command
31.08.12,12:13
Zdravim na dome mame napojených len 220V a potreboval by som tam dorobiť 380V čo všetko potrebujem k tomu pre elektrarne a pod. Kam to treba nahlasit alebo co a tak? Na streche mame privedené 4 káble zo stlpa ale su zapojene len dva.
draik
31.08.12,12:25
Oslovte správcu siete ohľadom podmienok, potom oficiálne projekt a revízia Je možné, že pri prerábke budete musieť zrušiť nástrešák a prípojku s hodinami dať do plotu.
command
31.08.12,16:49
Ale to sa minejak nezda sused bude robit potom co?(tej je totiz pripojeny od nas.
A to teraz budem musiet akoze podkopat cestu? stlp je na druhej strane ulice. A ako zistim kto je spravca siete? Budu to ZSE?
Martin1310
31.08.12,19:05
No nechcem ta strašiť ale viem o prípade ked v podobnej situácii ako ty musel majitel dať hodiny von a tiež bol predtým z jeho nástrešáku napojený sused.Takže aj susedovi bolo treba doviesť elektriku a postaviť kôli tomu další stlp aby obyšiel jeho dom pretože priamo sa to nedalo a hádaj kto to všetko zaplatil,ten kto vyvolal túto zmenu,čiže teraz ty.
Ale možno by sa ti podarilo dosiahnuť aby ostalo pripojenie tak ako je.V každom prípade všetko pozistuj aby ta to nestálo celí majetok.
command
01.09.12,04:23
Lenze stale mi nikto nenapisal kde taketo nieco mozem zistit.
bodliak
01.09.12,05:21
Ako? : http://www.els.webzdarma.cz/pripojky.html

Za koľko? : http://www.porada.sk/t113524-elektricka-pripojka.html

U koho? :


telefonicky prostredníctvom zákazníckej linky 0850 111555 v čase od 07.00 do 19.00 h v pracovných dňoch (ak sa bude jednať o zmluvu na domácnosť)
písomne na adresu ZSE Distribúcia, a. s., P. O. Box 292, 810 00 Bratislava 1
na podateľni na Čulenovej 6, 816 47, Bratislava
osobne na: Karadžičovej 8 v Bratislave
juraj:-)
01.09.12,16:37
Ale rataj s tým, že ti nariadia dať elektromer do plota.
pepa78
02.09.12,06:42
Tak ako píšu hore, tiež som mal na starom dome nástrešák, z ktorého bol napojený sused...musel som vybudovať elektromerovú skrinku v plote, napojiť suseda atď...dosť drahá sranda...ale pokiaľ viem tak 380V dostaneš aj tak, že sa napojíš v domovom rozvádzači / ja tam mám nejaký "istič pre 380V" od neho ide 5žilový kábel k sklokeramickej doske + von na 380V zásuvku...sáď to mám takto dobre, keď to funguje :)
juraj:-)
02.09.12,10:16
ale pokiaľ viem tak 380V dostaneš aj tak, že sa napojíš v domovom rozvádzači / ja tam mám nejaký "istič pre 380V" od neho ide 5žilový kábel k sklokeramickej doske + von na 380V zásuvku...sáď to mám takto dobre, keď to funguje :)
Samozrejme dostaneš 400 V (380 V bolo po starom) ak máš hlavný istič 3 fázový a teda aj elektromer je 3 fázový. Avšak command píše, že má 230 V (220 V bolo po starom). Teda predpokladám, že má len 1 fázový istič. A z tohoto sa nedá vyrobiť 3fázová zásuvka.
command
02.09.12,14:42
sne tak keby mam 3 fazu privedenu po hodiny tak to neni problem ale ja tam mam len 1 fazu. dalsia moznost sa pripojit na cierno :D
janok5
02.09.12,14:49
janok5
04.10.12,07:17
http://www.els.webzdarma.cz/pripojky.html

Prípojky elektrickej energie Každé odberné zariadenie sa pripája k rozvodu dodávateľa elektrickej energie elektrickou prípojkou. Elektrické prípojky sa delia podľa:


spôsobu zhotovenia na:

prípojky zhotovené vonkajším vedením
prípojky zhotovené káblovým vedením uloženým v zemi
prípojky zhotovené kombináciou predchádzajúcich spôsobov



napätia na:

prípojky do 1 kV
prípojky nad 1 kV do 45 kV
prípojky nad 45 kV


Elektrická prípojka podľa STN 33 3320:3/2002 začína odbočením od zariadenia verejného rozvodu (vzdušného alebo káblového) elektrickej energie smerom k odberateľovi. Prípojka do 1 kV končí prípojkovou skriňou.(musí byť plombovateľná a označená bezpečnostnou tabuľkou /*blesk*/.
Prípojkovou skriňou je:

hlavná domová poistková skrinka HDS (SP), ak je prípojka zhotovená vzdušným vedením (holými vodičmi, izolovanými vodičmi alebo závesným káblom). Umiestňuje sa vo výške 2,5 až 3 m


hlavná domová káblová skriňa (SP, SP+RE), ak je prípojka zhotovená zemným káblovým vedením

Umiestňuje sa tak, aby dolný okraj bol 0,6 m nad definitívne upraveným terénom. Pre každý objekt sa má vyhotoviť len jedna elektrická prípoja.

Istenie v prípojkovej skrini sa robí závitovými alebo nožovými poistkami a musí byť minimálne o jeden stupeň vyššie (z radu menovitých prúdov podľa STN 33 0125), ako je istenie pred elektromerom. Poistky pre jednotlivých odberateľov sa musia riadne označiť.

Z dôvodov bezpečnej obsluhy a prác pred prípojkovou skriňou musí byť voľný priestor minimálne 0,8 m.

Prípojková skriňa môže byť v niektorých prípadoch (garáže, chaty,...) nahradená rozvádzačom na verejne prístupnom mieste, v ktorom sú umiestnené elektromery pre viaceré objekty.


Prípojky zhotovené vzdušným vedením

Vzdušné prípojky sa zhotovujú z izolovaných vodičov, závesných alebo samonosných káblov. Použitie holých vodičov je dovolené len v ojedinelých prípadoch a so súhlasom dodávateľa elektrickej energie. Použitie úložných káblov zavesených na drôte alebo na lane je neprípustné.

Minimálne prierezy vodičov sú 16 mm2 AlFe pri holých vodičoch a 16 mm2 Al pri závesných kábloch.

Časť prípojky od poslednej podpery (strešná konštrukcia,...) do prípojkovej skrine má byť čo najkratšia. Prednostne sa zhotovuje káblom. Kábel ani izolované vodiče nesmú byť prerušované ani nadstavované.

Pri zriaďovaní novej prípojky sa musí použiť na kladenie časti prípojky umiestnenej na budove vonkajšia časť obvodového muriva budovy.

Pri rekonštrukcii elektrickej prípojky možno ponechať pôvodnú časť prípojky ako prívod len vtedy, ak neprechádza vnútornými priestormi budovy a ak sú urobené vhodné na zamedzenie neoprávneného odberu elektrickej energie.

Obe časti prívodu možno spájať na poslednej podpere. Spojenie vodičov musí byť chránené izoláciou a musí byť viditeľné z verejne prístupného miesta.

Pri zaústení káblov alebo vodičov do múra sa musia urobiť opatrenia proti zatekaniu vody.

Prípojková skriňa sa umiestni na verejne prístupné miesto. Prednostne sa umiestňuje na podpere (stĺpe) rozvodu elektrickej energie a vedenie od prípojkovej skrine k elektromerovému rozvádzaču sa považuje za prívod.

Ak je podpera verejného rozvodu situovaná na objekte budovy odberateľa, má byť dolný okraj prípojkovej skrine vo výške 2,5 až 3 m nad definitívne upraveným terénom.



http://www.els.webzdarma.cz/img/pripojka1.gif


Prípojky zhotovené káblovým vedením

Ak je pripojenie objektu zhotovené zaslučkovaním kábla rozvodu dodávateľa elektrickej energie, tvorí prípojku len prípojková skriňa, prípadne len súprava poistiek v rozvodnej skrini.

Ak je to účelné, môže byť prípojková skriňa súčasne aj rozpojovacou skriňou rozvodného zariadenia, potom sa časť skrine používa ako rozpojovacia skriňa a časť ako prípojková skriňa.

Ak je to účelné, môže slúžiť jedna SP alebo rozpojovacia skriňa rozvodného zariadenia dodávateľa elektrickej energie aj na pripojenie viacerých objektov. Každý prívod do týchto objektov musí byť samostatne pripojený a istený v tejto skrini. Minimálne prierezy káblov elektrických prípojok sú 4 x 16 mm2 Al pri odbočení v rozpojovacej alebo istiacej skrini káblového vedenia zo samostatného istiaceho prvku.

Pri zhotovení káblovej prípojky odbočením spojkou T (so súhlasom dodávateľa) je minimálny prierez 25 mm2.

Prípojková skriňa je súčasťou prípojky. Umiestňuje sa spravidla na hranici odberateľovej nehnuteľnosti tak, aby jaj dvere a odnímateľné kryty káblového priestoru boli na verejne prístupnom mieste.

Dolný okraj má byť 0,6 m nad upraveným terénom. Vzhľadom na miestne podmienky ju možno umiestniť vyššie, až do 1,5 m.

Ak káblová prípojka odbočuje zo vzdušného vedenia, umiestňuje sa prípojková skriňa na verejne prístupnom mieste. Možno ju umiestniť aj na podperu vzdušného vedenia vo výške 2,5 až 3 m.

Ak kábel odbočuje zo vzdušného vedenia, musí byť tento kábel na stĺpe vzdušného vedenia chránený proti mechanickému poškodeniu ochrannou rúrkou do výšky minimálne 2,5 m. V mieste zaústenia kábla do ochrannej rúrky sa musia vykonať opatrenia proti zatekaniu vody.


http://www.els.webzdarma.cz/img/pripojka.gif
Indeed
04.10.12,07:23
a čo v prípade ak obydlie NEMÁ žiaden plot ?
janok5
11.10.12,15:12
správcom el. siete v zmysle zákona sú Slovenské elektrárne - respektive ZSE a.s. ako predajca, ktorý je povinný riešiť prípojku k HDS a EMS skrini z vlastných nákladov.
tienik
11.10.12,17:26
No, oficialne na to treba ist takto:

Zavolat na prislusny rozvodny podnik (ZSE, SSE, VSE), podat ziadost o pripojenie - z novymi parametrami, to jest 3f pripojka, napriklad 25A.
Rozvodny podnik nasledne zpracuje navrh novej zmluvy o pripojeni, ktore castou je aj presna specifikacia technickej casti pripojky, to jest opis napojania, pozadovane upravy, miesto merania, atd.....
No a podla toho sa nasledne treba zariadit. Ak to uplne nevyhovuje, je mozne potom konzultovat zmeny priamo z technikom co ma danu oblast na starosti. Jeho meno a kontakt na neho byva uvedeny na konci zmluvy o pripojeni.
Nasledne to treba realizovat, dat spravit reviziu a odovzdar rozvodnemu zavodu. No a ked technik schvali stav pripojky, tak potom si zvolit spravnu sadzbu pre nove pripojenie a uzavret novu zmluvu o odbere.
Sleepy
15.05.13,17:16
Tak elektromer umiestnia na verejne pristupne miesto. Ak take "neexistuje", tak vedia stav odcitat aj na dialku.