janopo
24.08.12,15:54
Ahojte, chcel by som Vás požiadať o radu a názory? Mám dve ponuky na stavebné rezivo pre krov, jedna je za 1900€, druhá za 2060€, rozdiel 160€. Tá drahšia je ponuka z píly, kde pília uhľovou pílou a tá lacnejšia je z píly, kde pília gátrom. Vraj rezivo pílené uhľovou pílou je omnoho presnejšie a kvalitnejšie. Pre nás stavbárou je 160€ veľký peniaz :-), preto sa rozhodujem či objednať drahšie rezivo pílené uhľovou pílou alebo lacnejšie pílené gátrom. Vôbec sa do toho nerozumiem, preto mi prosím poraďte či sa v tomto prípade oplatí investovať tých 160€ navyše alebo je to zbytočné?
Poraďte prosím aj to, na čo si dať pri kúpe a preberaní reziva pozor, vraj by malo byť z čerstvého- mokrého dreva, nenapadnuté hmyzom a hubami...
Ďakujem veľmi pekne.
Pekný zvyšok dňa všetkým.
JP
tomooo
25.08.12,13:53
daj si pozor na kvalitu reziva !!! Chod sa pozriet pred tym na ten gater, z čoho rezu! drevo musi byt mokre, tazke, ziadne kusky kory, ziadne male dierky po chrobakoch, namorit. Dolezita je technika rezania z hrubiny hlavne pri strede kmena.
To ci je napilene gatrom alebo uhlovou pilou alebo pilnikom na nechty je jedno. Aj tak to tesar capuje takze zalezi na jeho sikovnosti.
Ak mozes zober si tam zo sebou tesara co ti to bude robit. Ten by to mal poznat...
220870
26.08.12,01:14
Je absolútne nepodstatné čím to narežú.kedysi keď neboli gátre sa kresalo ručne sekerami a to bolo najkvalitnejšie drevo ,lebo bolo z jedného kusa stromu.Drevo je ideálne vypíliť cez zimu január február keď má v sebe najmenej vody a nechať popíliť a pol roka preschnúť.Pred montážou by malo mať menej ako 15% vody ale dá sa aj z mokrejšieho skúsený tesár bude vedieť čo s tým.Skôr dajte pozor aby nebolo z polomov alebo zaparené(vyzerá to ako keby bolo mierne do zelena).Odporúčam .,ak sa tomu nerozumiete nechajte to na tesárov od kúpy až po montáž.
anonym222
27.08.12,18:31
Drevo rezané gátrom je vraj drsnejšie a preto sa horšie natiera roztokom proti drevokazným hubám a škodcom. Je vraj aj preto vyššia spotreba tohto roztoku.
Taktiež som si nie celkom istý, či je možné gátrom narezať drevo takou technikou akou sa reže pílou. Z hrubého kmeňa sa by sa mali tramy, dosky a late vyrezávať postupne dookola až ku stredu. Stred je vraj najhorší (najslabší). Myslím že gáter reže iba celý kmeň priečne.
marleau
28.08.12,06:00
Gáter reže dobre len vtedy,keď má správne našponovaný a dobre nabrúsený pílový pás.Podľa mojich skúseností na Slovensku menia pás veľmi neskoro,potom je rezaný prvok krivý,veľmi krivý.
Uhlová píla je presnejšia aj rýchlejšie pracuje,ale tiež záleží na ostrosti zubov kotúča.Ono to nie je lacná záležistosť,či už kotúč/pás alebo samotné brúsenie ich zubov,preto sa na Slovensku dosť nekvalitne reže (česť výnimkám) - šetrenie.
Pri surovom dreve treba dať pozor,by neboli rezané sucháre,drevo musí mať živicu a je podstatne vlhkejšie,ako suchár.Tiež nesmie byť napadnuté drevokazným hmyzom,po ňom ostávajú malé čierne dierky v dreve,toto sa v žiadnom dreve nesmie nachádzať.Čo sa týka zamodralosti,tá nie je nejak závadná,ak však nebude prvok pohľadový.Náter,hlavne svetlý odtieň,nedokáže zamodralosť prekryť.
Ak ide o 160 eur,tak doležité je vidieť,z čoho režú.Aj pásová píla nareže pekne,čo však z toho,ak zo suchára?Tu by som stavil na kvalitu guľatiny a až potom na sposob rezania.
retra
17.06.15,16:58
TU (http://www.stavebne-rezivo.sk) majú aj rezivo pílené na uhlovej píle aj gátrom. Lacnejšie je gátrom pílené a to až o 36 €.