MarianL2001
24.08.12,18:21
Dobry den,

chcem kupit byt v sprave SBD v osobnom vlastnictve predavajuceho bez realitky.

Mam vzor kupnej zmluvy (KZ), v ktorej je definovana aj "uprava prav k pozemku", na ktorom stoji panelak, v ktorom sa byt nachadza. Avsak na pozemok panelaku vo vzore KZ je zriadene vecne bremeno v prospech Spolocenstva vlastnikov bytov.

Vo vzore KZ je aj cast "sprava domu", kde kupujuci vyhlasuje, ze pristupuje k zmluve o zriadeni spolocenstva vlastnikov.

Moja otazka je ako by som mohol upravit tieto casti KZ v pripade, ze kupujem byt v sprave SBD v osobnom vlastnictve predavajuceho?

Mozno tieto nalezitosti v KZ nie su povinne, ale nechcem nic podcenit.

Viem, ze s SBD sa podpisuje dohoda o prevode clenstva, ale asi az po povoleni vkladu na katastri.
Do casti "sprava domu" ma napadlo uviest nasledovne:
Kupujuci vyhlasuje, ze sucasne s nadobudnutim vlastnictva k bytu a spoluvlastnictva k spolocnym castiam a zariadeniam domu pristupuje v zmysle zakona c. 182/93 Z. z. o vlastnictve bytov a nebytovych priestorov v znení neskorsich zmien a doplnkov, aj k zmluve o výkone správy uzatvorenej medzi SBD (adresa SBD) a vlastnikmi bytov v bytovom dome.

V prilohe uvadzam aj cast KZ, ktoru by som potreboval zmenit vzhladom k tomu, ze ide o SBD.

Prosim o radu

Dakujem Marian
JUDr. Pavol Kollár
24.08.12,16:58
Ak je byt v osobnom vlastníctve nie je potrebný prevod členstva v SBD, pretože SBD je len správcom bytového domu, ktorého môžu vlastníci kedykoľvek zmeniť. Ten text do KZ je dobrý, len je potrebné presne špecifikovať SBD podľa výpisu z obchodného registra.
MarianL2001
24.08.12,17:40
Dakujem Vam za radu,

prosil by som Vas este o vyjadrenie k casti "uprava prav k pozemku".Je nutne, aby sa do KZ definovala aj tato cast a ak ano, v akom zneni?

Alebo pravny vztah k pozemku ziskam automaticky po povoleni vkladu z katastra?

Marian
Mária27
24.08.12,19:52
Ak je vlastník bytu aj spoluvlastníkom pozemku pod domom, spolu s bytom ti prevedie aj ten spoluvlastnícky podiel. Ak nie je pozemok odkúpený, je tam vecné bremeno - to je tá úprava práv (text býva rovnaký).

V časti "sprava domu", kde kupujuci vyhlasuje, ze pristupuje k zmluve o výkone správy - to ťa napadlo správne.
Podľa § 15 bytového zákona vzniká zo zákona k bytu alebo k nebytovému priestoru v dome záložné právo v prospech spoločenstva; ak sa spoločenstvo nezriaďuje, vzniká zo zákona záložné právo v prospech ostatných vlastníkov bytov a nebytových priestorov. To v zmluve môže a nemusí byť (je to zo zákona).

Členstvo v bytovom družstve je nezávislé od vlastníctva bytu - to ti asi neprevedie (ak je ešte členom), lebo by si mu musel zaplatiť aj členský podiel na majetku družstva.
bobekoad
24.08.12,19:57
dam ti len jednu radu, nerob to sam ked nevies, pre par eur pravnikovi resp. notarke sa budes motkat s vkladom aj niekolko mesiacov:-) , bolo uz viac chytrakov a o......i akurat tak seba...