Ivana30
02.09.12,07:49
V záhrade máme posadené vinikajúce asi 50- ročné jablone- vínovky. Keďže sú už naozaj staré, chcela by som ich nahradiť mladými stromčekmi. Zaujímalo by ma či niekto nevie aký je odborný/ súčasný názov týchto jabloní. Jablká sú žltočervené , skôr sploštené, šťavnaté a krásne voňajú.Ďakujem.
PS: Až sa mi nepodarí získať informácie na tomto fóre, skúsim to zistiť od nejakého staršieho ovocinára.
KEJKA
02.09.12,05:58
ak tieto staré stromy rodia, tak nechápem, prečo ich chceš likvidovať? prepáč, že som mimo témy, nedalo mi.
Ivana30
02.09.12,06:04
Rodia, ale je na nich dosť vyschnutých konárov. Určite ich nechcem likvidovať hneď, lenže predpokladám, podľa ich vzhľadu, že veľa rokov už rodiť nebudú, tak myslím v blízkej budúcnosti to určite bude aktuálne.
KEJKA
02.09.12,06:25
ja som vyguglila, že je to odroda z Moravy a na Slovensku sa jej hovorí kozie cecky, je to veľmi stará odroda, to je všetko, čo som si zapamatala, ale ešte som sa o vínovkách dočítala aj v súvislosti s hruškami.
a pokiaľ viem, tak staré konáre sa odrežú, aj celkovo sa starý strom dá omladiť, len to treba vedieť. A to skúsený ovocinár zvládne. Určite by som šla touto cestou.
pavol54
02.09.12,06:29
Rodia, ale je na nich dosť vyschnutých konárov. Určite ich nechcem likvidovať hneď, lenže predpokladám, podľa ich vzhľadu, že veľa rokov už rodiť nebudú, tak myslím v blízkej budúcnosti to určite bude aktuálne.na ovocné stromy tu máme odborníka nájdi "WABI", on ti určite fundovane odpovie
hubatá
02.09.12,06:47
Úplne súhlasím s KEJKA. Neviem či pod Malými Karpatami sa im nehovorí "čapáky" Rástli hocikde aj pri potokoch, po roliach. Naozaj by ich bolo škoda a pozvala by som si ovocinára nech mi zaštepí nové a staré pekne ošetrí. A až budú tie nové rodiť, je predsa logické až potom vyhodiť postupne staré.
veronikasad
02.09.12,08:01