pavol54
23.08.12,20:11
Podľa prieskumu predajnej sieti sa vyskytuje len 46% slovenských potravín, aké by ste radi videli v regáloch?
Fero11
23.08.12,19:18
Akej predajnej sieti ?
Ja to moc nesledujem do obchodov chodim velmi nerad, ale podla mna je ovela menej ako 46% slovenskych.
Vsetko je to hnus a humus komplet vsetky potraviny v nasich predajnach, vratane ovocia a zeleniny.
Je mi luto ludi, ktori si nemozu nic dochovat ani vypestovat a su zavysli na potravinach z retazcov
Slayer666
23.08.12,19:27
Vsetku zeleninu a ovocie. Vsetko, co sa u nas da dopestovat, nech je odtial. Co potrebuje viac tepla, nech je z Madarska (aj to by mal kamion zvladat celkom rychlo). V zime mozeme dovazat.

Cize paradajky, papriky, cukety, baklazany, uhorky, bob, fazula, sosovica, hrasok, blablabla. Aj ked ja potraviny nemusim, tam je vsetko take rovnake, ako umele.

Ja by som bol skor za vacsiu podporu trhovisk. Vo Francuzsku vraj trhy funguju, tak preco by nemohli u nas? Rozne odrody paradajok, papriky, baklazanov, cukety aby boli male a nie tie obry, s uhorkami som spokojny, s cesnakom tiez, BOB sakra!! preco to nikto nepestuje???, sosovica a fazula, tych by sa mohlo pestovat viac roznych odrod. Teraz nie je problem zohnat rozne stare odrody fazule z Mexika, juhu USA a inakade (stare, tradicne odrody, nie moderne hybridy). Preco ich nevyskusat? Vsak tam fazulu jedli, ked my sme vyhanali Avarov, tak urcite maju zaujimave odrody so zaujimavou chutou. To iste plati o kazdej inej zelenine. Nie vzdy musia byt nase slovenske odrody najlepsie - hovorim skor teda o takej zelenine, co sa k nam dostala relativne nedavno. Tu v KE chodia jedny predavat paradajky San Marzano a na varenie je to lepsie nez tie odrody, co tu bezne vidame. Chyba mi nejaka ta roznorodost a niektore zakladne druhy zeleniny sa uz uplne akoby prestali pestovat (ako napr. bob - pritom mlady je uzasny).

Mlieko velmi nepijem, syry pouzivam skor zahranicne (okrem ovcieho a bryndze - tie kupujem zo salasa Torysa).

Udeninam slovenskym uz neverim vobec, takze neviem.
hubatá
23.08.12,20:35
Pokiaľ neuvidím sa pásť kravy, ovce a kozy na lúkach tak neverím že sú to naše potraviny. Nikde neblokujú cesty pastieri so stádom kráv, nikde nevidím klápince a predsa máme plno mliečnych výrobkov vyhlásených za slovenské ..... Tak z čoho sa tie syry, mlieko vyrábajú dočerta? A to isté s mäsom: v obchodoch sú všetky druhy ako keby boli už raz zmrazované, lepia sa, zapáchajú a stále ežia reklamy že sa jedná o slovenské výrobky..... Kde a kto chová svine, prasce, kravy, ovce, kozy, sliepky? Veď to sa len-tak nedá utajiť: niet hnoja, nekosí sa seno na zimu a predsa máme slovenské mäso, vajcia.....:confused:

Z nejakých práškov a sušeného mlieka????
day
23.08.12,20:43
ty si sa vratila riadne dozadu, kravy su na farmach, chovame ich na maso a mlieko, je ich menej - to sedi
buchač
23.08.12,22:57
Vsetku zeleninu a ovocie. Vsetko, co sa u nas da dopestovat, nech je odtial. Co potrebuje viac tepla, nech je z Madarska (aj to by mal kamion zvladat celkom rychlo). V zime mozeme
...holt ...skôr musíme , musíme...
dovazat.

Ja by som bol skor za vacsiu podporu trhovisk. Vo Francuzsku vraj trhy funguju, tak preco by nemohli u nas?
...čo bolo , bolo ....terazky som majorom ... zaspomínajme , že niekedy neboli tie rôzne siete a predsa na pultoch bolo toho celkom solídne...
Keď mi chce niekto oponovať , že boli fronty na banány a citrusy , tak nech pridá info aj o tom,že to sa dialo niekedy v 50-60 rokoch ...neskôr bolo zásobenie clekom obstojné ( teda , čo ja viem posúdiť ..)
Zvyšok ( domáci pestovatelia ) sa realizovali na tých trhoch ...veď z juhu Slovenska sa do Tatier chodilo predávať...
Rozne odrody paradajok, papriky, baklazanov, cukety aby boli male a nie tie obry, s uhorkami som spokojny, s cesnakom tiez, BOB sakra!! preco to nikto nepestuje???, sosovica a fazula, tych by sa mohlo pestovat viac roznych odrod. Teraz nie je problem zohnat rozne stare odrody fazule z Mexika, juhu USA a inakade (stare, tradicne odrody, nie moderne hybridy). Preco ich nevyskusat? Vsak tam fazulu jedli, ked my sme vyhanali Avarov, tak urcite maju zaujimave odrody so zaujimavou chutou. To iste plati o kazdej inej zelenine. Nie vzdy musia byt nase slovenske odrody najlepsie - hovorim skor teda o takej zelenine, co sa k nam dostala relativne nedavno. Tu v KE chodia jedny predavat paradajky San Marzano a na varenie je to lepsie nez tie odrody, co tu bezne vidame.
Neviem Sly , že ako ďaleko pamätáš ( o veku vravím ;) ) , no na Dominikánoch hrali prvé husle vždy bulharskí pestovatelia. Títo mali svoje polia na Juhu , za malou staničkou ...ej bisťu , koľko krát sme sa cestou k Hornádu zastavili a " nakúpili " , čo prišlo pod ruku ...
...že akééééé paradajky mali ...
Chyba mi nejaka ta roznorodost a niektore zakladne druhy zeleniny sa uz uplne akoby prestali pestovat (ako napr. bob - pritom mlady je uzasny).

Mlieko velmi nepijem, syry pouzivam skor zahranicne (okrem ovcieho a bryndze - tie kupujem zo salasa Torysa).
...kúp v sezóne od jedného bulhara ( starší pán s fúzmi so zjavným prízvukom )...má cca 5- 10 stánok od fontány na pravej strane...

Udeninam slovenskym uz neverim vobec, takze neviem.
...
buchač
23.08.12,23:09
Pokiaľ neuvidím sa pásť kravy, ovce a kozy na lúkach tak neverím že sú to naše potraviny. Nikde neblokujú cesty pastieri so stádom kráv, nikde nevidím klápince a predsa máme plno mliečnych výrobkov vyhlásených za slovenské ..... Tak z čoho sa tie syry, mlieko vyrábajú dočerta? A to isté s mäsom: v obchodoch sú všetky druhy ako keby boli už raz zmrazované, lepia sa, zapáchajú a stále ežia reklamy že sa jedná o slovenské výrobky..... Kde a kto chová svine, prasce, kravy, ovce, kozy, sliepky? Veď to sa len-tak nedá utajiť: niet hnoja, nekosí sa seno na zimu a predsa máme slovenské mäso, vajcia.....:confused:

Z nejakých práškov a sušeného mlieka????
...Kriste Pane .......
...sorry , Hub ...ale keď Ty zadrieš , tak to už fakt stojí za to ...niekedy mám dojem , že som na politickej schôdzi ML a prednáša stará nomenklatúrna štruktúra ...

Nevidíš , nevieš , nepočuješ .....veď to mi pripomína

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/3/33/Three_Wise_Monkeys%2CTosho-gu_Shrine.JPG/300px-Three_Wise_Monkeys%2CTosho-gu_Shrine.JPG

Vytiahni päty z Blavy a vyber sa trochu ďalej od hlavného mesta ...
Uvidíš , budeš počuť a aj cítiť ....a nakoniec snáď aj budeš vedieť ...

Súhlasím akurát s tým , že nebožtík Havel a potom aj jeho nasledovníci ( po rozdelení aj na Slovensku ) odsúhlasili vykántrenie stád dobytku a neskôr sa " zredukovali " aj tie ošípané..
pavol54
24.08.12,03:39
Akej predajnej sieti ?
Ja to moc nesledujem do obchodov chodim velmi nerad, ale podla mna je ovela menej ako 46% slovenskych.
Vsetko je to hnus a humus komplet vsetky potraviny v nasich predajnach, vratane ovocia a zeleniny.
Je mi luto ludi, ktori si nemozu nic dochovat ani vypestovat a su zavysli na potravinach z retazcov
ale sú najlacnejšie napr v M.. zemiaky 0,13 /kg ani za posledné dni socíka taká cena nebola čo pestovať kukuricu na bioetanol so ziskom alebo zemiaky SO ZISKOM OBCHODNÍKOV? by som sa vykašlal v potu tváre a slnečnom úpeku ich zbierať
Fero11
24.08.12,03:40
Ano na farmach, ale vies co na farmach zeru ???? to iste co v polsku, takze da sa povedat, ze to maso a mlieko je z polskych krav
pavol54
24.08.12,03:43
Pokiaľ neuvidím sa pásť kravy, ovce a kozy na lúkach tak neverím že sú to naše potraviny. Nikde neblokujú cesty pastieri so stádom kráv, nikde nevidím klápince a predsa máme plno mliečnych výrobkov vyhlásených za slovenské ..... Tak z čoho sa tie syry, mlieko vyrábajú dočerta? A to isté s mäsom: v obchodoch sú všetky druhy ako keby boli už raz zmrazované, lepia sa, zapáchajú a stále ežia reklamy že sa jedná o slovenské výrobky..... Kde a kto chová svine, prasce, kravy, ovce, kozy, sliepky? Veď to sa len-tak nedá utajiť: niet hnoja, nekosí sa seno na zimu a predsa máme slovenské mäso, vajcia.....:confused:

Z nejakých práškov a sušeného mlieka????
nesmrdia nám náhodou tie domáce zvieratá minule som išiel po dialnici ale ten smrad po močovkovaní polí vieš koľkým horenosom navoňavkovaným by bolo zle a to sú spravidla tí čo sa dožadujú zdravých potravín
econia
24.08.12,04:54
Mne osobne chýba kuracie mäsko, čo má aj chuť kuraciny, t.j. ako niekedy, keď stará mama chovala hydinu na dvore, mali sme domáce vajíčka, domáce kurence, kačice...
to mäso malo fantastickú chuť. Teraz choďte si kúpiť kuracinu do obchodných reťazcov, keď ju varíte, tak neviem ako u vás, ale ja tam vždy cítim nejakú zvláštnú chuť a vôňu...
Takže mne osobne chýba kuracina z dvora a nie hydina vychovaná v nejakých klietkach... potom to aj tak chutí a smrdí..
Letko
24.08.12,05:12
Mne osobne chýba kuracie mäsko, čo má aj chuť kuraciny, t.j. ako niekedy, keď stará mama chovala hydinu na dvore, mali sme domáce vajíčka, domáce kurence, kačice...
to mäso malo fantastickú chuť. Teraz choďte si kúpiť kuracinu do obchodných reťazcov, keď ju varíte, tak neviem ako u vás, ale ja tam vždy cítim nejakú zvláštnú chuť a vôňu...
Takže mne osobne chýba kuracina z dvora a nie hydina vychovaná v nejakých klietkach... potom to aj tak chutí a smrdí..

Koncom zimy som bol na denné menu v SNV, dal som si kuracinu a čuduj sa svete to mäso bolo z "ozajstného" kurčaťa. Po rokoch som cítil kuracie mäso, mňam :)

V obchodoch by som chcel vidieť "poctivé" slovenské potraviny, zeleninu, ktorá rástla v zemi, ovocie, ktoré dozrelo na stromoch, kríkoch a mäso, ktoré pred smrťou behalo po lúkach a pastvinách.
Fero11
24.08.12,05:36
Ak obycajny obcan nebude mat doma vlstne laboratorium na testovanie potravin, tak vzdy bude "ZRAT" nezdrave svinstvo.
Vsetky veterinarne a potravinove komisie a hygieny a co ja viem co vsetko do toho spada, su podplatene aby na trh pustali to co pustaju .....
Uz som hore napisal, ze je mi luto ludi ktori nemaju moznost dochovat si vlastne, alebo dopestovat, resp. kupit si domace

PS: Ja ked som pil mlieko z obch. retazca, tak som si myslel ze hodim ticku .... to nema absolutne nic spolocne z mliekom od kravy, ktora sa pasie nad dedinou na luke (ja pijem len od domacej kravy, odstate a smotana je pozbierana (a mne tak cez 1/2 litra denne treba :) ))
Slayer666
24.08.12,07:30
...Bulhar...

Ved ja u neho kupujem vzdy, ked som na trhu. Kozi syr, olivy, mangold, baklazany ma fantasticke, cukety tiez ma dobre (aj ked mam inych oblubenych na cukety a patizony), paradajky su tiez velmi dobre, papriky su vyborne.
ilona
24.08.12,07:32
" Vytiahni päty z Bratislavy a vyber sa ..." teraz fakt neviem, ako to myslíš. Chodím po Slovensku a Hubatá má pravdu. Som zhrozená z toho, že polia kde sa niekedy dopestovala kvalitná zelenina a ovocie je zarastené trninou, vrbami, lány sa stále zmenšujú, alebo sú úplne zarastené. Keby sa aspon hlavne v tých podhorských oblastiach boli vysadili stromy, malo by to nejaký význam, ale teraz je to hrôza, všade sama vrba,trnina atď. to isté je na dolniakoch.
Letko
24.08.12,07:34
Ozaj, ja by som v obchode chcel vidieť také "planétky alebo "orechy"", čo boli dve oblátky a vo vnútri kakaová plnka. Niekedy sa to predávalo v obchode (za socíku) a teraz robia niečo podobné poliaci, len s vanilkovou plnkou.
pavol54
24.08.12,09:07
Ved ja u neho kupujem vzdy, ked som na trhu. Kozi syr, olivy, mangold, baklazany ma fantasticke, cukety tiez ma dobre (aj ked mam inych oblubenych na cukety a patizony), paradajky su tiez velmi dobre, papriky su vyborne.
s tými domácimi olivami a mangoldom si to zabil
pavol54
24.08.12,09:09
" Vytiahni päty z Bratislavy a vyber sa ..." teraz fakt neviem, ako to myslíš. Chodím po Slovensku a Hubatá má pravdu. Som zhrozená z toho, že polia kde sa niekedy dopestovala kvalitná zelenina a ovocie je zarastené trninou, vrbami, lány sa stále zmenšujú, alebo sú úplne zarastené. Keby sa aspon hlavne v tých podhorských oblastiach boli vysadili stromy, malo by to nejaký význam, ale teraz je to hrôza, všade sama vrba,trnina atď. to isté je na dolniakoch.
skúsila si si odpovedať prečo je tomu tak?
ilona
24.08.12,09:30
Pravdaže že si viem zodpovedať. Zlá politika štátu celý čas od revolúcii. Museli sme sa pchať do EU aby nám rozkazovali čo môžeme dorobiť a ktorý odpad musíme doviesť od nich. Zlý systém dotovania poľnoh. firiem, aj tých málo čo ešte funguje nikto neskontroluje koľko za tie dotácie vyprodukujú, keby aj vyprodukovali nepredajú to, lebo ceny za dovezený " odpad " sú omnoho nižšie a tak by som mohla pokračovať, tých odpovedí je veľa.
pavol54
24.08.12,09:52
Pravdaže že si viem zodpovedať. Zlá politika štátu celý čas od revolúcii. Museli sme sa pchať do EU aby nám rozkazovali čo môžeme dorobiť a ktorý odpad musíme doviesť od nich. Zlý systém dotovania poľnoh. firiem, aj tých málo čo ešte funguje nikto neskontroluje koľko za tie dotácie vyprodukujú, keby aj vyprodukovali nepredajú to, lebo ceny za dovezený " odpad " sú omnoho nižšie a tak by som mohla pokračovať, tých odpovedí je veľa.
veď práve to je cieľom hľadať odpoveď prečo. na prd sú mi dotácie, úvery ak odo mňa nikto nič nechce za rozumnú cenu. dalo by sa to zmeniť?
MarcelkaT
24.08.12,09:57
Po 89 roku neviem ktorý z vtedajších "múdrych " politikov povedal: "ak sa neurodí - dovezieme" a tu je výsledok : Slovensko sa stálo odpadkovým košom.
Slayer666
24.08.12,10:24
s tými domácimi olivami a mangoldom si to zabil

Kto vravi, ze olivy su domace? A preco by mali byt? V SR sa vypestovat nedaju. Resp. mozu byt pestovane v Bulharsku a dovezene, kedze oni do Bulharska pravidelne chodia. Neviem a v podstate je to jedno, lebo su chutne a za rozumnu cenu. A tym mangoldom si co chcel povedat?
trisestri
24.08.12,10:39
ako uz pisal Slayer,chybaju tu poctive trhoviska s pestrou ponukou zeleniny ale aj ovocia/sice mam moznost kupit jahody, maliny, ribezle, broskyne, slivky,marhule a je to fakt ine ako market,stavnate a sladke broskyne-sice zalezi aj od pocasia,lebo ovocie a jeho zrelost je dost citliva vec,ale chyba my sirsi sortiment-ved sa daju dopestovat u nas josty, egrese, hrusky, jablka, cernice,ringloty atd/,dalej chyba ovcie, jahnacie, hovädzie, bravcove mäso a vyrobky z neho /mali sme dobre spiske parky teraz su 3 druhy ale iba jeden z nich je ako tak na urovni/-klobasy boli stavnate az bol problem zahryznut a nepospinit odev stavou-teraz vyrobky sama muka,vsetko suche bez tradicnej chuti.Dalej domaca hydina,teraz s toho pomaly ani polievka sa neda robit.
Suhrnom na trhoch a v obchodoch chyba vsetko co sa da doma dochovat a dopestovat tradicnym sposobom./na druhej strane netvrdim ze by vsetkeho bolo dostatok ak by nebol urcity pokrok aj s negativami co prinasa,lebo treba nasytit z menej pôdy viac ludi/
pohnojilo sa vsetko okrem toho co sa malo:)
korela
24.08.12,10:54
Všetky čo sa dajú dopestovať na tomto území. Vrátane spracovania.
SSAndrea
24.08.12,11:01
aj ja som rada kupovala ovocie aj zeleninu na trhu u nás v Ž..... Ale už mám obavy. Bratranec pracoval minulý rok v jednom veľkoobchode so zeleninou a ovocím - dotovali zahraničným OaZ veľkoobchody a hypermarkety. A čuduj sa svete, "jedna babka povedala druhej a tá tretej" a jedného dňa ho oslovili viacerí predajcovia z trhu, že by od neho kupovali toto OaZ "načierno - ak by vedel uliať nejakú tú bedničku, dve" a predávali ako naše slovenské doma dopestované. Takže tak. keby mi to povedal niekto iný, tak neuverím. Lenže Slovač je vypočítavá a každý chcel len zarobiť .... Takže nech si každý vytvorí svoj názor...
takže asi nám nezostáva nič iné, len sa vrátiť k pestovaniu doma na políčkach, ako to robili naše staré mami. Aj ja už na jednom pomaly začínam pracovať a veru po celodennej práci a sedení na zadku, je to vlastne príjemné spestrenie. Aj keď to určite nemienim dotiahnuť do stavu, že neuvidím na koniec role (takú chvalabohu ani nemám) ale tie vlastné paradajky zo skleníka, ríbezle z kríku a tá radosť detí pri ich oberaní. Joj to veru stojí za tú námahu.
trisestri
24.08.12,11:59
Vsetku zeleninu a ovocie. Vsetko, co sa u nas da dopestovat, nech je odtial. Co potrebuje viac tepla, nech je z Madarska (aj to by mal kamion zvladat celkom rychlo). V zime mozeme dovazat.



Cize paradajky, papriky, cukety, baklazany, uhorky, bob, fazula, sosovica, hrasok
, blablabla. Aj ked ja potraviny nemusim, tam je vsetko take rovnake, ako umele.


Ja by som bol skor za vacsiu podporu trhovisk. Vo Francuzsku vraj trhy funguju, tak preco by nemohli u nas? Rozne odrody paradajok, papriky, baklazanov, cukety aby boli male a nie tie obry, s uhorkami som spokojny, s cesnakom tiez, BOB sakra!! preco to nikto nepestuje???, sosovica a fazula, tych by sa mohlo pestovat viac roznych odrod. Teraz nie je problem zohnat rozne stare odrody fazule z Mexika, juhu USA a inakade (stare, tradicne odrody, nie moderne hybridy). Preco ich nevyskusat? Vsak tam fazulu jedli, ked my sme vyhanali Avarov, tak urcite maju zaujimave odrody so zaujimavou chutou. To iste plati o kazdej inej zelenine. Nie vzdy musia byt nase slovenske odrody najlepsie - hovorim skor teda o takej zelenine, co sa k nam dostala relativne nedavno. Tu v KE chodia jedny predavat paradajky San Marzano a na varenie je to lepsie nez tie odrody, co tu bezne vidame. Chyba mi nejaka ta roznorodost a niektore zakladne druhy zeleniny sa uz uplne akoby prestali pestovat (ako napr. bob - pritom mlady je uzasny).

Mlieko velmi nepijem, syry pouzivam skor zahranicne (okrem ovcieho a bryndze - tie kupujem zo salasa Torysa).

Udeninam slovenskym uz neverim vobec, takze neviem.

fazulu som kupil od madara,ale aj ten mal taku umelinu,nedostat obycajnu kvalitnu fazulu
a kde je salas Torysa a co tam ponukaju?-na nete som ho nevypatral
SSAndrea
24.08.12,12:11
Ja by som bol skor za vacsiu podporu trhovisk. Vo Francuzsku vraj trhy funguju, tak preco by nemohli u nas?

No veru vo Francuzsku to funguje. Niekedy v tomto roku sme s manželom pozerali jeden dokument o poľnohospodárste vo Francúzsku. Len sme žasli, padala nám sánka. Tak majú biofarmi - sú to malý poľnohospodári, u ktorých si okolití susedia dopredu na začiatku sezóny dohodnú, že akú zeleninu od nich budú v akom množstve približne odoberať v danom roku. Mám pocit, že za to zaplatili nejakú zálohu a potom už len v priebehu roku chodili na nákupy ku susedovi. A tie druhy tej zeleniny a aké krásne. No proste - môžme len závidieť. A bez problémom to tam fungovalo a všetci sú spokojný. Ja by som si to kľudne takto predplatila, že nech mi to niekto zasadí, viem že by sa o to dobre staral, zbytočne to nehnojil kadejakým bordelom a potom by som si už len prišla pre úrodu a doplatila čo treba. Aj by som si vedela túto prácu vážiť a oceniť.

Keď som sa však o tom rozprávala s kolegami, že prečo to niekto ešte u nás nevymyslel, tak mali milión pripomienok, že čo ak bude zlá úroda, čo ak budú horúčavi, dažde atď.... A preto sa to u nás nedá, lebo mi to zavrhneme hneď v začiatkoch. Určite by boli prvé roky ťažšie, ale keď to u nich funguje....

A ešte - tiež tam pásli kravy, býky priamo na lúkach v nižších polohách álp od jari až do neskorej jesene, kým mali možnosť napásť sa čerstvej trávi, tak chodili bačovia s nimi z polia na pole. proste vôbec ich nevháňali niekde do družstva. Až na zimu. A tá kvalita toho mäsa - neviem, nejedla som ho - ale hovorili, že sa to predáva ako veľmi kvalitné a drahé mäso.
Takže tak - no môžme len kukať a oči si vykukať a rozmýšľať nad tým ako sa to u nás "nedá".
jar88
24.08.12,13:16
veď práve to je cieľom hľadať odpoveď prečo. na prd sú mi dotácie, úvery ak odo mňa nikto nič nechce za rozumnú cenu. dalo by sa to zmeniť?

Konečne si precitol a tak začni hľadať.
Ja by som ti odpoveď aj dal, ale určite by sa ti nepáčila.
------------------------------------------------
Ak sú ti dotácie na prd, tak ich odmietni.:D
veronikasad
24.08.12,14:23
Podľa prieskumu predajnej sieti sa vyskytuje len 46% slovenských potravín, aké by ste radi videli v regáloch?
Prievidzské jogurty - boli fantastické. Bohužial, už z Prievidzskej mliekárne stojí len budova ...Výroba prešla do Bánoviec, ale tie ich jogurty nikdy neboli ako prievidzské.
Slayer666
24.08.12,14:37
fazulu som kupil od madara,ale aj ten mal taku umelinu,nedostat obycajnu kvalitnu fazulu
a kde je salas Torysa a co tam ponukaju?-na nete som ho nevypatral

Ja som nebol priamo na tom salasi, ale na Alzbetinej 4 v tej predajni so syrmi mavaju 100% nepasterizovanu ovciu bryndzu a toto je tam ako povod. A pirohy uplne inac s takou bryndzou chutia a vonaju. Tiez maju ovci syr a ovci jogurt odtial.
pavol54
24.08.12,18:19
aj ja som rada kupovala ovocie aj zeleninu na trhu u nás v Ž..... Ale už mám obavy. Bratranec pracoval minulý rok v jednom veľkoobchode so zeleninou a ovocím - dotovali zahraničným OaZ veľkoobchody a hypermarkety. A čuduj sa svete, "jedna babka povedala druhej a tá tretej" a jedného dňa ho oslovili viacerí predajcovia z trhu, že by od neho kupovali toto OaZ "načierno - ak by vedel uliať nejakú tú bedničku, dve" a predávali ako naše slovenské doma dopestované. Takže tak. keby mi to povedal niekto iný, tak neuverím. Lenže Slovač je vypočítavá a každý chcel len zarobiť .... Takže nech si každý vytvorí svoj názor...
takže asi nám nezostáva nič iné, len sa vrátiť k pestovaniu doma na políčkach, ako to robili naše staré mami. Aj ja už na jednom pomaly začínam pracovať a veru po celodennej práci a sedení na zadku, je to vlastne príjemné spestrenie. Aj keď to určite nemienim dotiahnuť do stavu, že neuvidím na koniec role (takú chvalabohu ani nemám) ale tie vlastné paradajky zo skleníka, ríbezle z kríku a tá radosť detí pri ich oberaní. Joj to veru stojí za tú námahu.
Takže nedostatok kontrol poctivosti likviduje skutočných pestovateľov. Ak starosta obce dostane od trhovníka nákup so zľavou tak si ani nevšimne že predáva každý deň kedy pestuje ak to predáva ako svoje alebo nemusí používať kasu. šmelinár má navrch nad skutočným pestovateľom vďaka podpore tých ktorých si platíme aby to tak nebolo.
pavol54
24.08.12,18:20
Konečne si precitol a tak začni hľadať.
Ja by som ti odpoveď aj dal, ale určite by sa ti nepáčila.
------------------------------------------------
Ak sú ti dotácie na prd, tak ich odmietni.:D
ty keď začneš chápať čo píšeš a píšu iní bude sviatok
pavol54
24.08.12,18:23
za ten mangold sa ospravedlňujem v prvom momente som myslel na niečo iné
Indeed
24.08.12,18:36
Ja by som chcel vidiet v predaji šunkovú salámu z viac ako 80% podielu čiastočne vysušeného mäsa , bez nabobtnávajúcich prísad a zabalenú v papierovom priedyšnom zaudenom obale
travina
24.08.12,18:39
[QUOTE=SSAndrea;2130117]No veru vo Francuzsku to funguje. Niekedy v tomto roku sme s manželom pozerali jeden dokument o poľnohospodárste vo Francúzsku. Len sme žasli, padala nám sánka. Tak majú biofarmi - sú to malý poľnohospodári, u ktorých si okolití susedia dopredu na začiatku sezóny dohodnú, že akú zeleninu od nich budú v akom množstve približne odoberať v danom roku. Mám pocit, že za to zaplatili nejakú zálohu a potom už len v priebehu roku chodili na nákupy ku susedovi. A tie druhy tej zeleniny a aké krásne. No proste - môžme len závidieť. A bez problémom to tam fungovalo a všetci sú spokojný. Ja by som si to kľudne takto predplatila, že nech mi to niekto zasadí, viem že by sa o to dobre staral, zbytočne to nehnojil kadejakým bordelom a potom by som si už len prišla pre úrodu a doplatila čo treba. Aj by som si vedela túto prácu vážiť a oceniť.

Keď som sa však o tom rozprávala s kolegami, že prečo to niekto ešte u nás nevymyslel, tak mali milión pripomienok, že čo ak bude zlá úroda, čo ak budú horúčavi, dažde atď.... A preto sa to u nás nedá, lebo mi to zavrhneme hneď v začiatkoch. Určite by boli prvé roky ťažšie, ale keď to u nich funguje....

Presne takto to funguje aj v Anglicko, videla som dokument o niečom podobnom aj v Čechách. Možno aj u nás len o tom nevieme. Asi pred desiatimi rokmi som bola na prednášk organizovanej Priateľmi zeme v Košiciach. Predstavili Ing. Ján Šlinského z Pavloviec nad Úhom, pestovateľ biozeleniny a tento začínal presne s niečim podobným.
Dopredu zaplatiť určitú sumu, podľa toho koľko zeleniny a akej chcem odoberať. Neviem potom ako to dopadlo, ako sa mu darí, ale presne ako píšeš, keď som to spomenula známym, ohŕňali nos, že dopredu platiť atď. Ťažko na Slovensku...
Indeed
24.08.12,18:42
to je ten Šlinsky čo pestoval zeleninu posadenú v kruhoch ?
pavol54
25.08.12,03:57
Ja by som bol skor za vacsiu podporu trhovisk. Vo Francuzsku vraj trhy funguju, tak preco by nemohli u nas?

No veru vo Francuzsku to funguje. Niekedy v tomto roku sme s manželom pozerali jeden dokument o poľnohospodárste vo Francúzsku. Len sme žasli, padala nám sánka. Tak majú biofarmi - sú to malý poľnohospodári, u ktorých si okolití susedia dopredu na začiatku sezóny dohodnú, že akú zeleninu od nich budú v akom množstve približne odoberať v danom roku. Mám pocit, že za to zaplatili nejakú zálohu a potom už len v priebehu roku chodili na nákupy ku susedovi. A tie druhy tej zeleniny a aké krásne. No proste - môžme len závidieť. A bez problémom to tam fungovalo a všetci sú spokojný. Ja by som si to kľudne takto predplatila, že nech mi to niekto zasadí, viem že by sa o to dobre staral, zbytočne to nehnojil kadejakým bordelom a potom by som si už len prišla pre úrodu a doplatila čo treba. Aj by som si vedela túto prácu vážiť a oceniť.

Keď som sa však o tom rozprávala s kolegami, že prečo to niekto ešte u nás nevymyslel, tak mali milión pripomienok, že čo ak bude zlá úroda, čo ak budú horúčavi, dažde atď.... A preto sa to u nás nedá, lebo mi to zavrhneme hneď v začiatkoch. Určite by boli prvé roky ťažšie, ale keď to u nich funguje....

A ešte - tiež tam pásli kravy, býky priamo na lúkach v nižších polohách álp od jari až do neskorej jesene, kým mali možnosť napásť sa čerstvej trávi, tak chodili bačovia s nimi z polia na pole. proste vôbec ich nevháňali niekde do družstva. Až na zimu. A tá kvalita toho mäsa - neviem, nejedla som ho - ale hovorili, že sa to predáva ako veľmi kvalitné a drahé mäso.
Takže tak - no môžme len kukať a oči si vykukať a rozmýšľať nad tým ako sa to u nás "nedá".
takže na kvalitu ponúkaných potravín a ich cenu má istota že to čo sa vyrobí sa aj predá a nevyhodí sa nepotrebný tovar, len preto lebo zákazník je ovplyvnený brakom pochybnej kvality alebo dampingom?
Gabhus
25.08.12,04:07
No ja by som chcela naše potraviny všetky, mäso čo je ozaj mäso, mlieko kupujem z mliekomatu, tvaroh od tetiek na trhu, aj vajcia, ovocie zeleninu mám svoju. Lenže včera som kúpila slovenský jogurt, ešte tri dni mal trvanlivosť, doma otvorím - plesnivý.:mee: Ak to naši výrobcovia a obchodníci chcú takto, tak potom nech sa nedivia......
hubatá
25.08.12,04:46
To že nemáme svoje poľnohospodárstvo je riadené zhora: členovia správnych rád, konatelia v hyperbordeloch sú predsa prepojení na našich najvyšších. Pri výrobe potravín sa užíví polovica národa: od pastiera kráv, cez mliekárne, mraziarne, mäsokombináty až po šoférov, skladníkov a predavačky je milión pracovných príležitostí. Ak by sme si dorábali svoje potraviny zlepšilo by sa nám životné prostredie, chýba nám tu prirodzený kolobeh v prírode a sme zamorení vlastným odpadom. Rieky, potoky, rybníky začínajú vysychať, niet peňazí na údržbu a pritom vždy stačilo aby sa v nich okrem detí čľapkali aj husi a kačice, vyčistili ich od rastlín a voda mohla cirkulovať. Z potokov sa voda používala aj na polievanie záhrad, dnes sa prehlbujú studne. Naopak zasa neobrábaná pôda spôsobuje záplavy, zosúva sa.

Načo mi je losos namiesto kapra, sumca, šťuky, nepotrebujem olivy ale uhorky s bradavicami, vinohradnícke paradajky, voňavé hrozno-taliana. V zime chcem zemiaky, mrkvu z krechtu z Oravy, kyslú kapustu zo Záhoria, papriku z Komárna, melóny z Dunajskej Stredy, Horalku zo Serede, bryndzu z Liptova, cukrovú repu a cukor z Pohronia. Teda všetci Slováci (vrátane neprispôsobiteľných) by mali robotu doma vo svojej dedine, meste, nemuseli by utierať vysokoškoláci zadky zahraničným dôchodcom alebo umývať riady na Mallorce, mohli by riadiť obchodné domy.
Ale to naši politici nedovolia, radšej vyrúbu pol Slovenska kvôli diaľniciam, aby kamióny mohli dovážať olivy, víno, mozarellu, paradajky, banány, kiwi, bravčové, hovädzie, lososa. Ničíme si životné prostredie, ubýva nám vody, medvede nemajú kde žiť, jazdíme autami hore-dole.
Dotácie končia bohvie kde a na čo: nikde nevidím pasúce sa kravy, kozy, ovce, nanajvýš len pre turistov poníka.

To akí blbci riadia túto krajinu?
buchač
25.08.12,05:04
Pokiaľ neuvidím sa pásť kravy, ovce a kozy na lúkach tak neverím že sú to naše potraviny. Nikde neblokujú cesty pastieri so stádom kráv, nikde nevidím klápince a predsa máme plno mliečnych výrobkov vyhlásených za slovenské ..... Tak z čoho sa tie syry, mlieko vyrábajú dočerta? A to isté s mäsom: v obchodoch sú všetky druhy ako keby boli už raz zmrazované, lepia sa, zapáchajú a stále ežia reklamy že sa jedná o slovenské výrobky..... Kde a kto chová svine, prasce, kravy, ovce, kozy, sliepky? Veď to sa len-tak nedá utajiť: niet hnoja, nekosí sa seno na zimu a predsa máme slovenské mäso, vajcia.....:confused:

Z nejakých práškov a sušeného mlieka????


...Kriste Pane .......
...sorry , Hub ...ale keď Ty zadrieš , tak to už fakt stojí za to ...niekedy mám dojem , že som na politickej schôdzi ML a prednáša stará nomenklatúrna štruktúra ...

Nevidíš , nevieš , nepočuješ .....veď to mi pripomína
Vytiahni päty z Blavy a vyber sa trochu ďalej od hlavného mesta ...
Uvidíš , budeš počuť a aj cítiť ....a nakoniec snáď aj budeš vedieť ...

Súhlasím akurát s tým , že nebožtík Havel a potom aj jeho nasledovníci ( po rozdelení aj na Slovensku ) odsúhlasili vykántrenie stád dobytku a neskôr sa " zredukovali " aj tie ošípané..


To že nemáme svoje poľnohospodárstvo je riadené zhora: členovia správnych rád, konatelia v hyperbordeloch sú predsa prepojení na našich najvyšších. Pri výrobe potravín sa užíví polovica národa: od pastiera kráv, cez mliekárne, mraziarne, mäsokombináty až po šoférov, skladníkov a predavačky je milión pracovných príležitostí. Ak by sme si dorábali svoje potraviny zlepšilo by sa nám životné prostredie, chýba nám tu prirodzený kolobeh v prírode a sme zamorení vlastným odpadom. Rieky, potoky, rybníky začínajú vysychať, niet peňazí na údržbu a pritom vždy stačilo aby sa v nich okrem detí čľapkali aj husi a kačice, vyčistili ich od rastlín a voda mohla cirkulovať. Z potokov sa voda používala aj na polievanie záhrad, dnes sa prehlbujú studne. Naopak zasa neobrábaná pôda spôsobuje záplavy, zosúva sa.

Načo mi je losos namiesto kapra, sumca, šťuky, nepotrebujem olivy ale uhorky s bradavicami, vinohradnícke paradajky, voňavé hrozno-taliana. V zime chcem zemiaky, mrkvu z krechtu z Oravy, kyslú kapustu zo Záhoria, papriku z Komárna, melóny z Dunajskej Stredy, Horalku zo Serede, bryndzu z Liptova, cukrovú repu a cukor z Pohronia. Teda všetci Slováci (vrátane neprispôsobiteľných) by mali robotu doma vo svojej dedine, meste, nemuseli by utierať vysokoškoláci zadky zahraničným dôchodcom alebo umývať riady na Mallorce, mohli by riadiť obchodné domy.
Ale to naši politici nedovolia, radšej vyrúbu pol Slovenska kvôli diaľniciam, aby kamióny mohli dovážať olivy, víno, mozarellu, paradajky, banány, kiwi, bravčové, hovädzie, lososa. Ničíme si životné prostredie, ubýva nám vody, medvede nemajú kde žiť, jazdíme autami hore-dole.
Dotácie končia bohvie kde a na čo: nikde nevidím pasúce sa kravy, kozy, ovce, nanajvýš len pre turistov poníka.

To akí blbci riadia túto krajinu?

...Tebe stačí to a aj onô ...iným nie ( vo všeobecnosti vravím ) ...

Vravíš o sebestačnosti , miliónoch príležitostí .....dovolím si tvrdiť , že žiadna krajina nie je sebestačná - na sektore nezáleží , týka sa aj tých najvyspelejších ...raz darmo ... či USA , Kanada , Rusko , Brazília najvätší pestovatelia a vývozcovia pšenice si môžu tiež pískať , ak nezaprší ...

...a nechce sa mi tie Tvoje jednotlivé vety pitvať , hoci by sa dalo ...na každú jednu mám protiargument ...lež nemá význam niekoho presvedčovať , ak vidí len iba to svoje :rolleyes:....ako keby som sa so svoju švekru bavil ...:---
pavol54
25.08.12,06:13
No ja by som chcela naše potraviny všetky, mäso čo je ozaj mäso, mlieko kupujem z mliekomatu, tvaroh od tetiek na trhu, aj vajcia, ovocie zeleninu mám svoju. Lenže včera som kúpila slovenský jogurt, ešte tri dni mal trvanlivosť, doma otvorím - plesnivý.:mee: Ak to naši výrobcovia a obchodníci chcú takto, tak potom nech sa nedivia......
Na sto percent distribučná chyba aspoň si buď istá že tie ostatné čo sa nepoškodili pri rozvoze sú kvalitné lebo niektoré aj otvoríš a pleseň nechytia toľko je tam konzerváku.
teda stačí trocha dehermetizovať v obchode a budeme kričať fuj slovenský výrobok. Som bol minule v metre sterilizované uhorky, viečka povolené v plyvom oxidácie ostanú škaredé šedivé myslíš že to dodal výrobca ? niekto zo zákazníkov sa sa pohral.
BXLmiami
25.08.12,06:58
Tak ja ako vždy...v obchodoch ponuka je aká je.To čo chýba mne,nie je ponuka v obchode.Moja rodina odjakživa riešila nakupovanie svojsky,ja ani neviem maso kupiť v obchode.Vždy otec alebo svokor išiel a kupil napr.mladu kravu,alebo teľa atd..a rozdelili sme si to v rodine.Presne toto mi chýba.Vedieť že na mieste XY je farma,kde sa ohlásim,prídem a zabiju tela alebo jahna,alebo morku a rozoberieme si ju.
pavol54
25.08.12,07:39
Tak ja ako vždy...v obchodoch ponuka je aká je.To čo chýba mne,nie je ponuka v obchode.Moja rodina odjakživa riešila nakupovanie svojsky,ja ani neviem maso kupiť v obchode.Vždy otec alebo svokor išiel a kupil napr.mladu kravu,alebo teľa atd..a rozdelili sme si to v rodine.Presne toto mi chýba.Vedieť že na mieste XY je farma,kde sa ohlásim,prídem a zabiju tela alebo jahna,alebo morku a rozoberieme si ju.
Presne s tebou v tomto súhlasím, lenže opäť je to postavené na nálade obyvateľa koľko bolo takých malých chovateľov ktorí chovali pre svojich známych prasa a keď prišlo isté k istému tak sa vykrutili že toto alebo tamto a nakoniec dovliekli výhodný výsek odkiaľsi a čo potom chovateľ z piatimi alebo šiestimi ošípanými ktoré chcú každý deň kŕmiť, radšej ho rýchlo predať pod cenu a pre nikoho na dohodu nič. prínosom by bolo riešenie čo dala SSandrea ale sme na Slovensku a v prípade sporu kto ťahá za kratší koniec? sedliak alebo zazobaný(spravidla) zákazník?
BXLmiami
25.08.12,08:07
Myslím,že písať vieme všetci a na nete sa vzor zmluvy stiahnuť dá,dá sa aj požadovať záloha vopred.Lekári, sestričky,len aby vedeli kam.Treba začať.Pozri ako reagujeme pri téme posypov v záhrade, tiež vačšina z nás necháva margaríny pre verejnosť,u mna by si ho nenašiel.Ani párky,paštety a už vôbec nie džusy či kupené lekváre.Neverím,že by sa daný podnikateľ neuživil,pokiaľ by robil poctivo.Len samozrejme začiatok by bol tvrdý.
wagner
25.08.12,08:23
No ja by som chcela naše potraviny všetky, mäso čo je ozaj mäso, mlieko kupujem z mliekomatu, tvaroh od tetiek na trhu, aj vajcia, ovocie zeleninu mám svoju. Lenže včera som kúpila slovenský jogurt, ešte tri dni mal trvanlivosť, doma otvorím - plesnivý.:mee: Ak to naši výrobcovia a obchodníci chcú takto, tak potom nech sa nedivia......

A čo si ten jogurt nespravíš sama? Mlieko z mliekomatu je na to vhodné, aj ja ho kupujem. Robím si aj syr, keď chcem jogurt, tvaroh. Stačí raz kúpiť kvalitný slovenský jogurt a máš jogurtovú kultúru a môžeš si potom už len zo svojho dávať jogurtovú kultúru. Ja v obchode už jogurty nekupujem vôbec.
wagner
25.08.12,08:25
Tak ja ako vždy...v obchodoch ponuka je aká je.To čo chýba mne,nie je ponuka v obchode.Moja rodina odjakživa riešila nakupovanie svojsky,ja ani neviem maso kupiť v obchode.Vždy otec alebo svokor išiel a kupil napr.mladu kravu,alebo teľa atd..a rozdelili sme si to v rodine.Presne toto mi chýba.Vedieť že na mieste XY je farma,kde sa ohlásim,prídem a zabiju tela alebo jahna,alebo morku a rozoberieme si ju.

To robia aj teraz, až na to, že si to musíš zajednať na jar. Aj prasce tak chovajú. Niekedy vidíš aj v inzerátoch, že predávajú prasce, teľatá.
pavol54
25.08.12,08:25
Myslím,že písať vieme všetci a na nete sa vzor zmluvy stiahnuť dá,dá sa aj požadovať záloha vopred.Lekári, sestričky,len aby vedeli kam.Treba začať.Pozri ako reagujeme pri téme posypov v záhrade, tiež vačšina z nás necháva margaríny pre verejnosť,u mna by si ho nenašiel.Ani párky,paštety a už vôbec nie džusy či kupené lekváre.Neverím,že by sa daný podnikateľ neuživil,pokiaľ by robil poctivo.Len samozrejme začiatok by bol tvrdý.
mám 6 ha zemiakov vysokej kvality čo myslíš koľko som ich predal susedom za výrobnú cenu t.j. cca 0,2 /kg (slovom a písmom 25 kg) tak mi o tom nech niekto ničo hovorí inak v podstate všetko dávam predajcom. A lekár na ulici škoda mlčať
buchač
25.08.12,08:29
Tak ja ako vždy...v obchodoch ponuka je aká je.To čo chýba mne,nie je ponuka v obchode.Moja rodina odjakživa riešila nakupovanie svojsky,ja ani neviem maso kupiť v obchode.Vždy otec alebo svokor išiel a kupil napr.mladu kravu,alebo teľa atd..a rozdelili sme si to v rodine.Presne toto mi chýba.Vedieť že na mieste XY je farma,kde sa ohlásim,prídem a zabiju tela alebo jahna,alebo morku a rozoberieme si ju.
...ale veď také niečo existuje ......

Noviny zvyknú byť plné inzerátov v čase zabíjačiek ...
Zavoláš , dohodneš a pred Tvojimi očami zabíjačku spravia ...

http://www.google.sk/search?client=opera&rls=cs&q=predaj+o%C5%A1%C3%ADpan%C3%BDch&sourceid=opera&ie=utf-8&oe=utf-8&channel=suggest#hl=sk&client=opera&hs=AuD&rls=cs&channel=suggest&q=predaj+o%C5%A1%C3%ADpan%C3%BDch+z+farmy&revid=1328400044&sa=X&ei=j5o4UMHxOs7OswahmIGoDg&ved=0CHIQ1QIoAQ&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.&fp=4cb0e94048471c48&biw=1332&bih=621
pavol54
25.08.12,08:33
len biely, lebo vieš te s čučoriedkami by nebol dobrý
buchač
25.08.12,13:34
Slovenské kurča ....

http://www.uprimnekurca.sk/
Indeed
25.08.12,13:37
oni si NAOZAJ myslia ,že sme PRIJEBANÍ ???
Indeed
25.08.12,13:38
DEFINUJ mierku "6 ha zemiakov"... Ja viem len o zemiakoch v KG alebo vo vreciach 50 KG
pavol54
25.08.12,15:34
Preteba výmera v SI 60 000m2, kapišto?
pavol54
25.08.12,15:37
koľko z tej výmery pozbieram nájdeš na statistic.sk
pavol54
25.08.12,15:43
Slovenské kurča ....

http://www.uprimnekurca.sk/
asi je to cesta ako doložiť zákazníkovi pôvod, zrejme sa len tak nikto nepodpíše pod to že by dodával falšované alebo z inej cesty sa pridarili. okrem mäsa sa to dá u hotových výrobkov v zelenine a ovocí je to horšie odsledovať
Kvaka
27.10.12,18:47
Gapo
28.10.12,05:58
O čom táto debata je?
Prečo?
Nuž aj keď boli na trhu potraviny ktoré nám vyhovovali, po čase zmiznú. Je to jedno akého druhu tie potraviny boli.
Buď zlepšovatelia ich "vylepšia" s novou nálepkou, vyššou cenou a horšou kvalitou, alebo zanikne firma.
Trhy? Čo to je? To čomu dnes hovoríme trh je iba predajca ktorý je priekupník. Ak sa tam niekto nájde čo doma vypestoval niečo,tak aj ten to väčšinou pestuje na roztokoch a to už nie je ono. Náhodou keď vidím bokom stáť babičku čo má pár rajčín, hneď si ich od nej kúpim, sú pravé.
Dnes mladý ľudia ani nevedia ako má chutiť paradajka a či paprika. A tak je to so všetkým. :(
pavol54
28.10.12,19:01
O čom táto debata je?
Prečo?
Nuž aj keď boli na trhu potraviny ktoré nám vyhovovali, po čase zmiznú. Je to jedno akého druhu tie potraviny boli.
Buď zlepšovatelia ich "vylepšia" s novou nálepkou, vyššou cenou a horšou kvalitou, alebo zanikne firma.
Trhy? Čo to je? To čomu dnes hovoríme trh je iba predajca ktorý je priekupník. Ak sa tam niekto nájde čo doma vypestoval niečo,tak aj ten to väčšinou pestuje na roztokoch a to už nie je ono. Náhodou keď vidím bokom stáť babičku čo má pár rajčín, hneď si ich od nej kúpim, sú pravé.
Dnes mladý ľudia ani nevedia ako má chutiť paradajka a či paprika. A tak je to so všetkým. :(
za prvé tá babička má dôchodok a predajom si len prilepší a vlastne predá svoje prebytky
za druhé časom tieto babičky kvôli veku zmiznú a mladým babičkám sa do toho nechce.
wagner
28.10.12,19:13
za prvé tá babička má dôchodok a predajom si len prilepší a vlastne predá svoje prebytky
za druhé časom tieto babičky kvôli veku zmiznú a mladým babičkám sa do toho nechce.

Tak ja budem pestovať, pokiaľ budem vládať. Nekupujem ten bordel, čo v obchode predávajú. Aj ja toho dopestujem viac, ako spotrebujem. Robím bártrový obchod :D. Sused vypomôže s tým, s čím sama nevládzem,dostane za to nadbytok z úrody. Kamarátka mi opravila zadarmo zuby - bartrovým obchodom dostala dve veľké vedrá broskýň a veľké vedro papriky. Sused mi ostrihal v lete broskyňu - už potrebovala odborný zásah. Dostal za vedro broskýň. Ešte mi aj tak zostalo dosť - bola dobre zarodená. Bolo tam najmenej metrák broskýň a nie je to veľký strom. Broskyne sú ale pekné, veľké. To isté s paprikou, rajčinami. Mäso nekupujem, ani vajíčka. Chovám sliepky. Nie každý má ale to šťastie dopestovať a dochovať si. Niektorí sú ale pohodlní, pri dome trávnik. A nadávajú, aké je všetko hnusné a drahé.:confused:
marleau
28.10.12,19:16
Podľa prieskumu predajnej sieti sa vyskytuje len 46% slovenských potravín, aké by ste radi videli v regáloch?

VŠETKY !!!
buchač
28.10.12,19:25
Tak ja budem pestovať, pokiaľ budem vládať. Nekupujem ten bordel, čo v obchode predávajú. Aj ja toho dopestujem viac, ako spotrebujem. Robím bártrový obchod :D. Sused vypomôže s tým, s čím sama nevládzem,dostane za to nadbytok z úrody. Kamarátka mi opravila zadarmo zuby - bartrovým obchodom dostala dve veľké vedrá broskýň a veľké vedro papriky. Sused mi ostrihal v lete broskyňu - už potrebovala odborný zásah. Dostal za vedro broskýň. Ešte mi aj tak zostalo dosť - bola dobre zarodená. Bolo tam najmenej metrák broskýň a nie je to veľký strom. Broskyne sú ale pekné, veľké. To isté s paprikou, rajčinami. Mäso nekupujem, ani vajíčka. Chovám sliepky. Nie každý má ale to šťastie dopestovať a dochovať si. Niektorí sú ale pohodlní, pri dome trávnik. A nadávajú, aké je všetko hnusné a drahé.:confused:

Niekde si spomenula drevo na zimu ....

Čo ponúkaš za porezanie a narúbanie ???
Som nejak rozbehnutý ;).....doviezol som z lesa zo 5 prívesných vozíkov ...legálne , podotýkam ...:rolleyes:
korela
23.12.12,18:26
[QUOTE=SSAndrea;2130117]No veru vo Francuzsku to funguje. Niekedy v tomto roku sme s manželom pozerali jeden dokument o poľnohospodárste vo Francúzsku. Len sme žasli, padala nám sánka. Tak majú biofarmi - sú to malý poľnohospodári, u ktorých si okolití susedia dopredu na začiatku sezóny dohodnú, že akú zeleninu od nich budú v akom množstve približne odoberať v danom roku. Mám pocit, že za to zaplatili nejakú zálohu a potom už len v priebehu roku chodili na nákupy ku susedovi. A tie druhy tej zeleniny a aké krásne. No proste - môžme len závidieť. A bez problémom to tam fungovalo a všetci sú spokojný. Ja by som si to kľudne takto predplatila, že nech mi to niekto zasadí, viem že by sa o to dobre staral, zbytočne to nehnojil kadejakým bordelom a potom by som si už len prišla pre úrodu a doplatila čo treba. Aj by som si vedela túto prácu vážiť a oceniť.

Keď som sa však o tom rozprávala s kolegami, že prečo to niekto ešte u nás nevymyslel, tak mali milión pripomienok, že čo ak bude zlá úroda, čo ak budú horúčavi, dažde atď.... A preto sa to u nás nedá, lebo mi to zavrhneme hneď v začiatkoch. Určite by boli prvé roky ťažšie, ale keď to u nich funguje....

Presne takto to funguje aj v Anglicko, videla som dokument o niečom podobnom aj v Čechách. Možno aj u nás len o tom nevieme. Asi pred desiatimi rokmi som bola na prednášk organizovanej Priateľmi zeme v Košiciach. Predstavili Ing. Ján Šlinského z Pavloviec nad Úhom, pestovateľ biozeleniny a tento začínal presne s niečim podobným.
Dopredu zaplatiť určitú sumu, podľa toho koľko zeleniny a akej chcem odoberať. Neviem potom ako to dopadlo, ako sa mu darí, ale presne ako píšeš, keď som to spomenula známym, ohŕňali nos, že dopredu platiť atď. Ťažko na Slovensku...

Ono to funguje už asi v celej Európe.
Volá sa to debničkový tovar. V Čechách funguje a dobre už pár rokov. Aj v Maďarsku. Dokonca si títo výrobcovia vytvorili svoju vlastnú sieť so svojimi produktmi. Tým sa obchádza veľkoobchod.Ja som to tu už navrhovala, aby sa začala takto predávať domáca zdravá produkcia najskôr vo väčších mestách, snáď by sa znížilo riziko strát. Veď dnes už nato ľudia vyslovene čakajú.
My sme tu stále ako zakliati zo svojej minulosti, stále si neveríme, alebo v čom to stále väzí. Koľko ľudí by si na druhej strane rado privyrobilo, alebo vôbec zarobilo.A zvýšili by sme svoju sebestačnosť.
Nie sú ani päťročnice, tu sme ešte naozaj svojimi pánmi v rozhodovaní.

Ako by sa ozdravili ľudia, obišiel obchod, OC. Sedliacky rozum nikdy nesklamal.
V BA nie je, najbližšie som našla v Trnave tento predaj.
korela
23.12.12,18:28
Ak by sem zavítal nejaký podnikateľ, tak dávam na známosť, že na Slovensku nie je dostať v obchodoch bezlepkové krvavničky. Namiesto žemlí, krúp stačí ryža. To je všetko.
Také jednoduché.
Či nie?
Slayer666
23.12.12,18:30
[QUOTE=travina;2130321]Veď dnes už nato ľudia vyslovene čakajú.

Pridavam sa, tiez na to cakam.
pivko
23.12.12,18:41
Tak keď už sme vraj Felvidék :D tak by som privítal na našil pultoch toto:
http://www.tanyasicsirke.hu/
aby som to csirke nemusel chodiť kupovať do Miškolca.;)
korela
23.12.12,19:24
Hogy miért Tanassi? Kamera zaberá sprava doľava a naspäť, nič nejde otvoriť. Čo je na nich zaujímavé?
trisestri
23.12.12,19:25
Tak keď už sme vraj Felvidék :D tak by som privítal na našil pultoch toto:
http://www.tanyasicsirke.hu/
aby som to csirke nemusel chodiť kupovať do Miškolca.;)

a co je cirken,ja nerozumela nemecky:D
buchač
23.12.12,19:28
a co je cirken,ja nerozumela nemecky:D

...nie cirken .....:D

CSIRKE ....že KURČA ...;)

...Ez a magyarol ...
korela
23.12.12,19:39
Nechápem, a to sa ti skráti trasa? Mišlkolc - Košice, Košice - Miškolc?
korela
23.12.12,19:41
...nie cirken .....:D

CSIRKE ....že KURČA ...;)

...Ez a magyarol ...
Nejde o to, ale stránka je nefunkčná.
bettylou
23.12.12,19:47
žeby mango?
korela
23.12.12,19:50
Keď sa zoberie zadanie témy, a keď sme už pri Pivku :-)
Už si dávam pozor na trhu, a nevypytujem sa, či je tovar slovenský, ale či je z našej lokality.
Pred dvomi rokmi takmer došlo k incidentu. Taký mladý zlatý chlapec to bol. O týždeň som mu to vysvetlila. Už je všetko v naprostom poriadku. Nevedel o "teórii" potravín najvhodnejších na konzum do cca 50 km od domova. Už sa na seba usmievame.
bettylou
23.12.12,20:12
čiriklo - čvirko . kurče
misomiso
23.12.12,21:11
Nech mi prosim niekto vysvetli, preco by som mal kupovat slovenske potraviny.
wagner
23.12.12,21:38
Ak by sem zavítal nejaký podnikateľ, tak dávam na známosť, že na Slovensku nie je dostať v obchodoch bezlepkové krvavničky. Namiesto žemlí, krúp stačí ryža. To je všetko.
Také jednoduché.
Či nie?
U nás Ti na požiadanie spravia krvavničky z ryže. Treba si pýtať - síce možno v meste nie. U nás si výrobky robia sami a preto si môžeme aj rozkázať.:D
Llívia
23.12.12,21:41
Podľa prieskumu predajnej sieti sa vyskytuje len 46% slovenských potravín, aké by ste radi videli v regáloch?
Rada by som videla, že sú to slovenské potraviny - pri ovocí a zelenine. A nie ako to je teraz v obchodných reťazcoch napísané: "Krajina pôvodu - viď obal" a na obale ani pomocou lupy s 1000-násobným zväčšením nie je nič napísané.
korela
23.12.12,22:59
Nech mi prosim niekto vysvetli, preco by som mal kupovat slovenske potraviny.
Nemusí si každý obyvateľ tejto krajiny kupovať tu dopestované potraviny. Podmienky pre poľnohospodárstvo tu boli odjakživa, a doteraz sa radikálne zatiaľ nezmenili.
Jednak by sa zvýšila zamestnanosť, jednak by sme nepodporovali druhé krajiny, počuť Taliana na výstave, sem môžeš doniesť všetko, všetko sa predá. Za koho nás majú? Vzniklo to po revolúcii, otvorili sme im náruč. Nemáme na charitu.To isté si myslí Poliak, a ďalší a ďalší.
Zaujímavé sú aj potraviny z vlastnej lokality.
Keby bola sústredená výroba tu, SOI a Potrav. komora a ostatní by mali väčšiu šancu ustriehnuť kvalitu potravín. Ľuďom sa pomaly otvárajú oči, majú záujem o zdravšie potraviny.
Verím, že sa u nás vyrábajú kvalitné a excelentné potraviny, zrejme sa celá produkcia vyváža na výborné trhy.
Je na zamyslenie, prečo kozí syr je v Carrefoure z Francúzska, v bioobchodoch dostať iba z Čiech a Rakúska. Slovenský nikde. Ešte poznám Turka čo v BA predáva vo svojom obchode turecké kozie syry v náleve v konzerve. S ovčími výrobkami je to lepšie.
A zabezpečila by sa potravinová sebestačnosť. Nie je to dôležité pre ľudí?

Už je zavretá téma o živnostníkoch, už sa opakujem, ale ak dá Egypt začínajúcemu živnostníkovi daňové prázdniny na päť rokov, a zúrodňujúcemu Saharu až 10 rokov - pestovanie jahôd v skleníkoch a pod., je vidno prístup štátu k prioritám.

Novinári píšu, ľudia si však nevedia vyhodnotiť informácie, nakoľko nie sú tak kompletné, aby si ich vedeli porovnať. Sú veľmi kusé. Nuž ale normy sú iné ako kedysi, dnes nepíšu za jedného človeka, čo vedie k povrchnosti. Komu to vyhovuje? Jednoduché. Ešte to strčia aj pod piano. Pravda už od neho onedlho upúšťa.
Už tu je taký zmätok, že nie v moci štátu tento ho zvládnuť.

Treba riešiť chudobu na Slovensku, je umelo vytvorená, rovnako ako kríza.
korela
23.12.12,23:03
Máš na mysli súkromníka, domáca zabíjačka zrejme. Nikoho nepoznám, mäsiarov sa pýtam.
pavol54
24.12.12,05:42
Nech mi prosim niekto vysvetli, preco by som mal kupovat slovenske potraviny.
preto isté prečo mám podporovať slovenských stavbárov slovenských strojárov alebo byť chránený slovenskou políciou alebo sa zo svojich príjmov(z predaja slovenských potravín) a ich odvodov zložiť na dôchodky našich rodičov. Skrátka preto ako to spieval l Werich "Ten udelá tohle a ten zase to a všichni mají dost" Lebo aj ten slovenský poľnohospodár a potravinár chce mať štedrovečerný stôl z toho čo si zarobil a nie z podpory alebo nebodaj a humanitnej prezidetnskej premierskej alebo primátorskej kapustnice.
misomiso
24.12.12,07:38
preto isté prečo mám podporovať slovenských stavbárov slovenských strojárov alebo byť chránený slovenskou políciou alebo sa zo svojich príjmov(z predaja slovenských potravín) a ich odvodov zložiť na dôchodky našich rodičov. Skrátka preto ako to spieval l Werich Lebo aj ten slovenský poľnohospodár a potravinár chce mať štedrovečerný stôl z toho čo si zarobil a nie z podpory alebo nebodaj a humanitnej prezidetnskej premierskej alebo primátorskej kapustnice.

No ale ved sme v Europskej unii, ja sa teda domnievam, ze "Ten udelá tohle a ten zase to a všichni mají dost" plati pre nas ako uniu. Teda ja vyrobim soft do MT, predam ho Talianovi a za utrzene peniaze si kupim Spanielsku sunku. Presne v duchu toho slogana.

To je vsetko pekne, ze aj ty chces mat stedrovecerny stol, lenze tak ako vsetci ostatni na tomto svete si na to musis zarobit tym ze presvedcis zakaznika, ze je prenho vyhodne kupit si prave tvoj vyrobok. Bohuzial, smola. Takto to sa svete funguje.

Co ak sa ti zacne darit a jedneho dna budes mat moznost vyvazat svoje vyrobky do velkej Britanie? Ako sa potom budes pozerat na niekho, kto tam bude hystericky sirit kampan, ze kupa inej potraviny ako domacej je pomaly zlocin?
buchač
24.12.12,07:49
No ale ved sme v Europskej unii, ja sa teda domnievam, ze "Ten udelá tohle a ten zase to a všichni mají dost" plati pre nas ako uniu.
...
Takto to sa svete funguje.

...ej , ej ...veru nefunguje ......
...a ani neplatí...
Vždy je niekto rovnejší ...

Nie z pasie muselo Slovensko tisícky kráv a prasiat vykynožiť ...
Doslovne !!!

Vraj kvôli tým kvótam a pritom sme si mohli kvalitku dopriať na stoly....
Zaujímavé ale je , že vývoz jahniatok a kozliatok nevadí ....
korela
24.12.12,08:04
S klincami sa nenakŕmiš. Ide o národnú sebestačnosť.
Veď aj slepý už vidí tú manipuláciu. Aké jednoduché priložiť nôž na krk.
Tu nemôže fungovať jednostranný pohľad na výrobu v globále.
Vojna síce nie, ale ekonomické bomby áno.
pavol54
24.12.12,09:02
No ale ved sme v Europskej unii, ja sa teda domnievam, ze "Ten udelá tohle a ten zase to a všichni mají dost" plati pre nas ako uniu. Teda ja vyrobim soft do MT, predam ho Talianovi a za utrzene peniaze si kupim Spanielsku sunku. Presne v duchu toho slogana.

To je vsetko pekne, ze aj ty chces mat stedrovecerny stol, lenze tak ako vsetci ostatni na tomto svete si na to musis zarobit tym ze presvedcis zakaznika, ze je prenho vyhodne kupit si prave tvoj vyrobok. Bohuzial, smola. Takto to sa svete funguje.

Co ak sa ti zacne darit a jedneho dna budes mat moznost vyvazat svoje vyrobky do velkej Britanie? Ako sa potom budes pozerat na niekho, kto tam bude hystericky sirit kampan, ze kupa inej potraviny ako domacej je pomaly zlocin?
hovor mi niečo o Británii a Tescu ty dávaš do siete? asi nie lebo tam sa rozhoduje v Británii čo sa bude nakupovať(aký šmejd) a až potom o slovenskej produkcii neviem čo vyrábaš ale ak máš konkurenčného výrobcu s tým istým produktom tak náklady musia byť rovnaké teda aj cena by mala byť rovnaká ak tvoj konkurent dostane takú podporu že bude predávať lacnejšie ako ty vyrábať tak svoj výrobok nepredáš ani tomu čo ho včera striasli zo stromu v rovníkovej Afrike . Táto únia je o tom ako zabezpečiť v starých štátoch pokoj hoci aj na úkor nových štátov. ľahšie je nedať niečo(výhody a benefity) niekomu, ako niečo zobrať niekomu to čo už má. A ak potom niečo málo hodíš tak si ľudomil.
marleau
24.12.12,09:28
"Ten udelá tohle a ten zase to" - no a o tom to je. Niekto robí to,čo životu treba neodmysliteľne (potraviny,energie) a niekomu dajú robiť (skor len montovať) to,čo k životu nie až tak treba.
Dovážajme len to,čo tu nevieme dochovať alebo dopestovať - olivy,syry iných značiek a chutí,morské plody a podobne.
misomiso
24.12.12,09:36
S klincami sa nenakŕmiš. Ide o národnú sebestačnosť.
Veď aj slepý už vidí tú manipuláciu. Aké jednoduché priložiť nôž na krk.
Tu nemôže fungovať jednostranný pohľad na výrobu v globále.
Vojna síce nie, ale ekonomické bomby áno.

Akakolvek sebestacnost skoncila cca 200 rokov dozadu. Nie sme energeticky sebestacni, to ma trapi viac. Teda zamrzneme, ak by nieco. Zaodiet by sme sa tiez nemali cim, vsetko sa sije v Cine. To, ze dovazame potraviny je uz potom iba ceresnicka na torte.
misomiso
24.12.12,09:38
hovor mi niečo o Británii a Tescu ty dávaš do siete? asi nie lebo tam sa rozhoduje v Británii čo sa bude nakupovať(aký šmejd) a až potom o slovenskej produkcii neviem čo vyrábaš ale ak máš konkurenčného výrobcu s tým istým produktom tak náklady musia byť rovnaké teda aj cena by mala byť rovnaká ak tvoj konkurent dostane takú podporu že bude predávať lacnejšie ako ty vyrábať tak svoj výrobok nepredáš ani tomu čo ho včera striasli zo stromu v rovníkovej Afrike . Táto únia je o tom ako zabezpečiť v starých štátoch pokoj hoci aj na úkor nových štátov. ľahšie je nedať niečo(výhody a benefity) niekomu, ako niečo zobrať niekomu to čo už má. A ak potom niečo málo hodíš tak si ľudomil.

No ved ja stale vravim, ze dotacie do polnohospodarstva treba zrusit vsade a naveky. Podobne ako ine nezmysly, ako napr. srotovne a pod. Lebo potom vsetci dotujeme vsetkych a smolu ma par chudakov, ktorych nema kto dotovat.
trisestri
24.12.12,09:52
No ved ja stale vravim, ze dotacie do polnohospodarstva treba zrusit vsade a naveky. Podobne ako ine nezmysly, ako napr. srotovne a pod. Lebo potom vsetci dotujeme vsetkych a smolu ma par chudakov, ktorych nema kto dotovat.

dotacie deformuju trh a posobia demotivacne-jedine co treba,tak pomahat polnohospodarom v pripade zivelnych udalosti,resp v poisteni rizik alebo ulav na odvodoch a daniach./podpora predaja z dvora/
pavol54
24.12.12,11:14
No ved ja stale vravim, ze dotacie do polnohospodarstva treba zrusit vsade a naveky. Podobne ako ine nezmysly, ako napr. srotovne a pod. Lebo potom vsetci dotujeme vsetkych a smolu ma par chudakov, ktorych nema kto dotovat.
čo tak zrušiť napr. dotácie do železiarní, pochybným investorom z cudziny prečo poľnohospodárovi nedajú na vytvorenie miesta niekoľko stotisíc ako iným. Pestovanie nie výroba v hale kde zoberiem kdekoľvek na svete oceľ triedy napr nnx a vyrobím z nej klinec lenže tú halu si nepostavím ani na kopaniciach ani na kremenci za novou sedlicou ale tam kde mi to bude z hľadiska nákladov vyhovovať ale pôdu ktorá má prinášať úrodu si z kopaníc k diaľnici neprinesiem a potom keď majú všetci nepoľnohospodárski podnikatelia rovnaké podmienky je najväčšia nezamestnanosť v odľahlých oblastiach vzdialených od komunikácií?
Inak o nerovnakých ekonomických podmienkach a ich nutnej eliminácii sme sa učili aj na politickej ekonómii a nie je to vynález socialistických ekonómov.
misomiso
24.12.12,13:00
Ani my, vyrobcovia nepotravinarskeho tovaru nemame vsade rovnake podmienky. Navyse - asi by bolo dost mimo dotovat niekoho, kto ma pole na Kysuciach a chce tam pestovat papriku. Ak chce, nech si tam vytvori podmienky ako to urobili Holandania, sklenik s kurenim, svietenim a tienenim - ak je frajer.
pavol54
24.12.12,13:26
Ani my, vyrobcovia nepotravinarskeho tovaru nemame vsade rovnake podmienky. Navyse - asi by bolo dost mimo dotovat niekoho, kto ma pole na Kysuciach a chce tam pestovat papriku. Ak chce, nech si tam vytvori podmienky ako to urobili Holandania, sklenik s kurenim, svietenim a tienenim - ak je frajer.
lenže pestovateľ zeleniny berie rovnaké dotácie ako pestovateľ obilia, netreba spájať hrušky z jablkami. Základom všetkého panovania je rozdeliť hlavným motorom delenia je závisť najmä medzi Slovákmi.
jar88
25.12.12,07:22
QUOTE=pavol54;2209161]
Inak o nerovnakých ekonomických podmienkach a ich nutnej eliminácii sme sa učili aj na politickej ekonómii a nie je to vynález socialistických ekonómov.[/QUOTE]

Toto je to, čo ti prepláchlo mozog.
-------------------------------------
Eliminovať nerovnaké ekonomické podmienky je najväčšia hlúposť, akú socialistická ekonómia vymyslela. Na vyrovnávanie nerovnomerných ekonomických podmienok slúži predsa TRH. Slobodný obchod!
-------------------------------------
To len vy, socialisti si stále myslíte, že najlepšie viete, ako sa má správne šťať proti vetru. Ale najhoršie na tom nieje to, že stále sa snažíte šťať proti vetru, najhoršie na tom je to, že stále nútite aj ostatných šťať proti vetru a neskôr bedujete, že ste poošťávaní.
pavol54
25.12.12,07:54
QUOTE=pavol54;2209161]
Inak o nerovnakých ekonomických podmienkach a ich nutnej eliminácii sme sa učili aj na politickej ekonómii a nie je to vynález socialistických ekonómov.

Toto je to, čo ti prepláchlo mozog.
-------------------------------------
Eliminovať nerovnaké ekonomické podmienky je najväčšia hlúposť, akú socialistická ekonómia vymyslela. Na vyrovnávanie nerovnomerných ekonomických podmienok slúži predsa TRH. Slobodný obchod!
-------------------------------------
To len vy, socialisti si stále myslíte, že najlepšie viete, ako sa má správne šťať proti vetru. Ale najhoršie na tom nieje to, že stále sa snažíte šťať proti vetru, najhoršie na tom je to, že stále nútite aj ostatných šťať proti vetru a neskôr bedujete, že ste poošťávaní.[/QUOTE]

na štedrý večer sa má človek správať striedmo prečo to nedodržiavaš a máš totálne výplachy mozgu. to východné štáty vari donútili aby únia od svojho počiatku riešila dotácie do poľnohospodárstva? Ty sa asi ničomu nerozumieš len pindáš a pindáš a pindáš musíš byť hrozne frustrovaný ale aj býky do arény boli dlhodobo cvičené na červenú farbu na čo adekvátne reagovali. Pamätám si na seriál"Slovácko sa nesúdi" z Krónerom a historku s jazdeckým koňom tak ho vycvičili že keď počul povel nieder tak vyhadzoval zadkom. Niekto keď počuje socializmus , socialista tak kope podobne.
bjuty smis
25.12.12,09:31
no, niekto tu nerozozná rozdiel medzi socialistami a socializmom....
prečo by východné štáty mali donucovať západné k dotáciam ??
však tam si bačujú socialisti viac, ako u nás....k tomu nas nepotrebujú..
pavol54
25.12.12,10:57
Prečo dostane Dán ohromné dotácie od svojho štátu na zriadenie výkrmne ošípaných v krajinách východného bloku? Asi preto že im to smrdí doma pod oknami. A potom ich vozí stovky kilometrov na porážky a spracovanie. trh si ukáže PRD
Čo je lacnejšie dať poľnohospodárovi dotáciu na akési úhrady nákladov na kultivované zásahy na znevýhodnených plochách, alebo nechať na TRH obrábanie či neobrábanie pôdy a potom následne liečiť rozmáhajúce sa alergie na účinky nepôvodných rastlín(ktoré sú spravidla invazívne ak to niekomu niečo hovorí) ktoré si ten poľnohospodár sám na pole nezavliekol, ale sa mu tam dostali v dôsledku voľného pohybu tovarov a osôb. Slovenský poľnohospodár dostane na 1 ha dotáciu 174,-€ vyliečenie alergika stojí viac alebo menej? Lebo ani chémia nie všemocná dnes sa stávajú niektoré rastliny, baktérie vírusy živočíchy rezistentnými a to nikto kto s tým nepracuje nepochopí že TRH to nevyrieši ale že treba socialistické prerozdelenie prostriedkov aby to ten farmár zvládol. Rovnako v zdravotníctve treba vykonať socialistické prerozdelenie vložených prostriedkov a nikto z nás sa nepýta prečo má dotovať vyliečenie človeka chorého na zápal pľúc, rakovinu keď tam nemocný nikdy toľko prostriedkov nevložil koľko vyčerpá dokonca ani drogovo závislého sa nepýtame či ho bude liečiť TRH teda inými slovami jeho díler (napr Cinkota) alebo nejakého syfilitika antibiotikami keď si za to aby ho dostal zaplatil poskytovateľom verejných služieb, a potom tu niektorí drístajú akoby ním už mali paralyzovaný mozog.
bjuty smis
25.12.12,15:12
pavol54 :
...nikto kto s tým nepracuje nepochopí že TRH to nevyrieši ale že treba socialistické prerozdelenie prostriedkov aby to ten farmár zvládol.......

ja v polno nepracujem...aj ked mám polno vzdelanie....ale ked čítam takéto veci, tak neverím, že to nie je recesia...

problémy v v polno práve že spôsobili a spôsobujú dotácie a -teraz citujem :
..socialistické prerozdelenie prostriedkov....

dotácie, z ktorých je minimálne tretina ( to sa miernim) obyčajnou krádežou , ktoré sú najvačšie v eú - spôsobili čo ???
no to, že europa má súverénne najdrahšie potraviny na celom svete,..cca 40% rozpočtu eú ide na dotácie pár % podnikatelov v polno a za to máme najdrahšie potraviny na svete...dakujem pekne....milý pavol, ked čítam o socialistickom prerodelovaní, ktoré má niečo vyriešiť namiesto trhu...tak som tiež ako tebou spomínaný býk na červené plátno...
trisestri
25.12.12,15:27
a trh vyriesil co? - ak raz pride povoden,hurikan,poziar,neuroda tak smola.
Na druhej strane by mala EU prehodnotit formu a vysku pomoci,kedze ako zmienujes su riadne neefektivne,ale este viac je chore pomahat bankam,automobilkam a platit prebujneny byrokraticky aparat.
pivko
25.12.12,15:59
Koncom zimy som bol na denné menu v SNV, dal som si kuracinu a čuduj sa svete to mäso bolo z "ozajstného" kurčaťa. Po rokoch som cítil kuracie mäso, mňam :)

V obchodoch by som chcel vidieť "poctivé" slovenské potraviny, zeleninu, ktorá rástla v zemi, ovocie, ktoré dozrelo na stromoch, kríkoch a mäso, ktoré pred smrťou behalo po lúkach a pastvinách.
V SNV bola určite z Polska , preto bola taká super. Mi nehovor že človek ktorý je majiteľ rešt. v PP , BJ ,SL , SNV , kupuje maso na Slovensku. Snívaj ďalej.
pivko
25.12.12,16:02
Španieli a Francúzi vedú paradajkovú vojnu , lebo majú rozdielne dotácie. Riešenie : dotácie zrušiť , zrušiť clo na dovoz paradajok z Afriky a vybavené.
pavol54
25.12.12,16:23
pavol54 :
...nikto kto s tým nepracuje nepochopí že TRH to nevyrieši ale že treba socialistické prerozdelenie prostriedkov aby to ten farmár zvládol.......

ja v polno nepracujem...aj ked mám polno vzdelanie....ale ked čítam takéto veci, tak neverím, že to nie je recesia...

problémy v v polno práve že spôsobili a spôsobujú dotácie a -teraz citujem :
..socialistické prerozdelenie prostriedkov....

dotácie, z ktorých je minimálne tretina ( to sa miernim) obyčajnou krádežou , ktoré sú najvačšie v eú - spôsobili čo ???
no to, že europa má súverénne najdrahšie potraviny na celom svete,..cca 40% rozpočtu eú ide na dotácie pár % podnikatelov v polno a za to máme najdrahšie potraviny na svete...dakujem pekne....milý pavol, ked čítam o socialistickom prerodelovaní, ktoré má niečo vyriešiť namiesto trhu...tak som tiež ako tebou spomínaný býk na červené plátno...
dobré je niečo vytrhnúť z kontextu tak zareaguj aj na tie alergie alebo myslíš ze vznikajú a počítania peňazí alebo z výroby televízorov?
A to zdravotnícke prerozdeľovanie ti nevadí?
misomiso
25.12.12,16:25
Nemienim sa zucastnovat dalsich zbytocnych debat o dotaciach.

Nestrngal som preto v roku 89 klucmi, aby som mal v supermarkete na vyber jeden eidam, parenicu, nivu a jeden emental. To sme mali aj pred tym.
buchač
25.12.12,16:29
Nemienim sa yucastnovat dalsich ybztocnzch dabat o dotaciach.

Nestrngal som preto v roku 89 klucmi, aby som mal v supermarkete na vyber jeden eidam, parenicu, nivu a jeden ememtal. To sme mali aj pred tym.

....nenene......

Podľa poniektorých " overených zdrojov " ani tieto mliečne výrobky neboli k dostaniu....
Keď aj došiel tovar , tak sa šóry od rána vytvárali ......


Pche......
bjuty smis
25.12.12,17:05
dobré je niečo vytrhnúť z kontextu tak zareaguj aj na tie alergie alebo myslíš ze vznikajú a počítania peňazí alebo z výroby televízorov?
A to zdravotnícke prerozdeľovanie ti nevadí?

nič som nevytrhol z kontextu, len som ťa citoval..
ak áno, tak kludne upresni tú tvoju myšlienku zo socialistickým prerozdelením prostriedkov......som zvedavý...

čo mám ja reagovať na alergie ?? človek žije desat tisíce rokov v súlade s prírodou, ale ked nebude socialistické prerozdelovanie prostriedkov, tak nás zničia alergie ?? alebo čo si tým chcel povedať ??na čo sa odvolávaš ?? na akú štúdiu ??
bud si istý, že príroda si poradí aj bez človeka...alebo ešte lepšie bez človeka aj s jeho socialistickým prerozdelovaním...

zdravotnícke prerozdelovanie mi vadí...nie som odborník, ale štát by mal garantovať iba naozaj základnú zdravotnú starostlivosť a mal by byť zavedený systém individuálne´ho zdravotného poistenia...každý by si určil, čo bude mať v svojej poistke....je úplne normálne poistiť si auto, dom , byt, bicykel, ale na vlastné zdravie kašleme..

samozrejme, že tým pádom by štát prestal socialistický prerozdelovať odvody a zdrav. poistenie v dnešnej forme....
pavol54
25.12.12,18:03
nič som nevytrhol z kontextu, len som ťa citoval..
ak áno, tak kludne upresni tú tvoju myšlienku zo socialistickým prerozdelením prostriedkov......som zvedavý...

čo mám ja reagovať na alergie ?? človek žije desat tisíce rokov v súlade s prírodou, ale ked nebude socialistické prerozdelovanie prostriedkov, tak nás zničia alergie ?? alebo čo si tým chcel povedať ??na čo sa odvolávaš ?? na akú štúdiu ??
bud si istý, že príroda si poradí aj bez človeka...alebo ešte lepšie bez človeka aj s jeho socialistickým prerozdelovaním...

zdravotnícke prerozdelovanie mi vadí...nie som odborník, ale štát by mal garantovať iba naozaj základnú zdravotnú starostlivosť a mal by byť zavedený systém individuálne´ho zdravotného poistenia...každý by si určil, čo bude mať v svojej poistke....je úplne normálne poistiť si auto, dom , byt, bicykel, ale na vlastné zdravie kašleme..

samozrejme, že tým pádom by štát prestal socialistický prerozdelovať odvody a zdrav. poistenie v dnešnej forme....
žiješ v hlbokej nevedomosti, platby na zdravotné poistenie prerozdeľujú poisťovne, ty a ja a každý z nás do nich povinne prispieva rozhodnutím štátu. Ešte dobre že každý čo má poľno vzdelanie sa tomu nevenuje
pavol54
25.12.12,18:20
Nemienim sa zucastnovat dalsich zbytocnych debat o dotaciach.

Nestrngal som preto v roku 89 klucmi, aby som mal v supermarkete na vyber jeden eidam, parenicu, nivu a jeden emental. To sme mali aj pred tym.
Inak za socializmu sme zo zvedavosti nakúpili nejaké dovozové syry pekné etikety cena vysoká, a chuť no na grc a to sme chceli spraviť deťom radosť, nebolo nad už vtedy vyrábaný syrokrém alebo ovčí syr vtedy bežne dostupný a dnes nič alebo taká niva plesňový syr ako sa rozplýval na jazyku. Dali sa aj vtedy kúpiť dovozové nielen v predajni ESO ale aj v jednote. Práveže vtedy bolo na Slovensku asi desať mliekární a každá mala svoje vlastné výrobky podľa vlastných receptúr. kým dnes je ich koľko dve že by to ten slávny trh vyčistil? alebo trh spravil priestor pre šmejdy.
bjuty smis
25.12.12,18:23
žiješ v hlbokej nevedomosti, platby na zdravotné poistenie prerozdeľujú poisťovne, ty a ja a každý z nás do nich povinne prispieva rozhodnutím štátu. Ešte dobre že každý čo má poľno vzdelanie sa tomu nevenuje

pomerne trapne sa snažíš odbočiť od témy a od bolševických žvástov, čo sem hádžeš, konkrétne o nevyhnutnosti socialistického prerozdelovania prostriedkov v polnohospodárstve, na čo som zareagoval..

myslím, že ma ani nezaujíma, ako sa v tvojej hlave zrodila tá myšlienka, čo tu teraz tvrdíš....naozaj som nepochopil, na čo konkrétne z môjho príspevku si reagoval...kde já tvrdím opak....
buchač
25.12.12,18:30
mimotemy


Inak za socializmu sme zo zvedavosti nakúpili nejaké dovozové syry pekné etikety cena vysoká, a chuť no na grc a to sme chceli spraviť deťom radosť, nebolo nad už vtedy vyrábaný syrokrém alebo ovčí syr vtedy bežne dostupný a dnes nič alebo taká niva plesňový syr ako sa rozplýval na jazyku. Dali sa aj vtedy kúpiť dovozové nielen v predajni ESO ale aj v jednote. Práveže vtedy bolo na Slovensku asi desať mliekární a každá mala svoje vlastné výrobky podľa vlastných receptúr. kým dnes je ich koľko dve že by to ten slávny trh vyčistil? alebo trh spravil priestor pre šmejdy.

...v preklade ......Tuzex za koruny ( Kčs )........ešte aj Milupu a tie iné oné výrobky tam boli k dostaniu ...

Kdeže sú tie lanské snehy......
KE na Mlynskej ulici ...každý deň som cez zadný vchod chodil ...
pavol54
25.12.12,18:40
mimotemy



...v preklade ......Tuzex za koruny ( Kčs )........ešte aj Milupu a tie iné oné výrobky tam boli k dostaniu ...

Kdeže sú tie lanské snehy......
KE na Mlynskej ulici ...každý deň som cez zadný vchod chodil ...
prečo v preklade v niektorých mestách skutočne boli predajne ESO(pre ekonomicky silných občanov) mohol som si tam dovoliť nákup rovnako ako ty, to preto aby sme nemuseli šmeliť s bonami. neviem či náhodou nebolo v priori v Košiciach oddelenie, ale v Bratislave určite bola ale to nebolo dlho asi rok pred 89.
misomiso
25.12.12,18:48
Inak za socializmu sme zo zvedavosti nakúpili nejaké dovozové syry pekné etikety cena vysoká, a chuť no na grc a to sme chceli spraviť deťom radosť, nebolo nad už vtedy vyrábaný syrokrém alebo ovčí syr vtedy bežne dostupný a dnes nič alebo taká niva plesňový syr ako sa rozplýval na jazyku. Dali sa aj vtedy kúpiť dovozové nielen v predajni ESO ale aj v jednote. Práveže vtedy bolo na Slovensku asi desať mliekární a každá mala svoje vlastné výrobky podľa vlastných receptúr. kým dnes je ich koľko dve že by to ten slávny trh vyčistil? alebo trh spravil priestor pre šmejdy.

Ja sa pamatam, ze obycajny parmezan na spagety sme vozili iba zo zapadu. Ja prave papam holandsky Old Dutch z Billy a spm nadmieru spokojny. Obcas kupim anglicky Chedar v Tescu, nejaku tu mozzarelu, trocha mi chyba este vacsi vyber spanielskych syrov, lebo tie su vsetky fanrasticke. Nastastie byvam blizko Rakuska, obcas kupujeme tam, napr, vsetky tie Bergkasse su skvele. Cena potravin v podstate rovnaka rovnaka ako u nas (niektore potraviny dokonca lacnejsie) ale vyber bohatsi a kvalita sa zda tiez vacsinou lepsia.
pavol54
25.12.12,18:55
Ja sa pamatam, ze obycajny parmezan na spagety sme vozili iba zo zapadu. Ja prave papam holandsky Old Dutch z Billy a spm nadmieru spokojny. Obcas kupim anglicky Chedar v Tescu, nejaku tu mozzarelu, trocha mi chyba este vacsi vyber spanielskych syrov, lebo tie su vsetky fanrasticke. Nastastie byvam blizko Rakuska, obcas kupujeme tam, napr, vsetky tie Bergkasse su skvele. Cena potravin v podstate rovnaka rovnaka ako u nas (niektore potraviny dokonca lacnejsie) ale vyber bohatsi a kvalita sa zda tiez vacsinou lepsia.
a prečo sú lacnejšie? a tú kvalitu porovnávaš s tými čo sa dnes vyrábajú? Že by rakúšan v RAJO vyrábal horšiu kvalitu ako rakušan v rakúsku?
buchač
25.12.12,18:58
prečo v preklade v niektorých mestách skutočne boli predajne ESO(pre ekonomicky silných občanov) mohol som si tam dovoliť nákup rovnako ako ty, to preto aby sme nemuseli šmeliť s bonami. neviem či náhodou nebolo v priori v Košiciach oddelenie, ale v Bratislave určite bola ale to nebolo dlho asi rok pred 89.
V preklade preto , lebo tam bola skoro taká istá ponuka ako v Tuzexe .
Tuzex mal predsa bony a tie na čiernom trhu zvyšovali cenu tovaru oproti ESO predajni ... ako vravíš - šmelina sa obchádzala ...

Prior mal oddelenie s ( že nazvem ) darčekovým tovarom - čokolády , chlast a podobne ...
Na Mlynskej to bola ale normálna predajňa so širokým sortimentom ......

P.S.:
...niečo by som o tom mal vedieť - manželka tam robila 1980 - 1990 ...majster odborného výcviku ...:rolleyes:
buchač
25.12.12,19:01
Ja sa pamatam, ze obycajny parmezan na spagety sme vozili iba zo zapadu. Ja prave papam holandsky Old Dutch z Billy a spm nadmieru spokojny. Obcas kupim anglicky Chedar v Tescu, nejaku tu mozzarelu, trocha mi chyba este vacsi vyber spanielskych syrov, lebo tie su vsetky fanrasticke. Nastastie byvam blizko Rakuska, obcas kupujeme tam, napr, vsetky tie Bergkasse su skvele. Cena potravin v podstate rovnaka rovnaka ako u nas (niektore potraviny dokonca lacnejsie) ale vyber bohatsi a kvalita sa zda tiez vacsinou lepsia.

....len tie , kua , príjmy slovenské ........v podstate , kua ...
misomiso
25.12.12,19:04
a prečo sú lacnejšie? a tú kvalitu porovnávaš s tými čo sa dnes vyrábajú? Že by rakúšan v RAJO vyrábal horšiu kvalitu ako rakušan v rakúsku?


Nechapem celkom co tym myslis. Po prve - ano, Rakusan urcite nerobi vsade tu istu kvalitu, preco by to robil?

Po druhe, ak idem do obchodu, tak ma prilis nezaujima, kto aku kvalitu robi, ale kto aku nakupuje a predava. Teda obchodnik si vybera, co ponukne spotrebitelovi. V Rakusku jednoducho obchodnici ponukaju (zvacsa) o nieco lepsiu kvalitu, to je vsetko.
pavol54
25.12.12,19:06
V preklade preto , lebo tam bola skoro taká istá ponuka ako v Tuzexe .
Tuzex mal predsa bony a tie na čiernom trhu zvyšovali cenu tovaru oproti ESO predajni ... ako vravíš - šmelina sa obchádzala ...

Prior mal oddelenie s ( že nazvem ) darčekovým tovarom - čokolády , chlast a podobne ...
Na Mlynskej to bola ale normálna predajňa so širokým sortimentom ......

P.S.:
...niečo by som o tom mal vedieť - manželka tam robila 1980 - 1990 ...majster odborného výcviku ...:rolleyes:
AHA, to vieš v Košiciach som bol vtedy tak tri-štyrikrát ročne ale keď sme niečo chceli netradičné tak sme tam občas skočili a bolo to viac ako pred 22 rokmi takže niečo aj vyšumelo.
misomiso
25.12.12,19:08
Inak stale nechapem, v com vam v tychto trapnych temach skutocne ide. Stale nedavete na nejake Tesco, ako keby bolo zakonom prikazane nakupovat v Tescu. Tak si najdite svoj vlastny model distribucie, obidite Tesco, nechajte ho skrachovat a nakopte ho do zadku, mne chybat nebude.

V bratislavskych nakupnych centrach asi pred rokom vznikli predajne holandskych syrov. Nespoliehali na Tesco, akysi importer zalozil svoje predajne, na malej ploch aje tam asi 300 syrov, nepredavaju to terda rozhodne lacno, ale ludia to kupuju.

Tak si to predavajte sami, ak si tak verite. Ak to bude kvalitne, ludia to budu kupovat. Precitajte si knihu Fialova krava a mozete zacat.
pavol54
25.12.12,19:13
Nechapem celkom co tym myslis. Po prve - ano, Rakusan urcite nerobi vsade tu istu kvalitu, preco by to robil?

Po druhe, ak idem do obchodu, tak ma prilis nezaujima, kto aku kvalitu robi, ale kto aku nakupuje a predava. Teda obchodnik si vybera, co ponukne spotrebitelovi. V Rakusku jednoducho obchodnici ponukaju (zvacsa) o nieco lepsiu kvalitu, to je vsetko.
Takže ty keď nakupuješ v Rakúsku ti to vlastne je jedno že obchodné siete zahraničných vlastníkov na Slovensku sú bazárom šmejdov vyrobených pre Slovákov. Inak neviem prečo som mal zafixované že žiješ a podnikáš pod Tatrami.
buchač
25.12.12,19:19
Inak stale nechapem, v com vam v tychto trapnych temach skutocne ide. Stale nedavete na nejake Tesco, ako keby bolo zakonom prikazane nakupovat v Tescu. Tak si najdite svoj vlastny model distribucie, obidite Tesco, nechajte ho skrachovat a nakopte ho do zadku, mne chybat nebude.

V bratislavskych nakupnych centrach asi pred rokom vznikli predajne holandskych syrov. Nespoliehali na Tesco, akysi importer zalozil svoje predajne, na malej ploch aje tam asi 300 syrov, nepredavaju to terda rozhodne lacno, ale ludia to kupuju.

Tak si to predavajte sami, ak si tak verite. Ak to bude kvalitne, ludia to budu kupovat. Precitajte si knihu Fialova krava a mozete zacat.

Michal , ale šak si vezmi :
- že nie každý žije v Blave a okolí ...alebo nejakého iného väčšieho mesta ...
- že nie každý má možnosť do Rakúska zbehnúť...
- že nie každý zarába nadštandartne ...
- že ....atď ...

Takže ľudia MUSIA ( niektorí ale aj chcú ) do toho Tesca .....
misomiso
25.12.12,19:34
Ja zijem a podnikam na roznych miestach.

No, trocha to zvelicujes, ten rozdiel v kvalite a v sortimente tu je, ale nie je nijako priepastny. Nastastie, dnes ak vstupis do akehokolvek supermarketu v EU, tak tam mas k dispozicii pomerne slusny sortiment a kvalitu.

To, ze je v Rakusku kvalitnejsi tovar a sirsi sortiment je logicke. Kupna sila zakaznikov je tam vyssia a je tam aj viac konurencie. Samozrejme, ze obchodnik u nas nebude drzat v Spisskej Novej Vsi 15 druhov zahranicnyh kozich syrov, pretoze by z toho musel vacsinu vyhodit.

Krasne to bolo vidno pocas nastupu krizy. Pred krizou sa krasne zlepsoval sortiment potravin v supermarketoch u nas (hlavne na zapadnom Slovensku, ale aj inde). Pribudlo mnozstvo exotickeho ovocia a zeleniny, rozne pochutiny a speciality, kvalitne syty. S nastupom krizy obchodu z toho 2/3 museli stiahnut, pretoze to zacalo hnit v regaloch. Teraz sa to zasa postupne vracia, ale medzi nami a Rakuskom bude stale rozdiel, inak to ani nejde.

A neviem, ci mozno zvalovat vinu na zahranicnych majitelov obchodnych sieti. Ak idem do Coop Jednoty, nie je to o nic lepsie, ceny, kvalita ani sortiment nie je lepsi ako v Tescu, a ak idem do nejakeho lokalneho obchodika, ktory vlastni miestna tetuska, tak je to este horsie. Ja si samozrejme nestazujem, treba byt Bohu vdacny za to co mame, pretoze je toho pozehnane a aj tak sa prejedame. No ak mozem porovnavat a ak si mozem vybrat, tek nebudem jest cely rok parenicu, ale dam prednost vacsej pestrosti a rozmanitosti. To je z pozicie zakaznika jednoznacna vyhoda, ze sa s tovarom obchoduje po celom svete.