enti
23.08.12,20:06
Ahojte.
Potreboval by som poradit. Neschopna projektantka mi navrhla tak strop ze je to nepouzitelne na byvanie a kedze mi to detailov nevysvetlila ze tam budem mat 40cm prievliaky nad chodbou a kuchynou tak som zacal stavat. Mam zaklady a prvy rad tehal....A ked som isiel riesit strop tak som zistil ze tam su 40cm prievlaky...Je to moja chyba ze som si to poriadne nepozrel sustredil som sa na ine menej dolezite veci a toto som prehliadol....Staticky je dom v poriadku ale proste nechcem tam mat ziadne prievlaky lebo je to nezmysel....Takze uvazujem o sice najdrahsom rieseni ale proste to je uz posledna sanca ...inak dom asi prerobim na bungalov....
Nemozem pouzit ani len predpatove dutinove stropy pretoze mi ich tam nemaju ako doniest kedze mam komplikovany pristup na pozemok...inak by som to riesil takto elegantne....ale neda sa....
Moja otazka teda znie
1. Ak mam dom o rozmere 9 x 11m je nutne pre monoliticky strop mat aj nosne priecky
(Ja tam mam nosne priecky ale tak zle navrhnute ze by som si ruky zlamal ked som prvy krat volal tejto neschopnej projektantke)
2. Jedna sa priblizne teda o 100m2 na strop je mozne nieco take vytvorit nejako
3. Co to bude stat (viem ze vela)
V prilohe je PDFko s tym ako mam navrhnute prve poschodie....

Dom mal mat sedlovu strechu ale kedze kvoli zatazeniu velmi rad dom prerobim na vaznikovy krov a tym padom nebude treba na poschodi ziadnu nosnu stenu ani nejaky ocelovy stlpik......

Aby som to zhrnul....mam zaklady, mam prvy rad tehal....Je to cele zle navrhnute kvoli prievlakom...potrebujem sa z tychto sraXiek dostat niekam....

A ano je to moja chyba ze som si neprecital staticky posudok kde bolo napisane ze tam budu 40cm prievlaky...aj ked projektantka ma mohla aspon upoznornit

PS: Som momentalne vo faze kedy na 50% som presvedceny ze bude lepsie dorobit zaklady a postavit si nejake pekny bungalovik....Hmm....
p.mac
24.08.12,04:57
dobry den ! ak dobre vidim v predsieni mate dalsi prievlak, hned nad dverami...mna to zaraze, ze na to existuje statiky posudok...nad otvory nikdy nenavrhujeme prievlaky! dalsia vec...mate tam nosne steny, ja doporucujem v tomto pripade prievlak, ktory je cez predsien posunut na uroven pravej nosnej steny schodiska a ak je to mozne, neviem ako idu nosne steny v 2NP, tak pouzit obrateny prievlak...toto je len rychlo na prvy pohlad... urcite navstivte nezavisleho statika, ako som videl byvate v okoli KE ... prajem Vam vela stastia
ciners
24.08.12,06:17
1. tie pdfka s menom autora odstrante, kym Vas niekto zazaluje...riesenie nie je prijemne, ale technicky nie je zle a Vase osocovanie Vas moze stat draho
2. da sa to na tych nosnych stenach aj bez tych prievlakov. 9x11m nerobte, to sa monoliticky uz skoro ani neda, to uz kontraproduktivne zatazuje same seba
expeeert
24.08.12,06:46
1. Pravda je že prievlak nad dverami - dokonca 3 je dosť nešťastne navrhnutý - otázka je ale riešenie podkrovia a krovu.
2. Neviem v čom sú zle navrhnuté nosné priečky - pri schodisku ich mať musíte - teda záleží od schodiska ale predpokladám, že tu bude monolitické
3. Nájdite si druhého statika a spýtajte sa ho na riešenie - z 2 výkresov vám tu nikto nič neporadí, kedže nikto nevie ako je riešený krov
4. Kedže ste už začali stavať, predpokladám že máte aj platné stavebné povolenie a tými zmenami čo požadujete dosť podstatne meníte pôvodný projekt (minimálne staticky), takže rátajte aj s nejakým zdržaním, kým Vám to poschvaľujú na úradoch.
5. Pri zmenách pozor aj na ostatné profesie - býva s tým dosť často problém.
P.S. - tiež by som aspoň premazal mená na projektoch, keď ich zverejňujete.
enti
24.08.12,06:53
Dakujem za odpovede.
Pdfka som dal prec aj ked sa jedna o moj projekt a teda je mojim vlastnictvom a mozem s nim asi robit co chcem ale radsej som ich dal prec. Neviem sice ake osocovanie mate namysli...Podla vas je to technicky mozno spravne ale neviem ci niekto chce mat nad hlavou 2 x 40cm prievlak v rodinom dome namiesto toho aby navrhol projektant dalsie nosne steny. Je to uplne nelogicke a nespravne a povazujem to za obrovsku chybu a neschopnost projektanta. Za tymto nazorom si stojim...a to ze mi to nevysvetlil je dalsia vec. Ale ano je to stale moja chyba ze som sa viac nepytal.
A ked vravite ze sa to da na tych nosnych stenach aj bez prievlakov tak by som rad vedel ako. Mile rad zaplatim za projekt kde sa vyuzije to co je a postavi sa to tak aby to stalo a nepadlo mi to na hlavu....(Este raz ale upozornim ze predpatove dutinove stropy nemozem pouzit pretoze 16m dlhe auto sa tam nema ako ku mne dostat)

Co sa tyka obrateneho prievlaku pri dlzke okolo 6,2 metra nebude vystupovedat velmi na druhom poschodi?...predpokladam ze by tento prievlak musel byt tiez aspon 40cm vysoky a tym padom predpokladam asi 15cm spodna cast a horna 25cm...alebo mozno aj vacsi? Hmm....
Dakujem
p.mac
24.08.12,08:31
ten obrateny prievlak je dobry ak nad nim mate stenu... samozrejme dverny otvor je to schod vyssi ... nie je to najstastnejsie riesenie, ale je to riesenie ... alebo treba prerobit dispoziciu 1NP
expeeert
24.08.12,09:22
1. Čo s týka vlastníctva - treba si pozrieť pojem duševné vlastníctvo - nemôžeš projekt aj keď si ho kúpil len tak svojvoľne šíriť, kopírovať či predávať.
2. Predpokladám že prievlak bol navrhnutý kvôli 2 Np a krovu - keby si tam dal nosnú stenu, kuchyňa by sa ti o hodne zmenšila - nosné prvky - steny, prievlaky a pod. nemôžeš dávať kde sa ti zachce, tieto majú svoje pevné miesto a z toho vychádza všetko ostatné
Priamo ku tvojmu projektu oslov prípadne druhého statika, ktorý ti k tomu povie viac..
misomiso
24.08.12,09:36
1. Čo s týka vlastníctva - treba si pozrieť pojem duševné vlastníctvo - nemôžeš projekt aj keď si ho kúpil len tak svojvoľne šíriť, kopírovať či predávať.
2. Predpokladám že prievlak bol navrhnutý kvôli 2 Np a krovu - keby si tam dal nosnú stenu, kuchyňa by sa ti o hodne zmenšila - nosné prvky - steny, prievlaky a pod. nemôžeš dávať kde sa ti zachce, tieto majú svoje pevné miesto a z toho vychádza všetko ostatné
Priamo ku tvojmu projektu oslov prípadne druhého statika, ktorý ti k tomu povie viac..

Myslim, ze kazdy moze akykolvek projekt zavesit na internet (suhlasim s tym ze radsej bez mena autora, najma ak je prispevok kriticky), pretoze je to to iste, ako ked ukazes projekt priatelovi doma.

Ina vec je, ze ja ani ty nemozeme podla takto zverejneneho prokektu stavat, pokym si pripadne nevysporiadame autorske vztahy s autorom projektu. Riziko kradeze je asi od veci, pretoze podla nejakej skice 5 x 5 cm na nete asi zacat stavat dom aj tak nebude mozne.
Braňo
24.08.12,09:38
Mišo, neúshlasím, ani uverejnenie na internet nie je dovolené bez súhlasu. Je to jasne napísané v zmluve, dokonca niektorí projektanti používajú papier, ktorí sčerná pri kopírovaní (čo je tiež zakázané aj pre vlastnú potrebu).
expeeert
24.08.12,10:04
Len predtým tu mal pdf súbory vo väčšom rozlíšení.. Je jasné že nikto podľa jedného pôdorysu stavať nebude, ale proforma jedná sa o porušenie autorských práv.
To máš ako s muzikou - doma ju kamošovi pustiť môžeš, ale skús ju zverejniť, hneď máš SOZU na krku :)
( to bolo viacmenej len upozornenie pre zadávateľa otázky, zmenil to, netreba to tu viacej rozoberať :) )
enti
24.08.12,10:06
Dakujem za odpovede ale vratme sa spat k projektu.
Rozpraval som s dvoma statikmi ohladom tohto problemu tak kedze nechcem ziaden prievlak nad nad izbami tak sa obaja zhodli v tom ze zobrat flexu a dorobit zaklady...Hmm...Proste sa to rozreze dorobia sa zaklady a bude sa potom stavat na tom...Je to dobry napad? Dakujem
ciners
24.08.12,11:48
Zase dam odpovede do viac bodov:
1, na meno projektanta som upozornil preto, lebo ho vyhlasujete za neschopaka, ale to nie je nicim podlozene a mozete mat z toho zle, nie preto, ze by som chcel niekoho zastavat, tiez to riesenie povazujem za amaterske.
2. tento primitivny strop sa takto ako je da vystuzit za normalne peniaze, normalnou vystuzou. Len miesto chytenia sa za brucho a hlasok treba dalsie zaklady, je potreba spocitat to mnozstvo vystuze. Opakujem a stojim si za tym, toto urcite nie je nejaka zapeklita doska, je uplne obycajna a jednoducha.
enti
24.08.12,11:53
Ano to sa prave pytam....tym ze nemam este nic potiahnute....ze ci to nebude problem vyrezat tam dalsie zaklady a teda rozsirim nosne steny...Osobne som to este nevidel zeby sa kvoli zakladom takto rezalo...pytam sa skor preto ci sa to da? a ci to neposkodi ten zvysok co uz je hotovy...teda tie zaklady ktore tam uz su...Dakujem
ciners
24.08.12,11:56
Ale nic rezat netreba. Zobrat nejakeho statika nech tu dosku nadimenzuje na podopretie tymi stenami, ktore su na jestvujucich zakladoch.
enti
24.08.12,12:08
No tak mi odporuc takeho statika hoci bude v bratislave....Videli to uz momentalne traja ani jeden nenavrhol nieco take...proste bud sa musia spravit tak ako su nakreslene prievlaky alebo sa namiesto prievlakov zo zelezo betonu pouzije iba cista ocel ktora nebude mat 40cm ale len 25cm ...ale jednalo by sa o 4 I cka o dlzke 6,2m a to by znamenolo naklady priblizne na 4000euro...Este raz ako vravim dalo by sa to este riesit predpatovym dutinovym stropom ale nedostanem tam auto 16m...riesenie tu je aj bez vykopov ale auto tam neprejde....Monoliticky strop bez aspon jedneho prievlaku alebo rozbitia zakladov sa neda riesit....Hovoril som uz s 3 statikmi a stale to iste dookola...ze je uz neskoro...
Ak to vies vyriesit ty a si statik mile rad ti zaplatim za vypracovanie projektu a spocitanie stropu.... Zatial je stale moja otazka..nebude problem vyrezat beton a dorobit zaklady pod dom?
Dakujem
ciners
24.08.12,12:32
Hod sem aj podorys poschodia.
day
24.08.12,13:37
Skus www.ingpro.sk , za pokojne noci to stoji


No tak mi odporuc takeho statika hoci bude v bratislave....Videli to uz momentalne traja ani jeden nenavrhol nieco take...proste bud sa musia spravit tak ako su nakreslene prievlaky alebo sa namiesto prievlakov zo zelezo betonu pouzije iba cista ocel ktora nebude mat 40cm ale len 25cm ...ale jednalo by sa o 4 I cka o dlzke 6,2m a to by znamenolo naklady priblizne na 4000euro...Este raz ako vravim dalo by sa to este riesit predpatovym dutinovym stropom ale nedostanem tam auto 16m...riesenie tu je aj bez vykopov ale auto tam neprejde....Monoliticky strop bez aspon jedneho prievlaku alebo rozbitia zakladov sa neda riesit....Hovoril som uz s 3 statikmi a stale to iste dookola...ze je uz neskoro...
Ak to vies vyriesit ty a si statik mile rad ti zaplatim za vypracovanie projektu a spocitanie stropu.... Zatial je stale moja otazka..nebude problem vyrezat beton a dorobit zaklady pod dom?
Dakujem
chandler
24.08.12,16:46
v prvom rade je to tvoja vina, nie projektantky. ked nevies co chces tak ti nikto nedokaze pomoct.
ale suhlasim s cinersom, malo by sa to dat spravit aj bez tych prievlakov (zalezi od toho ako vyzera poschodie, aka je strecha), tie prievlaky su tam urcite kvoli konstrukcii strechy. takze ak sa zmeni strecha, bude sa dat odstranit aj prievlaky - len doska bude hrubsia.
enti
24.08.12,18:21
Dakujem za odpovede.
Nechcem sa tu natahovat cija je to vina...Ano z casti aj moja ze nerozumiem statickemu posudku. Projektantka ma mala ale v prvom rade informovat ak chcem takyto dom tak tam budu tieto prievlaky ktore musia byt 6.2 metra dlhe a teda mi budu trcat zo stropu....O tomto som nebol nikdy informovany a vo vykresoch to nebolo nikde spomenute. Je to spomenute iba v statickom posudku aj to si myslim ze len tak okrajovo. Cize v prvom rade je to vina projektantky ze mi nepovedala ze dom bude s takymito velkymi prievlakmi. Ja nie som stavebny inzinier ktory ma rozumiet statickemu posudku. To je to iste ako ked vam poviem ze program AutoCad vam pojde len vtedy ak do GACu nainstalujete dll kniznice. Nemate ani paru o tom co je GAC....Je to momentalne uplne jedno. Projektant ma navrhnut najlepsie mozne riesenie teda podla mna navrhnut v prvom rade poriadne zaklady a nie toto co navrhla...Ja som jej nakreslil ake mam mat izby a kde a ona mala navrhnut nosne steny a nie ja...bola za to zaplatena a celkom slusne...Ale ako som napisal nie je tu diskusia o tomto ale o tom ako z toho von...

Takze hovoril som so 4. projektantom asi najskusenejsim a taktiez so statikom...Tym ze sa jedna o dom so sedlovou strechou a rozpatie stien je 9m tak v prvom rade hned vyhodil jeden prievlak ktory tam vobec nemusi byt teda prievlak na chodbami. je uplne zbytocny a netreba ho tam ani len davat. Tento prievlak tak ako ste aj vy pisali bol iba kvoli streche a nemal ziadnu inu funkciu(opat chyba projektantky NIE moja ze ho tam dala kedze je zbytocny...ci je to moja chyba ze tam je...ja mam vediet co je potrebne na sedlovu strechu...hmm...???) Taktiez staticky bolo napisane ze prievlaky maju mat 40cm ale pri dlzke 6,2 metra by mali mat prievlaky 62cm kedze sa ma brat 1/10 z dlzky....(opat moja chyba???) v rodinom dome je to chore vobec nieco take navrhnut...ale nevadi....Druhy prievlak povedal ze je nutny kvoli tomu aby sme spravili strop....ale povedal ze sa tam pouzije zelezo typu pismena U 2x a to sa tam spoji dokopy a zapusti sa do venca...cize po celom obvode sa spravi veniec a 2 x U budu schovane vo venci. Taktiez povedal ze tam kde budu koncit Ucka nemam dat ziadne dute tehly ale mam spravit vlastne take akoby silnejsie nosniky z plnych tehal a na ne polozit Ucko... Kedze velkost Ucka bude tak do 20cm je to prijatelne ze to tam bude moct byt...Samozrejme ze mi to prerata este ale toto by bolo asi najlepsie riesenie....Proste bol som u 4 statikov a kazdy si stal za inym riesenim a ako laik som kazde povazoval za spravne ale nie velmi prijatelne...aj toto co navrhla moja projektantka je staticky spravne a to jej neberiem a ano bude to stat ked to postavim aj ako ona navrhla...ale stacilo mi vysvetlit princip toho co tam nakreslila a radsej by sme postavili nosne steny a v dome posunuli mozno par priecok...je to o pristupe...Vam by sa tiez nepacilo keby ste museli v AutoCade namiesto nakreslenia steny myskou pisat nejaky 6 riadkovy prikaz aby sa vykreslila stena...a taktiez by som tvrdil ze je to spravne a funkcne....Je to aj o niecom inom ako len funkcnosti....

Cize len tolko ak sa to porata a bude to sediet tak pouzijem tento jeden prievlak ktory bude pozostavat zo zeleza 2 x pismeno U...Myslite si ze nieco taketo je mozne a ked sa spravi takyto zelezny prievlak bude dostatocne silny na udrzanie poschodia....Na poschodi nemam ziadne nosne steny su tam len 10cm priecky ktore tiez najskor urobim z Ytongu...
Dakujem...
ciners
24.08.12,18:37
To sa nemoze z brucha hadzat, to treba skusit spocitat. Je to robota tak na 3-4 hodiny (spocitat sily +deformacie). Proste jedneho z tych styroch priskripni nech to spocita.
enti
24.08.12,18:48
Ano ano...Samozrejme ze ten 4 variant ohladom tych 2 x Ucok dam spocitat kedze toto riesenie sa mi javi ako najlepsie.
1. variant 60cm prievlaky v ziadnom pripade
2. variant monoliticky strop trebalo by dorobit zaklady
3. variant komplet dorobit asi 8 metrov zakladov a pouzit skladacku
4. variant 2 x U

x. predpatovy duty strop nemam na neho miesto na pozemku
xx. od firmy leier pouzit nosniky o dlzke 9.2 metra a ich zdvojit alebo strojit aby tu dlzku zvladly ...ale to uz je tiez take velmi na hrane....

Davam prepocit 4. Variant kde este som ochotny zniest 20cm znizenie stropu...

Dakujem vsetkym za pomoc.
ciners
24.08.12,18:56
variant a) spocitat dosku s tym,ze ostanu povodne steny a ziadny prievlak (ak sa to bude dat, mam u Teba flasku :-D)
variant b) http://www.rector-sk.com/kategorie/rectolight, toto musi uniest vsetko :))
variant c) spravit skryty prievlak otoceny dohora na potrebnu sirku (zisti sa vypoctom), ale nie v miestach, kde su nakreslene tieto dva
enti
24.08.12,19:12
Ahoj Dakujem.
Ale nerozumiem variantu a.....Aky druh stropu by to bol monolit?...lebo skladacku tam nemaju ako polozit kedze je tam dlhe rozpatie 9m a na druhu stranu 10.8 bez prievlakov...
variant B celkom zaujimavy ale tam je asi tiez potrebny zeriav na to aby sa to dvihlo a tym padom kedze tam mam elektricke kable asi tiez nic z neho ale dlzku vedia spravit 10metrov co je pekne...
variant C to mi navrhoval tiez jeden statik ale az tak sa mi to nepacilo kedze mi tvrdil ze aj tak bude 15 az 20cm trcat od spodu...ale mozes mat pravdu ze sa ten prievlak spravi inde a schova sa mozno do steny...neviem....

Skusim oslovit firmu variantu B ci mi to vedia nejak poratat nemas predstavu aspon priblizne o cene...Dakujem pekne.
ciners
24.08.12,19:21
Monolit je normalne debnenie, ulozenie vystuze a zaliatie betonom. Tak ako to tam je sa to musi dat spravit, vystuzil som v zivote omnoho idiotskejsie dosky, to nech mi fakt nevravia, ze sa to neda.
Ten Rector neviem kolko stoji, pocitaju to statici z Polska za 700€ v hrubom, tak asi to nie je tak drahe, ale fakt netusim. Podla mna, ked to chcu predat, toto je nejako v cene. Co sa tyka montaze, porad sa s poradakmi, co stavby ralizuju, to sa asi da aj bez zeriavu poukladat.
enti
26.08.12,20:28
No tak som si pozrel ten rectolight a vyzera to zaujimavo coraz viac. Samozrejme ze to nemam poratane ale je tam nakreslena jedna velmi zaujimava vec a to ze v pripade ak pouzijem ocelovy profil HEB tak nemusim nosniky ukladat na ten profil z hora ale do vnutornej casti tohto profilu kde minimalney vnutorny rozmer musi byt 8cm...To by znamenalo ze spravim po celom obvode veniec aj na nosnych stenach....tam kde ma byt prievlak by som polozil tento profil HEB a vlastne "do neho" by som vkladal nosniky a tym padom ocelovy profil sa mi schova do stropu... Samozrejme NEMAM to poratane a necham si to vyratat ci sa to vobec da takto spravit ale podla toho co som cital a videl tak toto by nemal byt ziadne problem...co sa tyka systemu pouzitia uz neviem ci je to dostatocne na moj strop...
Chcem sa este spytat ci by sa dalo nieco taketo riesit aj s nosnikami od premacu ze by sa tie nosniky neukladali hore ale do vnutra...a medzi nosniky by sli tie ich ST 25 tvarnice. Dakujem

PS:Ano nemam to poratane zatial (som sa len plesol po bruchu) hladam len najlepsie riesenie a tak to dam nejakemu statikovi poratat....
ciners
27.08.12,15:23
No tak som si pozrel ten rectolight a vyzera to zaujimavo coraz viac. Samozrejme ze to nemam poratane ale je tam nakreslena jedna velmi zaujimava vec a to ze v pripade ak pouzijem ocelovy profil HEB tak nemusim nosniky ukladat na ten profil z hora ale do vnutornej casti tohto profilu kde minimalney vnutorny rozmer musi byt 8cm...To by znamenalo ze spravim po celom obvode veniec aj na nosnych stenach....tam kde ma byt prievlak by som polozil tento profil HEB a vlastne "do neho" by som vkladal nosniky a tym padom ocelovy profil sa mi schova do stropu... Samozrejme NEMAM to poratane a necham si to vyratat ci sa to vobec da takto spravit ale podla toho co som cital a videl tak toto by nemal byt ziadne problem...co sa tyka systemu pouzitia uz neviem ci je to dostatocne na moj strop...
Chcem sa este spytat ci by sa dalo nieco taketo riesit aj s nosnikami od premacu ze by sa tie nosniky neukladali hore ale do vnutra...a medzi nosniky by sli tie ich ST 25 tvarnice. Dakujem

PS:Ano nemam to poratane zatial (som sa len plesol po bruchu) hladam len najlepsie riesenie a tak to dam nejakemu statikovi poratat....

Oni maju vlastnu.. tusim staticku, takze pokial Rector, tak sa netreba starat o posudky.