Antos56
26.08.12,07:26
Dobry deň.Kupil som 6 sliepok z velkochovu,prvy den niesli ,potom prestali.Myslel som že to je stravou,lebo som im daval iba domacu-zbytky z kuchyne.Ale neviem či nemaju nejake ochorenie pretože niektore na krku nemaju perie a maju svetle hrebene.Teraz som kupil už aj stravu pre sliepky z chov produktu.Ale nič sa nezmenilo.Už ich aj vypúštam von.Môže to byť tym že nemaju nadoby na znášanie?
Som absolutny amater z mesta,prosim poradte.
arizona
26.08.12,06:16
Fero11
26.08.12,06:47
zbytky z kuchyne ??
Sliepky potrebuju jacmen a samozrejme ak je zelena trava tak sa potrebuju past na trave, potom budu aj kvalitne eggs :)
bodliak
26.08.12,07:40
Okrem samotnej zmeny prostredia, vhodnej stravy, vody, atď.,

1. majú kde znášať ?
Sliepka málokedy stratí vajce len tak, na dvore. Potrebujú tmavé miesto, najlepšie vystlané slamou/senom, kde majú kľud.

2. A niekedy treba len presnoriť revír, vedia si nájsť skrýšu.
viktorviktor
26.08.12,11:36
sliepka kúpená z veľkochovu nie zlatý somárik, trpezlivosť, až sliepkam zarastú krky, trochu sa preberú, tak po 1-2 mesiaci začnú znášať, teraz majú prestávku, preto ich predali, je dobre že si kúpil krmivo, dávaj im pšenicu, jačmeň majú na háku, ak máš dvor, aj bez trávy, tak ich púšťaj z kurníka na dvor a nezabudni na čerstvú vodu :-)
pepsikova
26.08.12,11:46
..u mojho dedka mali dvorné dámy, teda sliepočky, vlastnú obývačku-teda kurník,nízke bydlo na poschodie, tam sedánky so slamy, kde znášali vajcia a kotkodákali odušu..rezal im aj žihlavu nadrobno a dával do zmesky drvenej kukurice a obilia ...a suchý chlieb..celkom suchý nadrobno, alebo namáčaný...tuším mali svoj jedálniček,aj na zobanie po zemi rozhadzoval...
pinta
27.08.12,13:39
Zbytky z kuchyne sú zúfalo málo.Hydina najlepšie zužitkuje zošrotované obilie trochu nahrubšie - nie ako múka.Ale pokiaľ sú to sliepky vynesené, treba vyčkať aj dva mesiace, kým začnú znovu niesť.
oldschool
27.08.12,14:30
Sliepky z veľkochovu sa predávajú vtedy, ak sú vynesené. Nepredali by ich, ak by ešte niesli. My sme tiež kupovali z veľkochovu a začali niesť až po čase, keď sa adaptovali na prostredie a zvykli si na novú stravu. Sliepky majú vlastnú zastrešenú miestnosť - kurník šopu :-)(cca 9m2) - takú búdu, kde sa môžu schovať keď prší, majú tam hanbálok na ktorom spia a samozrejme miesto na znášanie vajec vystlané slamou. Pri búde je oplotený výbeh, kde môžu hrabať. Majú dostatočný prísun zeliny zo záhrady, trávy, zmesky zmiešanej so žihľavou, zrno, takisto namáčaný starý chlieb a takisto prísun čerstvej vody na ktorú netreba zabudnúť... A nezabudni, že sliepky majú obdobia kedy nesú a potom príde oddych, keď neznesú žiadne vajce. Ale na to si pomaly zvykneš :-)
allgreen
27.08.12,14:53
aj my chovame sliepky, aj ked teraz sme stare zarezali a cakame na nove, tiez sme im davali zmesku so zitom, alebo len zito. Ze nieje dobre aby mali stale zmesku stale + nejake to pomie z kuchyne pre ne ako zakusok. Mali aj výbeh kde rastla trava avšak 6 sliepok vie znivočiť aj dosť velky travnik, tak neskor sme ich pustali do zahrady len pod dozorom na hodku-dve kym sa popolievalo nech sa napasu.
Teraz mam na plane postavit zajacnik pre 2 samicky - staval niekto zajacnik? na co si dat pozor?treba ho aj zateplit polystyrenom alebo staci z dosiek?
Peter z Bratislavy
30.08.12,19:30
Antos

nečuduj sa. Tie sliepky boli na farme zavreté (možno v klietakch) a v živote nevideli slnko, zrno a trávu a mali stabilnú teplotu a vyváženú plnohonotnú zmesku pre nosnice. Keď začali prchnuť, tak sa ich zbavili, lebo prestali znášať.
Takže Ty si ich síce zachránil, ale prišli do úplne nevhodného prostredia a pri takom krmeni a životných podmienkach s anečuduj, že nič nenesú. Najprv musia preperiť a naučiť sa žiť v prídomových podmienkach.
ioanes
16.09.12,18:21
Taktiež mám sliepky z veľkochovu, kúpili sme mládky 10 mesačné v júni - 20 ks. Zo začiatku niesli. Nechahla som si aj pôvodné 3 ročné - 5 ks, kým nové začnú znášať. Mám aj kohútika, aby neboli smutné. Ale dnes mám denne dve vajíčka. Už som z toho veľmi nahnevaná, lebo sleipky chovám niekoľko rokov , dávam im zmesku, čistú vodu aj zelenú trávu, či burinu, majú dosť veľký výbeh, miesto na nesenie je presne ako má byť, len vajíčka nemám. Už si neviem rady, asi ich porežem a dám do mrazáka. Neviete mi proadiť, čo robiť aby niesli?????
wagner
16.09.12,18:32
Taktiež mám sliepky z veľkochovu, kúpili sme mládky 10 mesačné v júni - 20 ks. Zo začiatku niesli. Nechahla som si aj pôvodné 3 ročné - 5 ks, kým nové začnú znášať. Mám aj kohútika, aby neboli smutné. Ale dnes mám denne dve vajíčka. Už som z toho veľmi nahnevaná, lebo sleipky chovám niekoľko rokov , dávam im zmesku, čistú vodu aj zelenú trávu, či burinu, majú dosť veľký výbeh, miesto na nesenie je presne ako má byť, len vajíčka nemám. Už si neviem rady, asi ich porežem a dám do mrazáka. Neviete mi proadiť, čo robiť aby niesli?????

Neviem kde si kupovala 10 mesačné mládky, ale prečítaj si príspevok pod Tvojim. Peter z Bratislavy to vysvetľuje. Ja teda by som také mládky nekúpila, pretože si myslím, že už sú dosť vynesené. Ja si zásadne kupujem jednodňové kuriatka. Je s tým trochu viac roboty, ale čo si vychovám, to mám. Začínajú niesť vajcia obvykle po piatich mesiach a to ich nechovám smeskou. Iba pšenica, kukuričný a pšeničný šrot. Teraz aj zemiaky, keď náhodou zostane chleba. Tiež majú výbeh a trávu. K tomu pridám občas burgiňový list.Nemôžem sa sťažovať, sliepky po prvej znáške ( niesli celých 12 mesiacov) som teraz zabila a mladé kurence pomaly 5 mesačné by mali každú chvíľu začať niesť.
Peter z Bratislavy
16.09.12,19:37
Nemajú sliepky nejake skrýše kam by vajcia mohli znášať? Ešte je jedna možnosť. Na znesené vajcia chodí nejaká škodná.
Ale po cca 3 mesaicoch by sa už mohli aklimatizovať a niesť.

Wagner-sliepky po 1. znáške je škoda zabíjať. Stačí až po 2. znáške, ke´dže v 3. roku už zožerú viac ako vyprodukujú. A naozaj sa oplatí viac si vypiplať vlastné mládky z kuriatok. Ale treba dať pozor, aké kuriatka a od koho kupujete, aby ste neboli sklamaní z výsledku. Odporúčam kupovať od preverených a skúsených chovateľov čistokrvné plemená na znášku, alebo kombinované mäsovo-znáškové plemená.
Tiež treba brať do úvahy podmienky (hlavne v zime) v akých budú žiť. Do tvrdších horských podmienok sú vynikajúce naše Oravky-otužilé a skromné.
wagner
16.09.12,19:55
Nemajú sliepky nejake skrýše kam by vajcia mohli znášať? Ešte je jedna možnosť. Na znesené vajcia chodí nejaká škodná.
Ale po cca 3 mesaicoch by sa už mohli aklimatizovať a niesť.

Wagner-sliepky po 1. znáške je škoda zabíjať. Stačí až po 2. znáške, ke´dže v 3. roku už zožerú viac ako vyprodukujú. A naozaj sa oplatí viac si vypiplať vlastné mládky z kuriatok. Ale treba dať pozor, aké kuriatka a od koho kupujete, aby ste neboli sklamaní z výsledku. Odporúčam kupovať od preverených a skúsených chovateľov čistokrvné plemená na znášku, alebo kombinované mäsovo-znáškové plemená.
Tiež treba brať do úvahy podmienky (hlavne v zime) v akých budú žiť. Do tvrdších horských podmienok sú vynikajúce naše Oravky-otužilé a skromné.
Zabila som sliepky z toho dôvodu, že sa ozobávali. Niektoré z nich boli dosť bojovné a ja také sliepky nebudem chovať. Aj keď niesli vajcia ako zdivené, také sliepky nemajú u mňa miesto na dvore. Nikdy som také sliepky nemala a nepamätám sa, že by sme boli niekedy mali také sliepky. Preto som na jar kúpila hempšírky, aj keď chcem kúpiť čistokrvné, tieto by som si nechala za normálnych okolností dva roky. Čistokrvné si chcem vychovať od jari, aby boli pripravené na ďalší chov. Myslím si, že u nás v nadmorskej výške cca 400 m/nm vystačia aj hempšírky. Tie zimy nebývajú až také kruté, ako vo vyšších polohách. Zásadne by som chcela kombinované mäsovo-znáškové plemeno.(dúfam že také na jar budete mať?)
Peter z Bratislavy
16.09.12,20:03
Hempšírka, Sasexska, Amrokska, čo Australka je dobrá voľba mäsovo-znáškového plemena do bežných chovateľských podmienok. Pokiaľ si zoženiete nepríbuzného kohúta, budete mať na jar aj životaschopné potomstvo od nich. Práve teraz na jeseň sa konaju skoro každý víkend výstavy zvierat, kde sa dajú zohnať čistokrvné plemenné zvieratá.
Zriedkavo sa na nich obajvujú aj Bielefeldky rodofarebné. Okrem slušnej znášky a dobrej zmäsilosti kohútov je ich najväčšou výhodou a prednosťou to, že hneď po vyliahnutí sa dá u kuriatok určiť pohlavie, keďže kohútiky majú úplne inakšiu farbu ako budúce sliepočky.
Hrdzoska
17.09.12,14:54
Ahoj Peter,

nevieš kde bude v krátkom čase najeká výstava hydiny? Chcela by som konečne obnoviť chov sliepočiek.Dakujem

Erika
Peter z Bratislavy
17.09.12,16:13
Neviem, kam to máš najbližšie. Ale na webstranske Zväzu chovateľov su aj termíny výstav. Každý vikend je ich niekoľko po celom SLovensku i na Morave.
Pozri na:
http://www.szch.sk/index.php?pl=131&article=553