlast, inak by museli burat stenu. To je asi aj ten dovod, preco si to nedal urobit. To uz teraz neriesim, len sa mi zdala ta suma 350 eur vysoka a majster chcel doniest nejake stare, vyradene, co je asi nie legalne, ze keby kupoval nove, stalo by to este viac. dala som si dotaz na net, prihlasia sa certifikovani ludia, ktori to mozu urobit, nedam si tam namontovat vyradene merace.
Nevyhrazal sa spravca, ale dokonca akasi pracovnicka, ktora ma na starosti tieto veci u spravcu, dopisujeme si.
misoft
23.08.12,15:26
sito
26.08.12,18:23
Nemam teraz ten list pri sebe, napisali mi, na 1 celu starnu, ako to rozpocitavaju, zrejme mi daju k nahrade, alebo viacerym, ktori nemaju merace uniky vody, alebo urobia priemer spotreby. Ja si ich samozrejme dam nainstalovat, jednoducho ich predchadzjuci vlastnik nevpustil, nie su namontovane. V starych domoch to vraj robia takto, na kazdu bateriu zvlast, inak by museli burat stenu. To je asi aj ten dovod, preco si to nedal urobit. To uz teraz neriesim, len sa mi zdala ta suma 350 eur vysoka a majster chcel doniest nejake stare, vyradene, co je asi nie legalne, ze keby kupoval nove, stalo by to este viac. dala som si dotaz na net, prihlasia sa certifikovani ludia, ktori to mozu urobit, nedam si tam namontovat vyradene merace.
Nevyhrazal sa spravca, ale dokonca akasi pracovnicka, ktora ma na starosti tieto veci u spravcu, dopisujeme si.

Povinnosť vlastníka je umožniť ich namontovať, nie zaplatiť z ruky, alebo faktúrou na meno, byt. Preddavkami do FOaÚ! POVINNOSŤ!!!

Nový u nás 20 €. Tak u vás v kuchyni 2, umývadlo 2, sprcha 2, WC 1, spolu 7 x 20 = 140 €. Plus montáž 7 x 10 = 70 €. No nech teda 210 €.

Ak by sa byt prerábal, kúpeľňa, WC, kuchyňa, je si to treba dať spraviť ták, aby tých vodomerov bolo treba čo najmenej.

Nevyhráža? V tom prípade nie je správca hajzel, ale zamestnanec, ta pani, riadna ... je!
verkaz
26.08.12,18:43
Neviem prečo by si mala mať v byte až 7 meračov. V každom byte má byť merač na studenú a merač na teplú vodu. Neviem či by náklady na napojenie na tieto dva merače neboli menšie ako výmena 7 meračov.
Ako to máte s meraním spotreby tepla .
To ani v ostatných bytoch nemajú merače na radiátoroch ?
henrieta3
27.08.12,09:10
Povinnosť vlastníka je umožniť ich namontovať, nie zaplatiť z ruky, alebo faktúrou na meno, byt. Preddavkami do FOaÚ! POVINNOSŤ!!!

Nový u nás 20 €. Tak u vás v kuchyni 2, umývadlo 2, sprcha 2, WC 1, spolu 7 x 20 = 140 €. Plus montáž 7 x 10 = 70 €. No nech teda 210 €.

Ak by sa byt prerábal, kúpeľňa, WC, kuchyňa, je si to treba dať spraviť ták, aby tých vodomerov bolo treba čo najmenej.

Nevyhráža? V tom prípade nie je správca hajzel, ale zamestnanec, ta pani, riadna ... je!

Mohol by si mi, prosim ta, poslat kontakt, kto vam to urobil za tuto cenu? Dakujem, adresu tu mam...
henrieta3
27.08.12,09:18
Neviem prečo by si mala mať v byte až 7 meračov. V každom byte má byť merač na studenú a merač na teplú vodu. Neviem či by náklady na napojenie na tieto dva merače neboli menšie ako výmena 7 meračov.
Ako to máte s meraním spotreby tepla .
To ani v ostatných bytoch nemajú merače na radiátoroch ?
Ja som nova vlastnicka bytu v starom dome, vsetci to maju na vod. kohutikoch, iba ti, co byt kompletne prerabali, burali to maju inak. Kedze minuly vlastnik to takto nechcel, jednoducho nemal merace, ani na radiatoroch, neviem to vysvetlit, meracov by bolo udajne aj pri burani, takto mi to vysvetlili, je to velmi stary dom. Ja to riesim, lebo som nova vlastnicka. Mohla by som to niekde presne zistit, vo vodarnach? Nemam plan domu, ale asi ked to vsetci riesili, maju to zistene. Na prerabku momentalne nemam prostriedky. Nemoze to robit hociikto, musi mat licenciu na tuto pracu.
sito
27.08.12,09:22
Mohol by si mi, prosim ta, poslat kontakt, kto vam to urobil za tuto cenu? Dakujem, adresu tu mam...

Spravil nám to správca, SBD, jeho údržba. Do Bratislavy nepôjdu. A značka vodomerov, sensus.
henrieta3
27.08.12,09:39
Neviem prečo by si mala mať v byte až 7 meračov. V každom byte má byť merač na studenú a merač na teplú vodu. Neviem či by náklady na napojenie na tieto dva merače neboli menšie ako výmena 7 meračov.
Ako to máte s meraním spotreby tepla .
To ani v ostatných bytoch nemajú merače na radiátoroch ?

Sa mi tu stratila odpoved, maju ostatni, ja som nova vl., pisala som hore
rada by som si to dala tak urobit, ako v panelaku, ale ma vsetci vl. presviedcaju, ze to nejde, aj spravca, zistim to vo vodarnach? Mozno by bolo riesenie, da sa tam zohnat nejaky plan rozvodu vody v bytoch? Ak mi niekto poradi, dakujem vopre.
Bytovy zakon poznam, dakujem, sito, ide tu o iny problem...
sito
27.08.12,09:48
Sa mi tu stratila odpoved, maju ostatni, ja som nova vl., pisala som hore
rada by som si to dala tak urobit, ako v panelaku, ale ma vsetci vl. presviedcaju, ze to nejde, aj spravca, zistim to vo vodarnach? Mozno by bolo riesenie, da sa tam zohnat nejaky plan rozvodu vody v bytoch? Ak mi niekto poradi, dakujem vopre.
Bytovy zakon poznam, dakujem, sito, ide tu o iny problem...

Ta voda sa do bytu dostane potrubím, to všetko, aj stúpačky máte v stene? Ale kdesi musí byť odbočka do toho bytu? Treba ju nájsť a tam upraviť priestor pre vodomer, vodomery a potom stačí jeden na teplú a druhý na studenú vodu. Myslí na to, že tie vodomery na teplú sa menia každé štyri roky, na studenú každých päť rokov.

A čo je to za dom, keď to nie je panelák?
henrieta3
27.08.12,10:22
Ta voda sa do bytu dostane potrubím, to všetko, aj stúpačky máte v stene? Ale kdesi musí byť odbočka do toho bytu? Treba ju nájsť a tam upraviť priestor pre vodomer, vodomery a potom stačí jeden na teplú a druhý na studenú vodu. Myslí na to, že tie vodomery na teplú sa menia každé štyri roky, na studenú každých päť rokov.

A čo je to za dom, keď to nie je panelák?
Je mi to jasne, je to stary dom v BA, udajne je takychto domov len 10 v meste, ale ked nad tym dlhsie rozmyslam, mozno, ked to montovali vsetkym, viac sa zarobilo na 7 meracoch, zistim si to presne, lebo logicky je to presne tak, ako pises, dokonca keby sa aj buralo, malo by to byt lacnejsie, skusim to niekde pozistovat, presne, kde su tie rozvody...
bol tu uz sice 1 majster a ukazoval mi, kde vsade treba burat, na kazdom mieste, ale ani mne to nesedi.
sito
27.08.12,21:30
henrieta3
08.09.12,06:10
Len pre zaujimavost, urobili sme vyberove konanie, boli tu 4 firmy, cena od 350 - 550 eur, tak mi nic ine nezostava, len to dat namontovat na bateriu. Neverim tym odbornikom, aby som riskovala buranie, zatial. Pri rekonstrukcii bytu to opravime, burat by sa muselo na kazdom mieste, cent. uzaver je len v pivnici, pekny den a dakujem...
sito
08.09.12,06:49
Ale to aj v klasickom paneláku je hlavný, centrálny uzáver vody v suteréne, pivnici! Ze by tí naši predkovia boli kdesi v zadku? Teda tam konkrétne u vás, že by, keď má poruchu, rozvod, niekto, tak všetci nebudú mať vodu? Ale snáď do bytu dotiahli rozvod vody do jedného miesta a s toho miesta rozviedli vodu po byte. Hádam neboli taký sprostý, za centrálnym uzáverom ťahali samostatný rozvod ku každej batérii?

Palica má dva konce!

Rozvod vody tiež?

Ak by sa jednalo o dom, rodinný, dalo by sa povedať. Ale tiež rozvod do kuchyne, WC, kúpelne atď.

Alebo, že by tiež na každú batériu si dohodli s dodávateľom vody, fakturačný vodomer?

Ale v bytovom dome, rozvetvený do každého bytu, či nie?

Pokiaľ si presvedčená, že tie vodomery slúžia len tebe, a že ty si ich máš zaplatiť, tak za snaž o to, aby si pri rekonštrukcii bytu rozvody spravila tak, že ti pre byt bude stačiť jeden vodomer pre celý byt.

Inak ťa každé štyri roky čakajú náklady na vodomery na každú batériu, nie malé. A na studenú každých šesť rokov.