sly204
30.08.12,14:53
Ahojte,chcel by som sa Vás opýtať či za amputovanú dolnú končatinu nad kolenom môže dostať človek ,,čiastočný invalidný 124eur".A to kde žijeme??? Pretože čítal som v jednom nemenovanom časopise pribeh s rovnakým postihnutím a dotyčná má PLNÝ okolo 320eur a že ako má z toho vyžiť? Neplatí pre všetkých rovnaký meter,že keď je nad kolenom tak je plný dôchodok??? :confused: Ďakujem
Katy a R
30.08.12,13:10
Len také základné info na upresnenie... že čiastočný ID neexistuje ;)
Je len ID .. a potom sa špecifikuje, o koľko je znížená schopnosť pracovať .. treba mať viac ako 40% tnú - aby ID priznali.
No a výška ID nezávisí len od postihnutia, ale aj od toho, v akej výške odvádzal poistné a akú dlhú dobu ... čiže ak aj % bude rovnaké u dvoch ľudí - dôchodok veru môže byť rôzny;) .. viď http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-09-2012-a.html
No a keďže ide o posudok komisie SP ... tak samozrejme záleží aj, ako to tá komisia objektívne posúdi ... ale zase aj posudkový lekár sa musí držať zákona .. v prílohe nájdeš aj ako sú jednotlivé diagnózy ohodnotené (% zníženia schopnosti pracovať) :)
veronikasad
30.08.12,13:16
Ahojte,chcel by som sa Vás opýtať či za amputovanú dolnú končatinu nad kolenom môže dostať človek ,,čiastočný invalidný 124eur".A to kde žijeme??? Pretože čítal som v jednom nemenovanom časopise pribeh s rovnakým postihnutím a dotyčná má PLNÝ okolo 320eur a že ako má z toho vyžiť? Neplatí pre všetkých rovnaký meter,že keď je nad kolenom tak je plný dôchodok??? :confused: Ďakujem
Prikladám ti výpis z prílohy Zákona o soc.poistení, ktorým sa stanovuje % zníženia schopnosti pracovať. Strata jednej dolnej končatiny v stehne (pokial nie sú pridružené iné diagnozy), nie je hodnotená nad 70 % (ako "plný" ID)

30. Strata oboch dolných končatín v predkolení a vyššie 75 - 80
31. Strata jednej dolnej končatiny v bedrovom kĺbe alebo s Veľmi krátkym kýpťom stehna 60 - 75
32. Strata jednej dolnej končatiny v stehne 50 - 60
33. Strata jednej dolnej končatiny
a) v predkolení 45 - 50
b) v priehlavku alebo v Chopartovom kĺbe 40 - 45
tictac7
30.08.12,13:22
Pre všetkých platí rovnaký meter. Pozri si prílohu č. 4 zákona č. 461/2003. Nemôžeš to posudzovať, že dvaja ľudia majú rovnakú diagnózu, tak majú aj rovnakú výšku ID. Výška ID závisí nie len od diagnózy hlavnej, ale aj od pridružených diagnóz, ďalej od dĺžky doby poistenia, no a v nemalej miere aj od výšky príjmu, z ktorého sa poistné platilo....
Ak nie si spokojný, môžeš predsa podať odvolanie. V odvolaní však určite nepochodíš so zdôvodnením ..."čítal som, že dotyčná s rovnakým postihnutím"....
martuli
30.08.12,15:27
a ešte pridám - tiež záleží od toho, kde človek pracoval, resp. pracuje - pretože je rozdiel, ak niekto pracoval lopatou a ak niekto sedí za stolom v kancelárii, aj toto sú dôvody pre zohľadnenie dôchodku.
sly204
30.08.12,17:21
ďakujem za výpis...len by ma zaujímalo či 20cm je veľmi krátky kýpeť stehna...
veronikasad
30.08.12,17:30
ďakujem za výpis...len by ma zaujímalo či 20cm je veľmi krátky kýpeť stehna...
to ti povie posudkový lekár - ako laik by som to skôr zaradila do r. 32
Bionda
30.08.12,19:37
Katy mne zo SP napísali že priznávajú čiastočný - nakoľko to nie je ešte polovičný - 45% ID... pre ;) upresnenie ...
Bionda
30.08.12,19:39
koľko lekárov - toľko názorov, jeden posudkár bol kedysi normálnym lekárom na odd kde som pracovala a keď sa stal posudkár zostal chrapúň
Katy a R
02.09.12,14:35
to ti mohli napísať len do roku 2003