misomiso
01.09.12,12:45
Nestretol sa niekto u nas s takymto cajom? Teraz prichadzaju rozne nove exoticke byliny aj k nam, ale toto sa zda, ze nedorazilo. Nepodarilo sa mi to vyguglit v slovencine.

http://www.livestrong.com/article/485103-sage-tea-and-sweating/

http://aradicle.blogspot.ca/2008/03/sage-improves-memory-and-attention.html

Ja som to len tak nenasiel ne nete, mam na to referencie a USA, celkom by som to rad vyskusal.

Podla fotiek to nikomu nic nehovori? U nas to asi nerastie ze?
wagner
01.09.12,10:58
Tak toto http://aradicle.blogspot.ca/2008/03/...attention.html (http://aradicle.blogspot.ca/2008/03/sage-improves-memory-and-attention.html) vyzerá ako šalvia - teda tá moja čo mám na záhrade. Síce reč toho kmeňa neovládam, ale fotka silne podobná šalvii.
veronikasad
01.09.12,11:09
Meggi 1
01.09.12,11:10
Aj podľa prekladu z angličtiny - šalvia...
Aj podľa odkazu:
http://www.bylinky.sk/?/Atlas/Salvia
kukučka
01.09.12,11:48
Dnes som ju strihala na sušenie, veru šalvia. Ale čaj je veľmi ostrý, neviem či ti bude chutiť.
veronikasad
01.09.12,11:55
Výborné účinky na výplachy ústnej dutiny po stomatologickom zákroku
peterkos2
01.09.12,14:54
Na hrdlo nič lepšie nepoznám-idem do záhrady,odtrhmem pár lístkov a požujem
misoft
01.09.12,14:59
Keby si použil translate - vyhodí ti to šalvia.
Mária Mojžišová
01.09.12,15:26
Veľmi zdravý je Breussov čaj. Do litra vriacej vody sa pridajú 3-4 lyžičky sušenej šalvie, nechá sa povariť 3 minuty, potom sa vypne a pridá sa medzi prsty dve štipky mäty, dve štipky medovky lekárskej, dve štipky nechtíka lekárskeho a ja pridávam ešte 2 štipky repíka lekárskeho. Nechá sa vylúhovať 10 minút a scedí sa. Piť ho treba počas dňa. Každý deň varím dva litre tohto čaju a ja sama denne ho vypijem 1 liter.Pijem ho už bez prestávky 14 rokov.
mazanova
01.09.12,15:44
šalvia lekárska...
misomiso
01.09.12,17:38
Diky moc, ja som myslel, ze aky dalsi exoticky caj z Ciny a ono to salvia...

Ja som hladal preklad, v Lingea slovniku, som klikol iba na prvy preklad slova sage, co je - mudrc. Nevsimol som si, ze je tam este sage2 - salvia.

Takze diky moc, takmer som si objednal salviu z USA :-)
Luna
01.09.12,18:29
:-))))))))
avalik
01.09.12,18:36
veronika, ja som bola pred cca mesiacom na trhanie zuba, a doktor zakazal akekolvek vyplachy ... a uz vobec nie bylinkami - mozna infekcia rany
Mária Mojžišová
03.09.12,08:12
Diky moc, ja som myslel, ze aky dalsi exoticky caj z Ciny a ono to salvia...

Ja som hladal preklad, v Lingea slovniku, som klikol iba na prvy preklad slova sage, co je - mudrc. Nevsimol som si, ze je tam este sage2 - salvia.

Takze diky moc, takmer som si objednal salviu z USA :-)

Nie nadarmo raz istý rímsky učenec napísal: Prečo zomierať , keď máme v záhrade šalviu. Tým mal samozrejme na mysli, prečo zomierať priskoro.
misomiso
03.09.12,09:00
No vidis, ja som zas zomieral tuzbou po novej zazracnej bylinke, a taraz to sklamanie, ze to obycajna salvia...
Dáša_
03.09.12,09:10
No vidis, ja som zas zomieral tuzbou po novej zazracnej bylinke, a taraz to sklamanie, ze to obycajna salvia...

a používal si už šalviu? Lebo ona to je fakt zázračná bylina a možno, že si to doteraz nevedel :)

Ako bolo spomínané, na hrdlo nič lepšie nie je. Odkedy si pri začínajúcej bolesti hrdla varím okamžite čaj (zásoba vlastnej zo záhradky), tak netuším, čo je angína. Dokonca som si varila už aj v noci. Plus k tomu na krk hodvábny šál a vykloktať slanou vodou a úspech zaručený.
Mila123
03.09.12,09:11
a používal si už šalviu? Lebo ona to je fakt zázračná bylina a možno, že si to doteraz nevedel :)

Ako bolo spomínané, na hrdlo nič lepšie nie je. Odkedy si pri začínajúcej bolesti hrdla varím okamžite čaj (zásoba vlastnej zo záhradky), tak netuším, čo je angína. Dokonca som si varila už aj v noci. Plus k tomu na krk hodvábny šál a vykloktať slanou vodou a úspech zaručený.
bez postele? bez tepla? :D
Mária Mojžišová
03.09.12,11:32
a používal si už šalviu? Lebo ona to je fakt zázračná bylina a možno, že si to doteraz nevedel :)

Ako bolo spomínané, na hrdlo nič lepšie nie je. Odkedy si pri začínajúcej bolesti hrdla varím okamžite čaj (zásoba vlastnej zo záhradky), tak netuším, čo je angína. Dokonca som si varila už aj v noci. Plus k tomu na krk hodvábny šál a vykloktať slanou vodou a úspech zaručený.

Šalvia obsahuje veľa éterického oleja, čo je veľmi dôležité pri kloktaní, pri pití však škodí, preto musíme čajovinu variť presne tri minúty. Po troch minutách sa olej vyvarí a vtedy sa uvoľňuje ferment, ktorý je životne dôležitý pre všetky žlazy, kostnú dreň a platničky. Preto by sme mali po celý život každý deň piť šalviový čaj. Kto stále pije šalviový čaj, takmer nikdy neochorie.( Rudolf Breuss: Liečenie rakoviny, leukémie a iných chorôb prírodnými prostriedkami).
misomiso
03.09.12,16:47
Šalvia obsahuje veľa éterického oleja, čo je veľmi dôležité pri kloktaní, pri pití však škodí, preto musíme čajovinu variť presne tri minúty. Po troch minutách sa olej vyvarí a vtedy sa uvoľňuje ferment, ktorý je životne dôležitý pre všetky žlazy, kostnú dreň a platničky. Preto by sme mali po celý život každý deň piť šalviový čaj. Kto stále pije šalviový čaj, takmer nikdy neochorie.( Rudolf Breuss: Liečenie rakoviny, leukémie a iných chorôb prírodnými prostriedkami).

A co sa stane, ak caj nevarim, iba zalejem horucou vodou?
Darina1234
03.09.12,16:56
ja to robim tak, ze na pitie len zalievam vriacou vodou, na kloktanie robim tinkturu alebo namacam do studenej vody listy salvie a tak privediem do varu, pripadne v lete pri problemoch zuvame listy salvie,
KatarinaNR
03.09.12,17:31
ja ododnes skúšam na imunitu manukový med,
preštuduj si o tom viac ak chceš, ja dúfam, že mi to pomôže a budem mať menej vírusových infektov :-(
Dáša_
03.09.12,17:33
Niečo sa mi marí, že odvar z "babského ucha" = šalvie zháňala kedysi dávno aj nejaká Saxana :) dívka na košteti

a práve som narazila na zvláštny recept http://delikatesy.etrend.sk/delikatesy/nejedzte-cipsy-vyprazte-si-radsej-salviove-listy-7932
Melnick
03.09.12,18:37
No vidis, ja som zas zomieral tuzbou po novej zazracnej bylinke, a taraz to sklamanie, ze to obycajna salvia...


Mišo, nebuď sklamaný, šťastný buď, že nerastie len američanom, ale aj slovákom. :D:D:D To zázračné v nej ostalo aj napriek tomu, že je to "obyčajná" šalvia....:)
misoft
03.09.12,18:40
Jeho len štve, že sa dal nachytať na "zázračná" a je len "obyčajná". Ale sú to len slová - dôležité je, čo táto rastlinka dokáže - ostatné je nepodstatné.
Mária Mojžišová
04.09.12,05:57
Ak nebudeš ho takýto pravidelne piť iba kloktať tak asi nič....Treba vyskúšať....