Imrišatko
05.09.12,16:36
Viete mi niekto poradit či treba mlieko pasterizovat ked chcem s neho robit syr?
comodo
05.09.12,14:46
Akoze tvaroh ? Nie.
deane7
05.09.12,14:47
Píše syr, to nie je tvaroh. Treba pridať syridlo.
http://www.syridlo-predaj.sk/index.php/recepty-na-vyrobu-syra-a21
Rozalka
05.09.12,14:50
Ak je z NR a okolia, myslela tvaroh.
comodo
05.09.12,14:56
Ak je z NR a okolia, myslela tvaroh.
U nas nikdy nebol tvaroh , ale syr. Cele storocia :-) Az teraz sme kulturni
;-)
deane7
05.09.12,15:00
Aj u nás sa hovorilo tvarohu syr. Ale teraz už vieme čo je syr a čo tvaroh.
Imrišatko
05.09.12,15:01
mala som na mysli syr s ktoreho sa tahaju potom syrove nite
deane7
05.09.12,15:03
nno však som vravel. Aj link som dal. Treba to syridlo.
Imrišatko
05.09.12,15:10
syridlo som si objednala aj teplomer uz len skusat snazim sa tu vsetko poctivo citat aby som sa v niecom nepomylila idem to totiz robit prvy krat a nerada by som znicila mlieko :)
Imrišatko
05.09.12,15:15
dakujem za link s tej stranky mam to syridlo aj teplomer dnes mi to prislo .U nas nieje ten automat na mlieko a v obchode cerstve mlieko maju len v doobednajsich hodinach tak musim cakat do piatku kym priatel donesie s automatu mlieko .
deane7
05.09.12,15:15
No však prečo by sa nepodaril? Len nepouži krabicové mlieko z Teska.
Slayer666
05.09.12,15:16
Píše syr, to nie je tvaroh. Treba pridať syridlo.
http://www.syridlo-predaj.sk/index.php/recepty-na-vyrobu-syra-a21

Tvaroh je syr. Vzdy bol, je, a vzdy nim bude (teda aspon ten domaci bude vzdy z mlieka, teda aspon kym bude mlieko).
Slayer666
05.09.12,15:18
mala som na mysli syr s ktoreho sa tahaju potom syrove nite

Pocuj, vsak jednoduchsie bude, ak si kupis ovci syr, nechas ho v pripade potreby skysnut a potom zahrejes vo vode (tusim okolo 60°C), vymiesis dvoma vareskami a potom uz len vytahas. Nite som nerobil, len parenicu, nite vraj chcu vacsiu zrucnost, ale ide o to, aby bol syr spravne vykysnuty.
Imrišatko
05.09.12,15:23
ja som asi blba ale kedy a ako ten syr kysne ako zistim ze je dobre vykysnuty
lujza.j
05.09.12,16:21
Slayer666
05.09.12,16:28
ja som asi blba ale kedy a ako ten syr kysne ako zistim ze je dobre vykysnuty

To neviem ani ja.:D Mne to proste vyslo na tu parenicu v pohode. Vsak skus pogooglit.
hubatá
05.09.12,16:34
Kukni na www.varecha.sk a tam sa rozhodneš či si vyrobíš syr alebo tvaroh. Aj na Záhorí sa pečú syrové béleše, čo v preklade znamená že sú tvarohové...... A aké sú dobré!!!
ajuschka
05.09.12,18:01
:) recept na syr predpokladam mas :).
Ja mlieko nikdy nepasterizujem ked robim syr, lebo u nas sa aj tak zje rychlejsie ako by chcel so sebou nieco robit.
Robim zakladny biely syr, cize mlieko zohrejem na 30 stupnov, potom dam syridlo a za 2 hodiny pokrajam, ohrejem na 38 s miesanim, zlejem a vylisujem. vylisovany ide na noc do slaneho nalevu.

Ak ho chces nechat skysnut, tak ho po vybrati z nalevu nedavaj do chladnicky, ale daj na tanierik a prikry miskou a nechaj na linke. ale nie na priamom slnku. do 2 dni ho budes mat taky maksi, a ked ho prekrojis budu v nom pekne bublinky. ked ochutnas, uz nebude slany ale taky kyslo slany. vtedy je dobry na nite a mozes pokracovat v praci.
Ak ho nechas v chladnicke, hoci aj v naleve, tak skysne tiez, ale potrva to aj vyse tyzdna.

vela stastia a dobru chut :)

len PS: ja sa nebabrem a netaham nite, ale tymto skysnutym syrom plnim papriky a peciem. pridam este bylinky, nejaku paradajku a slaninku, a mam luxusovy obedik len tak s chlebikom :)
Imrišatko
05.09.12,18:16
dakujem za radu moja dcera teda vlaste moja rodina vsetci mame strasne radi nite syrove aj hociaky syr nakrajani na tanieriku ci uz po koreneni alebo popaprokovany proste vsetko a kedse syry su drahe tak som sa rozhodle ze to skusim doma spravit
Imrišatko
05.09.12,18:29
mozem este vediet ze to ako je syr vykysnuty zizstim az ked ho prekrojim a uvidim ci su tam tie bublinky? a akej teplote vody by som mala tahat tie nite kolko by mala byt stupnova voda ?
ajuschka
06.09.12,13:45
tuto som ti nasla aj videjko :)
http://www.akosatorobi.sk/video/2690/syrove-korbaciky-ako-sa-robia-syrove-korbaciky

Ta voda musi byt horuca, tak okolo 70 stupnov, ale tazko sa to robi lebo je to fakt horuce, a palia ruky. idealne je zohnat si origos chirurgicke rukavice :)

Ci mas ten syr dost skysnuty.. No bublinky uvidis az ked ho prekrojis - ono ved ked tam este nebudu tak ho nechas kvasit dlhsie, aj ked je uz prekrojeny. to mu neurobi nic. Alebo ho nekrajaj a len si uzdibni.

Ked budes mat cerstvo spraveny syr, tak bude taky ako.... gumovy? ze ked kusok zhryznes, bude ti chutit ako taka pevnejsia guma, ale nebude taky tvrdy ako ked mas napr. eidam. bude trosku vrzgat pri hryzeni.
Ked bude skysnuty tak bude makksi, a vrzgat uz nebude vobec. bude taky vlacny :)
ajuschka
06.09.12,13:48
teplotu vody spoznas podla toho, ze ked do nej das kusok syra (skusaj to na takej velkosti ako napr. guma na gumovanie) a za chvilu ho vyberies - napr po minute - tak by si ho mala dokazat stlacit medzi prstami. ako ked mas makku plastelinu
Imrišatko
07.09.12,17:04
syrycek sa podaril ...nedarilo sa mi robit nite s neho a asi preto ked som to skusala hned na druhy den nie po vykysnuti??
ajuschka
08.09.12,17:35
no hned na druhy den je skoro... nechaj ho postat dlhsie. alebo to skusaj tak po kuskoch ako som ti pisala. kusok hod do tej teplej vody a uvidis. ked este nie je skysnuty tak tam tak nejak stvrdne, a ked ho vyberies bude sa drolit. ked je dobry zacne maknut a bude sa tahat.
Imrišatko
09.09.12,10:40
myslela som si ze je to skoro moja netrpezlivost a nedockavost ci sa mi to podari ma nenehala cakat ale ked to neslo tak vedela som ze treba este pockat tak cakame dakujem za radu
Imrišatko
16.10.12,10:10
ahoj nevieš mi prosím poradiť čo mam dať na syrovú tortu miesto krému na boky aby mi na nu chytili dekoracie a nespadli? dekoracie mam spravene tiez zo syrcekov .Dakujem
evuš
16.10.12,10:16
ahoj nevieš mi prosím poradiť čo mam dať na syrovú tortu miesto krému na boky aby mi na nu chytili dekoracie a nespadli? dekoracie mam spravene tiez zo syrcekov .Dakujem

..pomazánkové maslo, horčica, papriková pasta... mne sa osvedčilo to pomazánkové maslo...najviac chutilo - ochutené /chrenové/ z LIDLu
deane7
07.12.12,18:00
Syn ide do ameriky za dcerou a chcela by aby jej priniesol korbáčiky. Predáva tu jedenkrát za týždeň, vraj výrobky z ovčieho mlieka. Pýtal som sa ho že či sú opravdu ovčie a on mi povedal že ovčie sa nedajú vyrobiť, že sú kravské. Som sa musel zasmiať.
Imrišatko
11.12.12,16:30
zasmial si sa koli comu koli tomu ze su kravske ? urcite sa daju aj ovcie robit akurat ze su este drajsie ako kravske
tropickysvet
24.05.15,14:11
Zdravim Vas, potrebujem poradit. Nechali sme odstat mlieko 48 hodin pri izbovej teplote. Stiahli sme z hladiny smotanu a zacali zohrievat na vyrobu syra. Lenze sa nam zacala zrazat bielkovina uz pri samotnom vareni a bez syridla. Vysledna hmota vonia ako korbaciky. Co nam to vlastne vzniklo ? :-)
Slayer666
25.05.15,12:09
Zdravim Vas, potrebujem poradit. Nechali sme odstat mlieko 48 hodin pri izbovej teplote. Stiahli sme z hladiny smotanu a zacali zohrievat na vyrobu syra. Lenze sa nam zacala zrazat bielkovina uz pri samotnom vareni a bez syridla. Vysledna hmota vonia ako korbaciky. Co nam to vlastne vzniklo ? :-)

Tvaroh. Dostatocne kysle mlieko za zrazi na syr uz pri samotnom zahriati. Napr. sa to da docielit aj pridanim citronovej stavy, ale tym, ze nechas skysnut.

Takze sprav tvarohove knedlicky a tes sa. :)