kelso3611
06.09.12,03:57
Dobrý deň.Prosím o radu ohľadom susedského vzťahu v mojom prípade.Jedná sa o suseda ktorý potrebuje dodatočné stavebné povolenie.Problém je v tom,že sused ma postavený dom na hranici pozemkov.Začal rekonštrukciu bez stav. povolenia.Stavbu má už takmer dokončenú chýba mu už len farba.Mal strechu rovnu z domom teda atiku.Teraz má zateplenie a presah strechy vrátane okapu asi 60cm nad náš pozemok.Všetko by bolo ok nerobili sme žiadne problémy.Od jeho domu rastú asi 150cm naše 25ročné tuje a jedna veľká breza.Sused nás niekolko rokov upozorňoval a vyhrážal sa ohladom stromu brezy aby sme ju vypílili ze ju nahlási zelenym poleje tekutinou atd.Vraj mu z nej padá lístie na dvor.Tak sme ju z jednej časti opílili a bol na čas pokoj.O pol roka sa ozval znovu a chcel aby sme ju spílili celu,ale uz sme ho ignorovali.Začal o niekoľko rokov rekonštuovať dom.Všetko bolo v poriadku aj susedské vzťahy,okrem spomínaného stromu .Pred stavaním lešenia nám opílil jednu zo 4,5metrovych tují,ževraj aby sa mu tam lešenie vošlo.Neboli sme vtedy doma.Tuja je opílená z celej polky stromu a lešenie je od nej vzdialené min. pol metra.Po troch mesiacoch sme prišli predčasne skoro z mesta a pred nami stálo auto obecn. úradu z pracovníkom ktorého žiadal o spílenie konkrétnej tuje že mu vrch stromu tlačí do prívodu elektriny na dome.Pracovník mu to jasne odmietol z tým že tá tuja nie je obecná ani jeho,máme sa mi dohodnúť medzi sebou.Následne som mu vysvetlil že na zrezanie bude potebovať pís.súhlas oboch majitelov a oú.Potom je možné mimo vegetačného obdobia spílenie.V ten den sme boli podať sťažnosť na suseda na oú,kde je uvedené že poškodil náš strom a má nahlásiť rekonštrukciu.Všetko je riadne nafotené a zdokumentované.Vstup na náš pozemok musí mať výhradne z naším písomným súhlasom.Nato sused po obdržaní nám riadne vynadal a začal si vybavovať dodadočne stav. povolenie.Mám informácie že sa vyhrážal že nám vyhlási vojnu a chystá sa nám uškodiť.Týžden bol klud a včera prišiel že bude chcieť podpísať stav. povolenie.Čo hrozí ak mu ho nepodpíšeme???Ma u nás čast strechy a zateplenie.Poškodil nam strom a verím že s tým neprestane.Na oú sme sa vyjadrili že nechceme žiadny konflikt ani branenie v dostavaní atd.Chceme len jedno,nech si dom dostavá,ale predmetné stromy ktoré sú na našom pozemku tam aj ostanú.Vďaka vopred za rady....
220870
06.09.12,03:20
S blbcom sa nikdy nehádajte.Lebo vás stihne na svoju úroveň a tam vás prevalcuje svojimi skúsenosťami.
bjuty smis
06.09.12,05:09
S blbcom sa nikdy nehádajte.Lebo vás stihne na svoju úroveň a tam vás prevalcuje svojimi skúsenosťami.
to je pravda...
ale pravda je aj to, že ked necháte bez povšimnutia takéto jeho "drobné šibalstvá", neprestane s nimi, bude pokračovať, možno ich stupňovať.....
ja by som mu podpísal, ale trval by som, aby dal môj pozemok do pôvodného stavu...nech kúpi a nasadí primeranú tuju a pod....
arizona
06.09.12,05:30
Sused je riadny drzan! Ak cim skor nezasiahnes, tak urcite bude pokracovat.
On poskodzuje tvoj majetok, bez povolenia vstupuje na tvoj pozemok a este ma odvahu pokracovat.

Ziadaj od neho nahradu skody za znicene stromky,prip.pohroz policiou ak este raz vstupi na tvoj pozemok.

Inak, kde si bol,ked sused robil rekonstrukciu a zasiahol 60 cm do tvojho pozemku?

Ak susedovi nepodpisete povolenie na vstup,moze sa obratit na sud, ten rozhodne, ci mu musis,alebo nemus umoznit vstup.Ak mas dost velky pozemok, neuvazoval si odpredat mu tych 60 cm? A mal by si pokoj...
draik
06.09.12,06:51
Presah strechy 60 cm do cudzieho pozemku bez súhlasu jeho majiteľa je už dosť. To Vám do budúcna môže zhoršiť pozíciu, ak by ste predávali svoj dom a navyše počas rekonštrukcie v budúcnosti sused zaberie viac z Vášho pozemku ako keby strecha bola na hranici. Sused síce zodpovedá za spôsobené škody na Vašom pozemku, ale už teraz vidíte, ako to dopadlo. Ak nebodaj strechu zmenil na šikminu, tak v zime môžte mať problém so zosúvajúcim sa snehom. V stavebnom konaní sa vyjadrujete k jeho žiadosti, môžte podať námietky (napr. nesúhlas s presahom strechy na Váš pozemok). Stavebný úrad pripomienky susedov vyhodnotí a vydá rozhodnutie, proti ktorému sa ako účastník konania budete môcť odvolať.
Ferdosondo
06.09.12,08:53
Trt by som mu podpísal, keď sa takto správa. Čierna stavba a ešte sa aj vyhrážať bude.
misoft
06.09.12,09:28
Ak sa takto správa - nepodpísať, skôr upozorniť stavebný úrad, alebo ešte lepšie nadradenú zložku na čiernu stavbu. A keďže sa oháňa vyhrážkami - nastúpiť do protiútoku - poškodil majetok, nedodržal stavebný zákon - nech nastúpi úradná mašinéria proti nemu.
kelso3611
06.09.12,10:41
Je teda pravda že ked mu podpíseme stav. povolenie súhlasíme teda aj z jeho presahom strechy?Či sú to dva rozdielne úkony potrebné z jeho strany?
kelso3611
06.09.12,11:43
Máme doma už papiere na podpis.Čo máme uviest do výhrady?Presah strechy?Lapače snehu?Nechceme aby mu úrad zistil čiernu stavbu,ale chceme aby sme mali pokoj....
kelso3611
06.09.12,12:02
Teoreticky má vlastne stavbu pred začatím rekonštrukcie.Ak mu to podpíšeme z dodatkom lapačov snehu z nasej strany a v budúcnosti nám bude nejakým sposobom chciet uškodiť,je možné dodatočne napadnúť jeho presah strechy ku nám aby dal pokoj?
irma1
06.09.12,12:12
Máme doma už papiere na podpis.Čo máme uviest do výhrady?Presah strechy?Lapače snehu?Nechceme aby mu úrad zistil čiernu stavbu,ale chceme aby sme mali pokoj....

Je úplne jedno, či mu to podpíšeš alebo nepodpíšeš. Pokoj mať nebudeš. Vlastne ho už teraz nemáš. Myslíš, že sa to zlepší? Nezlepší.
Takže sa podľa toho zariaď a urob to, čo je dobré pre Teba a nie pre suseda.
kelso3611
06.09.12,14:22
Uviedol som k súhlasu o stavebnom povolení dodatok k vyhradám :
Nasledovné:
Po celej streche z našej časti pozemku umiestniť zachytávače(tkzv. lapače) snehu, ktoré budú brániť zosuvu snehu zo strechy a následnému poškodzovaniu nášho majetku.
Počas rekonštrukcie prihliadať na stromy a zeleň na našom pozemku a pri nútenom poškodení, včasne vykonať náhradu v podobe obnovenia pôvodného stavu.
Stavbu vykonať v súlade z hranicou pozemkov, podľa príslušných stavebných predpisov.
Bude to stačiť??
wagner
06.09.12,19:38
Teoreticky má vlastne stavbu pred začatím rekonštrukcie.Ak mu to podpíšeme z dodatkom lapačov snehu z nasej strany a v budúcnosti nám bude nejakým sposobom chciet uškodiť,je možné dodatočne napadnúť jeho presah strechy ku nám aby dal pokoj?
Prečo nepožaduješ, aby si strechu - teda presah strechy odstránil? Myslíš si, že budeš mať pokoj? Nie, nebudeš lepší sused keď si nebudeš svoje hájiť.
Martin1310
06.09.12,19:51
Ak som spravne pochopil tak strecha už je hotová a bez urážky ale takeho suseda ktorý sa počas celej stavby pozerá a vie čo sa robí a nič nepovie a odrazu mu to strašne vadí by som asi nakopal do zadku.Prerobiť hotovú strechu nieje žiadna prkotina.

Aj u nás v dedine je podla týchto striech presne vidieť aké mali susedia vztahy ked sa stavalo.Tí čo maju strechy zarovno murom a maju ich cele zelené a doničene od vody tí neboli kámoši.Naopak tí normálny ktorý sa nepoondejú kôli polmetra trčiacej streche majú muri v poriadku.

Z môjho pohladu to beriem ako pomstu za tú tuju a potom sa zase on vám pomstí inak,až bude mať príležitosť a tak stále dokola,vela štastia.
misoft
06.09.12,19:53
Keď mu to podpíšeš - tak mu to aj legalizuješ, aj ten protiprávny stav.
wagner
06.09.12,19:58
Ak som spravne pochopil tak strecha už je hotová a bez urážky ale takeho suseda ktorý sa počas celej stavby pozerá a vie čo sa robí a nič nepovie a odrazu mu to strašne vadí by som asi nakopal do zadku.Prerobiť hotovú strechu nieje žiadna prkotina.

Aj u nás v dedine je podla týchto striech presne vidieť aké mali susedia vztahy ked sa stavalo.Tí čo maju strechy zarovno murom a maju ich cele zelené a doničene od vody tí neboli kámoši.Naopak tí normálny ktorý sa nepoondejú kôli polmetra trčiacej streche majú muri v poriadku.

Z môjho pohladu to beriem ako pomstu za tú tuju a potom sa zase on vám pomstí inak,až bude mať príležitosť a tak stále dokola,vela štastia.
Nemôžem s Tebou súhlasiť. Ak chcel robiť presah na susedovu nehnuteľnosť, mal aspoň prísť za ním a povedať, že by to potreboval širšie a pod. Ale nie tváriť sa, že čo sused chce, však on je blbý a nič sa nedeje. Jednoducho bol vychytralý a zneužil susedovu nehnuteľnosť na jeho presah strechy. A nejde o tú strechu, ale o princíp.Ukazuje svoje povýšenectvo, myslí si, že sused mu to musí trpieť.
Martin1310
06.09.12,20:05
To že so mnou nesuhlasiš absolutne akceptujem ale vieš,nevieme,nevidíme,nepozname.Len hádaš a ja tiež.
Ja vychádzam z toho že mne by to absolutne nevadilo a len z princípu robiť nikomu naprieky nebudem a možno preto som zo susedmi kamarát a keby robili niečo čo by už bolo cez čiarku tak by som sa určiťe ozval hned a nečakal by som až to bude hotové.

Strašne záleží ako je tá strecha vysoko a ako daleko a z ktorej svetovej strany.
kelso3611
06.09.12,21:46
Ako som v úvode napísal,sused nám roky znepríjemňuje život vyhrážaním sa na stromy na našom pozemku.Tu nejde o žiadnu pomstu ani nič podobné.V kľude by som ho mohol nahlásiť stavebnému,lebo nemá vybavené stavebné a je slušne povedané v prdeli.Spílil nám strom a to už bol vážne vrchol drzosti.Poviem to na rovinu je to laik,nevie aké sú zákony a jednoducho mu vadí čokoľvek čo hodí čo i len tieň na jeho dom.Na oú ho poznajú a nemá nik na neho pekného slova.Za suseda by ho nechcel nik.Z druhej časti máme suseda z ktorým sme nikdy nemali najmenší problém.Od neho nám presahujú dva metre nad pozemkom dva agače z ktorých padajú tiež listy k nám do rýn a absolútne ma nikdy nenapadlo mu to vytíkať,ale to je vedlajšie.Momentálne chce od nás podpis ,,akože,,pred začaním stavania tak sme to ošetrili dodatkom ako som napísal vyššie.Ide o to či to bude stačit nato,aby sa držal na uzde.Nechceme mu uškodiť,jediné čo chceme aby mal vďaka tomu rešpekt pred nami a v prípade že by sa niečo pokúsil v budúcnosti máme možnosť mu vyhroziť napr. spomínaným presahom ktorý je u nás atd....
draik
06.09.12,22:25
Ak budete teraz súhlasiť s presahom, do budúcna s tým už nič neurobíte. Z popísaného stavu vyplýva, že Vám urobil zle a vy chcete tento jeho počin legalizovať. To je samozrejme na Vašom rozhodnutí.
bjuty smis
07.09.12,05:45
ako píšeš, sused vám už roky znepríjemnuje život........sám ti behá po pozemku, vypíli ti strom, na drzovku ti postaví strechu nad tvoj pozemok.....to ako čoho sa ešte bojíš ??tu už ako báť sa toho, že si zhoršíš susesdské vzťahy moc nehrozí...