Genesis.SVK
10.09.12,09:25
Možno pre niekoho nenapíšem nič nové ale chcel by som len upozorniť na Kreatín a jeho vplyv na urýchlenie vypadávania vlasov (androgennej alopecie). Jeho vplyv na vypadávanie vlasov u geneticky náchylných jedincov je dosť výrazný (v minulosti som bral steroidy takže výraznosť porovnávam s látkami ako napr. methandrostenolon). Veľa ľudí o tom nevie pretože nie je to niečo o čom sa veľa píše keďže kreatín je dobre zarábajúci suplement a výrobcovia ho pchajú do mnohých suplementov kde zakrýva neúčinnosť ostatných neúčinných zložiek, ktoré navyšujú cenu výrobku.

Viem že sú ľudia čo im je jedno že im vypadajú vlasy hlavne nech majú dočasne väčšie svaly ale sú aj takí ktorých vypadávanie vlasov veľmi trápi a vynakladajú nemalé prostriedky na to aby tomu zabránili. Veľa z nich cvičí v posilovniach aby dobre vypadali a berú kreatín pričom vôbec netušia prečo im zrazu tak rýchlo padajú vlasy. (pri kreatíne väčšinou je dobre pozorovateľné stenšovanie vlasov - upozorňujem že tento proces je ireverzibilný a teda po vysadení vám už vlasy späť nenarastú ani nezhrubnú pričom svalové prírastky po vysadení kreatínu sa rýchlo strácajú)

Preto ak trpíte vypadávaním vlasov a náhodou beriete kreatín tak jednoducho vysaďte. Je veľmi pravdepodobné že sa vám vypadávanie vlasov zastaví.

Osobne som robil kulturistiku 15 rokov a mám bohaté skúsenosti takmer so všetkými suplementmi a aj zakázanými látkami. Svoje tvrdenia zakladám na praktických dlhoročných skúsenostiach svojich aj kamarátov s ktorými som cvičil. Taktiež na nete nájdete pár článkov s touto tematikou bohužiaľ takmer výlučne v angličtine.

Pravdepodobný mechanizmus účinku vypadávania vlasov je prostredníctvom výrazného zvýšenia konverzie testosteronu na DHT. Osobne som vypadávanie vlasov pozoroval už pri dávkach 5 gramov na týždeň brané vjednej dávke takže ak si náchylný jedinec myslí že dá len malé dávky kreatínu a že bude mať dočasné svaly a vlasy ostanú nedotknuté tak sa mýli. Podotýkam že ak kreatín nepoužívam vlasy mi nepadajú vôbec.

Viem že toto nie je fórum o kulturistike ani posilovaní ale bohužiaľ väčšina fór na túto tému kontroluje pridané príspevky a ak sa im nehodia (keďže na svojich stránkach majú buď reklami na suplementy alebo sami suplementy predávajú) tak jednoducho danú tému nezverejnia.
branislavp
25.10.13,01:50
michch, na porade sa radí, to nie je obchod.