zuzka247
25.08.12,09:21
ahojte, potrebovala by som poradit. minulý rok v máji sme rekonštruovali (40 ročný) dom. v auguste minulého roka som objavila v kúpelni na obkladačke prvú prasklinu, začiatkom decembra už boli praskliny na viacerých obkladačkách, dokonca odpadla aj časť glazúry. tieto spraskliny sú viditeľné, avšak na väčšine obkladačiek sú aj praskliny, ktoré sú viditeľné až pri umývaní, teda po styku s vodou(podotýkam, že nepraská obkladačka po celej svojej hrúbke, glazúra sa vydrobuje a odpadáva). výrobca nám reklamáciu zamietol, z jedného malého odrezku vraj robili v ich laboratóriu test a obklad vraj splňa normu. podľa mňa je chyba v povrchovej úprave. nerieši tu niekto podobný problém? výrobca sa vyhovára na zlý podklad, nevhodné lepidlo či odbornú spôsobilosť majstra. majster je však vyučený v odbore, s dlhoročnou praxou, použité lepidlo murexin a nejedná sa o novostavbu, ktorá by mohla ešte pracovať. dnes som skúsila umyť zostaté odrezky obkladov a na jednom som objavila tie isté praskliny a takisto po celom svojom obvode obkladačky nasiakli vodou a zmenili farbu,,,je to normálna reakcia obkladu? reaguje každá obkladačka na vodu? prosím poraďte,,,ďakujem zuzana
p.s.: dodatočne prikladám foto odrezkov obkladov, kde je (síce horšie ale je) vidieť ako kachlička po obvode nasáva vodu a mení farbu
Braňo
25.08.12,07:31
Skôr by som odhadol, že máš vlhkosť pod obkladom.
zuzka247
25.08.12,07:33
aj keď predtým ten problém nebol? a odrezky, co sme mali odložené takisto s tou vodou reagujú?
220870
26.08.12,01:24
Po rôznych fórach dookola upozorňujem ľudí na to aby nekupovali Poľský obklad.Má nevyhovujúcu povrchovú úpravu glazúru.Poľský výrobcovia používajú pri výrobe obkladov nekvalitné glazúry .Presiaka alebo nasiaka cez ne do obkladačky voda.Ak aj "nopoškodenú obkadačku" pofŕkate vodou tak cez glazúru voda vsiakne do obkladačky.Neviem či sú na to nejaké normy ,ale obklady od iných výrobcov to nerobia.Je to len jedna z chýb PL obkladov je toho toľko ,že s tým odmietame robiť je to bordel, ako celé Poľsko.V poslednom čase si dávam podpispvať zákazníkom to že som ich upozornil na chyby nie len PL materiálov .
pivko
26.08.12,13:57
Ja mám v 5 kúpelkách Polsky obklad Paradyz a Tubadzyn a žiadny problém a v predchádzajúcich bytoch kde som býval som mal tiež stále len Polské a nebol problém. Samotný Hornbach má min. 65% obkladov Polských. Jediný problém som mal raz a bola to Španielska dlažba.
Museli Ťa odrbať nejakou 3 triedou , kde si kupoval?
zuzka247
26.08.12,14:03
normálne, v stavebninách som kupovala,,,podľa fotiek myslíš, že by mohla byť chyba inde jak v obklade?
220870
26.08.12,14:23
Ten obklad na fotto je výmet z výroby.
zuzka247
26.08.12,15:57
tiež si myslím, videli ste u niekoho nieco podobné?
220870
26.08.12,17:28
x-krát.Nalepený obklad sa dá len veľmi ťažko reklamovať.Je to veľká chyba slovenských zákonov.By si výrobcovia boredelu rozmysleli keby mali uhrádzať svoje nepodarky.Takto si robia z nášho trhu smetisko.
lapejko
27.08.12,10:21
Tieto série Paradyž lepím min.10 rokov, takýto problém som chvalabohu nemal, podobný prípad mal ale sused: kúpelňu obložil štandardným slovenským glazovaným obkladom na lacné slovenské lepidlo v starom dome s pórobetónových kvádrov kde nebolo ústredné kúrenie. V priebehu troch rokov urobil kúrenie a v špajzi nad kúpelňou spravil druhúkúpelňu aj s podlahovkou. do pol roka po dokončení kúpelne sa mu zduli obkladačky aj s lepidlom na väčšej časti, na malých častiach to popraskalo ako zadávateľovi témy. Pri oprave sme ako najpravdepodobnejšu príčinu určili vysušenie kvádrového muriva kúrením a odvodnením stavby kedy murivo asi zmenšilo pôvodný objem...
zuzka247
27.08.12,12:21
ale nám sa nezduli obkladačky, praská len povrchová úprava, glazúra,,,dom má ústredné kúrenie a lepili sme murexinom, čo je štandartné lepidlo,,,myslím, že toto je iný prípad,,,ale ďakujem za názor
220870
27.08.12,12:30
Tieto série Paradyž lepím min.10 rokov, takýto problém som chvalabohu nemal, podobný prípad mal ale sused: kúpelňu obložil štandardným slovenským glazovaným obkladom na lacné slovenské lepidlo v starom dome s pórobetónových kvádrov kde nebolo ústredné kúrenie. V priebehu troch rokov urobil kúrenie a v špajzi nad kúpelňou spravil druhúkúpelňu aj s podlahovkou. do pol roka po dokončení kúpelne sa mu zduli obkladačky aj s lepidlom na väčšej časti, na malých častiach to popraskalo ako zadávateľovi témy. Pri oprave sme ako najpravdepodobnejšu príčinu určili vysušenie kvádrového muriva kúrením a odvodnením stavby kedy murivo asi zmenšilo pôvodný objem...
Presne opačné skúsenosti s paradyžom mám ja .Je to po krachu Novokeru bezkonkurenčne najväčší bordel na trhu.Stavebniny a predajne obkladov v TO už takmer nepredávajú Opočno a Paradyž ,aj podľa ich vyjadrení sa jedná o vysoko kazový a problémový materiál.
EenBA
28.08.12,17:38
Som možno amatér, tak odpoveď ber s rezervou:

Niekoľko možností - príčin poškodenia:
1. Štruktúra - materiál niečo znesie, resp. Glazúra znesie aj otrasy aj vlhkosť aj neodborné položenie obkladu (ak je kvalitný)
2. Vlhkosť muriva, podkladu - ak je povedzme nerovnomerné nanesené lepidlo, vtedy môže prasknúť obklad ale to sa stáva zriedkakedy
3. Pracujúce murivo - dom je nestabilný - múry praskajú
4. Obkladač pokladá tak, že iba na na obklade nanesie lepidlo, alebo iba na stenu, takže potom nedrží a odpadáva celá dlažba, v tvojom prípade je to ale skôr o glazúre
5. Zemetrasenie :)

Podľa mňa je to vlhkosťou steny. Dlažba mení farbu ak z druhej strany (zadnej) nasiaka vodou. V našej kúpeľni sme mali iba dve obkladačky, ktoré pol roka boli tmavšie - po pol roku sa to stratilo.


Odporúčanie:


1. Kontaktuj SOI
2. Vyžiadaj laboratórny test - kópiu vo forme prílohy k reklamácii od výrobcu, keď tvrdia, že to robili s aktuálnym dátumom skúšky ("robili v ich laboratóriu test a obklad vraj splňa normu")
3. Skontroluj (na obale) či murexin je vhodný materiál na lepenie tejto dlažby, predpokladám že áno
zuzka247
29.08.12,04:51
SOI som už kontaktovala,písala som aj Združeniu spotrebiteľov, tak čakám na odpoved,,,výsledok z kontroly mi nedali, len v tej reklamačnej odpovedi uviedli normu - hodnoty a potom hodnoty tej našej vzorky. takisto som písala aj do murexinu, kde mi tiež potvrdili, že lepidlom to nebude, je to štandartné a dobre predávané lepidlo. a ešte k tej vlhkosti, nemyslím si, že máme vlhkosť v dome, či vlhké steny, po namočení to robia takmer všetky obkladačky a tiež to robia aj tie odrezky, co na stene vobec neboli,,,no pojdem do druhého kola reklamácie a budem pýtať priamo ten výsledok testu.
ďakujem za názor :o)
220870
29.08.12,17:01
Držím vám palce.Ste možno prvá v tomto banánovo smetiskovom štátiku čo sa púšťa do spravodlivého boja s podvodníkmi v stavebníctve.Čosi o normách ohladne aj s nejakým rozborom som nejaký rok dozadu čítal na ASB alebo TZB.Nemám moc času to hľadať skúste osloviť adminov týchto portálov.Bolo tam veľa užitočného.Cez víkend to skúsim pohľadať.
http://www.asb.sk/tema-mesiaca-2012/podlahy-a-dlazby/
http://www.tzb-info.cz/
http://www.stavebnitechnologie.cz/csn.php?kat=16
zuzka247
29.08.12,17:06
tak to vám ´dakujem :o))) len či to bude mať aj nejaký význam,,,
lapejko
30.08.12,12:23
každopádne by bolo dobre priniesť informáciu o výsledku reklamácie, lebo hociktorá značka materiálu raz môže zblbnúť.