Martin1310
31.08.12,00:47
Zdravím a prosím o odpoved na to,či som niečo pokazil s tým že som pridal do betonu jar (saponát)
Na 250 litrovu miešačku jednu polievkovú ližicu?
Dočítal som sa totiž,že sa dá použiť ako/plastifikátor/ ALE neskôr som sa dočítal že to je blbosť a kopec ludí na forach lamentovalo ako si s tým pokazili beton.Môj sa však zdá uplne v pohode žiadne penenie a iné veci som nespozoroval.Ide len o chodníček v zahrade,takže nič dôležitého ale aj tak by ma to zaujímalo.

Tiež by som sa chcel spýtať čo by sa dalo použiť ako nejaká ochrana vonkajšieho betonu pred učinkami mrazu a vody,nejaký penetračný náter alebo zriedený duvilax.Farba na beton sa mi nechce veriť že by vonku vydržala.
220870
31.08.12,03:33
Jar beton napení .Vzniknú v ňom malé bublinky,tým stráca svoju pevnosť.Dávať do betonu jar je zbytočné nemá to žiadny význam najmä pri vonkajšom chodníku.Naopak.Pridaním duvilaxu veľmi výrazne zvýšite pevnosť a životnosť betonu.
juraj:-)
31.08.12,04:15
A v akom pomere sa pridáva ten duvilax?
Martin1310
31.08.12,08:44
Jar beton napení .Vzniknú v ňom malé bublinky,tým stráca svoju pevnosť.Dávať do betonu jar je zbytočné nemá to žiadny význam najmä pri vonkajšom chodníku.Naopak.Pridaním duvilaxu veľmi výrazne zvýšite pevnosť a životnosť betonu.

No áno to už teraz viem,len čo som čítal tak oni tam dávali 1-deci na 100litrovú miešačku.Ja som dal len asi 5-mililitrov na 250-litrovú a nič z toho čo bolo popisované som nepozoroval,povedal by som že to bolo ako keby som tam nedal nič,tak neviem či to naozaj tomu nejak mohlo ublížiť.

Zaujímave že aj v člankoch ktoré sa tvária docela odborne je tento postup popisovaný a udajne bol bežne používaný.Ba dokonca prevzdušnovacia schopnosť je popisovaná pozitívne práve pre vyššiu odolnosť voči mrazu.Zaujímavé,no v každom prípade nabudúce sa na to vykašlem.Dakujem
TomasHC
31.08.12,09:32
Tiež som o tej jari čítal, použil a nič sa nestalo. Do betónu ide o dosť menej vody, lepšie sa s ním pracuje a pevnosť pokiaľ to ide na plot, múrik, alebo niečo menej dôležité - nevidím problém.
220870
31.08.12,18:01
Jar má význam len v omietke.V betone je zbytočná.
Do klasickej miechačky na 4 fúriky sa dáva cca 1 dcl duvilaxu.Čím dáte viac tým lepšie max 1L.
buchač
31.08.12,18:05
Jar má význam len v omietke.V betone je zbytočná.
Do klasickej miechačky na 4 fúriky sa dáva cca 1 dcl duvilaxu.Čím dáte viac tým lepšie max 1L.

Aký ???

...a jedná sa o klasickú omietku ???...nie tú už namiešanú - hotovú v vreciach...?
220870
31.08.12,18:08
Aký ???

...a jedná sa o klasickú omietku ???...nie tú už namiešanú - hotovú v vreciach...?
Prevzdušňuje omietku(do takejto omietky by nemalo ísť vápno).Omietka tým nevlhne,má to význam len na vlhkom murive.
Martin1310
01.09.12,08:44
Ano to som zabudol vody stačilo naozaj menej a myslím že sa ani tak nelepil na fúrik ked som ho vysýpal
jar88
03.09.12,08:00
No áno to už teraz viem,len čo som čítal tak oni tam dávali 1-deci na 100litrovú miešačku.Ja som dal len asi 5-mililitrov na 250-litrovú a nič z toho čo bolo popisované som nepozoroval,povedal by som že to bolo ako keby som tam nedal nič,tak neviem či to naozaj tomu nejak mohlo ublížiť.

Zaujímave že aj v člankoch ktoré sa tvária docela odborne je tento postup popisovaný a udajne bol bežne používaný.Ba dokonca prevzdušnovacia schopnosť je popisovaná pozitívne práve pre vyššiu odolnosť voči mrazu.Zaujímavé,no v každom prípade nabudúce sa na to vykašlem.Dakujem

Pravda,
ale v minulosti sa používalo mazľavé mydlo. (no a jar, predsa nie je mydlo)
-----------------------------------------------
Mazľavé mydlo sa rozvarí vo vode 1: 10 a následne sa môže, ako roztok pridávať do vody, ktorú pridávaš do betónu. Maximálne 1:10, to znamená do jedného percenta objemu vody.
(jedno percento mydla na jednu jednotku vody)
-------------------------------------------------
Mazľavé mydlo betón nespevňuje, ale robí ho nenasiakavým. (veľmi vhodné a lacné na záhradný chodník)
oondrejj
19.12.12,20:01
však tenplastifikátor zase nie je až taká veľká investícia do betónu alebo áno? Predsa len dávať do betónu všelijake tie pripravky len na základe dohadov na fóre sa mi zda dosť hlúpe. Lepšie sa bolo ohľadom toho opýtať v stavebninách ked ste kupovali cement.
addo77
20.12.12,12:40
mimotemy pán oondrejj nemusite za kazdu cenu komentovat vsetky stare temy ked k tomu nemate co povedat a len opakujete davno povedane. Neviem preco nahanate pocet prispevkov. Nic proti Vam nemam ale dost ma (a mozno nielen mna) otravuje ked otvaram temy ktore ma zaujimaju a najdem tam vase zhrnutie alebo konstatovanie ktore mi nic nepovie.