glumica
07.09.12,08:02
Dobrý deň, chceme kupit byt, našli sme jeden perfektny ale je tam par "hacikov" ktore by sme si chceli niekde overit ale neviem kde :) tak sa chcem opytat tu. Majitelia su dve firmy - jeden pravnik druhy jeho kamarat - vraj s tym problem nebude a je bez tiarch. Poslal mail s listom vlastnictva plus: plomby - su to vymazy: zalozneho prava v prospech hlavneho mesta, ktore zaniklo uplynutim casu a na katasrti je kvinatcia. a zalozne pravo co sa tyka spravcu , kde bol dlh byvalych vlastnikov, ktory sa vyplacal pri prevode bytu.V liste vlastnictva sa pise: červenym pismom Dve plomby, zalozne pravo v prospech predavajuceho na nasplatenu cast ceny bytu, exekucne zalozne pravo v prospech spravcu.
Volali sme s majitelom - pravnik, vravel ze vsetko je splatene, a ked sa bude byt kupovat, vsetko bude v poriadku, iba to dlho trva na katastry kedze ubehlo uz desat rokov odkedy na ten byt patril alebo malo narok hl mesto.
Ak je tu teda nejaky pravnik ktory poradi, budem velmi rada :) predsa len, ten pravnik ktory to predava je predavajuci, mam obavy ze by nas mohol zavadzat a do tychto veci nevidim a nemam si ich ako ja sama overit.
Dakujem velmi pekne !
tictac7
07.09.12,06:38
čo sa týka záložného práva hl. mesta kuk sem

http://www.porada.sk/t198949-p2-zalozne-pravo-na-byt-v-prospech-hlavneho-mesta-sr-bratislavy.html#post2120531

inak neviem - píšeš, že je to exekúcia, potom hl. mesto - ujednoť si myšlienky a napíš otázku zrozumiteľne. Pokiaľ je tam exekučné záložné právo - určite nekupovať pred výmazom.

majiteľ právnik-neprávnik.... Keď brat kupoval mame byt, tiež bol jeden predávajúci právnik - čistý podvodník a ja som tiež na jedného natrafila, keď som si byt zháňala...
glumica
07.09.12,06:48
to je pisane v liste vlastnictva ! založne pravo a aj exekucne zalozne pravo, a vraj vsetky dlhy sa vyplacali pri kupe bytu terajsim majitelom - cize majitel ho uz od mesta odkupil a teraz ho dalej predava. Kupovat určite nebudeme ked nie je "čisty" len sa pytam ze ci sa daju tie plomby vymazat.
glumica
07.09.12,06:52
ale inak dakujem ti velmi pekne :) ... a aj preto sa pytam kedze pravnik je predavajuci, nemusi vraviet pravdu, byt chce predat takze mu na 100% neverim v tom co vravi a vsetko si chcem 3x overiť
chandler
07.09.12,06:52
ked ho budete kupovat tak tam tie plomby uz nemozu byt - vyberiete si cisty novy list vlastnictva
verkaz
07.09.12,06:56
Je to divné, lebo majitelia tvrdia, že všetko bolo vyplatené pri kúpe bytu. Tak v tom prípade by na LV nemala byť už žiadna plomba.
Výmaz netrvá na katastri dlho. Dá sa to za poplatok vybaviť hneď.
V žiadnom prípade by som nekupovala pokým je LV nejaká ťarcha.
Plomba je zo zákona len v prípade, že je založené spoločenstvo vlastníkov bytov v prospech spoločenstva.
glumica
07.09.12,07:04
Kupovať ho v tomto stave určite nebudeme. Majitel len povedal ze kupna zmluva sa bude robiť az ked bude ten list vlastnictva v poriadku. len potom nerozumiem preco ho ponuka na predaj už teraz. chcem si byt ista ze nebudeme mat nejaky dlh spolu s tym bytom voči mestu. ja sa v tomto vobec nevyznam :( mozno su moje otazky hlupe ale ešte som nikdy nekupovala byt, mame jedneho znameho ktory sa vyzna v realitach ale s tymto sa ešte nestretol tak v tomto nam pomoct nevie.
buchač
07.09.12,07:30
Dobrý deň, chceme kupit byt, našli sme jeden perfektny ale je tam par "hacikov" ktore by sme si chceli niekde overit ale neviem kde :) tak sa chcem opytat tu. Majitelia su dve firmy - jeden pravnik druhy jeho kamarat - vraj s tym problem nebude a je bez tiarch. Poslal mail s listom vlastnictva plus: plomby - su to vymazy: zalozneho prava v prospech hlavneho mesta, ktore zaniklo uplynutim casu a na katasrti je kvinatcia. a zalozne pravo co sa tyka spravcu , kde bol dlh byvalych vlastnikov, ktory sa vyplacal pri prevode bytu.V liste vlastnictva sa pise: červenym pismom Dve plomby, zalozne pravo v prospech predavajuceho na nasplatenu cast ceny bytu, exekucne zalozne pravo v prospech spravcu.
Volali sme s majitelom - pravnik, vravel ze vsetko je splatene, a ked sa bude byt kupovat, vsetko bude v poriadku, iba to dlho trva na katastry kedze ubehlo uz desat rokov odkedy na ten byt patril alebo malo narok hl mesto.
Ak je tu teda nejaky pravnik ktory poradi, budem velmi rada :) predsa len, ten pravnik ktory to predava je predavajuci, mam obavy ze by nas mohol zavadzat a do tychto veci nevidim a nemam si ich ako ja sama overit.
Dakujem velmi pekne !

Červenú nebrať .........


Poniektorí právnici zavádzajú ...v poslednej dobe hlavne tí s červenými kravatami ...;)
glumica
07.09.12,07:34
černevym pismom su iba tie plomby...to je velky problem?
buchač
07.09.12,08:00
černevym pismom su iba tie plomby...to je velky problem?

BIG .........

Keď učiteľka slovenčiny opravuje chyby v diktáte , akej farby používa pero ........????



Volali sme s majitelom - pravnik, vravel ze vsetko je splatene, a ked sa bude byt kupovat, vsetko bude v poriadku, iba to dlho trva na katastry kedze ubehlo uz desat rokov

...právnik vraví , že je všetko splatené ???......nuž keby bolo , tak to červené je dávno ta het ....

Kataster má lehotu na vybavenie podľa zákona 30 dní .........to vravím zasa JA ..........



...a vravím aj to , že pán právnik ojesexuváva ........a to je ten NAJBIG PROBLÉM.......
glumica
07.09.12,08:18
tak.. ako si mam overit ci ta kvitancia na katastri je alebo nie je ???
ivka70
07.09.12,08:19
Kupovať ho v tomto stave určite nebudeme. Majitel len povedal ze kupna zmluva sa bude robiť az ked bude ten list vlastnictva v poriadku. len potom nerozumiem preco ho ponuka na predaj už teraz. chcem si byt ista ze nebudeme mat nejaky dlh spolu s tym bytom voči mestu. ja sa v tomto vobec nevyznam :( mozno su moje otazky hlupe ale ešte som nikdy nekupovala byt, mame jedneho znameho ktory sa vyzna v realitach ale s tymto sa ešte nestretol tak v tomto nam pomoct nevie.

Ten dlh voci mestu je len v pripade, ze by byt predavali skor ako 10 rokov po kupe, vtedy by museli mestu vratit zlavu, ktou nan dostali.
Zalozne pravo je potrebne len zrusit, ak uz od kupy uplynulo viac ako 10 rokov.
Mesto to automaticky neurobi, tazke sa o to musi postarat majitel. To chvilku trva. Predavat ho ale majitel moze.
dokonca aj keby neuplynulo 10 rokov, len musi potom on mestu vratit pomernu cast zlavy, ma to on vo svojej kupno-predajnej zmluve.
Cize najskor vyplati mesto, mesto zrusi plombu a potom ho preda napr. vam.

Zalozne pravo Spolocenstva je standardne, to budete mat aj vy po kupe, to umoznuje spolocenstvu vymahat dlhy, ak si nebudes plnit zavazky voci spolocenstvu vlastnikov.

Vy mozete pripravovat kupno-predajnu zmluvu, podpisete ju az v pripade, ze vam predlozia list vlastnictva bez tarchy od mesta.
glumica
07.09.12,08:30
Dakujem ti velmi pekne. A ako dlho potrva kym zrusi to zalozne pravo ak uz o to poziadal / ak uz vyplatil "dlh" mestu ?
chandler
07.09.12,08:47
co stresujes, ved pockaj kym tam tie plomby nebudu a hotovo. fakt nechapem v com je problem. plomba len oznacuje ze idu robit nejake zmeny na katastri, napr. zruzenie zalozneho prava.
glumica
07.09.12,08:53
ok len nechcem aby mi ten byt niekto vyfukol spod nosa, pretoze ten byt je za taku cenu ze by to nezobral iba debil - problem je iba v tom LV.
ivka70
07.09.12,09:33
Dakujem ti velmi pekne. A ako dlho potrva kym zrusi to zalozne pravo ak uz o to poziadal / ak uz vyplatil "dlh" mestu ?

To zavisi od katastra, a ako to podali, ci zrychlene alebo normalne.
Tusim ma na zmenu kataster 30 dni normalne (aleo 6 tyzdnov?) , moze to byt skor a aj neskor.

Vypytaj si od majitela potvrdenie o tom, ze podali tu zmenu na kataster .... s peciatkou uradu a datumom prijatia.
glumica
07.09.12,09:57
dakujem vam vsetkym velmi pekne !!!!! :)
Mária27
07.09.12,18:59
co stresujes, ved pockaj kym tam tie plomby nebudu a hotovo. fakt nechapem v com je problem. plomba len oznacuje ze idu robit nejake zmeny na katastri, napr. zruzenie zalozneho prava.

Presne tak! Obavy by mohli byť skôr bez plomby - a sú tam dve, čiže asi sa práve koná v oboch veciach.
mareko
08.09.12,17:32
ok len nechcem aby mi ten byt niekto vyfukol spod nosa, pretoze ten byt je za taku cenu ze by to nezobral iba debil - problem je iba v tom LV.

Právnik naozaj môže hovoriť pravdu. Niečo podobné sme zažili. My sme síce napokon kúpili "nekomplikovaný" aj keď drahší byt v tom istom dome presne z dôvodu takýchto obáv. Ten byt kúpila napokon jedna známa a všetko prebehlo OK. Treba popripravovať zmluvy ako bolo uvedené vyššie a keď bude LV v poriadku,tak zrealizovať záver obchodu. Držím palce :-)