nina1671
06.09.12,20:06
ak máte nejaké dobré rady ako a kde a v čom ušetriť poraďte. Bývam v trojizbovom byte, nemám záhradku a potrebovala by som rady ako ušetriť? napr. aké máte skúsenosti s nákupmi: raz do týždňa, alebo každý deň a za menej? ako šetríte s vodou, elektrinou? kde nakupujete lacné a dobré oblečenie? za každú praktickú radu ďakujem.
Mila123
06.09.12,18:09
ešte si zabudla napísať v akom meste žiješ.......či na vidieku?
nina1671
06.09.12,18:11
nie v meste, na krásnej Orave
lujza.j
06.09.12,18:12
nina1671
06.09.12,18:20
dakujem, prečítam si
Dáša_
06.09.12,18:50
my sme od velkych nákupov tuším prešli k takým malým, skoro každodenným. Lebo na velkom nákupe sa veľa kúpilo a potom sa to muselo minúť. Teda, múku, cukor to máme v zásobe.

A keď ušetriť, tak treba jedálniček a všetko premyslieť. Dopredu počitať zo zvyškami, prípadne variť presne. A návrat ku starým jedlám, kde sa nepoužívajú polotovary ale iba základné suroviny (aj ke´d je to prácnejšie)
pavol54
06.09.12,19:30
Nechodiť do supermarketov na akciový tovar, lebo oči a iné zmysly kupujú racio ide bokom
mazanova
07.09.12,09:48
Polovica toho, čo zjeme, udržuje nažive nás, druhá polovica lekárov. (Staroegyptský text)


PS: "a 50% náklady sú ušetrené"
Letko
07.09.12,09:58
Namiesto zemiakových lupienkov a iných pochutín treba v tomto období nasušiť jablká, hrušky, slivky,...
misoft
07.09.12,10:37
Akciové tovary sú niekedy drahšie ako normálne.Princíp je jednoduchý - tovar stojí napr. 10€. Následne sa jeho cena upraví na 13€ a "buchne" sa akcia a výsledná akciová cena je 11€. Obchod je obchod.
Všimol som si to, keď som si kupoval brašňu na noťas. Stála ma 5,99€. Poviete si nič mos. No o týždeň plagát a v ňom tá istá brašňa v akcii 6,99€ z pôvodnej ceny 8,99€ :D
Indeed
21.09.12,23:50
Predovšetkým treba ZVÝŠIŤ PRÍJMY ,

lebo rozmýšľať o tom,či za mesiac vynaložím na potraviny napr. namiesto 250 euro len 220 euro , k ničomu nevedie,

usporených 30 euro sa minie na nepredvídané výdavky a stále sme v mínuse....

Treba mať taký príjem aby ma netrápilo,či mesačne miniem 300 , 500 alebo 1000 euro.

Samozrejme,že TREBA šetriť ale nie tým sposobom,že namiesto salámy/šunky/ po 7 eur/kilo budem jesť nejaké zomleté perie a zvyšky z hydiny spolu s mukou po 2,80 /kilo

Treba mať vypracovanú nejakú KONCEPCIU života ako takého , nejaký CIEĽ v živote ku ktorému vzhľadám a ktorý si chcem splniť /vlastné bývanie,nové auto, cestovanie, vzdelanie detí a p./

Pre tento cieĺ si založím sporenie a mesačne naň budem prispievať PEVNOU SUMOU / XXX euro/ ostatné svoje výdavky
PRISPOSOBÍM tomuto CIEĽU

Zbavím sa výdavkov na neužitočné veci a činnosti napr. cigarety, alkohol, nakupovanie nového oblečenia z dovodu modnych trendov,káblovej televízie,paušálov na telefonovanie,denného kupovania novín a časopisov,a i....

Čo sa týka nevyhnutných výdavkov na stravu,dopravu a p. tie minimalizovať tým sposobom,že nakupovať vo výpredajoch
min. 30 % zĺavy /potraviny,konzervy vo väčších množstvách/variť doma jedlá z dostupných surovín a lacných zdrojov /zelenina zo záhradky/ a pre pohon mot.vozidla využiť alternatívny lacnejší pohon /LPG/
šetriť vodou sa dá aj tým,že si dopredu premyslím,čo idem prať a neperiem po 3-4 veci v práčke aj niekoĺkokrát denne ale na jedno pranie sa snažím vyprat čo najviac vecí
ďalej reguláciou výkonu radiatorov /nemusím mať v byte stále "trenírkovú teplotu" a súčasne otvorené okno
A namiesto zohrievania vody v rýchlovarnej kanvici,je lacnejšie zohriať vodu v čajníku na plynovom sporáku

Najviac ušetria nie tí ĺudia,čo musia ušetriť,lebo nemajú inú možnosť , ale tí, čo zredukovali zoznam svojich potrieb a enrgiu míňajú premysleným sposobom.
korela
22.09.12,00:11
Konzervy? Ani pri zľave. Dnes ušetríš, neskôr ...
Variť zo základných surovín.
Ale dá sa ušetriť aj takto napr. http://www.dobrejablka.sk/download/samozber12.pdf, ak nie sú už obraté.
Kto má možnosť uskladnenia na dlhšie obdobie, dá sa dobre predzásobiť.
Babka k babke. Šetrí sa od zápalky.
Indeed
22.09.12,00:18
Konzervy? Ani pri zľave. Dnes ušetríš, neskôr ...
Variť zo základných surovín.
Ale dá sa ušetriť aj takto napr. http://www.dobrejablka.sk/download/samozber12.pdf, ak nie sú už obraté.
Kto má možnosť uskladnenia na dlhšie obdobie, dá sa dobre predzásobiť.
Babka k babke. Šetrí sa od zápalky.

Ja nemyslím na hotové jedlá v konzerve , to vobec nie.
Skor som myslel na konzervy,ktoré kupuješ tak-či -tak napr. paštéty, ryby v oleji, sterilizované uhorky a zeleninu,ovocné kompóty ,ale aj olej a trvanlivé mlieko

A jablká ? Skodia zubom a najlepšie sú v jablkovom koláči...
hubatá
22.09.12,04:27
Nešetriť až vtedy keď už nemám peniaze, ale naopak: vtedy keď ich ešte mám. V deň výplaty odolať a nechodiť po nákupoch či už potravín alebo oblečenia.

Pri potravinách nič nevyhadzovať, ale naopak k zbytkom prirábať alebo ich použiť iným spôsobom: napr. zostala mi zemiaková kaša, tak urobím kyslú polievku a k nej zemiakové placky. Ak mi zostala ryža, použijem ju ako závarku do paradajkovej polievky, z mäsa z polievky urobím ešte fašírky. Nekupujem mäso s kosťou, lebo tú kosť vyhodím ale zaplatila som ju ako mäso.
buchač
22.09.12,06:31
Ty si ale kôň .....:---
Takže pekne po poriadku a po mojom ....:rolleyes:


Predovšetkým treba ZVÝŠIŤ PRÍJMY ,
...aj by som rád , ale ako ???...dnes sa už ani s devinou neoplatí realizovať ...za pár šupov dostaneš flajster ajajáááááj ....
lebo rozmýšľať o tom,či za mesiac vynaložím na potraviny napr. namiesto 250 euro len 220 euro , k ničomu nevedie,
...lačný človek nerozmýšľa ...ten chce jesť...
usporených 30 euro sa minie na nepredvídané výdavky a stále sme v mínuse....
...nepredvídané výdavky sú skoro vždy vyššie ako tá úspora ...kua a každý mesiac sa niečo vyskytne...
Treba mať taký príjem aby ma netrápilo,či mesačne miniem 300 , 500 alebo 1000 euro.
...he ....ale odkiaľ a ako to robiť a nekradnúť ?...každý nemôže byť majiteľom ziskovej firmy ...
Samozrejme,že TREBA šetriť ale nie tým sposobom,že namiesto salámy/šunky/ po 7 eur/kilo budem jesť nejaké zomleté perie a zvyšky z hydiny spolu s mukou po 2,80 /kilo
...to je fakt ...
Treba mať vypracovanú nejakú KONCEPCIU života ako takého , nejaký CIEĽ v živote ku ktorému vzhľadám a ktorý si chcem splniť /vlastné bývanie,nové auto, cestovanie, vzdelanie detí a p./
...koncepciu má snáď každý normálny ...horšie je to s realitou ...
Pre tento cieĺ si založím sporenie a mesačne naň budem prispievať PEVNOU SUMOU / XXX euro/ ostatné svoje výdavky
PRISPOSOBÍM tomuto CIEĽU
...hm ...skôr by sa mi tu hodila tá rozprávka ...." O troch grošoch ".....
Zbavím sa výdavkov na neužitočné veci a činnosti napr. cigarety, alkohol, nakupovanie nového oblečenia z dovodu modnych trendov,káblovej televízie,paušálov na telefonovanie,denného kupovania novín a časopisov,a i....
...a prečo máš internet ???.....šak neužitočná to vec ...;)
Čo sa týka nevyhnutných výdavkov na stravu,dopravu a p. tie minimalizovať tým sposobom,že nakupovať vo výpredajoch
min. 30 % zĺavy /potraviny,konzervy vo väčších množstvách/variť doma jedlá z dostupných surovín a lacných zdrojov /zelenina zo záhradky/ a pre pohon mot.vozidla využiť alternatívny lacnejší pohon /LPG/
...hm...........................................
šetriť vodou sa dá aj tým,že si dopredu premyslím,čo idem prať a neperiem po 3-4 veci v práčke aj niekoĺkokrát denne ale na jedno pranie sa snažím vyprat čo najviac vecí
...máš pravdu , človeče ....:rolleyes:
Ja to robím asi nasledovne :
- dám do práčky vyprať raz za týždeň a vodu z nej zbieram do vane
- podobne je to aj s umývaním riadov
- následne celý týždeň mám vodu na splachovanie hajzla .....:---:D
ďalej reguláciou výkonu radiatorov /nemusím mať v byte stále "trenírkovú teplotu" a súčasne otvorené okno
A namiesto zohrievania vody v rýchlovarnej kanvici,je lacnejšie zohriať vodu v čajníku na plynovom sporáku

Najviac ušetria nie tí ĺudia,čo musia ušetriť,lebo nemajú inú možnosť , ale tí, čo zredukovali zoznam svojich potrieb a enrgiu míňajú premysleným sposobom.

Ako všade inde a a v iných súvislostiach každodenného života tvrdím niečo iné ...

Všetko s mierou ...všetkého veľa škodí ....aj toho šetrenia a aj toho rozhadzovania ...
Indeed
22.09.12,06:57
zemiakové placky sú najlepšie z čerstvo postrúhaných zemiakov, ale ak chceš možeš do nich pridavať aj drevené piliny...
Indeed
22.09.12,06:58
.ako obyčajne zase si zaprasil tému... škoda..
Indeed
22.09.12,07:03
Ešte jeden pohĺad na problematiku šetrenia :

kto z Vás nakupoval v marketoch NORMA,Penny,Le-Clerc, Auchan,GLOBUS, Biedronka, OBI,Bauhaus,IKEA,REWE,Aldi ?

že tieto markety sa okrem IKEA nenachádzajú na Slovensku ??

Však o tom to je , ŠETRENIE je vec princípu, vec presvedčenia a životný štýl,kde výdavky nie sú obmedzené, no sú prísne kontrolované.
Indeed
22.09.12,07:04
hubata,ten sposob šetrenia je obmedzovanie spotreby ja som písal o inom šetrení
buchač
22.09.12,07:15
Ešte jeden pohĺad na problematiku šetrenia :

kto z Vás nakupoval v marketoch NORMA,Penny,Le-Clerc, Auchan,GLOBUS, Biedronka, OBI,Bauhaus,IKEA,REWE,Aldi ?
...aj JA .......nič moc ......klasika ....
že tieto markety sa okrem IKEA nenachádzajú na Slovensku ??
IKEA je síce lacná ...no práve preto to aj tak vyzerá ....
Však o tom to je , ŠETRENIE je vec princípu, vec presvedčenia a životný štýl,kde výdavky nie sú obmedzené, no sú prísne kontrolované.

mimotemy
a k tomuto ???

Indeed 8 Minutes Ago #21518
.ako obyčajne zase si zaprasil tému... škoda..

...ako obyčajne trieskaš........škoda ............a spúšťadlom môjho prasenia bola táto veta

Predovšetkým treba ZVÝŠIŤ PRÍJMY ,...
...lenže , to je už nie prasenie ...to je kvikot ......to sú perly vo válove - prázdnom ...
Indeed
22.09.12,07:23
pozri sa JA som svoje príjmy svojho času ZVÝŠIL minimalne 3-násobne,tým,že som sa rekvalifikoval a začal som vykonávať inú lepšie platenú prácu

a nabádam aj iných aby tak urobili,prináša to veľké uspokojenie v niektorých oblastiach života
buchač
22.09.12,10:29
...ideme fest mimotemy

pozri sa JA som svoje príjmy svojho času ZVÝŠIL minimalne 3-násobne,tým,že som sa rekvalifikoval a začal som vykonávať inú lepšie platenú prácu

a nabádam aj iných aby tak urobili,prináša to veľké uspokojenie v niektorých oblastiach života

...pozri ...ja som svojho času svoje príjmy znížil cca 3 - násobne ...

Vravím ale niečo iné .......peniaze znamenajú veľa , véééľmi veľa , nakoľko sa odvíja od toho dosť podstatných vecí ...
V takejto dišpute zvyknem oponovať Šaňom Rezešovie ...ťažké love mal ( teraz deti užívajú ) ...myslíš , že bol spokojný ( sú deti - Varholíková ) spokojné ???
Medzi tie oblasti života počítam aj zdravie - teda hlavne to zdravie ...
Môžeš sa rekvalifikovať a aj nájsť si neviem akú výnosnú prácu , keď Ti lekár na to utrum dá ...
felix1
23.09.12,12:17
ak máte nejaké dobré rady ako a kde a v čom ušetriť poraďte. Bývam v trojizbovom byte, nemám záhradku a potrebovala by som rady ako ušetriť? napr. aké máte skúsenosti s nákupmi: raz do týždňa, alebo každý deň a za menej? ako šetríte s vodou, elektrinou? kde nakupujete lacné a dobré oblečenie? za každú praktickú radu ďakujem.

Setrit sa da len OD-DO %. Je ista hranica setrenia ked mas pocit ze zivot nestoji za nic. Podstatne je podla mna okrem zdravia a zakladnych potravin zarabat aspon o 15% viac ako tvoji susedia. 15 % usetrit bolí, 15% naviac potesí. Ceny ( hlavne kupa bytu ktora ta zatazi na 25az30 rocne splacanie ) su v tvojom okoli nastavene tak, aby vsetci prezili. Ak budu ludia na Orave zarabat v priemere 1500.-EUR/masiac ceny budu este vyzsie ako v Bratislave. Nesnaz sa len setrit, skus zarabat. Mas na to, uz len podla toho ze na rozdiel od inych nad tym rozmyslas :) Necakaj vsak uspech z mesiaca na mesiac.
Indeed
24.09.12,06:51
Ďakujem za suhlasne stanovisko.
hubatá
26.09.12,17:52
Tie tvoje drísty a vedecké úvahy Indeed nikomu nepomôžu ušetriť. Mala som na mysli iné placky: z varených zemiakov - ak ti to niečo hovorí (zo zbytku pyré ku kyslej polievke - machre! Najprv dobre čítaj a potom mudruj!
hubatá
26.09.12,18:00
Indeed - čo keby si sem praštil zoznam zamestnávateľov, ktorí majú voľné pracovné miesta a potom by som povedala že je tvoja diskusia k zadanej téme. Drísty o tom ako si zarobiť v 2-3 zamestnaniach sú síce pekné, ale pre väčšinu z nás nereálne ak nebývame v Bratislave kde ešte sú aké - také pracovné príležitosti a možno sa nájde aj práca popri hlavnom zamestnaní. Hlavne ti ďakujú za dobrú radu matky s malými deťmi a občania SR z hladových dolín, kde prácu nevideli už dlhéééé roky, t.j. od roku 1989 ak o tom nevieš.
wagner
26.09.12,18:43
Juraj čudujem sa Ti, že sa s ním zapodievaš. Kecá somariny, ešte nevie čo je život. Pokiaľ si raz poriadne nenatlčie hubu.
misoft
26.09.12,19:13
Alebo mu ......
osky
26.09.12,20:08
ja teda malokedy s Jurajom suhlasim,ale tento raz to ozaj vystihol.realita je ina.ked nemas zisk,koncept si mozes strcit...zial.
osky
26.09.12,20:10
ale ved v Ikei je nekvalitny tovar.nabytok by som tam nekupila.
bjuty smis
27.09.12,04:58
asi preto ptrí ike medzi najvačšie svetové fy, že má nekvalitný tovar,,,bože môj..
Indeed
01.10.12,02:27
kde som ja písal o 3-och zamestnaniach ??vidím,že diskutovať s takými osobami ako si ty a Wagnerová, nemá žiaden zmysel