juloxx
29.08.12,09:13
Prečo je slovensky cesnak taký drahý ? Túto otázku si často kladierme asi všetci keď vidíme ceny na pultoch. Ale je skutočne drahý alebo len reálne zobrazuje vstupy do výroby. Vzhľadom na stále klesajúcu výmery pestovaného cesnaku sa na Slovensku náš cesnak v obchodoch objavuje už len zriedka. Je to veľká škoda.
V nasledujúcom riadkoch náročky neuvádzam ceny jednotlivých operácii nakoľko cieľom nie je stanovovať výrobnú cenu cesnaku ale ukázať aké náročné je pestovanie cesnaku v skutočnosti . Taktiež nie je cieľom tohto príspevku obhajoba vyšších cien ale v každom prípade obhajoba slovenského produktu ktorý už takmer z našich pultov zmizol.
Cenu pre konečného spotrebiteľa je potrebné rozdeliť do dvoch častí. Jedna časť – ktorú výrobca veľmi ťažko ovplyvní sú marže obchodníkov. Je len logické, že obchodník na tom chce zarobiť – ale koľko ?. Pozrieme sa bližšie na to čo všetko musí pestovateľ urobiť preto aby sa na naš stôl dostal slovenský cesnak.
Cesnak patrí medzi veľmi náročne plodiny na pestovanie. Mnohí z Vás môžu namietať veď si v záhradke vysadím, okopem a cesnak dopestujem. V praxi - výrobe to také jednoduché nie je, ak by takto rozmýšľal aj pestovateľ ktorého to ma živiť asi by dlho cesnak nepestoval. Takže poďme pekne od začiatku.
Pred výsadbou cesnaku je potrebne pripraviť pôdu. Sem treba zahrnúť i zasiatie a zaoranie zeleného hnojenia, nasleduje samotná orba s vyhnojením pôdy. Na 1 ha (100x100m) je potrebných asi 1t hnojiva (presne dávky sa určujú na základe rozborov), ktoré je potrebne do pôdy zapracovať. To všetko znamená pracovne operácie, náklady na materiál.
Potom nasleduje samotná výsadba. Pred výsadbou je však potrebne sadbu namoriť aby sme predišli chorobám a škodcom. Hlávky cesnaku je potrebne rozdružiť na jednotlivé strúčiky, obyčajne ručne. Ak k tomu prirátame ešte manipuláciu , a prípravky pre morenie zistíme, že proces morenia tiež nie je najlacnejší Po namorení usušiť a uskladniť do výsadby. Potom nasleduje samotná výsadba. Vhodnejšia je ručná výsadba. Ale vysadiť 40-50 tis strúčikov na ha niečo stojí. Niekto môže namietať, že je to možné urobiť strojom . To je síce pravda ale pri neorientovanej sadbe bývajú úrody až o 30% nižšie ako pri orientovanej výsadbe (ručná výsadby - strúčiky podpučím dole). Takže zase dilema ušetriť použitím sadbovača a mať nižšie úrody alebo ručná výsadba a vyššie úrody.
Najdrahším článkom v celom procese je sadba, na 1 ha pôdy je potrebných 1-2t podľa odrody a pestovateľského systému. Pri cene 10-12€/kg je to najvyšší náklad v procese pestovania. A pestovať cesnak bez certifikovanej sadby nie je možné, hrozia vysoké pokuty. Vo výške ceny sadby nie je zahrnutý len licenčný poplatok a náklady na výrobu sadby, kontrolu ale predovšetkým záruka kvality a zdravotného stavu sadby.
Po jesennej výsadbe ( hlavne aj ak je dlhá teplá jeseň) je potrebne udržať porast v bezburinnom stave (výdaje za chémiu a práce) v druhom rade v menej priaznivých klimatických podmienkach je potrebne porasty namulčovať - zase výdaje. A to ešte nemáme na poli ani jeden zelený lístok.
Na jar je cesnak jednou z prvých plodín ktorý vykúka z pôdy. Najskôr treba rozrušiť pôdny prísušok t .j kultivácia cesnaku, to je možne ešte urobiť aj mechanizáciou. Par teplých dní a je potrebne ošetrovať proti fúzavke ktorá by dokázala zničiť celé porasty - zase práca a výdaje.
Potom nasleduje hlavné vegetačné obdobie a náročná práca prihnojovania, kyprenia odstraňovania buriny z porastov, zavlažovania. Buriny je možne sa v porastoch zbaviť už dnes pomocou herbicídou avšak s rastúcim cesnakom je takmer nemožné do porastu dostať mechanizáciu na rozrušovanie pôdneho prísušku. Pokiaľ sa to neurobí a cesnak je mimoriadne náročný na obsah kyslíka v pôde môžeme sa pripraviť až o 40% úrody (čím ťažšia pôdy tým skoršie sa tvorí pôdny prísušok) takže rozrušovanie prísušku ostáva predovšetkým na ručnej práci (alebo akceptovanie nižších úrod).
Ďalším úkonom je odhlávkovanie ( robí sa len u paličákov). Je to odstránenie kvetenstva, pokiaľ sa neodstráni včas veľkosť cibúľ môže byť až o polovicu menšia. Odstraňovanie sa vykonáva sa ručne,- náklady na ručnú prácu
Konečne sa pestovateľ dostane k zberu. Tam je už viac možností. Zber je možne vykonať mechanizáciou avšak je nepomerne vyššie percento poškodených hlávok. Po samotnom zbere sa cesnak suší. Plne mechanizovaný zber, odstránenie koreňov a vňati a sušenie si plne automatizované v našich podmienkach ani neviem predstaviť. Náklady na mechanizáciu , linku a priestory by sa asi nášmu pestovateľovi nikdy nevrátili, takže sa zase vrátime k prevažne ľudskej práci Potom ešte vytriediť a zabaliť. Až potom sa môže cesnak dostať k Vám. Pokiaľ zoberiem do úvahy cenu práce u nás (aj keď nie je v európe najvyššia) v porovnaní s čínskym robotníkom ktorý zarobí 30-50 dolárov za mesiac sú náklady na cenu práce neporovnateľné. Okrem toho v číne asi !? neexistuje žiadna seriózna kontrola nad zdravotným stavom porastov, kvalitne odrody, a kontrola nad používaním chémie. Takže nech sa na pestovanie cesnaku dívam akokoľvek podiel ručnej práce je stále vysoký i napriek technickým možnostiam, ktoré dnes máme.
Takže k celej ekonomike pestovania cesnaku sa musí každý pestovateľ postaviť tak aby bola preň čo najvýhodnejšia, musí zvážiť kde investuje do mechanizácie a ktoré operácie bude vykonávať ručne. Ale i napriek tomu vysoký podiel ručnej práce a odbornej znalosti bude pestovanie cesnaku vyžadovať vždy vysoký podiel ručnej práce, A práve preto je Slovenský cesnak drahší ako dovozové. Ale na druhej strane vlastne ani nie je drahší nakoľko vôňa a obsah aromatických látok je mnohonásobne vyšší ako v tom čínskom. Podľa niektorých zdrojov je to 5 až 10x. To znamená že 1kg slovenského vyváži 4-5kg čínskeho. Pokiaľ sa no podívame takto tak aj keď kg slovenského cesnaku môže stáť 8-10€ a čínskeho 4-5€ tak pri použitom množstve v kuchyni je ten slovenský niekoľkokrát lacnejší a samozrejme kvalitnejší.
Pre tých ktorý majú záujem nakupovať slovenské produkty len toľko, hľadajte informácie, hľadajte slovenských pestovateľov (nie priekupníkov, v čechách napr. veľmi často označujú priekupníci čínsky a španielsky cesnak ako český, a spotrebiteľ je potom sklamaný! – ako sa tomu vyhnúť v dalšom článku). Slovenský pestovateľ sa nebude schovávať ako priekupník (príp. stánkar), ktorý ma vždy to čo práve chcete kúpiť. Kvalitný cesnak si priamo u pestovateľa kupujete i s jeho dôverou. A ta je v dnešnom svete potravín keď nám ponúkajú posypovú soľ namiesto jedlej, keď do červenej papriky pridávajú mletú tehlu, keď v káve sú pomleté šupky, keď v mäsových výrobkoch (parky) už nie je ani mäso ale muka a odpad je práve nákup od pestovateľa bez medzičlánkov jednou z najľahších ciest ako sa zdravšie stravovať. Na našich stránkach postupne nájdete všetko čo sa môže týkať cesnaku. Budeme sledovať trh, ponúkať Vám odborne informácie a postupne i viac.

Ing. Július Kráľ,
Indeed
29.08.12,07:22
Ufff, tolko písania kvoli CESNAKU ???
pavol54
29.08.12,16:03
Julo tvoj článok vyzerá byť dosť fundovaný, ale je tam dosť nepresností tvoje skúsenosti sú praktické alebo viac teoretické?
-liecenčný poplatok za sadbu respektíve osivo od koho skasírujem? Lebo takéto šľachtitelia zeleniny nedostávajú ani si ich podľa mojich vedomostí nikde neuplatňujú ale keby existovala šľachtiteľská SOZA tak by som sa na ňu rád obrátil.
chemické ošetrovanie cesnaku kontra prevzdušňovanie pôdy akýkoľvek chemický postrek proti burinám je dostatočne účinný len dovtedy kým vytvára na pôde ochranný film jeho porušením plečkovaním okopávaním ide výrazne účinnosť dole
cesnak sa pri zbere nesmie obuchnúť inak sa začne podstatne rýchlejšie kaziť na udretých strúčikoch čím sa jeho trhová hodnota blíži k nule, takže najmä preto sa neuplatňuje mechnizácia, preto do tohoto momentu nie je v princípe rozdiel medzi pestovaním cibule a cesnaku.
Inak s tou tehlou v paprike si poriadne prehnal. kto by dával tehlu vieš predstaviť strojček na ktorom sa tehla namelie na prášok a najmä voľne dostupný ak by si povedal o možnosti primiešania múky to je iná káva. ale čistota a farbivosť papriky sa dá veľmi ľahko zistiť ako sa chová v lyžici horúceho oleja alebo masti.
wagner
29.08.12,18:39
Julo, je tam dosť nepresností, na ktoré by som chcela reagovať:
1. nezdá sa mi, že by bol cesnak náročný na pestovanie. Poznala som pestovateľa, čo ho pestoval na nejakom hektári samozrejme výsadba aj zber ručne. Netvrdil, že by pestovanie cesnaku bolo náročné
2. pod cesnak sa nehnojí pôda, cesnak priame hnojenie neznáša
3.cesnak sa nemá prihnojovať, iba ak bola pôda planá - nehnojená aspoň dva roky.
avalik
29.08.12,18:59
je pouzitie herbicidov nutne? :confused:
ak ano, v tom pripade mi pride jedno ci cinsky alebo slovensky herbicidny
pavol54
29.08.12,19:15
je pouzitie herbicidov nutne? :confused:
ak ano, v tom pripade mi pride jedno ci cinsky alebo slovensky herbicidny
tak poď kopať. Herbicídy nie sú ani penicilín ani antikoncepcia, ich reziduá v tele cesnaku nezostávajú treba si preštudovať akým spôsobom jednotlivé herbicídy fungujú a potom keby aj bol kontaktovaný tak nadzemná časť sa neje a systémový neselektívny prípravok ktorý preniká pletivom až do koreňa by snáď nikto nepoužil
Keby si nechcela konzumovať cesnak ošetrený proti plesni systémovým prípravkom, tak to by som akceptoval tvoje výhrady
avalik
29.08.12,19:29
tak poď kopať. Herbicídy nie sú ani penicilín ani antikoncepcia, ich reziduá v tele cesnaku nezostávajú treba si preštudovať akým spôsobom jednotlivé herbicídy fungujú a potom keby aj bol kontaktovaný tak nadzemná časť sa neje a systémový neselektívny prípravok ktorý preniká pletivom až do koreňa by snáď nikto nepoužil
Keby si nechcela konzumovať cesnak ošetrený proti plesni systémovým prípravkom, tak to by som akceptoval tvoje výhrady

no nevyznam sa v chemickom posobeni herbicidov, ale co viem, tak je to chemia - nevadi, nastudujem :)

hmm a kde mam istotu ze nepouzije?
pavol54
29.08.12,19:39
no nevyznam sa v chemickom posobeni herbicidov, ale co viem, tak je to chemia - nevadi, nastudujem :)

hmm a kde mam istotu ze nepouzije? lebo by nebolo čo jesť(uschne) neselektívny znamená že si nevyberá berie všetko čo je zelené preniká do pletiva a pohybom tekutín ide až do koreňa napr glyfosáty(kAPUT, KAPAZíN RUNDUP) Inak pre tvoju bezpečnosť žiadny herbicíd sa nedá použiť v uhorkách, melónoch, takmer žiaden v paprike, cibuľa ich má najmenej 4 dávky, vieš si predstaviť aby cibuľu ktorá sa vysieva na rozmer 5x5 cm prišiel niekto okopávať? A koľko cibule ročne spotrebuješ osobne a koľko v rôznych výrobkoch a hotových potravinách (guláši)
A elektromagnetický smog ti nevadí? ako som pochopil si v ňom pracovala denne sme ním obklopení vo väčšej miere(v počítači v kábloch v stene v mobile) ako nejakou chemickou látkou.
misoft
29.08.12,22:15
No s tou tehlou v paprike - som zažil na trhoch v Brezne - Maďari predávali pančovanú maďarskú papriku. Ale to bolo dávno - VB im to "zatrhla".
juloxx
30.08.12,04:42
takže podla teba, stači kupit akykoľvek cesnak, zaregistrovať plochy ako SHR a začať ho pestovať a nikto sa nebude nič pýtať, ak je to tak tak sa asi do toho dám !
juloxx
30.08.12,04:45
cesnak neznáša hnojenie maštaľným hnojom, ale celkom bez hnojenia to nejde, s každou úrodou odchádza časť živín s úrodou, za chvílu by sme tam nedopestovali nič
juloxx
30.08.12,04:46
použiutie herbicidov nie je nutné ale neviem si dobre predstaviť čo by stálo (€) úplne ručné odburiňovanie napr. na 5ha cesnaku
wabi
30.08.12,10:39
Zo záujmom som si túto tému prečítal.
1. cesnak jednoznačne je náročný pri pestovaní na ľudskú prácu, preto je náročný v porovnaní s väčšinou pestovaných plodín. To že sa nehnojí ho nerobí nenáročným. Je náročný na kvalitu pôdy. Neoplatí sa proste pestovať kdekoľvek...
2. chuťový a kvalitatívny rozdiel medzi dovozovým cesnakom z teplých krajín a naším cesnakom je jednoznačný...
3. Dotácie do poľnohospodárstva a rôzne machinácie a neprehľadné praktiky spôsobujú, že dovozový cesnak je lacnejší. Je to hamba a doplatíme na to. Nemáme ani polovičnú potravinovú sebestačnosť, ani len v tom cesnaku...
EU padne na hubu a zostaneme samy vo vytunelovanom štáte, otrhaní, hladní, oklamaní...
4. Ak nikto chce cesnak alebo čokoľvek iné 100% bez chémie, musí si ho dopestovať sám. Otázka je, či to má zmysel keď všetko čo dýchame, jeme je vždy do určitej miery kontaminované a tiež že podľa štatistiky sa dožívame stále vyššieho a vyšieho priemerného veku napriek všetkému, tak to asi znamená že to ľudský organizmus celkom slušne zvláda...
pavol54
30.08.12,11:44
A to si myslíš že mám právo vstúpiť na pozemok a pýtať sa ťa odkiaľ máš cesnak? či osivo papriky alebo inej zeleniny. Pokiaľ štát cez svoju agentúru nebude povinne požadovať pôvod tak nemám šancu to zistiť
pavol54
30.08.12,12:33
znáša ale hnoj musí byť starý odležaný
Dubak2000
30.08.12,21:39
etse tam chyba jedna podstatne zlozka - ochrana pred zlodejmi. Aspon co cledujem v Cechach tak sa stazuju ze kedze je o domaci cesnak zaujem tak sa dost hodne kradne rovno z pola ( vo velkom niekdo za noc ukradne celu urodu..)
Indeed
30.08.12,21:56
šľachtiteľská "SOZA" je americká firma MONSANTO , resp.sa chce hrať na takuto organizáciu,ktorá by rozhodovala o tom kde sa može alebo nemože pestovať,taká alebo onaká odroda plodín

keď tematiku MONSANTO preskúmaš bližšie, zistíš že ju nebudeš mocť nazvať inak, ako zločinecká organizácia...
Indeed
30.08.12,21:57
NESUHLASIM, cesnak žiadnú starostlivosť NEPOTREBUJE, stačí ho len zasadiť a zozbierať.
pavol54
31.08.12,02:25
cesnak je kráľovná medzi cibuľovou zeleninou nič nepotrebuje väčšiu starostlivosť
deane7
31.08.12,02:36
Ja už som si dal kúpiť v Poľsku na trhu. Je silný až uši odstávajú.
pavol54
31.08.12,07:29
šľachtiteľská "SOZA" je americká firma MONSANTO , resp.sa chce hrať na takuto organizáciu,ktorá by rozhodovala o tom kde sa može alebo nemože pestovať,taká alebo onaká odroda plodín

keď tematiku MONSANTO preskúmaš bližšie, zistíš že ju nebudeš mocť nazvať inak, ako zločinecká organizácia...
ťažko môže o niečom rozhodovať nejaká monsanto ona tak môže rozhodovať na svojich pozemkoch ale aj moja firma môže rozhodovať o tom čo sa nebude pestovať na susednom poli ale o tom musím požiadať v agrotechnických termínoch pre plánovanie výsevov.
Indeed
31.08.12,10:03
zatiaľ,, ale uvidíš časom....
misomiso
31.08.12,19:04
Pre tých ktorý majú záujem nakupovať slovenské produkty len toľko, hľadajte informácie, hľadajte slovenských pestovateľov (nie priekupníkov, v čechách napr. veľmi často označujú priekupníci čínsky a španielsky cesnak ako český, a spotrebiteľ je potom sklamaný! – ako sa tomu vyhnúť v dalšom článku).
Ing. Július Kráľ,


No dobre, povedzme ja mozno patrim k spotrebitelom, ktori si radi priplatia za kvalitu. To akoze ja mam zasvatit svoj zivot tomu, aby som sa dopatreal nejakeho slovenskeho cesnaku, ked mi ho neponuknu v Tescu?

A co ostatne potraviny? Tie mam ako zhanat? Tiez mam hladat slovenskych pestovatelov, chovatelov, pekarov a vyrobcov? A kedy budem robit? A kedy zit?
pavol54
01.09.12,03:41
No dobre, povedzme ja mozno patrim k spotrebitelom, ktori si radi priplatia za kvalitu. To akoze ja mam zasvatit svoj zivot tomu, aby som sa dopatreal nejakeho slovenskeho cesnaku, ked mi ho neponuknu v Tescu?

A co ostatne potraviny? Tie mam ako zhanat? Tiez mam hladat slovenskych pestovatelov, chovatelov, pekarov a vyrobcov? A kedy budem robit? A kedy zit?
V princípe asi ako keď po revolúcii dôchodcovia pochodili pol mesta aby zistili čo je kde lacnejšie. v momente keď mali hotový nákup našli niečo ešte lacnejšie. Na to je obchod aby prijímal ponuky slovenských pestovateľov a zháňal nových
juloxx
01.09.12,06:56
samozrejme že nie , zhánať pestovatela-výrobcu je nezmysel, doležité je prejaviť záujem o náš domáci produkt, oni prídu za Vami sami, napr. zaregistroval so debničkovy systém predaja zeleniny zo zreteľom na čerstvú zeleninu a domáci produkt
juloxx
01.09.12,07:01
Celý sposob predaja slovenskej zeleniny mi pripadá ako začarovaný kruh. Pestovatelia tvrdia že nemôžu konkurovať nízkym cenám zeleniny a ovocia z dovozu a preto sa iám neoplatí to predávať za vyššie ceny, slovensky spotrebiteľ zase tvrdí že ma zaujem o slovensky produkt a je ochotný si i priplatiť ale reálne o produkt neprejaví záujem.Takže je to na mrtvom bode a ak sa to chce pohnúť dopredu, pomoc od štátu sa očakávať nedá a podmienky sa v blízkych rokoch nezmenia takže všetko ostáva na dvojici pestovateľ-spotrebiteľ, každý z nich by mal urobiť aspon malý krôčik, lebo zelenina a ovocie z našich podmienok je určite pod väčšou kontrolou ako v číne, španielsku či portugalsku
deane7
01.09.12,07:09
zelenina a ovocie z našich podmienok je určite pod väčšou kontrolou ako v číne, španielsku či portugalsku
Moc si tým niesom istý. V číne je za predaj otrávených potravín trest smrti. Vlastne aj u nás, len nedostane ho pestovateľ ale spotrebiteľ.
Maďar večer rajčiny postrieka a ráno sú červené. Nemajú takú chuť ako tie, čo si dopestujem sám. A striekajú proti pliesni, ja doma nestriekam ničím, čo splesnie to vyhodím.
pavol54
01.09.12,08:06
Moc si tým niesom istý. V číne je za predaj otrávených potravín trest smrti. Vlastne aj u nás, len nedostane ho pestovateľ ale spotrebiteľ.
Maďar večer rajčiny postrieka a ráno sú červené. Nemajú takú chuť ako tie, čo si dopestujem sám. A striekajú proti pliesni, ja doma nestriekam ničím, čo splesnie to vyhodím.
Ak rajčiny nepostriekaš proti plesni zemiakovej na druhý deň, po letnej hmle veľa ich neokoštuješ limitne sa množstvo blíži k veľkej nule tak sa nevyťahuj že nestriekaš mal si šťastie že nebola hmla, maximálne že by ti chutili takej čierno zelenej farby
bjuty smis
01.09.12,08:47
zaujímavé, v živote som rajčiny nestriekal a ani nemám v pláne.....a presne ako deane, ak náhodouniekedy chytia plesen - tak možno aj 1/3 úrody vyhodím, ale vždy mám dosť aj na rozdávanie.....
misomiso
01.09.12,09:49
Celý sposob predaja slovenskej zeleniny mi pripadá ako začarovaný kruh. Pestovatelia tvrdia že nemôžu konkurovať nízkym cenám zeleniny a ovocia z dovozu a preto sa iám neoplatí to predávať za vyššie ceny, slovensky spotrebiteľ zase tvrdí že ma zaujem o slovensky produkt a je ochotný si i priplatiť ale reálne o produkt neprejaví záujem.Takže je to na mrtvom bode a ak sa to chce pohnúť dopredu, pomoc od štátu sa očakávať nedá a podmienky sa v blízkych rokoch nezmenia takže všetko ostáva na dvojici pestovateľ-spotrebiteľ, každý z nich by mal urobiť aspon malý krôčik, lebo zelenina a ovocie z našich podmienok je určite pod väčšou kontrolou ako v číne, španielsku či portugalsku

To je iba nepochopenie zakladnych principov marketingu - ucivo tak na oktober prveho rocnika. A nejde tu o nepochopenie o strany zakaznika ale vyrobcu, pretoze vyrobca ma rozumiet merketingu, nie spotrebitel.

Jestvuju dve cielove skupiny. Ak to riadne zjednodusime, tak povedzme ze v nasom pripade dve. Ti, co preferuju nizku cenu a ti, ktori preferuju kvalitu.

Aj bez podrobych vyskumov nam je snad vsetkym jasne, ze tych, ktori preferuju kvalitu za vyssiu cenu je mensina - povedzme v pripade cesnaku 14.5% spotrebitelov. S tym nic neurobime. Akakolvek snaha predat kvalitny drahy cesnak zvysnym 85,5% je plytvanim casu, energie aj penazi.

Teraz je otazka, ako predat ten drahy cesnak aspon tym 14,5 percentam. Cez Tesco asi nie. Kto si ma lamat hlavu ako to urobit? Tesco? Asi nie. Stat? A preco? Spotrebitel? Ten ma ine starosti. Vyrobca? A kto iny?
day
01.09.12,09:54
To je iba nepochopenie zakladnych principov marketingu - ucivo tak na oktober prveho rocnika. A nejde tu o nepochopenie o strany zakaznika ale vyrobcu, pretoze vyrobca ma rozumiet merketingu, nie spotrebitel.

Jestvuju dve cielove skupiny. Ak to riadne zjednodusime, tak povedzme ze v nasom pripade dve. Ti, co preferuju nizku cenu a ti, ktori preferuju kvalitu.

Aj bez podrobych vyskumov nam je snad vsetkym jasne, ze tych, ktori preferuju kvalitu za vyssiu cenu je mensina - povedzme v pripade cesnaku 14.5% spotrebitelov. S tym nic neurobime. Akakolvek snaha predat kvalitny drahy cesnak zvysnym 85,5% je plytvanim casu, energie aj penazi.

Teraz je otazka, ako predat ten drahy cesnak aspon tym 14,5 percentam. Cez Tesco asi nie. Kto si ma lamat hlavu ako to urobit? Tesco? Asi nie. Stat? A preco? Spotrebitel? Ten ma ine starosti. Vyrobca? A kto iny?

stat sa ma snazit aby nas spotrebitelov a aj vyrobcov nedostal do pasce = zavislosti na dovoze zakladnych potravin, potrieb naroda
pavol54
01.09.12,10:02
To je iba nepochopenie zakladnych principov marketingu - ucivo tak na oktober prveho rocnika. A nejde tu o nepochopenie o strany zakaznika ale vyrobcu, pretoze vyrobca ma rozumiet merketingu, nie spotrebitel.

Jestvuju dve cielove skupiny. Ak to riadne zjednodusime, tak povedzme ze v nasom pripade dve. Ti, co preferuju nizku cenu a ti, ktori preferuju kvalitu.

Aj bez podrobych vyskumov nam je snad vsetkym jasne, ze tych, ktori preferuju kvalitu za vyssiu cenu je mensina - povedzme v pripade cesnaku 14.5% spotrebitelov. S tym nic neurobime. Akakolvek snaha predat kvalitny drahy cesnak zvysnym 85,5% je plytvanim casu, energie aj penazi.

Teraz je otazka, ako predat ten drahy cesnak aspon tym 14,5 percentam. Cez Tesco asi nie. Kto si ma lamat hlavu ako to urobit? Tesco? Asi nie. Stat? A preco? Spotrebitel? Ten ma ine starosti. Vyrobca? A kto iny?
Lenže medzi výrobcom a spotrebiteľom existuje nutný distribučný článok a ako povedal nebožtík Dlouhý prvý povojnový minister hospodárstva, "Co se bude prodávat bude určovat obchod ne výroba" Výrobca si akurát môže lámať hlavu nad tým ako a koľkými presvedčí obchodníka aby radšej zobral jeho produkciu (ako od iného dodávateľa z domova či z cudziny) a zelenina nie sú klince ani práca, tie nepostoja. obchod musí mať z predaja : refundované straty, zisk, percentuálnu maržu a obchodník spravidla svoj prospech
pavol54
01.09.12,10:09
stat sa ma snazit aby nas spotrebitelov a aj vyrobcov nedostal do pasce = zavislosti na dovoze zakladnych potravin, potrieb naroda
a ako keď existuje voľný pohyb tovaru?
day
01.09.12,10:40
a ako keď existuje voľný pohyb tovaru?

stanovit normativy, nastavit kvalitu, upozornit na nekvalitu, kontroly dovazanych produktov, pokuty pre vyrobcov, dodavatelov nekvalitnych (napr.: zdraviu skodlivych produktov) postihovat, zakaz podnikania osobam, nie sro-ckam, ziadat v EU parlamente rovnake prerozdelenie dotacii, ziadat rovnake normativy (napr.: veterinarne, potravinarske) pre kazdu krajinu
misomiso
01.09.12,10:55
Lenže medzi výrobcom a spotrebiteľom existuje nutný distribučný článok a ako povedal nebožtík Dlouhý prvý povojnový minister hospodárstva, "Co se bude prodávat bude určovat obchod ne výroba" Výrobca si akurát môže lámať hlavu nad tým ako a koľkými presvedčí obchodníka aby radšej zobral jeho produkciu (ako od iného dodávateľa z domova či z cudziny) a zelenina nie sú klince ani práca, tie nepostoja. obchod musí mať z predaja : refundované straty, zisk, percentuálnu maržu a obchodník spravidla svoj prospech

Obchod si vzdy bude hajit iba svoje zaujmy, to je jednoducho fakt a rovnako by sme sa spravali aj my dvaja v pozicii obchodu. Ocakavat od obchodu (ci od zakaznika) nejake altruisticke spravanie je absolutna somarina.

Ci sa ti to paci alebo nepaci, uz davno zijeme v dobe, kedy sa vyrobca musi starat, ako svoj vyrobok preda. Jednoducho vyrobnych kapacit je 10 x tolko ako kupnej sily, takze predaju ti, ktori vedia aj pohnut rozumom. Nie je to lahke, nevysmievam sa, nekritizujem, sam som v rovnakej situacii.

Som vyrobca slovenskeho tovaru, ktory musim vediet dostat do celeho sveta, inak neprezijem ani jeden den, pretoze v SR pre nase vyrobky nejestvuje trh. Myslis, ze obchod mal zaujem o nejaky novy produkt zo Slovenska, ked sme zacinali? Este ani dnes sa mnohi obchodnici so mnou nebavia.

Museli sme si vysliapat cesty sami, nie je to jednoduche ale da sa. Preto, ako majitel firmy sa teraz venujem z 20% vyrobe (len to obcas kontrolujem, na to mam ludi) ale z 80% marketingu (na ktory mam mimochodom tiez ludi).

Myslis ze dostat slovensky cesnak na slovensky trh je tazsie, ako dostat novy, totalne neznamy slovensky vyrobok do USA co Japonska, pripadne do Mexika lebo Juznej Afriky?
trisestri
01.09.12,11:38
viete kolko Cinanov a kolko Slovakov pestuje cesnak?:)
pavol54
01.09.12,12:25
Obchod si vzdy bude hajit iba svoje zaujmy, to je jednoducho fakt a rovnako by sme sa spravali aj my dvaja v pozicii obchodu. Ocakavat od obchodu (ci od zakaznika) nejake altruisticke spravanie je absolutna somarina.

Ci sa ti to paci alebo nepaci, uz davno zijeme v dobe, kedy sa vyrobca musi starat, ako svoj vyrobok preda. Jednoducho vyrobnych kapacit je 10 x tolko ako kupnej sily, takze predaju ti, ktori vedia aj pohnut rozumom. Nie je to lahke, nevysmievam sa, nekritizujem, sam som v rovnakej situacii.

Som vyrobca slovenskeho tovaru, ktory musim vediet dostat do celeho sveta, inak neprezijem ani jeden den, pretoze v SR pre nase vyrobky nejestvuje trh. Myslis, ze obchod mal zaujem o nejaky novy produkt zo Slovenska, ked sme zacinali? Este ani dnes sa mnohi obchodnici so mnou nebavia.

Museli sme si vysliapat cesty sami, nie je to jednoduche ale da sa. Preto, ako majitel firmy sa teraz venujem z 20% vyrobe (len to obcas kontrolujem, na to mam ludi) ale z 80% marketingu (na ktory mam mimochodom tiez ludi).

Myslis ze dostat slovensky cesnak na slovensky trh je tazsie, ako dostat novy, totalne neznamy slovensky vyrobok do USA co Japonska, pripadne do Mexika lebo Juznej Afriky?
plne súhlasím ja v podstate čo vyrobím dá sa povedať že predám ale môžem porovnať dva druhy výroby pestovanie - doba kým vypestuješ je relatívne dlhá takmer všetky zeleninové produkty sa vyrábajú bezzmluvne obchodník s tebou neuzavrie žiadnu zmluvu ani časovú ani množstvenú teda predáš - nepredáš
konzervárina tam mám už pred sezónou zhruba dohodnuté množstvá a keď nezoberie nájdem druhého vydrží to čakať minimálne do novej sezóny. V tomto vidím zákernosť obchodu neochota sa zaviazať u kaziteľného tovaru k odberu,
Keď to obchodníkovi ide hľadá čo najlacnejšie a oháňa sa voľným pohybom tovaru
Keď mu to neide hľadá vinníka a začne vykrikovať prečo štát nezasiahne
pavol54
01.09.12,12:30
viete kolko Cinanov a kolko Slovakov pestuje cesnak?:)
a vieš koľko ho pestovalo pred čínskou dobou? keď nás obchodníci poslali do riti, že oni majú lacnejší z číny a keby som ponúkol ešte lacnejšie ako čínsky že aj tak ho nezoberie, tak prečo investovať do kompostoviska ?
trisestri
01.09.12,12:40
a vieš koľko ho pestovalo pred čínskou dobou? keď nás obchodníci poslali do riti, že oni majú lacnejší z číny a keby som ponúkol ešte lacnejšie ako čínsky že aj tak ho nezoberie, tak prečo investovať do kompostoviska ?

vsak teraz takmer kazdy chce slovensky,nielen tu v ankete,aj na trhoviskach zhanaju, dokonca ani madarsky nechcu,nuz a markety zhanaju regionalnych dodavatelov zeleniny,aspon sa tak tvaria,lebo vsetko to moze byt aj marketingovy bluf.
deane7
01.09.12,13:04
U nás jeden chrapúň predával pri ceste melóny, raz som sa pri ňom zastavil že kúpim polku. No on nechcel prekrojiť. Všimol som si že má miestnu ŠPZ. Teda žiaden maďar. Neskôr som sa dozvedel že ich nakupuje v Lidli. Tak ja nakúpim cesnak v Tesku a popredám ako domáci. Business je business.
pavol54
01.09.12,13:33
U nás jeden chrapúň predával pri ceste melóny, raz som sa pri ňom zastavil že kúpim polku. No on nechcel prekrojiť. Všimol som si že má miestnu ŠPZ. Teda žiaden maďar. Neskôr som sa dozvedel že ich nakupuje v Lidli. Tak ja nakúpim cesnak v Tesku a popredám ako domáci. Business je business.
tak sa spýtaj starostu prečo tam nenabehne kontrola 1. cesta niekomu patrí 2. kto mu dal povolenie predávať 3. ak je to jeho mal by mať doklad o záhrade ak kúpil doklad o nákupe + ERP. Musí konať majiteľ pozemku alebo správca resp. užívateľ. Ak je starostovi alebo primátorovi jedno aký zdravotný stav a riziká takýto predaj prináša. v rannom klondajku veľkoobchodníci vozili rajčiny zo španielska a presýpali ich do zeleninárskych debničiek a ďalej predávali ako slovenské
ale ten chrapúň predával len tým čo sa nechali oblbnúť.
bjuty smis
01.09.12,14:29
pavol, tie body, čo si vymenoval sú presne dôvody, prečo je málo slovenského ovocia a zeleniny vo volnom predaji....
ak by om mal napr. marhulový sad achcel by som predať prebytky,
a volaký prid..baný úradníček by odo mňa pýtal povolenia
na predaj,
na miesto predaja
doklady o záhrade
erp a podobne
( jedným slovom by ma buzeroval, až by nenašiel dôvod na pokutu- po slovenský úplatok)
, tak by som sa na to ...no , presne to, čo aj spravili malopestovatelia...
a tým uvolnili cestu šmelinárom
pavol54
01.09.12,14:50
pavol, tie body, čo si vymenoval sú presne dôvody, prečo je málo slovenského ovocia a zeleniny vo volnom predaji....
ak by om mal napr. marhulový sad achcel by som predať prebytky,
a volaký prid..baný úradníček by odo mňa pýtal povolenia
na predaj,
na miesto predaja
doklady o záhrade
erp a podobne
( jedným slovom by ma buzeroval, až by nenašiel dôvod na pokutu- po slovenský úplatok)
, tak by som sa na to ...no , presne to, čo aj spravili malopestovatelia...
a tým uvolnili cestu šmelinárom
ty erp na prebytky nepotrebuješ, ale šmelinár áno preto sa vydáva za pestovateľa a kým ja pestujem nemám čas postávať pri ceste a kým vypestujem napr melóny vy ste už prejedení tzv domácich z grécka a moje už nie je záujem ale keby si splnil svoje povinnosti ten pridrbaný úradníček tak mne sa oplatí pestovať lebo to aj predám. takže nie malopestovatelia uvolnili miesto ale šmelinári ich vytlačili. Voľakedy som chodil predávať mal som rajčiny viem čo ma to stálo ich vypestovať predával som za X šmelinár ich zo skladu predával za X- 2% a bol kráľom len sa šklebil aký je národ sprostý.
bjuty smis
01.09.12,15:10
s tým -bohužial-súhlasím,

ale tie body, čo si v príspevku spomenul naozaj nie su cesta k zmene
žiaden zákaz, príkaz, povolenie to nezmení..akurát zvýši administratívne zaťaženie a hlavne náklady pestovatelov, tým aj ich cenu...
zmení to len čas a správanie sa zákazníkov...vlastná zlá skúsenosť,aj z tejto diskusie a ankety o cesnaku vidieť, že sa to pomali otáča...že ludia dajú radšej X za kvalitnú domácu rajčinu, ako X-2% za šmejd z holandského laboratoria kúpený v akcii v tescu....
comodo
01.09.12,18:05
Kupujem cenak od znamej z jednej moravskej dediny. Od nepamati tam pestuju cesnak , je tam na to pôda a podnebie. Byvam 15 km odtial a u nas cesnak na tej strkovici nedopestujem. Bolo by rozumne nestavat na poliach sklady obchodnych retazcov a ich predajne ale tam pestovat co v danej oblasti dorastie. Potom by nebol problem ani s cinskym medom ani cesnakom. Obyvatelstvo by sa malo zivit produktami , ktore dana oblast ponuka. Tak sme rokmi nastaveni. Je jasne ze niekde sa nebudu zivit cesnakom a my celerom , ale to ze tu riesime take veci ako je cisnky cesnak je pociatok tragedie ktoru ktosi odstartoval a kam nas ktosi zenie. Je na nas kam sa nechame dohnat.
hubatá
02.09.12,06:12
Presne to comodo napísal: najlepšia kapusta je zo Stupavy a nie z Dunajskej Stredy. Ale v Dunajskej Strede vedeli dopestovať takú papriku akú nedopestovali na Liptove. Liptáci mali ovce a brydndzu. Orava chutné zemiaky. Najlepšie víno bolo v Tokajskej oblasti a pod Malými Karpatami. A tak tam aj vznikali pracovné príležitosti, nehnojilo sa toľko, lebo sama zem bola predurčená na pestovanie toho-ktorého produktu.
Veľkopodnikateľovi je lepšie pohnojiť chemikáliami, otráviť nielen zem ale aj včely, osy, vtáky. Dnes pomaly nemáme včely, vrabcov. Ako veľkopodnikateľ zbadá na rajčine čierny fliačik, chytí ho panika a namiesto toho, aby rajčinu odtrhol ručne, strojmi postrieka celý hektár. Nechce investovať do pracovnej sily, ale investuje do hnojív. Nechová kravy, lebo sa mu neoplatí, nemá preto ani vyzretý hnoj, hnojí chemikáliami. Na poliach sa motykami oháňali ľudia a pleli burinu, dnes na ľudí nie sú peniaze, ale na postreky sp. Zisk, zisk a len zisk je u neho na prvom mieste, hoci kto sa venoval poľnohospodárstvu mal aj pridruženú výrobu, aby prežil aj bez dotácii vtedy keď bolo krupobitie, jednoducho s tým počítal. Ak bolo niečoho prebytok boli na rade konzervárne a liehovary. Máme dnes vôbec konzerváreň na SK?

Mňa však jedno teší: znova sa objavili záhradkári u ktorých sa dá dobre a lacno nakúpiť to čo v sezóne potrebujem. Akurát štát im hádže pod nohy polená nezmyselnými zákonmi, ktoré tvoria poslanci podporovaní hore opísanými veľkopodnikateľmi, ktorými pripadajú ako keby mali zmluvy so zdravotnými poisťovňami aby zasa tie mali zisk z priotrávených pacientov.
hubatá
02.09.12,06:16
Presne to comodo napísal: najlepšia kapusta je zo Stupavy a nie z Dunajskej Stredy. Ale v Dunajskej Strede vedeli dopestovať takú papriku akú nedopestovali na Liptove. Liptáci mali ovce a brydndzu. Orava chutné zemiaky. Najlepšie víno bolo v Tokajskej oblasti a pod Malými Karpatami. A tak tam aj vznikali pracovné príležitosti, nehnojilo sa toľko, lebo sama zem bola predurčená na pestovanie toho-ktorého produktu.
Veľkopodnikateľovi je lepšie pohnojiť chemikáliami, otráviť nielen zem ale aj včely, osy, vtáky. Dnes pomaly nemáme včely, vrabcov. Ako veľkopodnikateľ zbadá na rajčine čierny fliačik, chytí ho panika a namiesto toho, aby rajčinu odtrhol ručne, strojmi postrieka celý hektár. Nechce investovať do pracovnej sily, ale investuje do hnojív. Nechová kravy, lebo sa mu neoplatí, nemá preto ani vyzretý hnoj, hnojí chemikáliami. Na poliach sa motykami oháňali ľudia a pleli burinu, dnes na ľudí nedostane dotácie, ale na postreky áno. Zisk, zisk a len zisk je u neho na prvom mieste, hoci kto sa venoval poľnohospodárstvu mal aj pridruženú výrobu, aby prežil aj bez dotácii vtedy keď bolo krupobitie, jednoducho s tým počítal že nastane aj taká prírodná katastrofa ako je sucho, alebo opačne mokro. Ak bolo niečoho prebytok boli na rade konzervárne a liehovary. Máme dnes vôbec konzerváreň na SK?

Mňa však jedno teší: znova sa objavili záhradkári u ktorých sa dá dobre a lacno nakúpiť to čo v sezóne potrebujem. Akurát štát im hádže pod nohy polená nezmyselnými zákonmi, ktoré tvoria poslanci podporovaní hore opísanými veľkopodnikateľmi, ktorí mi pripadajú ako keby mali zmluvy so zdravotnými poisťovňami aby zasa tie mali zisk z priotrávených pacientov.
buchač
02.09.12,06:22
Ak bolo niečoho prebytok boli na rade konzervárne a liehovary. Máme dnes vôbec konzerváreň na SK?


...a jedno a aj druhé existuje ......
Stačí sa iba poinformovať ...
http://www.azet.sk/katalog/konzervarne/slovensko/

P.S.:
...opakovanie je síce matkou múdrosti , no dve tie isté príspevky za sebou nemusia byť...:rolleyes:
pavol54
02.09.12,08:35
Presne to comodo napísal: najlepšia kapusta je zo Stupavy a nie z Dunajskej Stredy. Ale v Dunajskej Strede vedeli dopestovať takú papriku akú nedopestovali na Liptove. Liptáci mali ovce a brydndzu. Orava chutné zemiaky. Najlepšie víno bolo v Tokajskej oblasti a pod Malými Karpatami. A tak tam aj vznikali pracovné príležitosti, nehnojilo sa toľko, lebo sama zem bola predurčená na pestovanie toho-ktorého produktu.
Veľkopodnikateľovi je lepšie pohnojiť chemikáliami, otráviť nielen zem ale aj včely, osy, vtáky. Dnes pomaly nemáme včely, vrabcov. Ako veľkopodnikateľ zbadá na rajčine čierny fliačik, chytí ho panika a namiesto toho, aby rajčinu odtrhol ručne, strojmi postrieka celý hektár. Nechce investovať do pracovnej sily, ale investuje do hnojív. Nechová kravy, lebo sa mu neoplatí, nemá preto ani vyzretý hnoj, hnojí chemikáliami. Na poliach sa motykami oháňali ľudia a pleli burinu, dnes na ľudí nedostane dotácie, ale na postreky áno. Zisk, zisk a len zisk je u neho na prvom mieste, hoci kto sa venoval poľnohospodárstvu mal aj pridruženú výrobu, aby prežil aj bez dotácii vtedy keď bolo krupobitie, jednoducho s tým počítal že nastane aj taká prírodná katastrofa ako je sucho, alebo opačne mokro. Ak bolo niečoho prebytok boli na rade konzervárne a liehovary. Máme dnes vôbec konzerváreň na SK?

Mňa však jedno teší: znova sa objavili záhradkári u ktorých sa dá dobre a lacno nakúpiť to čo v sezóne potrebujem. Akurát štát im hádže pod nohy polená nezmyselnými zákonmi, ktoré tvoria poslanci podporovaní hore opísanými veľkopodnikateľmi, ktorí mi pripadajú ako keby mali zmluvy so zdravotnými poisťovňami aby zasa tie mali zisk z priotrávených pacientov.
To teraz opakovane táraš s nostalgie alebo si videla pole z rýchlika v noci?
Ak si nebola na poli nepoúčaj prosím ťa ako sa máme chovať. keď sa na rajčine objaví čierny fliačik tak to znamená že si ešte nevidela na rajčinách pleseň zemiakovú a keď zbadá že sú napadnuté plesňou zemiakovou tak môže za traktor zapínať drvičku a následne disky tak aby si vedela že táraš a táraš Doba drábov ak zistila dávno skončila a zamestnať lumpenproletariát na to aby polovičku papriky alebo rajčín vykopal miesto okopal alebo burinku radšej prihrnie aby sa nevidela pri kontrole ale že behom troch týždňov narastie taká že je definitívne po úrode to ty o tom nemôžeš nič vedieť. A keby si si aspoň raz za čas okrem tárania prečítala stránku apa tam by si našla že na znevýhodnených sú podpory ale nikde som nenašiel dotácie na postreky. Vieš čo keď si taká premúdra daj zopár tisíc eúr na pestovanie s vedomím že sz toho nič nebudeš mať a že sa ti ani nikdy nevrátia veď nemusíš mať z toho osoh, budeme minimálne dvaja. Konzervárne nikdy ani za socíku nespracovávali prebytky a nikdy ani budú. Pre ne sa priamo pestuje. A ak hovoríš o prírodných katastrofách nezabudni náhodou že došlo k zmene klímy a hovorí sa jej klíma tretieho tisícročia. a v tej klíme by ani otroci nepracovali pokiaľ by som ich nechcel priamo ohroziť. apropo ak tu toľko hovoríš o motyke máš ty vôbec predstavu za koľko okope jeden človek napríklad 100 m papriky rajčín alebo kapusty, a to nie je na hodinovú normu ale na celodennú prácu. Ak si náhodou nevšimla podstatne sa zmenili stravovacie návyky dnes sa celoročne konzumuje čerstvá zelenina ako príloha k jedlám. Ak ešte nejaký zúfalec záhradkár niečo pestuje a lacno predáva pod svoje výrobné náklady tak je k tomu dotlačený a na rok pestovať nič nebude alebo si to nevie zrátať a musí nekonečne milovať prácu v záhradke len preto aby dal tým ktorým sa motykou nechce zakopnúť do zeme.
k plesni si prečítaj napr. www.carozahradky.sk aby si vedela o čom hovoríš a nebola ako Karol May
pavol54
02.09.12,08:39
Hubatá inak sa v každej téme opakuješ možno niekde ako príspevok do beletrie by to pasovalo.
buchač
02.09.12,08:43
To teraz opakovane táraš s nostalgie alebo si videla pole z rýchlika v noci?

mimotemy
...ja som síce laik čo sa pestovania toho , či onoho týka...

No jednoznačne súhlasím ...a myslím si , že je to nostalgia , ktorej už Alveg a aj Šinkansen zdrhol....a z tých vlakov sa dosť blbo pozerá na tie polia ....
pavol54
02.09.12,11:06
Položme aj inak otázku
musia byť autá v Nemecku vyrábané drahšie ako vyrobené na Slovensku?
comodo
02.09.12,11:39
To teraz opakovane táraš s nostalgie alebo si videla pole z rýchlika v noci?
Ak si nebola na poli nepoúčaj prosím ťa ako sa máme chovať. .................................................. ... AZ PO ..............je k tomu dotlačený a na rok pestovať nič nebude alebo si to nevie zrátať a musí nekonečne milovať prácu v záhradke len preto aby dal tým ktorým sa motykou nechce zakopnúť do zeme.
k plesni si prečítaj napr. www.carozahradky.sk (http://www.carozahradky.sk) aby si vedela o čom hovoríš a nebola ako Karol May

Pavol , podla Tvojho prispevku by clovek povedal , ze si skuseny a dobou uvaneny polnohospodar. MY vieme ze politicke strany tu zlikvidovali polnohospodarstvo a ze zakony a dotacie stoja za ho... a ze cigani kradnu z poli a zlodeji kradnu zavlahu a .t.d. Ale co vlastne chces povedat tym co pises ? Mam kupovat zeleninu , ci nemam ? Mam pestovat sam , ci nemam ? Ja by som totiz velmi rad konzumoval nieco v okoli dopestovane , hnojene mastalnym hnojom. A v ziadnom pripade nekupim zradlo made in PL.
pavol54
02.09.12,12:29
Pavol , podla Tvojho prispevku by clovek povedal , ze si skuseny a dobou uvaneny polnohospodar. MY vieme ze politicke strany tu zlikvidovali polnohospodarstvo a ze zakony a dotacie stoja za ho... a ze cigani kradnu z poli a zlodeji kradnu zavlahu a .t.d. Ale co vlastne chces povedat tym co pises ? Mam kupovat zeleninu , ci nemam ? Mam pestovat sam , ci nemam ? Ja by som totiz velmi rad konzumoval nieco v okoli dopestovane , hnojene mastalnym hnojom. A v ziadnom pripade nekupim zradlo made in PL.
Prečo unavený? ja len dávam na diskusný stôl fakty
Obrazne povedané štvú ma dve kategórie názorov
1. že my pestovatelia sa váľame v zisku ako praste v žite a máme predávať kvalitnejšie, lacnejšie, zdravšie, (aspoň taký je deklarovaný dopyt ale skutkový)
2. že vysoko produktívne to bude ak uvidíme pastiera v halene a krpcoch ako si spokojne kravičkám o ovečkám vyhráva na fujarku a tu tam z nudy vytrhne nejakú burinku a niektorú ponechá rásť aby nevymrela poprípade bude nasadzovať kvetinkám a iným rastlinkám plynové masky aby sa k nim nedostala chémia ktorá je tu z komínov, výfukov a čo ja viem z čoho potom na jeseň zoberie rýľ a hrable porýľuje polia aby lebo pri tej romantickej predstave o poľnohospodárskej výrobe sa na iné nezmôže.
Ja sa makrogekoňómom typu miklóš nepletiem do práce s tým že ak nebude u nás ekonóm tak si ho dovezme ako živiť nejakého vola čo ekonomike nerozumie,
ani stavbárom priehrad diaľníc ani doktorom skrátka každý nech si riadne robí svoju prácu a najmä nech nepoukazuje ako laik ako to má byť
Lenže ten záujem o slovenské potraviny (a vôbec výrobky) je len zväčša deklaratórny. Ale trvalo 15 rokov kým sa toto dostalo do podvedomia lebo keď som ako predavač na trhovisku mal odvahu "Slovenské zemiaky , rajčiny a pod" hneď mali pre posmech miestni aj slovenské pomaranče, lebo vtedy Slovenské bolo pre niekoho synonymom nacionalistické Ak raz nedostanem v obchode slovenské potraviny viac tam neleziem a sieť môže byť anglická francúzska a či nemecká. Je to na nás Oni musia svojich nákupcov dotlačiť k serióznemu jednaniu so slovenskými výrobcami inak si môžu pobaliť kufre
wegamizi
02.09.12,12:43
Zaujimave je ale, ze ked sa preveziete s autom okolo poli v okoli Stupavy z hrozou zistite, ze kapusta, ako sme boli zvyknuti, na poliach chýba. Co to znamena? ze kysla stupavska kapusta je robena z holanskych, alebp nebodaj z cinskych kapustnych hlav.
wegamizi
02.09.12,12:53
Ja osobne som davnejsie presmerovala svoje nakupy zeleniny a ovocia na domacich pestovatelov, naposledy kupujem tak i vajcia, med, mlieko i syry, budem kupovat i maso. A problem je vyrieseny. Na inzertnych forach je kopec ponuk, uprednostnujem priamy zber, kde mam istotu, ze tovar nie je prekupovany. Hypermarkety su mi ukradnute, polske kuracie prsia z ich ponuky by som nedala ani mackam.
Tak som si kupila i cesnak, ktory bol vlastne hlavnou temou tejto debaty. Podotykam a vobec nebol drahsi ako cinsky. Nie je na oko taky dokonaly, ale " Nie je vsetko zlato co sa bližtí "
buchač
02.09.12,13:14
....oné....si zabil....oné...:-)
deane7
02.09.12,13:23
Tak som si kupila i cesnak, ktory bol vlastne hlavnou temou tejto debaty. Podotykam a vobec nebol drahsi ako cinsky. Nie je na oko taky dokonaly, ale " Nie je vsetko zlato co sa bližtí "
Každý by dal prednosť domácemu keby boli ceny aspoň podobné. Ale vysvetli dôchodcovi že má z mizerného dôchodku kúpiť rajčiny na trhu po 2€ a nie v Tesku za 80 centov, keď aj tie z trhu sú pred zberom postriekané aby rýchle dozreli. Robí sa to tak.
Neni všetko zlato čo sa vyští.
pavol54
02.09.12,13:28
Každý by dal prednosť domácemu keby boli ceny aspoň podobné. Ale vysvetli dôchodcovi že má z mizerného dôchodku kúpiť rajčiny na trhu po 2€ a nie v Tesku za 80 centov, keď aj tie z trhu sú pred zberom postriekané aby rýchle dozreli. Robí sa to tak.
Neni všetko zlato čo sa vyští.
celkom s tým striekaním na dozretie nesúhlasím i keď je to možné, neviem si predstaviť ten mechanizmus postrekovania plody naraz nedozrievajú, no skús si predstaviť že sa postavíš s postrekovačom do fóliovnka ako to postriekaš
deane7
02.09.12,13:43
Bol tam kamarát. Chcel si utrhnúť rajčinu a gazda mu povedal že s tých nemá trhať, že tie sú na trh. Inak chuť tých čo predávajú u nás na trhu pestovatelia z juhu sa s tými čo dopestujem doma nedá porovnať. Prečo? Bol som u kamaráta ktorý býva neďaleko Jablunkova na severe Moravy a ešte na severnom svahu Beskýd. Má na južnej strane domu o dom opretý skleník na rajčiny a som sa veľmi tomu divil aké tam má krásne a chutné rajčiny.
pavol54
02.09.12,13:49
Bol tam kamarát. Chcel si utrhnúť rajčinu a gazda mu povedal že s tých nemá trhať, že tie sú na trh. Inak chuť tých čo predávajú u nás na trhu pestovatelia z juhu sa s tými čo dopestujem doma nedá porovnať. Prečo? Bol som u kamaráta ktorý býva neďaleko Jablunkova na severe Moravy a ešte na severnom svahu Beskýd. Má na južnej strane domu o dom opretý skleník na rajčiny a som sa veľmi tomu divil aké tam má krásne a chutné rajčiny.
len či sú to pestovatelia alebo len priekupníci prezlečení za pestovateľov. k tomu Jablunkovu poviem klíma 3 tisícročia(aj)
deane7
02.09.12,13:56
Aj to je možné. Ale sú z juhu aj podľa ešpézetiek aj prízvuku.
wegamizi
02.09.12,14:10
Ano, mas pravdu, ale radsej zjem 1ks domacej rajciny, aj ked postrekovanej za 2,00€/ kg(pre organizmus mensie zlo) ako pol kila z hypermarketu vypestovanych hydropoone a s postrekom taktiez.
wegamizi
02.09.12,14:16
Prepanakrala, postreky sa robili vzdy. Dnes su vsak take agresivne, ze ci to robi holandan, cinan, alebo slovak je jedno. Chemia je celosvetovy dobry biznis.
Keby sme chceli byt taki dosledny na zdravu vyzivu, tak aj eko-plodiny, akoze nestriekane su zo semiacok, ktore su chemicky osetrene pred distribuciou do predajni semien. Takze uz zarodok nie je to prave orechove.
pavol54
02.09.12,14:37
Prepanakrala, postreky sa robili vzdy. Dnes su vsak take agresivne, ze ci to robi holandan, cinan, alebo slovak je jedno. Chemia je celosvetovy dobry biznis.
Keby sme chceli byt taki dosledny na zdravu vyzivu, tak aj eko-plodiny, akoze nestriekane su zo semiacok, ktore su chemicky osetrene pred distribuciou do predajni semien. Takze uz zarodok nie je to prave orechove.
Opravím ťa skús si kúpiť certifikované bio osivo,žiadna chémia. však sa choď spýtať na bio farmu vedľa Sobotišťa majitelia mali problémy zohnať uznané bio osivo
Vedľa kostolišťa neviem či nie v Gajaroch
Dáša_
02.09.12,19:05
Našla som v jednej diskusii - netýka sa to síce cesnaku, ale skôr mäsa, ale v niečom je to poučné
"Byvam na vychode (Humenne), kde vecsinu byvalych JRD poskupovali taliani a za minimalne naklady tu na nasich lukach chovaju kravky. Tie potom (urcite s nalepkou BIO :)) odvazaju hufne do talianska a maju krasne, istym sposobom naozaj BIO hovedzie, pretoze tie kravky vidim kazdy den na lukach. Ano, aj silazuju, ale pokial sa da, stale su von. Ked prides na druzstvo a chces kupit tela, tak to to ani nepreda, lebo sa mu to neoplati.
Ked mali JRD nasi hospodari, babrali sa tam so sadenim zemiakov, kukurice, plodin, obilia – veci, ktorym sa bud u nas nedari (obilie) alebo ti ho ponici zver ci zdevastuju romovia. Samozrejme ze boli stratovi. A pritom stacilo sa na to vsetko vykaslat a chovat kravy, ktore jasne spocitas, pridas nejake riziko a vies vyratat plus minus presny obrat a zisk. To fakt potrebujeme 50 rokov aby sme sa take veci naucili?"

diskusia je tu http://delikatesy.etrend.sk/delikatesy/susil-som-maso-a-robil-pemikan-naozaj-drsne-jedlo-9843/2

vracali sme sa akurát z dovolenky cez rakusko a čo je zaujímavé, kopce okolo dialnice jasne zelené, zdá sa čerstvo vykosené. Až pri bližšom pohľade si všimnete, že oplotenie, zrejme elektrické ohradníky a pasúce sa kravy. Teda miestami aj seno, ale viac bolo vidieť spásaných miest.

U nás, keď som sa pýtala dodávateľa mlieka do automatu v meste, tak mi povedal, že sa kravy nemôžu voľne pásť, lebo by potom nedokázali dodržať kvalitu mlieka.....
trisestri
02.09.12,19:55
Našla som v jednej diskusii - netýka sa to síce cesnaku, ale skôr mäsa, ale v niečom je to poučné

"Byvam na vychode (Humenne), kde vecsinu byvalych JRD poskupovali taliani a za minimalne naklady tu na nasich lukach chovaju kravky. Tie potom (urcite s nalepkou BIO :)) odvazaju hufne do talianska a maju krasne, istym sposobom naozaj BIO hovedzie, pretoze tie kravky vidim kazdy den na lukach. Ano, aj silazuju, ale pokial sa da, stale su von. Ked prides na druzstvo a chces kupit tela, tak to to ani nepreda, lebo sa mu to neoplati.
Ked mali JRD nasi hospodari, babrali sa tam so sadenim zemiakov, kukurice, plodin, obilia – veci, ktorym sa bud u nas nedari (obilie) alebo ti ho ponici zver ci zdevastuju romovia. Samozrejme ze boli stratovi. A pritom stacilo sa na to vsetko vykaslat a chovat kravy, ktore jasne spocitas, pridas nejake riziko a vies vyratat plus minus presny obrat a zisk. To fakt potrebujeme 50 rokov aby sme sa take veci naucili?"

diskusia je tu http://delikatesy.etrend.sk/delikatesy/susil-som-maso-a-robil-pemikan-naozaj-drsne-jedlo-9843/2

vracali sme sa akurát z dovolenky cez rakusko a čo je zaujímavé, kopce okolo dialnice jasne zelené, zdá sa čerstvo vykosené. Až pri bližšom pohľade si všimnete, že oplotenie, zrejme elektrické ohradníky a pasúce sa kravy. Teda miestami aj seno, ale viac bolo vidieť spásaných miest.

U nás, keď som sa pýtala dodávateľa mlieka do automatu v meste, tak mi povedal, že sa kravy nemôžu voľne pásť, lebo by potom nedokázali dodržať kvalitu mlieka.....

lenze ty taliani neplatia najom,porobili zmluvy a teraz nechcu podu ani kupit ani platit najomne.
pavol54
03.09.12,04:46
lenze ty taliani neplatia najom,porobili zmluvy a teraz nechcu podu ani kupit ani platit najomne.
pôda je dajme tomu tvoja ale objekty bývalých PD komu patria kto ich prenajal talianovi? tho všiváckeho kolaboranta treba nakopať do gúľ
pavol54
03.09.12,14:33
lenze ty taliani neplatia najom,porobili zmluvy a teraz nechcu podu ani kupit ani platit najomne. len tak na okraj keby ste sa všetci dohodli tak by ste mali zrušiť nájomné zmluvy ale všetci ten by čumel ako puk. ako je to u vás s roľníckymi dlhopismi každý vlastník musí mať a cestu určite nekúpil pred družstvom
pantheon
04.09.12,12:07
tak necital som, je to velmi dlhe, nerozumiem cesnaku, ale ten cinsky si kupi asi len blazon - staci ovonat a... a nic.
polske vyrobky to iste...rad by som podporil sk producentov, aj za vyssiu cenu, len ked clovek pride do obchodu...realitu pozname.
trisestri
04.09.12,12:17
len tak na okraj keby ste sa všetci dohodli tak by ste mali zrušiť nájomné zmluvy ale všetci ten by čumel ako puk. ako je to u vás s roľníckymi dlhopismi každý vlastník musí mať a cestu určite nekúpil pred družstvom
s dohodou je problem,ty co u neho robia dokial maju plat tak sa nedohodnu a druzstvo krachlo skor ako stihlo vydat nejake podielove listy,par jednotlivcov rozkradlo okrem mastali vsetko.
pavol54
04.09.12,13:28
s dohodou je problem,ty co u neho robia dokial maju plat tak sa nedohodnu a druzstvo krachlo skor ako stihlo vydat nejake podielove listy,par jednotlivcov rozkradlo okrem mastali vsetko.
tak nenadávajte na taliana ale na tých pár jednotlivcov ktorí mali chuť sa nahrabať na váš úkor taliana si prizvali na to aby vás dorazili s tými kolaborantami sa treba vysporiadať to žiadna vláda nespôsobili ale tí "lepší z nás"
pivko
04.09.12,14:01
Ja kupujem cesnak polsky orig.fialovy,ten je super.
bettylou
04.09.12,17:17
kto je štát??
deane7
05.09.12,12:41
ten cinsky si kupi asi len blazon - staci ovonat a... a nic. polske vyrobky to iste...rad by som podporil sk producentov, aj za vyssiu cenu, len ked clovek pride do obchodu...realitu pozname.
To neni tým že je čínsky ale tým že je chemicky ošetrený na dlhú cestu a že je aj riadne starý. A polský cesnak ak je od pestovateľa z trhu je riadne silný. No ja som chcel kúpiť cesnak v malej predajni a som sa pýtal či je z číny a odpoveď bola že áno, z číny. Aj v Poľsku predávajú čínsky ako u nás. Takže jedine si sám dopestovať.
wegamizi
06.09.12,03:58
Presne tak, Poliaci su najvacsi smelinari, ale fakt aj dobri obchodnici, vedia dobre kupit a este lepsie predat a bez namamahy, o com svedcia ich velke a hlavne sudrzne komunity v zahranici
wegamizi
06.09.12,04:05
mimotemyMy sme na Slovensku fakt blazni. Nieco z mojho oboru :-)
Poliak kupi gulatinu na Slovensku ( vsimnite si, ako sa plienia lesy ), stat mu prispieva, vyrobi " tatranak " a Slovak ho kupi od priekupnikov zo severu Slovenska. A skuste porovnat ceny tohto tovaru vyrobeneho na Slovensku, velky nepomer. Ako je to mozne???? Jednoducho, odpoved vsetci pozname. Takze Polsky tatranak zo slovenskeho dreva, no a? Biznis je biznis. Takze aj cesnak s Polska je z .................:eek:, tak ako Supavska kapusta, ktoru na nasich poliach rast nevidite :-((
Indeed
06.09.12,04:59
To neni tým že je čínsky ale tým že je chemicky ošetrený na dlhú cestu a že je aj riadne starý. A polský cesnak ak je od pestovateľa z trhu je riadne silný. No ja som chcel kúpiť cesnak v malej predajni a som sa pýtal či je z číny a odpoveď bola že áno, z číny. Aj v Poľsku predávajú čínsky ako u nás. Takže jedine si sám dopestovať.

A rovnako kurčatá v slovenskych supermaketoch sú tiež z PL.

PODPORUJME slovenské supermarkety !!

lebo na TV Marianna povedali,že v poľských výrobkoch je : BLA, BLA , BLA....

Ako povedal ožratý Jano, "slovenský národ je udretý 400 kg kladivom po hlave ...."

preto nemá ČÍM uvažovať....
lujza.j
14.10.12,13:55
pavol54
15.10.12,17:31
juloxx
17.10.12,14:56
veľmi zaujimavý článok, je to skutočne tak, jediny kto to môže ovplyvniť nie sú len pestovatelia ale hlavne spotrebitelia. Je to začarovaný kruh. Slovensky pestovateľ vyrobí produkt, čínan vidí že sa predáva dovezie , určite lacnejšie a čo spraví spotrebiteľ. Nepozerá na kvalitu a beží si hneď kúpit činsky šmejd. Slovenskému spotrebiteľovi klesá odbyt, najprv zníži ceny potom ich zase zvýši a nakoniec to vzdá, po niekoľkých rokoch žiada spotrebiteľ práce ten slovensky produkt. nebolo by lepšie držať sa osvedčených pestovateľov a kvalitných slovenských výrobkov ?