karner
28.08.12,22:23
Mám staršie čerpadlo, ktoré po rekonštrukcii nasávacieho potrubia a výmene spätnej klapky za novú s pružinou, tlačí o 1 atm menej. Rád by som vedel, aký odpor predstavuje 1 col spätná klapka a pravouhlé kolená pri tlaku 3 atm. Mám čerpadlo SVA 20 so 600 W motorom.
Martin1310
29.08.12,10:02
Ja mám pocit že pri takomto čerpadle by odpor spetnej klapky nemal ovplivniť max. tlak.Kolená vytvoria tiež len hydrodynamické straty na prúdení,tlak by klesnuť nemal.
karner
29.08.12,18:02
Čo teda mohlo zapríčiniť zníženie tlaku - prívodné 5/4 cólové potrubie, ktoré sa predĺžilo z 2O metrov na 27m (od nasávacieho koša po čerpadlo)? Rozdiel medzi hladinou vody v studne a čerpadlom je len 2,5m, preto by to nemal byť problém.
pavol54
29.08.12,19:08
Čo teda mohlo zapríčiniť zníženie tlaku - prívodné 5/4 cólové potrubie, ktoré sa predĺžilo z 2O metrov na 27m (od nasávacieho koša po čerpadlo)? Rozdiel medzi hladinou vody v studne a čerpadlom je len 2,5m, preto by to nemal byť problém.
tých 7 metrov navyše odpor vyniká tým aj straty. prúdením kvapaliny najvyššie sú pri stene potrubia a vzďaľovaním sa od steny potrubia straty postupne klesajú.
Martin1310
29.08.12,19:36
Pokial máte čerpadlo napojené na zásobník(čo predpokladám,ked viete aký má tlak),tak čo sa deje ? čerpadlo natlačí tlak o jednu atmosféru menší a vypne sa alebo stále ide a nevypína sa pretože nedokáže dosiahnuť nastavený tlak?
Pokial sa vypne tak to znamená že ste museli prestaviť hodnotu vypínacieho tlaku.No pokial sa nevypne a nedokáže dotlačiť správny tlak tak je chyba niekde inde,Podla mna to že čerpadlo ťahá vodu z o 7metrov večšej vzdialenosti by sa nemalo vpodstate nijako prejaviť na jeho tlaku na výstupe môže sa to prejaviť na rýchlosti prúdenia.

Príklad-ked na vodovod napojíte hadicu 100 metrov dlhú tenkú ako malíček tak prietok vody bude značne slabší ako ked by mala iba 10 metrov ale tlak tam bude stále stejný.Samozrejme ked nerátam zmenu vlivom rozdielu výšky a tým pádom vliv hydrostatickej zmeny tlaku.