emília30
28.08.12,10:20
Uvažujem, že v domácnosti prestanem používať mikrovlnku, jednoducho sa obávam, že ohrievať takto jedlá nie je zdravé. A uvažujem nad tým ako mikrovlnku nahradiť. Niektoré jedlá samozrejme nie je problém ohriať na plynovom sporáku (polievky, omáčky ...), ale zas iné jedlá (ryža, zemiaky, pečené mäsá ...) takto ohriať neviem. Pozerala som na internete parné rúry, ale tie sú dosť drahé, tak rozmýšľam o kúpe parného hrnca. Tento sa však používa hlavne na varenie. Máte niekto s takýmto hrncom skúsenosti? Možno ho používať aj na ohrievanie jedla? Prípadne mi poraďte ako inak nahradiť mikrovlnku.
Vďaka
Nokerla
28.08.12,09:24
A z coho usudzujes, ze ohrievanie v microvlnke je nezdrave ? Vies na akom principe to funguje?
Indeed
28.08.12,09:27
Jednoznačne odporúčam KONVEKTOMAT .

Ja si nan robím chute už dlho.
ludmilla
28.08.12,09:42
Jednoznačne odporúčam KONVEKTOMAT .

Ja si nan robím chute už dlho.

Nemám síce konvektomat, ale rúru s parou a naozaj jedlo pripravené bez pary je neporovnateľné.
emília30
28.08.12,10:26
Nejde mi ani tak o varenie ako o ohrev jedla. Varím klasicky na plynovom sporáku a pečiem v elektrickej rúre. Ide mi o ohrev jedla ako napr. knedle, ryža, zemiaky, mäso ... Konvektomat neprichádza do úvahy, je to strašne drahé. Preto zvažujem parný hrniec, je cenovo prijateľný. Len či sa na ňom takéto potraviny dajú ohriať. A možno sa mi parný hrniec zapáči tak, že na ňom budem aj variť, mnohí ľudia takto uvarené jedlo (hlavne zeleninu) chvália. Mikrovlnku máme už cca 15-ročnú a už neohrieva tak ako by mala. Parné hrnce som videla aj v cene od 50,- EUR, takže či parný hrniec alebo mikrovlnku - cenovo je to porovnateľné.
A čo sa týka škodlivosti mikrovlnky - neviem, nie som odborník. Prečítala som si zopár článkov, počula som zopár odporúčaní (napr. jedna známa hovorila, že prestala používať a jej 6-ročnému synovi sa zlepšil zdravotný stav ohľadom alergií). A keď už mám v hlave nejaké pochybnosti, nevidím dôvod prečo mikrovlnku jednoducho prestať používať a používať niečo zdravšie.
Nella_2
28.08.12,11:45
Nejde mi ani tak o varenie ako o ohrev jedla. Varím klasicky na plynovom sporáku a pečiem v elektrickej rúre. Ide mi o ohrev jedla ako napr. knedle, ryža, zemiaky, mäso ... Konvektomat neprichádza do úvahy, je to strašne drahé. Preto zvažujem parný hrniec, je cenovo prijateľný. Len či sa na ňom takéto potraviny dajú ohriať. A možno sa mi parný hrniec zapáči tak, že na ňom budem aj variť, mnohí ľudia takto uvarené jedlo (hlavne zeleninu) chvália. Mikrovlnku máme už cca 15-ročnú a už neohrieva tak ako by mala. Parné hrnce som videla aj v cene od 50,- EUR, takže či parný hrniec alebo mikrovlnku - cenovo je to porovnateľné.
A čo sa týka škodlivosti mikrovlnky - neviem, nie som odborník. Prečítala som si zopár článkov, počula som zopár odporúčaní (napr. jedna známa hovorila, že prestala používať a jej 6-ročnému synovi sa zlepšil zdravotný stav ohľadom alergií). A keď už mám v hlave nejaké pochybnosti, nevidím dôvod prečo mikrovlnku jednoducho prestať používať a používať niečo zdravšie.
Ak sa rozhoduješ medzi mikrovlnkou a parným hrncom, tak jednoznačne zdravší je parný hrniec. Ja v ňom robím ryžu, zeleninu (napr. brokolicu), rybu... je pravda, že na ohrev hotových jedál som ho zatiaľ nepoužila. Ale napr. knedle alebo parené buchty robím klasicky v hrnci s vodou, do ktorého vložím "parák" (takú tú rozkladaciu sukničku). Jedla som raz knedle ohrievané v mikrovlnke - vôbec mi nechutili, boli suché.
V mikrovlnke nevidím žiadne pozitívum - pripúšťam, že je v nej jednoduchšie zohrievať jedlo ako na sporáku alebo v rúre, ale rovnako ako Ty neverím, že nie je neškodná. Podľa mňa je to zbytočný spotrebič so škodlivým žiarením.
misoft
28.08.12,12:46
Na ohrev jedla parný hrniec je neekonomický - pre dosiahnutie efektu sa musí voda dostať do varu, aby vzniknutá para začala prehrievať potraviny a to robí od vonkajšej strany smerom dnu - môže sa stať, že ani po 5 minútach jedno nebude zohriate rovnomerne.
Mikrovlnka využíva mikrovlnné žiarenie, ktoré zohrieva jedlo ako celok rozkmitaním molekúl vody v potravine.
Názor, že je to nezdravé - to ste kde počuli? Je to názor tých, ktorí nevedia na akom princípe to pracuje (často tvrdia, že sú tam röntgenové lúče a rádioaktívne žiarenie . čo je totálna somarina) - je to len elektromagnetické kmitanie a navyše v uzevretom priestore mikrovlnky. A okrem toho - efektivita - je rozdiel použiť parný hrniec 10 minút s výkonom cca 900W a mikrovlnku s výkonom 750W na 30 sekúnd.
To skôr je škodlivý ten mobil, router a pod. ako mikrovlnka, pretože tieto majú elekktromagnetické vlnenie neodtienené (voľné v priestore), kdežto mikrovlnka to má v tej plechovej škatuli (je tam dokonca dvojité tienenie).

BTW: preboha babenky - prestaňte veriť "zaručeným" fámam z agentúr JPP a používajte logický rozum a internet.

BTW2: Používam aj parný hrniec, aj konvektomat, ale na prípravu, nie na ohrievanie jedla - na ohrem mám mikrovlnku.
Nella_2
28.08.12,14:21
Ľubomír
28.08.12,15:18
Nič. Kúp si novú. Je to najepšie riešene.
osky
28.08.12,18:20
takze bez pary lepsie,ci ako???????????
ludmilla
28.08.12,18:23
.. :D lepšie je samozrejme s parou
osky
28.08.12,18:31
my mame mikrovlnky dve-v dome i v byte.ani jednu uz nepouzivame,len co zavadzaju.

ryzu,zemiaky,kus-kus,cestoviny....zohrievam na teflonovej panvici tak,ze podlejem troskou vody,cca pol dcl a na najslabsom bode to na sporaku za casteho miesania ohrievam.
ak si proti teflonkam,mozes pouzit aj inu panvicu,pri tomto postupe to neprihori.

pecene mäso,pizzu,vyprazane jedla,hranolky ci pecene zemiaky,starsie pecivo- to je vyborna mini rurka.videla som to uz i u nas v tescu,stoji to okolo 30 eur.neda sa tam nastavit teplota,ma len casovac ako mikrovlnka.ale je to ako normalna rura,az nato,ze ma mensi vykon,nespotrebuje tolko energie,je to akoby lezaty hriankovac,odkedy to mam,neviem si to vynachvalit,prave koli tymto veciam,ktore sa bez mikrosky tazko zohrievaju.
daju sa tam i upiect parky alebo aj urobit normalne hrianky bez tuku,ci hriankovaca.takze ja doporucujem kupit hlavne toto.neobanujes.

parny hrniec je vyborny na zohriatie knedli,cestovin....v podstate ako panvica alebo este tak dakej zeleniny, skor na prilohy,ked nechces pouzit panvicu.ale nejake mäso by som tam nezohrievala,asi by bolo uz skor udusene ako usmazene,ci pecene.
osky
28.08.12,18:34
je uz velmi vela studii azdrojov,kde sa daju precitat fakty o tom ze mikrovlnka skodliva je,zabija energiu v potravinach a okrem toho meni ich strukturu.
kazdy rakovinou chory clovek by ju mal okamzite vyhodit a ostatni by sa z toho mali poucit,pokym este neochoreli!!!!!!!!!!!

inak:
najviac energie vydava otvoreny ohen,potom tusim plynovy sprak a az potom je elektricky sporak-jedlo to ovplyvnuje,podla istych studii.
zdroj si uz nepamätam,citam vela,nemozem si v hlave drzat vsetko...
Indeed
29.08.12,07:19
Nemám síce konvektomat, ale rúru s parou a naozaj jedlo pripravené bez pary je neporovnateľné.

Konvektomat je rúra na profesionálne varenie a pečenie, kde sa dá plynule jedným gombíkom ovládať sposob

pripravy jedla jednoduchým pootočením

od varenia v čistej pare až po pečenie a grilovanie el.špirálami + obehom horúceho vzduchu ventilátorom

Do konvektomatu vojdú 4 plechy naraz.

Tiež konvektomat ponúka možnosť sledovania teploty vnútri pečených väčších kusov mäsa zapichnutím sondy.
Indeed
29.08.12,07:24
až na takú maličkosť,že cena od cca 2500 eur vyššie...
kukučka
29.08.12,07:56
Indeed
29.08.12,08:02
http://www.osud.cz/proc-rusko-zakazalo-pouzivani-mikrovlnnych-trub

Hlavne ,že bývate v panelákoch ktoré majú na streche namontované vysielače mobilných operatorov,

čo sú defakto silné zdroje mikrovlnného žiarenia....

Toto by Vám malo vadiť !

Nie,že si raz za týždeň zohrejete polievku v mikrovlnke.
Ľubomír
29.08.12,08:44
http://www.osud.cz/proc-rusko-zakazalo-pouzivani-mikrovlnnych-trub

Neviem prečo sa nebojuje proti mikrovlnkam tak tvrdo ako proti kokainu? Veď toľko "zlá" čo narobia medzi ľuďmi by si tento boj zaslúžilo. Pritom je v okolí toľko elektromagniteckého smogu a nikto sa tým netrápi. Prečo je zrazu mikrovlnka nepriateľom ľudstva?
wagner
29.08.12,09:52
Istý lekár sa vyjadril, že zohrievanie jedál v mikrovlnke nie je zdravé, pretože ničí živé mikroorganizmy.Tiež očiam spôsobuje zákal. Preto sa nemáme dívať do mikrovlnky, ako sa jedlo pripravuje, ale otočiť sa chrbtom. Nemala by byť vo výške očí, ale nižšie. Odvtedy tam zeleninu nezohrievam, iba ak tak náhodou ma niečo súri, tak tam trochu nahrejem mäso z mrazničky, aby sa ľahšie rozmrazilo. Nemám ju ani v kuchyni a používam ju možno päť krát do roka.
misoft
29.08.12,13:39
wagner: k tomu "lekárovi" - je technik? Nie je. Všetky mikrovlnné rúry sú konštruované tak, aby toto žiarenie (vlnenie) neunikalo z vymedzeného priestoru - na dnierkach je okienko prekryté kovovou mriežkou - teda tade neunikne.
A k zákalu - kedysi som mal zákal, ale len keď som si vypil, ale od mikrovlnky ešte nie - a to čumím do vnútra.

A Indeed jasne naznačil:

Hlavne ,že bývate v panelákoch ktoré majú na streche namontované vysielače mobilných operatorov,

čo sú defakto silné zdroje mikrovlnného žiarenia....
a ktoré navyše je trvalé!

Nella_2 - v tých článkoch (linky si dala) je aj mnoho hypotéz a nejasností, ktoré nie sú potvrdené - sú to len JPP. To čo sa píše, je tak 50/50 - stať z jedného článku:

Platí to pri rozmrazovaní, zohrievaní i varení. Vysoké prehriatie jedla v malých bodoch vyvoláva chemické reakcie, ktoré by na sporáku prebehli až pri mimoriadne dlhom ohreve. Chcete dôkaz? Odrežte si päť centimetrov hrubé polienko a zohrievajte ho pätnásť minút v mikrovlnke na plnom ohreve. Uvidíte, že na obvode zostane biele, ale vnútri sčerná. Drevná hmota sa síce zohrieva celá, no obvodová časť sa zbavuje tepla sálaním do okolia. Stred sa tepla nemá ako zbaviť, preto sa prehrieva, až zuhoľnatie. - preto má mikrovlnka funkciu "Defrost" - kedy je mikrovlnný žiarič spínaný v intervaloch, aby sa teplo stačilo rozptýliť. Autor Ing. Stanislav Sekretár, CSc. z Fakulty chemickej a potravinárskej technológie Slovenskej technickej univerzity - teoretik, opäť neprihliadol na technické riešenie - teda to podal jednostranne.

Takýmto článkom od kváziodborníkov ja zásadne neverím (na takýchto odborníkov už mnohí doplatili - v nedávnej dobe aj MO, pod vedením obchodného manažéra - Galko).
Indeed
29.08.12,14:27
mäso sa najľahšie rozmrazí keď ho ponoríš do horúcej vody...ale to ja mam TEBE vysvetľovať ?Jedincovi s nadpriemerným IQ ?
Nella_2
29.08.12,16:37
Nella_2 - v tých článkoch (linky si dala) je aj mnoho hypotéz a nejasností, ktoré nie sú potvrdené - sú to len JPP. To čo sa píše, je tak 50/50 - stať z jedného článku:
- preto má mikrovlnka funkciu "Defrost" - kedy je mikrovlnný žiarič spínaný v intervaloch, aby sa teplo stačilo rozptýliť. Autor Ing. Stanislav Sekretár, CSc. z Fakulty chemickej a potravinárskej technológie Slovenskej technickej univerzity - teoretik, opäť neprihliadol na technické riešenie - teda to podal jednostranne.

Takýmto článkom od kváziodborníkov ja zásadne neverím (na takýchto odborníkov už mnohí doplatili - v nedávnej dobe aj MO, pod vedením obchodného manažéra - Galko).
Netvrdím, že sú mikrovlnky totálne nebezpečenstvo (určite sú škodlivejšie mobily), ale si myslím, že nášmu zdraviu ničím pozitívnym neprispievajú, proste sú zbytočné.
Bez mobilu dnes málokto môže existovať, podobne aj bez počítača (pre niektorých je nutný k práci, s tým sa nedá nič robiť). Ale mikrovlnku nutne nepotrebuje nikto. A ohrievať v nej mlieko pre kojencov, to už je ozaj nezodpovednosť.
Ja som o škodlivosti mikrovlniek čítala už dávno jeden článok v nejakom slovenskom časopise (Život, Slovenka alebo Zdravie... nepamätám) a tam sa vyjadroval jeden náš fyzik, že nie je 100% dokázaná ich škodlivosť, ale spomínal tam tú zmenu štruktúry molekúl potravín, že na varenie by sa určite nemala používať a že on doma pre istotu mikrovlnku nemá.
misoft
29.08.12,21:55
Otázka je, čo naozaj prospieva nášmu zdraviu? Lebo máš zdravú zložku A, no hneď vedľa je zložka B, ktorá nie je zdravá.

A pri varení akýmkoľvek sa vždy menia niektoré hodnoty a vlastnosti potravín, či už sa spracujú v mikrovlnke, parnom hrnci, konvektomate, otvorenom ohni, alebo len obyčajným otrieskaním o kameň - holka - nevyberieš si :D.

Na čo si týmto zaťažovať hlavu - aj tak nevieš, na čo ****** - šak vieš.
pepsikova
30.08.12,00:42
je uz velmi vela studii azdrojov,kde sa daju precitat fakty o tom ze mikrovlnka skodliva je,zabija energiu v potravinach a okrem toho meni ich strukturu.
kazdy rakovinou chory clovek by ju mal okamzite vyhodit a ostatni by sa z toho mali poucit,pokym este neochoreli!!!!!!!!!!!

inak:
najviac energie vydava otvoreny ohen,potom tusim plynovy sprak a az potom je elektricky sporak-jedlo to ovplyvnuje,podla istych studii.
zdroj si uz nepamätam,citam vela,nemozem si v hlave drzat vsetko.....

..no, neviem, či by sme sa nemali vrátiť k životnému štýlu doby kamennej,alebo aspoň do začiatku minulého storočia..ale tam už používali sporák a nie ohnisko uprostred kuchyne...tento názor,čo si tu dala, to je samozrejme jediný zásah do organizmu, ktorý spôsobuje rakovinu...no tak, ako je možné, že ja, ktorá som mikrovlnku nemala a ani som sa nikdy nezdržiavala u nikoho, kto ju má, som tú rakovinu dostala?..a takto tisícky ľudí, ktorí sú na tom rovnako!..takéto šírenie paniky z mikrovlnky mi pripadá smiešne v dnešnom veku..to aj autá, ktoré produkujú spaliny a tie dýchame, čím nám škodia na plúca-hlavne nefajčiarom, by národ mal prestať používať a chodiť pešo, najlepšie krížom cez horu...uf!...a to fakt nemyslím na to, že tú rakovinu som mohla dostať preto, že nad hlavou mám satelit-dám ho zrušiť a zachránim tak ostatných susedov...šmarjá..

...ak niekto uvažuje, že nechce mikrovlnku, ktorú už má 15 rokov-to dávno mala byť v zberných surovinách a jedlo si môže prihrievať na sporáku, veď pokiaľ tú rárohu doma nemal, tak jedli knedle a ryžu zohriatu normálne na sporáku, či ako?..nevarili?..

...ja by som kludne v mojej domácnosti zrušila žehličku..lenže, čo s obrusom, ktorý musím raz za mesiac ožehliť?..žehlička je pre mňa mimoriadne škodlivá ..kecám, jasné, ale aj tak ju neznášam!...
hubatá
30.08.12,04:49
Súhlasím s Pepsi.
Knedle, zemiaky, ryžu babka zohrievala na tom paráčiku na knedle: troška vody do kastrólika a na paráčik naukladala knedle, zemiaky alebo ryžu. V priebehu 1-2 minút je to zohriate. Je s tým viac bordelu, je to neestetické, ale zdravé.
Nella_2
30.08.12,05:33
Však jasné, v dnešnej dobe je ťažké nájsť niečo, čo je ozaj zdraviu prospešné... bohužiaľ je taká doba
Nokerla
30.08.12,06:49
Az take zdrave to nebude, lebo aj samotne horenie pohlcuje kyslik.
Tiez nechapem ako niekto moze tvrdit, ze mikrovlnka skodi, ale ze ma mobil pri uchu 2-3 hodiny denne je uz v poriadku.
Ano predtym ludia ohrievali na pare (sam si to pamatam).....ale preco?
heja3
30.08.12,08:13
Načo dávať do paráčika ryžu a zemiaky? Ja keď mám v hrnci, nalejem tam vriacu vodu zo deci alebo menej dám na oheň, v momente je para, trocha premiešam a za chvíľu je to teplé. A kašu môžete miešať aj bez vody a potom sú tam na dne také dobré zlatohnedé "škrabance" to to naškrábete - od detstva to mám rada, robil to môj tatko.
ludmilla
30.08.12,12:32
Konvektomat je rúra na profesionálne varenie a pečenie, kde sa dá plynule jedným gombíkom ovládať sposob

pripravy jedla jednoduchým pootočením

od varenia v čistej pare až po pečenie a grilovanie el.špirálami + obehom horúceho vzduchu ventilátorom

Do konvektomatu vojdú 4 plechy naraz.

Tiež konvektomat ponúka možnosť sledovania teploty vnútri pečených väčších kusov mäsa zapichnutím sondy.


Viem, čo je konvektomat a ako som napísala nevlastním ho. Napísala som len, že mám rúru, ktorá má okrem veľa iných funkcií aj klimatické pečenie, kedy sa pri pečení pokrmov dávkuje para, čiže mäso ostáva šťavnaté, tiež má rôzne možnosti od pečenia zhora, zdola, horúci vzduch, horúcivzduch plus, grilovanie, rozmrazovanie, zapekanie, nastavenie zhnednutia potravín, nastavenie prepečenia programov, automatiku na predpečenie mäsa, automatiku na kysnutie cesta, veľa iných automatických programov, rôzne nastavenie napr. pečenie v noci, pretože nielen pečie aj chladí, takto niekedy pripravujem deťom bagetky - rúru nastavím na 06:00, večer vložím do nej bagetky (kupujem tie predpečené) a ráno keď vstávame už rozvoniavajú, má pyrolýzu a samočistenie a taktiež má aj bezkáblový pokrmový teplomer - čiže tú sondu ako si ty spomínal, sleduje teplotu mäsa vo vnútri mäsa, teplotu si môžem sama zregulovať nastavením.
No ale konvektomat to nie je, pretože v tejto rúre tá para ten pokrm len zvlhčuje, ale i tak pečenie v nej je radosť.
Indeed
30.08.12,21:11
samozrejme,že na varenie mikrovlnku nikto nepoužíva, len na zohrievanie jedál.Čo je na tom škodlivé ??
Indeed
30.08.12,21:14
ja som to vysvetľoval pre tých,čo NEVEDIA, čo je KONVEKTOMAT
inkana
31.08.12,04:58
veľmi zaujímavá téma.

Ja tiež túžim po parnom hrnci, asi nenápadne podhodím svokre ako návod na vianočný dar pre nás;). Ale ťažko povedať, či mikrovlnka je alebo nie je škodlivá. Takisto plyn pri horení produkuje "splodiny", ktoré nie sú zrovna výživné pre naše nosíky, pľúcka,... (to mi povedal svokor, ktorý po zistení istých zdravotných problémov sa začal veľmi zdravo stravovať a má prelúskané všetky internetové fóra nielen ohľadom zdravia). Čítala som, že krátkodobé ohrievanie v mikrovlnke nie je až také škodné, ževraj viacej škodí pre naše zdravie, keď stojíš pri mikrovlnke počas ohrevu a dívaš sa do nej.

V mikrovlnke iba zohrievam jedlo - nikdy som v nej nevarila. A keď mám ohriať viacej porcií - tak napr. polievku alebo omáčky ohrievam na plyne.

Čo sa týka ohrievania knedly v mikrovlnke - dajte tanier s knedlami do sáčku, ktorý poprepichujete na pár miestach a dajte zohriať na pár sekúnd (asi tak pol minútky) - sú ako keby boli práve vytiahnuté z paráčika.
bodliak
31.08.12,05:54
Podľa mňa ide všetkým o prachy a skutočný, seriózny výskum nikto nerobí, lebo ... by vznikla panika.

Mobily sa začali vo veľkom používať len pred 15 rokmi. Aj DDT sa veselo používalo, kým neprišli na to, aké je to svinstvo.
Uvedomte si, že kým telesná teplota 36,5 je v poriadku, 37,2 už znamená, že sa niečo deje. Bavíme sa o desatinkách stupňa, takže trvalé vystavenie žiareniu aj malých výkonov má vplyv na bio-chemické procesy prebiehajúce v organizme.
Či spôsobuje zmenu vlastností vody, bielkovín, enzýmov, ako zaťažuje konzumácia takýchto potravín náš organizmus, nikto poriadne nevie. Zatiaľ ako-tak pozeráme na zoznam É-čok, farbivá, dochucovadlá, stabilizátory, regulátory kyslosti, konzervačné látky... lebo choďte sa opýtať na lekársku fakultu a dozviete sa, že dnes sa mŕtvoly rozkladajú pomalšie, lebo sme jednoducho konzervovaní tým, čo jeme.
A viete, ako kleslol za 50 rokov priemerný objem ejakulátu a počet spermií v 1 ml, aká je ich pohyblivosť, aké malé percento je "použitené" ? Prečo nikto ešte nespustil alarm ?

No a čím to asi bude ?!?
hubatá
01.09.12,06:37
Tak skúsim: treba asi len na dno hrnca kvapnúť troška vody. Dobrý nápad!
Letko
03.09.12,04:53
veľmi zaujímavá téma.

Ja tiež túžim po parnom hrnci, asi nenápadne podhodím svokre ako návod na vianočný dar pre nás;). Ale ťažko povedať, či mikrovlnka je alebo nie je škodlivá. Takisto plyn pri horení produkuje "splodiny", ktoré nie sú zrovna výživné pre naše nosíky, pľúcka,... (to mi povedal svokor, ktorý po zistení istých zdravotných problémov sa začal veľmi zdravo stravovať a má prelúskané všetky internetové fóra nielen ohľadom zdravia). Čítala som, že krátkodobé ohrievanie v mikrovlnke nie je až také škodné, ževraj viacej škodí pre naše zdravie, keď stojíš pri mikrovlnke počas ohrevu a dívaš sa do nej.

V mikrovlnke iba zohrievam jedlo - nikdy som v nej nevarila. A keď mám ohriať viacej porcií - tak napr. polievku alebo omáčky ohrievam na plyne.

Čo sa týka ohrievania knedly v mikrovlnke - dajte tanier s knedlami do sáčku, ktorý poprepichujete na pár miestach a dajte zohriať na pár sekúnd (asi tak pol minútky) - sú ako keby boli práve vytiahnuté z paráčika.

Dajú sa takto zohriať aj buchty na pare?
Nokerla
03.09.12,07:27
Podľa mňa ide všetkým o prachy a skutočný, seriózny výskum nikto nerobí, lebo ... by vznikla panika.

Mobily sa začali vo veľkom používať len pred 15 rokmi. Aj DDT sa veselo používalo, kým neprišli na to, aké je to svinstvo.
Uvedomte si, že kým telesná teplota 36,5 je v poriadku, 37,2 už znamená, že sa niečo deje. Bavíme sa o desatinkách stupňa, takže trvalé vystavenie žiareniu aj malých výkonov má vplyv na bio-chemické procesy prebiehajúce v organizme.
Či spôsobuje zmenu vlastností vody, bielkovín, enzýmov, ako zaťažuje konzumácia takýchto potravín náš organizmus, nikto poriadne nevie. Zatiaľ ako-tak pozeráme na zoznam É-čok, farbivá, dochucovadlá, stabilizátory, regulátory kyslosti, konzervačné látky... lebo choďte sa opýtať na lekársku fakultu a dozviete sa, že dnes sa mŕtvoly rozkladajú pomalšie, lebo sme jednoducho konzervovaní tým, čo jeme.
A viete, ako kleslol za 50 rokov priemerný objem ejakulátu a počet spermií v 1 ml, aká je ich pohyblivosť, aké malé percento je "použitené" ? Prečo nikto ešte nespustil alarm ?

No a čím to asi bude ?!?

Alarm je spusteny.... len to nie je take jednoduche riesit aj ked pricina je znama.
inkana
03.09.12,08:46
Letko - myslím, že dajú, ešte som tak síce nezohrievala (u nás nebolo treba:D), ale myslím, že úplne v pohode
misoft
03.09.12,14:44
Dajú.
Indeed
03.09.12,19:20
je uz velmi vela studii azdrojov,kde sa daju precitat fakty o tom ze mikrovlnka skodliva je,zabija energiu v potravinach a okrem toho meni ich strukturu.
kazdy rakovinou chory clovek by ju mal okamzite vyhodit a ostatni by sa z toho mali poucit,pokym este neochoreli!!!!!!!!!!!

inak:
najviac energie vydava otvoreny ohen,potom tusim plynovy sprak a az potom je elektricky sporak-jedlo to ovplyvnuje,podla istych studii.
zdroj si uz nepamätam,citam vela,nemozem si v hlave drzat vsetko...

Samozrejme !

Pre niektorých aj čo len 1 pohľad na mikrovlnku može byť škodlivý...

rovnako ako pohľad na otvorené okno vyvolá pomyslenie na prievan a následne sa prejaví bolesť v krížoch či nachladenie.

princíp je ten istý...
Indeed
03.09.12,19:22
knedľa , knedl-í , m.č.
osky
04.09.12,04:44
blobost!!!!!!!!!!!!mikrovlnka neni o psychike.
misoft
04.09.12,15:30
Osky: niektoré si mysleli, že môžu otehotnieť aj keď - "banán papajú"
Letko
11.04.13,03:25
bettylou
11.04.13,03:39
Jednoznačne odporúčam KONVEKTOMAT .

Ja si nan robím chute už dlho.

v&zerá to zaujímavo, ale nikde sa tam nespomína en. spotreba. ako je to so spotrbou v porovnaní s napr. el. alebo indukčným sporákom. Akej en. triedy sú tieto výrobky?
osky
11.04.13,05:03
len aby ten konvektomat nebol nieco ako mikorvlnka-ze po rokoch zistime,ze je to zdraviu skodlive....
erik555
11.04.13,10:14
len aby ten konvektomat nebol nieco ako mikorvlnka-ze po rokoch zistime,ze je to zdraviu skodlive....
A u mikrovlnky sa to zistilo? Kde a o kolkej? :eek: http://www.porada.sk/t199897-p3-co-namiesto-mikrovlnky-parny-hrniec.html#post2297925
(http://www.porada.sk/t199897-p3-co-namiesto-mikrovlnky-parny-hrniec.html#post2297925)
Ak si dobre pamatam, tak aj Bukovsky nie je proti mikrovlnkam...praveze naopak, ze ked sa uz musi nieco prihrievat po nejakom dni, tak radsej v mikrovlnke, ze tam sa skor znicia mozne skodlive bakterie!
bettylou
11.04.13,10:56
dáki sme precitlivelí sa mi zdá
bettylou
11.04.13,10:59
stačí aj studenej, pol deci - deci podľa hrnce a zakryť, aby sa to hrialo v pare a miešať len sem tam
bettylou
11.04.13,11:19
tak, pre tých, čo chcú byť veeelmi zdrááávvííííí a "nesmrteľní" (teda chcú jesť tzv. živú potravu): Jedlo raz uvarené by sa už vôbec nemalo ohrievať, má sa dojesť aké je alebo uvariť čerstvé.

Apropo, vie niekto, akú spotrebu má ten konvektomat oproti indukčnej, prípadne elektrickej rúre?
erik555
11.04.13,11:28
To pri nich nikde neuvadzaju, ze aky maju prikon a tak porovnat s inymi?
buchač
11.04.13,15:33
Kto je ten Bukovský ????... :-)
misoft
11.04.13,19:15
Moja 1300W - plný výkon. (Je to napísané na krabiciach - kuk - a vidím :D)
bettylou
12.04.13,02:15
ta hej, ale mne to nič nehovorí. Aká je to energetická trieda?
osky
12.04.13,03:20
to je samozrejmost,ale ked uz,tak sito nie v mikroske
osky
12.04.13,03:22
erik-Bukovsky je asi znamy len u nas a vela razy trepe blbosti.ja za zdrave zasady stravy ale kombinuje jedno cez druhe...takze toto ja vobec neberiem do uvah
nastuduj si poriadne recenzie z netu,nie take JPP a potom sa mozeme o tych mikroskach bavit.
erik555
12.04.13,10:28
erik-Bukovsky je asi znamy len u nas a vela razy trepe blbosti.ja za zdrave zasady stravy ale kombinuje jedno cez druhe...takze toto ja vobec neberiem do uvah
nastuduj si poriadne recenzie z netu,nie take JPP a potom sa mozeme o tych mikroskach bavit.
Nestudujem to, ale potom ako to, ze sa mikrovlnky predavaju a nadalej vyrabaju, ked je to skodlive a nebezpecne??? Neverim, zeby Svetova zdravotnicka organizacia nejakym sposobom nezasiahla!
gilda
12.04.13,10:40
ten, ktorého ty nemusíš ...
gilda
12.04.13,12:33
keby bolo napísané: som osky, znama len u nas (na Porade) a vela razy trepem blbosti. Som za zdrave zasady stravy ale kombinujem jedno cez druhe.... bola by to výstižná sebareflexia.
misoft
12.04.13,15:13
bettylou - tu sa o energetickej triede nedá uvažovať - je to okamžite vydaný príkon (nie za 24 hodín, alebo dlhodobo)
misoft
12.04.13,15:15
mimotemy Bukovský len sem-tam niečo treskne - veď ten nemá ani šajnu o tom, ako mikrovlnka pracuje, na akom princípe. A tak to aj vyzerá!

Keď už chce trepať o škodlivosti mikrovlnného žiarenia, nech sa postaví pred radar s výkonom len 10kW - potom môže niečo vravieť o škodlivosti. Mikrovlnné rúry sú konštruované tak, aby žiarene neopustilo ten uzavretý priestor a sú do výkonu max. 800-1000W!
kukučka
12.04.13,15:42
mimotemy Bukovský len sem-tam niečo treskne - veď ten nemá ani šajnu o tom, ako mikrovlnka pracuje, na akom princípe. A tak to aj vyzerá!

Keď už chce trepať o škodlivosti mikrovlnného žiarenia, nech sa postaví pred radar s výkonom len 10kW - potom môže niečo vravieť o škodlivosti.
Mikrovlnné rúry sú konštruované tak, aby žiarene neopustilo ten uzavretý priestor a sú do výkonu max. 800-1000W!
Chceš tým povedať, že potravina pripravená v MW je tej istej kvality ako pripravená klasicky?
Indeed
12.04.13,15:53
Treba sa pozrieť na ohrievanie v mikrovlnke vo svetle faktov :

-bežné ohrievanie potravín nie je závadné

nebezpečné je PREHRIEVANIE potravín mikrovlnnym žiarením, vtedy sa tvoria rakovinotvorné látky....

ale tie sa tvoria aj v prepálenom oleji, aj pri spaľovaní nafty v automobiloch , aj pri natieraní farbami ap.
misoft
12.04.13,15:54
Chceš tým povedať, že potravina pripravená v MW je tej istej kvality ako pripravená klasicky?
Záleží na chutiach a ľuďoch - mikrovlnky väčšina ľudí používa na rýchly ohrev niečoho (ale variť sa na tom tiež dá, len treba vedieť, ako na to!).

Ak je niekto fajnšmeker - varí klasicky (stále dochucuješ, ochutnávaš, ovoniavaš - to sa nedá nahradiť :) ), ak je niekto "lenivec" použije microwave.
gilda
15.04.13,12:38
mimotemy Bukovský len sem-tam niečo treskne - veď ten nemá ani šajnu o tom, ako mikrovlnka pracuje, na akom princípe. A tak to aj vyzerá!

Keď už chce trepať o škodlivosti mikrovlnného žiarenia, nech sa postaví pred radar s výkonom len 10kW - potom môže niečo vravieť o škodlivosti. Mikrovlnné rúry sú konštruované tak, aby žiarene neopustilo ten uzavretý priestor a sú do výkonu max. 800-1000W!
Kde Bukovský trepe o škodlivosti?
http://www.akv.sk/index.php?option=com_content&task=view&id=80&Itemid=34
..... "
Stanovisko AKV k používaniu mikrovlnného žiarenia na prípravu potravín



analýza odborných prác publikovaných v rokoch 1995 až 2006 ukazuje, že riziká poškodenia ľudského organizmu používaním kuchynskej rúry s mikrovlnným žiarením pri dodržaní zásad od výrobcov mikrovlnných rúr a hygienických pravidiel sú minimálne a nevyplývajú zo samotného pôsobenia žiarenia na potraviny, ale z nedodržania návodu na obsluhu alebo hygienických pravidiel
AKV preto považuje používanie mikrovlnnej rúry najmä na krátku tepelnú úpravu, rozmrazovanie a ohrievanie potravín a jedál pri dodržaní všetkých vyššie uvedených zásad za bezpečné"

.... trepú tu akurát odborníci na Bukovského.Chcelo by to viac informovanosti ako zaujatosti.
misoft
15.04.13,17:27
Kde Bukovský trepe o škodlivosti?
http://www.akv.sk/index.php?option=com_content&task=view&id=80&Itemid=34
..... "
Stanovisko AKV k používaniu mikrovlnného žiarenia na prípravu potravín



analýza odborných prác publikovaných v rokoch 1995 až 2006 ukazuje, že riziká poškodenia ľudského organizmu používaním kuchynskej rúry s mikrovlnným žiarením pri dodržaní zásad od výrobcov mikrovlnných rúr a hygienických pravidiel sú minimálne a nevyplývajú zo samotného pôsobenia žiarenia na potraviny, ale z nedodržania návodu na obsluhu alebo hygienických pravidiel
AKV preto považuje používanie mikrovlnnej rúry najmä na krátku tepelnú úpravu, rozmrazovanie a ohrievanie potravín a jedál pri dodržaní všetkých vyššie uvedených zásad za bezpečné"

.... trepú tu akurát odborníci na Bukovského.Chcelo by to viac informovanosti ako zaujatosti.
Asi takto - AKV nie je Bukovský. Bukovský nie je AKV. Tým je povedané asi všetko! AKV nepotvrdila škodlivosť MW žiarenia z mikrovlnných rúr, Bukovský ako "odborník" na výživu si nie je v tom na 100% istý - lebo zase nie je odborník na mikrovlnné žiarenie.
Preto som aj napísal, nech sa postaví pred 10kW radar - potom už bude "odborník" (jediný, ak prežije :D).
gilda
15.04.13,18:45
Asi takto - AKV nie je Bukovský. Bukovský nie je AKV.
Bukovský je AKV: http://www.akv.sk/index.php?option=com_content&task=view&id=374
..."2004 – otvorenie vlastnej Ambulancie klinickej výživy v Bratislave"
lujza.j
18.04.13,18:00