Lilinka1011
06.09.12,14:10
Chcela by som si dať namontovať do rodinného domu švédske čerpadlo Nibe. Poraďte mi prosím kto ho máte, či sa naozaj oplatia, lebo motnáž je dosť drahá, máme braný úver. Ako ste s ním spokojný a aké sú približné ročné náklady na energie. Ďakujem
Jofi1
16.02.13,12:47
Ahoj, mám nainštalované tepelné čerpadlo NIBE FIGHTER 640P od októbra 2011. Je to vysokospoľahlivé a nenáročné TČ, len na začiatku ak chceš minimalizovať spotrebu, tak sa musíš trochu pohrať s nastavením. Ja som ho skombinoval so zemným výmenníkom od REHAU. Mám dom s vnútornou rozlohou 196m2 a náklady sa pohybujú v priemere na TUV a kúrenie pod 70 euro mesačne, pričom zhruba 1 euro z toho rátaj na prípravu TUV a 2 eurá denne idú na kúrenie ale len v zimnom období. Nedoporučujem ti však inštalovať toto TČ ak máš vypočítané tepelné straty domu vyššie ako 5,5 - 6kW/hod. kvoli ekonomike prevádzky. Pri vyšších tepelných stratách domu ti TČ bude častejšie spínať zabudovaný elektrokotol a to sa už odrazí na financiách. V každom prípade pri akomkoľvek TČ je potrebné mať doplnkový zdroj tepla. Ja mám krb a pri mrazoch dokurujem krbom, pretože elektrokotol som si zámerne zablokoval. V dome držím teploty od 24 do 29°C. Je toho podstatne viac čo potrebuješ vedieť, ale ak sa tomu venuješ tak to vyladíš ka maximálnej spokojnosti. Ak ťa to zaujíma detailnejšie, tak ti ochotne poradím.