chelle
10.09.12,05:49
Chcem sa opýtať ako sa vypočítava daň pri predaji novej stavby. V roku 2010 sme kupili zahradu za 12.000, postavili sme dom, skolaudovali a teraz to chceme predať za 140.000.
Takže nemáme to dlhšie ako 5 rokov a dokladovanie bločkov je tiež problém nakoľko sme to robili svojpomocne.
KEJKA
10.09.12,05:32
140000-12000=128000*19%=24320 je daň
alebo odpočítaš aj iné, teda
12000+všetky dokladovateľné náklady spojené so stavbou a predajom
isto niečo máš, nákup materiálu? znalecké posudky? revízne správy?.............
trevize
10.09.12,05:51
Navyse okrem dane treba pocitat aj so zdravotnymi odvodmi.
werth2d
18.09.12,16:29
Otázka vhodná pre právnika. Ale s Kejkou si dovolím nesúhlasiť, pretože už nepredáva záhradu, ale predáva RD a zastavané plochy a nádvoria (a možno aj kus záhrady). Takže určite by som nevychádzal z celej sumy. Alebo do zmluvy napísať, že dom stojí 130 tis a pozemok 10. (príklad)... Ale hlavne sa skús na to spýtať niekoho kvalifikovaného - najlepšie právnika
Katy a R
18.09.12,16:40
Otázka vhodná pre právnika. Ale s Kejkou si dovolím nesúhlasiť, pretože už nepredáva záhradu, ale predáva RD a zastavané plochy a nádvoria (a možno aj kus záhrady). Takže určite by som nevychádzal z celej sumy. Alebo do zmluvy napísať, že dom stojí 130 tis a pozemok 10. (príklad)... Ale hlavne sa skús na to spýtať niekoho kvalifikovaného - najlepšie právnika
Však práve preto - že predáva dom :) .. a predáva ho asi aj s tou záhradou (spolu celé) :confused:
Ale máš pravdu ... že treba v zmluve osobitne uviesť cenu pozemku a cenu domu (podľa mňa)
Od ceny, za ktorú predáva si môže odpočítať všetky výdavky, ktoré s domom (aj pozemkom) súvisia a ktoré vie preukázať (materiál, poplatky, kúpa pozemku) .. cit zo zák o DzP:
f) výdavky preukázateľne vynaložené na obstaranie majetku alebo jeho výrobu vo vlastnej réžii.
werth2d
18.09.12,17:53
Dom s príslušenstvom by sa tiež nezdaňoval, pretože ten pri kúpe pozemku neexistoval. Či?
V tomto smere som asi na školeniach nedával pozor. Takže pri predaji novostavby sa platí daň z príjmu z titulu že nevlastním danú nehn. viac ako 5 rokov (podľa nového zákona)? Alebo je to legislatívne nejak inak ošetrené?
Čo je pri svojpomocnej výstavbe asi problém, hlavne dokladovanie výdavkov na zhodnotenie... Nedá sa to vyriešiť cez odhadcu?
Začína ma to viac a viac zaujímať...
Katy a R
18.09.12,18:24
;)no .. tiež ma to zaujalo;) -
už tu aj bola voľakedy takáto podobná téma ...:confused:
príklad - že ak napr predám (vlastníctvo viac ako 5 rokov) prerobenú barabizňu - ale neskolaudovanú ... tak sa daň neplatí .... Ale ak sa skolauduje .. tak :mee::mee:

tuto mám niečo z Poradcu ... :)
Vsúvislosti s nadobudnutím vlastníctva nehnuteľnosti je potrebnéuviesť, že doba nadobudnutia nehnuteľnosti sa posudzuje aj podľaspôsobu nadobudnutia nehnuteľnosti. Vlastníctvo nehnuteľnosti sa
prizmluvnom prevode (predaj – kúpa) podľa § 132 ObčZ nadobúdavkladom do katastra nehnuteľností,
pridedení nadobúda podľa § 460 ObčZ dňom úmrtia poručiteľa,
pridražbe nadobúda právoplatnosťou uznesenia o udelení príklepu,t. j. dňom príklepu,
priexekúcii v rámci exekučného konania nadobúda dňom udeleniapríklepu podľa § 150 Exekučného poriadku,
nazáklade rozhodnutia štátneho orgánu nadobúda napr. rozhodnutímsprávneho orgánu o vyvlastnení veci,
pripostavenom dome, či už vlastnou výstavbou alebo dodávateľskýmspôsobom, nadobúda na základe kolaudačného rozhodnutia.

doplním: v prípade zadávateľa ide teda o vlastníctvo aj pri pozemku aj pri dome trvajúce menej ako 5 rokov.
Ešte by prichádzalo do úvahy oslobodenie od dane, ak by bol dom skolaudovaný v roku 2010 a predávajúci by tam mal trvalý pobyt 2 roky:)
Monika Kováčová
18.09.12,18:25
Daň z príjmu sa vypočíta tak,ako uviedla KEJKA A TREVIZE. T.j. príjmy mínus preukázateĺne zaplatené výdavky . Z tejto sumy sa platí daň z príjmu FO 19% plus zdravotné poistenie /RZZP/ 14%.
Katy a R
18.09.12,18:25
v roku 2010 kúpili
Monika Kováčová
18.09.12,18:28
Katy ale nehnuteľnosť ti zapíšu na LV až po vydaní kolaudačného rozhodnutia. Neviem kto by kúpil "pozemok" za takú sumu rodinného domu, ktorý na papieri neexistuje. A kupujúci na takúto nehnutelnosť ani úver nedostane.
Katy a R
18.09.12,18:32
Katy ale nehnuteľnosť ti zapíšu na LV až po vydaní kolaudačného rozhodnutia. Neviem kto by kúpil "pozemok" za takú sumu rodinného domu, ktorý na papieri neexistuje.
.. veď ja súhlasím s tebou ...:) - aj kejke som dala súhlas ;)

To len trošku polemizujem (sú ľudia, čo majú aj viac penez);)
wagner
18.09.12,19:17
Katy ale nehnuteľnosť ti zapíšu na LV až po vydaní kolaudačného rozhodnutia. Neviem kto by kúpil "pozemok" za takú sumu rodinného domu, ktorý na papieri neexistuje. A kupujúci na takúto nehnutelnosť ani úver nedostane.

Keď bude mať potvrdenie, že dom bol postavený pred rokom 1976(vtedy nebolo potrebné ani stavebné, ano kolaudačné rozhodutie) a priloží skutkový GP tak by to mali zapísať.
UPOS
17.05.13,05:40
Ako to dopadlo?