duves
12.09.12,06:19
Ahojte, už mam nervy v kybli. Mam 2 kusy 1TB diskov zapojenych ako RAID 1-mirroring v BIOSe. Mam to na fotografie. Včera som tam chcel pridať dalšie a odopiera mi to upravy.

Niekde som sa dočítal, že to vobec nie je dobra volba, lebo po odpojení jedneho disku nenajdem udaje na tom pripojenom. A že uplne najlepšie riešenie je mirroring priamo cez w7 - softwerový RAID 1 (mam w7 64 bit): http://extrawindows.cnews.cz/comment/13244
Poradte mi prosím. Dik.
misoft
12.09.12,11:20
RADI 1 - mirror - OS posiela na oba HDD kompletné dáta súčasne. Ak odpojíš jeden - OS sa snaží splniť podmienku RAID 1 - zrkadlenia a hľadá ten druhý disk (ktorý tam nie je) - akcia sa nevykoná!
Musíš preto zrušiť RAID, aby si sa dostal k údajom na HDD.
duves
12.09.12,11:36
Zle som sa vyjadril.
1. vytvoril som si RAID pole- tzv-RAID 1, to bolo včera
2. dnes mi tam nejdu pridať subory
čo mam robiť, aby sa tam dali prihrať subory?
misoft
12.09.12,11:53
Skús si prelúskať
http://www.pcworld.com/businesscenter/article/132877/how_to_set_up_raid_on_your_pc.html
(použi Translator - možno na niečo prídeš)
duves
12.09.12,11:57
Skús si prelúskať
http://www.pcworld.com/businesscenter/article/132877/how_to_set_up_raid_on_your_pc.html
(použi Translator - možno na niečo prídeš)
No už to nechcvem riešiť biosom. Ide to vo win7. Fotky su na inom disku, zrušil som RAID pole v BIOSe a vytvoril som to cez w7 podla navodu:
http://extrawindows.cnews.cz/comment/13244

A už tam ladujem fotografie.
misoft
12.09.12,11:59
mimotemy
No vidíš - poradil si si. :D
duves
12.09.12,17:22
mimotemy
No vidíš - poradil si si. :D
No zatial to fachčí, ale som zvedavy, či to pojde aj zajtra. Teda či mi priamo tam pojde pridavať fotografie a mazať čo nechcem. RAID 1 vyrobeny v BIOSe štrajkoval, že vraje potrebujem nejake prístupove prava.
duves
13.09.12,02:54
Takže opäť ten isty problem. Viete mi s tym niekto pomôcť?
Neda sa mi do RAID (písmeno J) pridavať žiadne subory.
duves
13.09.12,03:30
Nuž a v sprave uložnych zariadení ma čaka takato sprava
srska
13.09.12,04:21
pistik71
13.09.12,05:32
To vypada skor na to, ze niektory s tych diskov je chybny. Stiahni si HD Tune a v zalozke Health pozri ci tam nemas nejake chyby. Inac, lepsie je spravit raid hardverovo, aj ked cez Win je to jednoduchsie. Ked ti pri hardverovom raide vypadne disk, tak ti to za normalnych okolnosti ide dalej (ked mas miror, ide ten disk co je ok, ten chybny sa nepouziva, ale pri starte by na to mal upozornit bios - aj ked lacne radice to mozu robit vselijako). A ked mas raid cez Win, tak ked ti vypadne jeden disk, tak ti to nemusi vzdy chodit korektne. Navyse data pri zapise sa nezapisuju sucasne tak ako pri hardverovom, takze sa to obcas (po vypadkoch el.) rozsynchronizuje. Navyse ak by to bol systemovy disk, tak ti system pri poruche disku 0 nenabehne, musis rucne upravit systemovy config.

Kazdopadne ale pretestuj disky.
duves
13.09.12,06:00
To vypada skor na to, ze niektory s tych diskov je chybny. Stiahni si HD Tune a v zalozke Health pozri ci tam nemas nejake chyby. Inac, lepsie je spravit raid hardverovo, aj ked cez Win je to jednoduchsie. Ked ti pri hardverovom raide vypadne disk, tak ti to za normalnych okolnosti ide dalej (ked mas miror, ide ten disk co je ok, ten chybny sa nepouziva, ale pri starte by na to mal upozornit bios - aj ked lacne radice to mozu robit vselijako). A ked mas raid cez Win, tak ked ti vypadne jeden disk, tak ti to nemusi vzdy chodit korektne. Navyse data pri zapise sa nezapisuju sucasne tak ako pri hardverovom, takze sa to obcas (po vypadkoch el.) rozsynchronizuje. Navyse ak by to bol systemovy disk, tak ti system pri poruche disku 0 nenabehne, musis rucne upravit systemovy config.

Kazdopadne ale pretestuj disky.
Ja som na jednom z tych diskov mal donedavna system. Niečo sa mi stalo, a vedel som sa dostat iba do nudzoveho režimu. Maš pravdu, otestujem disk. Ešte je v zaruke 1 rok.
duves
13.09.12,07:33
Inac, lepsie je spravit raid hardverovo, aj ked cez Win je to jednoduchsie. Ked ti pri hardverovom raide vypadne disk, tak ti to za normalnych okolnosti ide dalej (ked mas miror, ide ten disk co je ok, ten chybny sa nepouziva, ale pri starte by na to mal upozornit bios - aj ked lacne radice to mozu robit vselijako). A ked mas raid cez Win, tak ked ti vypadne jeden disk, tak ti to nemusi vzdy chodit korektne.
To rozhodne urobím. Mam PCIe kartu od iTec s tymto radičom: http://www.jmicron.com/Product_JMB363.htm
duves
14.09.12,02:58
Takže nič, 0 bodov. Nič tam nie je vadne. Ešte som objavil HDD regenerator, ten ak najde chybny sektor, udajne ho vie aj opraviť.
http://www.abstradrome.com/hdd.html
pistik71
14.09.12,04:41
Skus este toto:
Start > Run "cmd"
napis--> diskpart
napis--> list volume
napis--> select volume #
napis--> attributes disk clear readonly

potom vyjdi z diskpart, chod v cmd na disk ktory je chraneny a spusti
x:\>attrib -r /s /d
(X je ten disk)

A ked zapojis len jeden disk, tak ti to ide OK?
duves
14.09.12,08:31
Skus este toto:
Start > Run "cmd"
napis--> diskpart
napis--> list volume
napis--> select volume #
napis--> attributes disk clear readonly

potom vyjdi z diskpart, chod v cmd na disk ktory je chraneny a spusti
x:\>attrib -r /s /d
(X je ten disk)

A ked zapojis len jeden disk, tak ti to ide OK?
čo to je za príkazy? Čo to akože robí?

Skušal som ten HDD regenerator 2011. Ma viac volieb. Čo som sa dočítal, tak vie opraviť chybne sektory. Ale trvalo by to 2 tyždne pri stale zapnutom PC. Takže to iba skenujem na bad sektory. Až to niečo take najde, vytlačím protokol a bežím s dokladom o kupe do alzy. Nech si to tam riešia.
bodliak
14.09.12,08:38
čo to je za príkazy? Čo to akože robí?


Jáj, ďalší klikač vo windowsoch.
sthruska
14.09.12,08:58
A Ty sa chceš na aute voziť, alebo ho stále študovať a špŕtať sa v ňom?
Je rozdiel medzi koníčkom a bežnou "spotrebou".
bodliak
14.09.12,09:25
A RAID je na bežné vozenie ? Čo je na fotkách také dôležité, aby boli mirrorované? Nestačilo by urobiť raz za čas backup ?
Vyskúša niečo, čo stiahol z webu, dočítal sa, že vraj to niečo dokáže a už s reportom beží do alzy reklamovať. Hm, takých milujem...
No a keď koníček, tak nech študuje.

Dnes je takých IT odborníkov plná pr.el!
duves
14.09.12,09:29
A RAID je na bežné vozenie ? Čo je na fotkách také dôležité, aby boli mirrorované? Nestačilo by urobiť raz za čas backup ?
Vyskúša niečo, čo stiahol z webu, dočítal sa, že vraj to niečo dokáže a už s reportom beží do alzy reklamovať. Hm, takých milujem...
No a keď koníček, tak nech študuje.

Dnes je takých IT odborníkov plná pr.el!
No prečo to potrebujem mať online zalohovane, tak to pochopí každy, čo robí s fotografiami. Ak stratím zdrojove subory RAW, tak mi nepomôže ani taký odborník ako si ty. A že ty si velky macher, o tom aj vrabce čvirikaju.
duves
14.09.12,09:31
Skus este toto:
Start > Run "cmd"
napis--> diskpart
napis--> list volume
napis--> select volume #
napis--> attributes disk clear readonly

potom vyjdi z diskpart, chod v cmd na disk ktory je chraneny a spusti
x:\>attrib -r /s /d
(X je ten disk)

A ked zapojis len jeden disk, tak ti to ide OK?
No mohol si predsa pridať komentar, že je to aktivácia zrkadlového zväzku.
http://technet.microsoft.com/cs-cz/library/cc786839%28v=ws.10%29
bodliak
14.09.12,09:34
Ale v RAID-e ? Blbosť.
duves
14.09.12,09:40
A Ty sa chceš na aute voziť, alebo ho stále študovať a špŕtať sa v ňom?
Je rozdiel medzi koníčkom a bežnou "spotrebou".
V čOM sa šprtam? Čítal si otazku aky problem mi vznikol? Vieš poradiť, alebo iba písať od veci?
bodliak
14.09.12,10:09
No začal si tým, že:

Ahojte, už mam nervy v kybli.


V čOM sa šprtam? Čítal si otazku aky problem mi vznikol? Vieš poradiť, alebo iba písať od veci?

Ono nestačí len prečítať, že niečo dokáže RAID, že niečo dokáže akýsi HDD regenerator. Ono treba trochu rozumieť aj technike pod kapotou...
duves
14.09.12,11:53
A čo teda radíš? Či nič ako vždy?
bodliak
14.09.12,15:16
No prečo to potrebujem mať online zalohovane, tak to pochopí každy, čo robí s fotografiami. Ak stratím zdrojove subory RAW, tak mi nepomôže ani taký odborník ako si ty. A že ty si velky macher, o tom aj vrabce čvirikaju.

Tak si to ujasnime.
Keď existuje riziko, že niečo stratím, potrebujem backup. RAID 1 nie je backup.
RAID 1 je redundancia. To znamená, keď si nemôžeš dovoliť down-time, krátkodobý výpadok spôsobený zlyhaním jedného HDD, dáš 2 disky a zvolíš RAID 1.
Nechráni ťa to pred ničím iným. Neochráni dáta pri zlyhaní OS, app, ani pri zlyhaní obsluhy. Keď si niečo premažeš alebo keď ti na klávesnicu skočí mačka na F8, si v riti hneď dvakrát. Na každom disku rovnako.

A softvérový RAID je skoro v každom prípade blbosť.

Daj si vyhľadať : win7 raid failed redundancy after reboot
Nájdeš tisíce prípadov, kedy to proste nefunguje a každá seriózna rada smeruje k tomu, že sa treba na to vyprdnúť. Aj na softvérový RAID, aj na RAID na mo-bo. Ak, tak kvalitnú kartu od renomovaného výrobcu.

Zopár tipov, napr.
- aby žiaden z mirrorovaných diskov nebol disk 0, rada znela prehodiť poradie, prečíslovať,
- vypnúť delayed spin-off diskov v raide, to keď sa ti HDD štartujú krátko po sebe ale nie naraz, kvoli špičke v odbere prúdu...

Mohli by sme sa baviť o ďalších veciach, ale keďže v tvojom prípade nejde o problém raidu, ale nepochopenie raid 1.

Držím palce.

A moja rada znie:
Archivuj na backup HDD, po archivácii odpoj a ulož do kovovej skrine - trezora v inej miestnosti. Nenechávať nikdy v bedni, ani na pracovnom stole.
misoft
14.09.12,15:42
Kua - logiku to má!
duves
14.09.12,16:54
Rozumiem mu
duves
14.09.12,17:06
Tak si to ujasnime.
Keď existuje riziko, že niečo stratím, potrebujem backup. RAID 1 nie je backup.
RAID 1 je redundancia. To znamená, keď si nemôžeš dovoliť down-time, krátkodobý výpadok spôsobený zlyhaním jedného HDD, dáš 2 disky a zvolíš RAID 1.
Nechráni ťa to pred ničím iným. Neochráni dáta pri zlyhaní OS, app, ani pri zlyhaní obsluhy. Keď si niečo premažeš alebo keď ti na klávesnicu skočí mačka na F8, si v riti hneď dvakrát. Na každom disku rovnako.

A softvérový RAID je skoro v každom prípade blbosť.

Daj si vyhľadať : win7 raid failed redundancy after reboot
Nájdeš tisíce prípadov, kedy to proste nefunguje a každá seriózna rada smeruje k tomu, že sa treba na to vyprdnúť. Aj na softvérový RAID, aj na RAID na mo-bo. Ak, tak kvalitnú kartu od renomovaného výrobcu.

Zopár tipov, napr.
- aby žiaden z mirrorovaných diskov nebol disk 0, rada znela prehodiť poradie, prečíslovať,
- vypnúť delayed spin-off diskov v raide, to keď sa ti HDD štartujú krátko po sebe ale nie naraz, kvoli špičke v odbere prúdu...

Mohli by sme sa baviť o ďalších veciach, ale keďže v tvojom prípade nejde o problém raidu, ale nepochopenie raid 1.

Držím palce.

A moja rada znie:
Archivuj na backup HDD, po archivácii odpoj a ulož do kovovej skrine - trezora v inej miestnosti. Nenechávať nikdy v bedni, ani na pracovnom stole.
Nuž ano, ja tomu rozumiem, že RAID 1 sa sprava vlastne stale len ako 1 disk. Stale uvažujem v rovine, že nič omylom nevymažem a mačka na klavesnicu neskočí.
Ale ako píšeš o back up, tak som zistil, že to flakam. Na začiatku som to robil, potom čoraz menej.
sthruska
15.09.12,05:58
Myslel som tým len toľko, že nie každý pozná porblematiku PC a ani ho to nezujíma. Je len užívateľ.
sthruska
15.09.12,06:00
Ešte máš možnosť využiť automatické zálohovanie. Buď priamo z OS alebo samostaný program.
misoft
15.09.12,11:51
..a to ešte určí, KAM sa bude záloha ukladať.
Vlado40
15.09.12,13:48
duves
15.09.12,15:40
A existuje zalohovací system tak, že mi bude zalohovať realne súbory, alebo to vytvorí iba nejaky súbor s príponou iso? A existuje taky, že mi po spusetní pozalohuje iba tie adresare, kde prišlo ku zmene?
duves
15.09.12,15:43
bodliak
16.09.12,04:36
Ze by tento?: http://www.backup4all.com/backup4all-professional.html


No, čítam, že:
"With Backup4all you can back-up open or locked files (on Windows 7/Vista/XP/2003), such as databases, MS Outlook personal folder (.pst), Outlook Express mail archives (dbx files) and others."

Po takýchto vetách strácam o daný soft záujem.
Prečo ? Načo mi je taký backup, keď nemám istotu, že to po restore pôjde ?
sthruska
16.09.12,08:10
Pozri si ten TrueImage na ktorý Ti dal odkaz Vlado40
duves
16.09.12,12:24
No, čítam, že:
"With Backup4all you can back-up open or locked files (on Windows 7/Vista/XP/2003), such as databases, MS Outlook personal folder (.pst), Outlook Express mail archives (dbx files) and others."

Po takýchto vetách strácam o daný soft záujem.
Prečo ? Načo mi je taký backup, keď nemám istotu, že to po restore pôjde ?

Vieš poradiť dobry soft, alebo iba negovať?
duves
16.09.12,12:28
Pozri si ten TrueImage na ktorý Ti dal odkaz Vlado40
Robim so starším Acronis, asi 2009. Ale mam silny dojem, že to robím iba nejaky img subor. Potrebujem soft, spolahlivy, čo robi zrkadlovo tu istu štrukturu a subory ako je zdrojovy disk. A pri prikazy zalohuje, skontroluje a aktualizuje iba adressare, kde prišlo ku zmene (pridane, vymazane).
duves
16.09.12,12:32
bodliak
17.09.12,06:43
Vieš poradiť dobry soft, alebo iba negovať?

Duves, ak niecomu nerozumies, tak sa pytaj, ale nenavazaj sa do mna.
Kludne si rob "backup" cez RAID 1, kludne si zalohuj otvorene subory akymkolvek softom. Ale potom neplac.

Vseobecne: Otvoreny subor na disku nemusi byt flashnuty (vyrovnavacia pamat obsahuje uz vykonane zmeny, ktore ale este neboli zapisane).

Otvoreny subor (databaza, pst, ale aj subory MS officu) sa otvorene nezalohuju.
Databazu zalohuje takymto sposobom iba dement.
Aj obycjany mailovy pst, alebo wordovsky doc, pokial je kopia urobena pri otvorenom fajle, nemusi byt konzistentny.

Zalohu vytvaram v aplikacii na to urcenej. Kazdy poriadny softver (aplikacia) ti spravy backup vsetkych svojich relevantnych dat v konzistentnom stave.

Backupovacie aplikacie tretich stran pouzivam len na zalohovanie subory, ktore nie su aktivne pouzivane. Teda si ich kludne moze otvorit v exclusive mode.
Prezentovat moznost vytvarat zalohy z otvorenych suborov je v takomto pripade len marketing urceny pre amaterov.


Zalohy fotiek a podobnych somarin robim uz asi 8 rokov pomocou SyncBack-u. Asi za tu dobu vzniklo aj nieco lepsie, ale ja graficke somariny a klikatka nepotrebujem.
http://www.2brightsparks.com/
duves
17.09.12,14:38
Toto vyzera dobre. A ak tvrdiš, že je to spolahlive, tak niet čo riešiť.
duves
17.09.12,18:23
Duves, ak niecomu nerozumies, tak sa pytaj, ale nenavazaj sa do mna.
Kludne si rob "backup" cez RAID 1, kludne si zalohuj otvorene subory akymkolvek softom. Ale potom neplac.

Vseobecne: Otvoreny subor na disku nemusi byt flashnuty (vyrovnavacia pamat obsahuje uz vykonane zmeny, ktore ale este neboli zapisane).

Otvoreny subor (databaza, pst, ale aj subory MS officu) sa otvorene nezalohuju.
Databazu zalohuje takymto sposobom iba dement.
Aj obycjany mailovy pst, alebo wordovsky doc, pokial je kopia urobena pri otvorenom fajle, nemusi byt konzistentny.

Zalohu vytvaram v aplikacii na to urcenej. Kazdy poriadny softver (aplikacia) ti spravy backup vsetkych svojich relevantnych dat v konzistentnom stave.

Backupovacie aplikacie tretich stran pouzivam len na zalohovanie subory, ktore nie su aktivne pouzivane. Teda si ich kludne moze otvorit v exclusive mode.
Prezentovat moznost vytvarat zalohy z otvorenych suborov je v takomto pripade len marketing urceny pre amaterov.


Zalohy fotiek a podobnych somarin robim uz asi 8 rokov pomocou SyncBack-u. Asi za tu dobu vzniklo aj nieco lepsie, ale ja graficke somariny a klikatka nepotrebujem.
http://www.2brightsparks.com/
Takže otestovane. Pridane do zdrojoveho disku zopar novych zaberov a 1 vymazany. Spustenie úlohy a vybehol log, čo sa ide pridať a čo zmazať do cieloveho disku. Človeče, ten program je na 1 s hviezdičkou.
bodliak
18.09.12,05:31
A keď máš task správne nastavený a vyladený, môžeš zobrazovanie logu vypnúť
z menu -> Preferences -> Skip differences window
duves
23.09.12,16:33
A keď máš task správne nastavený a vyladený, môžeš zobrazovanie logu vypnúť
z menu -> Preferences -> Skip differences window
Je fajn program. fakt. :)

Ešte sa chcem vratiť k tomuto: http://www.porada.sk/t200599-p2-raid-1-mirroring.html#post2142270
pamätaš?
Takže s diskom predsa len niečo je a podla utility od vyrobcu je to neopravitelne. Najblbšie je na tom disku to, že ked bol ako systemovy a ten problem začal, tak po nalogovani ma čakala čierna obrazovka a aj ked sa na chvilu ukazala plocha, tak s presypacimi hodinami a na nič to neregagovalo. Dalo sa naštartovať iba v nudzovom režime.
Nova inštalacia na iny disk a po pripojeni vadneho disku mi začne win oznamovať, že driver VGA prestal pracovať, 3 sekundove zamrznutie, chvilu to fachčí a potom opäť oznam o nefunkčnom VGA ovládači. Samozrejme som mal podozrenia aj na graficku kartu, ale robilo to aj s integrovanou na doske.
Disk je vonku a s vysledkom od WD diagnostics idem s tym predajcovi.