gabriel9406
04.09.12,13:12
Dobrý deň prajem,
vie mi niekto pomôcť z odpoveďou na otázku týkajúcu sa invalidného dôchodku?
konkrétny príklad:

čiastočný invalidný dôchodok
miera inv. 45% - výška dôchodku cca 270€
miera inv. 50% - výška dôchodku cca 180€ ,
pritom osoba z vyššou mierou inv. je staršia cca o 6 rokov,má odpracovaných viac rokov za podstatne vyšší príjem a pod.


je to niekde nejako zákonom podmienené ,že menej je viac - lebo obyčajný sedliacky rozum hovorí ,že 50 je viac ako 45.
za rady vopred ďakujem.
Gabriel.
tictac7
04.09.12,11:16
výpočet ID nie je taký priamočiary, ako si myslíš. kuk sem

http://www.socpoist.sk/invalidny-dochodok/1288s
gabriel9406
04.09.12,11:29
čo máš konkrétne na mysli ,že výpočet nieje taký priamočiary?
trisestri
04.09.12,11:40
na to su komplikovane tabulky,prepocty atd-tiez mame osobu ktora isla na invalidny ihned po ukonceni skoly pobera 440 eur,druhy odpracoval cca 16 rokov a pobera 275 eur,pritom poberaju ten isty druh dochodku./take iste rozdiely su aj v porovnatelnych starobnych dochodkov/-je to dosledok casteho menenia kriterii,prepoctov,tabuliek a podobne.
tictac7
04.09.12,11:43
- posudzujú sa roky od roku 1984
- priemerný osobný mzdový bod
- muž-žena....
- koľko rokov ešte chýba do dôchodkového veku
- určite bola práca vždy vykonávaná pre firmu so sídlom v SR? Ja osobne som celý život pracovala len v SR a zistila som, že obdobie, ktoré som odrobila v rokoch 1988 - 1989 sa mi počítať nebude, nakoľko zamestnávateľ mal sídlo v Prahe (Štátna banka Československa)....
gabriel9406
04.09.12,11:47
tak toto je potom iný cirkus......
trisestri
04.09.12,11:55
tak to teda je,lebo spravne by bolo keby vsetky dochodky postupne dorovnali podla jednotnych pravidiel a kriterii,nie podla loterie,kto ake mal stastie a v ktorom roku odisiel do dochodku
trisestri
04.09.12,11:59
- posudzujú sa roky od roku 1984
- priemerný osobný mzdový bod
- muž-žena....
- koľko rokov ešte chýba do dôchodkového veku
- určite bola práca vždy vykonávaná pre firmu so sídlom v SR? Ja osobne som celý život pracovala len v SR a zistila som, že obdobie, ktoré som odrobila v rokoch 1988 - 1989 sa mi počítať nebude, nakoľko zamestnávateľ mal sídlo v Prahe (Štátna banka Československa)....
este doplnim percenta platne v jednotlivych rokoch,koeficienty,tabulky a kategorie podla profesii a caste novelizacie ktore urcovali a urcuju metodiku prepoctov. atd
Andyke
04.09.12,13:52
- Ja osobne som celý život pracovala len v SR a zistila som, že obdobie, ktoré som odrobila v rokoch 1988 - 1989 sa mi počítať nebude, nakoľko zamestnávateľ mal sídlo v Prahe (Štátna banka Československa)....

Máš zlé informácie. Pri výpočte Tvojho starobného dôchodku Ti obdobie dôchodkového poistenia
za r. 1988-89 uzná SR, v zmysle článku 20 Zmluvy medzi SR a ČR o sociálnom zabezpečení.

Na rozhodovanie o nároku na dôchodkovú dávku je rozhodujúci dátum ku dňu rozdelenia federácie
a Ty si k tomuto dátumu nemala zamestnávateľa so sídlom v ČR.

Takže pri výpočte dôchodku SP ústredie Bratislava Ti započíta aj toto obdobie do celkovej doby trvania dôchodkového zabezpečenia ( formulár E 205 CZ potvrdí Česká správa soc.zab.)
Zdenka 0705
04.09.12,15:05
Ja som tiež pracovala 2 roky /1982-1983/ v Česku, vtedy sme boli ale jeden štát. Budem aj ja musieť niečo pýtať z ČSSZ?
Andyke
04.09.12,15:23
Áno aj Teba sa to týka.
Predbežne napíš na ČSSZ do Prahy a vyžiadaj od nich Informatívny list dôchodkového zabezpečenia (poštou), rodné číslo napíš do žiadosti.

E-formulár až pri vybavovaní SD. (ak budú na tom trvať)
tictac7
05.09.12,06:09
...vďaka za usmernenie. Síce mám do dôchodku ešte ďaleko, ale pomôže do budúcna :-)